Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czeskie impresje

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pawelek59
    Senior
    • 04-2003
    • 195

    Czeskie impresje

    W piątek podjechałem do Hlucina, gdzie jest mały browar restauracyjny "Avar". Hlucin znajduje się ok. 20 km od przejścia granicznego w Chałupkach. Browar znajduje się przy jednej z ulic odchodzących z północno - zachodniej części rynku (Namesti). Restauracja serwuje dwa rodzaje piwa własnej produkcji "Leżak" i "Tmave" w cenie 15,50 i 16 koron. Oprócz piw własnych restauracja serwuje "Ostravar". Podczas oczekiwania na napełnienie butelki jakiś "Bywalec" zagadywał przyjaźnie. Ogólnie wrażenie pozytywne czysto i bardzo tanie smaczne jedzenie. Przy okazji wizyty w tym browarze, wracając wstąpiłem do supermarketu aby zakupić kilka miejscowych piw. W ofercie było ok. dwudzieściakilka piw i co bardzo charkterystyczne wszystkie czeskie, z marek "zagranicznych" było tylko "Stella Artois" produkowane na licencji przez Staropramen. W przeciwieństwie do Polski gdzie w ofercie każego sklepu jest ok.40 - 50 % piw mocnych, piwa były słabe, większość mieściła się w przedziale 3,6% do 4,5%. Najmocniejszym był Ostravar strong 6%. Myślę że, wynika to z tego, że u Nich istnieje tradycja piwnego biesiadowania, przy którym duzo śpiwają i po prostu się bawią, a u nas niestety często piwo jest traktowane jako najtańszy środek do upicia. Niestety tak jak i u nas nie ma informacji na kontrach o browarze warzącym piwo i tak np. Radegast - producent Pilzensky Prazdroj, Ostravar - producent Staropramen itd. Na zkończenie chciałbym zachęcić Forumowiczów do odwiedzenia czeskich browarów restauracyjnych znajdujących się w pobliżu granicy. Sam próbowałem na Forum zachęcić kolegów z sekcji śląskiej do eskapady po mikrobrowarach, znajdujących się w północno - wschodnich Czechach, ale niestety bez odzewu.
  • zythum
    Kot Makawity
    • 08-2001
    • 8305

    #2
    Poczekaj na przyszły rok i wiosnę a zythum z Tobą odwiedzi wszystkie browary restauracyjne leżące przy granicy z Polską (oczywiście piszę o granicy Moravsko-Slezkej bo do Kudowsko-Nachodskej to mam siedem kawałów drogi). Niestety za chwilę pogoda padnie więc w tym roku już się nie da.
    To inaczej miało być, przyjaciele,
    To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
    Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
    Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
    Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

    Rządzący światem samowładnie
    Królowie banków, fabryk, hut
    Tym mocni są, że każdy kradnie
    Bogactwa, które stwarza lud.

    Comment

    • pawelek59
      Senior
      • 04-2003
      • 195

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zythum
      Poczekaj na przyszły rok i wiosnę a zythum z Tobą odwiedzi wszystkie browary restauracyjne leżące przy granicy z Polską (oczywiście piszę o granicy Moravsko-Slezkej bo do Kudowsko-Nachodskej to mam siedem kawałów drogi). Niestety za chwilę pogoda padnie więc w tym roku już się nie da.
      Bardzo chętnie, niektóre z tych browarów restauracyjnych prowadza hotele, tak więc z noclegiem nie byłoby problemu. Myślę, że taki wypad jest możliwy do zrealizowania w kwietniu ewentualnie maju przyszłego roku (ja zapewniam transport, oczywiście z rejonu mojego rezydowania). Szkoda, że czeskie piwa cieszą się tak małym zainteresowaniem ze strony Forumowiczów. Każdy kto miał okazję spróbować czeskiego piwa, przyzna mi, że mają specyficzny i charakterystyczny smak, ale oczywiście nie każdemu to odpowiada. Myślę jednak, że są to piwa interesujące i warte spróbowania

      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pawelek59
        Szkoda, że czeskie piwa cieszą się tak małym zainteresowaniem ze strony Forumowiczów.
        Hmmmm.... po czym wnosisz?
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • pawelek59
          Senior
          • 04-2003
          • 195

          #5
          Po prostu na Forum nie pojawiają się tematy zwiazane z czeskim piwem, a przyznasz chyba, że Czechy są bardzo ciekawym krajem jeżeli chodzi o tradycje piwowarskie. Chociaż jest to kraj kilkakrotnie mniejszy od Polski ma kilkadzisiąt browarów restauracyjnych z najsłynniejszym "U Fleku" w Pradze.

