Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Patrol piwny-Szkocja

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Piotras
    Senior
    • 08-2003
    • 307

    Patrol piwny-Szkocja

    Szkocja większości z na kojarzy się z whisky lub biegajacym w kilcie Melem Gibsonem(grajacego braveheart`a) niz z dobrym piwem. Mysl ta jest o tyle słuszna że rzeczywiście to whisky jest narodowym dziedzictwem Szkotów, piwo zas to raczej domena nielubianych Angoli z południa. Ale ale-do dobrej whisky potrzeba dobrego słodu i dobrej wody- a gdzie dobry słód i woda tam i dobre piwo. Szkoci więc próbując dowieśc swą wyższość nad anglikami dowiedli że potrafia warzyć dobre piwo.
    Zaczne od Edynburga- historycznej stolicy szkocji.Miasto posiadało jeszcze 100 lat temu prawie 40 browarów.Obecnie liczba ta zmalała do 2+ 1 restauracyjny. Co ciekawe wszystkie trzy znajduja się praktycznie 20 minut od siebie, z tej samej strony miasta.
    Największy jest browar McEwans- Fountain brewery. Wielki browarniczy moloch.Obity biała blachą i stale pod czujnym okiem kamer. Bramę zdobi prawie że socrealistyczna płaskorzeźba przedstawiająca prace piwowarów i słodowników(fotka nie wyszła.Browar w swoim logo posiada usmiechnietego rycerza z XVII(XVI?)przypominajacego księcia Bogusława z Potopu. Warzy typowe Ale-głównie pod marka Mc Ewans, któremu ja nie mam nic do zarzucenia,choć raczej trzyma poziom niż zachwyca (ale to w piwo-konkretnie)leja w butelki i puchy, nie spotkałem się z jakimis ciekawszymi piwami od nich-typu porter naprzykład.Z lagerów browar warzy licencyjnego Fosters`a, którego miałem nieprzyjemnosc próbowac-zupełny brak piwnego charakteru.Podobno cały brytyjski Miller też stamtąd (same rarytasy). Widac że browar przeżywa pewne kłopoty ale raczej niema mowy o zamknieciu, sklep firmowy jednak nieczynny(wrzesien 2005)
    Attached Files
  • Piotras
    Senior
    • 08-2003
    • 307

    #2
    Jakies 300 metrów od Mc Ewana znajduje się browar restauracyjny Mc Cowans, dosyc nie sympatycznie że własciwie jest to cześc centrum rozrywki z kinem i knajpkami(dośc standardowym-Pizza Hut itd), choc teraz przykład Bierhalle w Warszawie że i takie miejsce może wyglądać świetnie, Mc Cowans do takich miejsc nie należy.Z zewnatrz nie zachwyca,biała blacha,parking, środek sprawia troche lepsze wrażenie choć to bardziej klubo-pub niz restauracja-więc wystrój w miare nowoczesny. Sciany jednak zdobia pamiatki(szyldy, etykiety)wspomnianych, pozamykanych 40 browarów, za co duży plus.We wrzesniu w ofercie mieli tylko 2 swoje piwa- mocny, przypominający nasze portery stout i słabe ale.Nie pamietam nazw niestety.Ale obydwa dobre i cena też ok(2 funty/pinta)Jak w kazdym edynburskim pubie atmosfera znakomita, bawią sie młodzi i mniej młodzi razem i jest sympatycznie. Miejscowe piwa cieszyły sie bardzo słabym wzięciem- królował Miller i Stella Artois- nie każdy musi cennic dobre piwo wszak. Dużym plusem jest umieszczony za szybą cały sprzęt który chyba każdemu piwowarowi amatorowi przyspiesza tętno, choc raczej nowoczesny niż tradycyjny-brak miedzianych kotłów, ale sprawia pozytywne wrażenie.
    Miałem bardzo niesforna cyfrówkę ,która odmawiała posłuszenstwa zbyt czesto, więc umieszczam jedyna fotke jaką znalazłem w necie:
    Attached Files

    Comment

    • Piotras
      Senior
      • 08-2003
      • 307

      #3
      Na koniec o Edynburgu- browarowa perełka. Caledonian brewery.Piękny, załozony w 1869 roku browar, cały z czerwonej cegły, ślicznie zachowany i odremontowany,zachwycił mnie totalnie. Caledonian warzy(podobno)tradycyjnymi metodami, w kotłach ogrzewanych otwartym ogniem(!)i z podobno tylko szkockich doskonałych składników.Piwny zabytek, który jakoś sobie radzi w dobie piwnej globalizacji. 2 całorocznie dostępne piwa-Deuchars i 80/-, obydwa doskonałe,są klasą samą w sobie(opis przywiezionych piwek chyba dopiero w okolicy