          Comment

          • pawelek59
            Senior
            • 04-2003
            • 195

            #6
            Od razu prostuję, że chodzi mi o browary restauracyjne i piwa w nich warzone.

            Comment

            • Marusia
              Senior
              • 02-2001
              • 20211

              #7
              Nieprawda, że się nie pojawiają! I forumowicze też jeżdżą do Czech, ja na ten przykład Może po prostu odnosisz wrażenie, że jest tego mało, ale o którym kraju, poza Polską, piszemy dużo?
              www.warsztatpiwowarski.pl
              www.festiwaldobregopiwa.pl

              www.wrowar.com.pl



              Comment

              • pawelek59
                Senior
                • 04-2003
                • 195

                #8
                No cóż poddaję się.....Chciałem tylko rozeznać czy którys z Forumowiczów spotkał się czeskie piwo z mikrobowaru lub browaru restauracyjnego i wysondować opinie na temat ewentualnej eskapady po w/w browarach.

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  #9
                  Jest taki dział "Knajpy/puby zagraniczne", trochę opisów tam jest...
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • Twilight_Alehouse
                    Chmielowisko.pl
                    • 06-2004
                    • 6310

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pawelek59
                    No cóż poddaję się.....Chciałem tylko rozeznać czy którys z Forumowiczów spotkał się czeskie piwo z mikrobowaru lub browaru restauracyjnego i wysondować opinie na temat ewentualnej eskapady po w/w browarach.
                    Spotkał się. Wprawdzie tylko z dwoma praskimi - U Medvidku i Pivovarsky Dum - ale bardzo sobie chwalę. Butelkowe czeskie piwa też bardzo lubię i regularnie opisuję na forum jak wypiję coś z piwnicznych zapasów.
                    Bardzo chętnie udałbym się na taką wycieczkę, ale w kwietniu/maju nie ma na to szans

                    Comment

                    • piokl13
                      Senior
                      • 06-2003
                      • 946

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pawelek59
                      Od razu prostuję, że chodzi mi o browary restauracyjne i piwa w nich warzone.
                      Temat pojawia się od czasu do czasu. Osobiście pisałem już o kilku z północnych Moraw np.


                      Hlucin też był wspominiany:

                      P.

                      Comment

                      • pawelek59
                        Senior
                        • 04-2003
                        • 195

                        #12
                        Dzięki za odnośniki. Będąc w Hlucinie pytałem o butelkowego "Avara" ale już go nie butelkują. Ja spotkałem również dwa lata temu (sprzedawane na przyulicznym kramie pod zamkiem Karlstein) butelkowe piwo Medved z browaru restauracyjnego Vrhlabi. Niestety polskie browary restauracyjne nie butelkuja piwa, a nawet jest kłopot z nalaniem do własnej butelki (np. CK Kraków)

                        Comment

                        • Marusia
                          Senior
                          • 02-2001
                          • 20211

                          #13
                          Polecam jeszcze ten link
                          jeśli chcesz zorganizować spotkanie Forumowiczów, tutaj jest odpowiednie miejsce na to

                          jest w dziale "Spotkania", zatem mógłbyś nie dotrzeć

                          A z Browaru Vrchlabi polecam pyszne miodowe i czereśniowe, mniam Można je tez zakupić w firmowym sklepiku tego browaru w Broumowie.
                          www.warsztatpiwowarski.pl
                          www.festiwaldobregopiwa.pl

                          www.wrowar.com.pl



                          Comment

                          • piokl13
                            Senior
                            • 06-2003
                            • 946

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pawelek59
                            Niestety polskie browary restauracyjne nie butelkuja piwa, a nawet jest kłopot z nalaniem do własnej butelki (np. CK Kraków)
                            Oj, nie najlepszy przykład. W CK sprzedawali na wynos w plastikowych butlach a od niedawna w specjalnych fajnych dużych szklanych.

                            Comment

                            • Dreamer
                              Senior
                              • 05-2003
                              • 1576

                              #15
                              A wracając do tematu wyjściowego, i dla mnie czeskie piwo bliskie jest sercu i podniebieniu . Zawsze chętnie zaopatrując się w pokaźną ilość butelek przy okazji każdorazowej wizyty u naszych pd sąsiadów, nigdy nie miałem okazji smakować ich piw restauracyjnych. I dlatego też chętnie wpisuję się na listę uczestników objazdu, jeśli takowy kiedykolwiek dojdzie do skutku.
                              Blog: Piwna Brytania

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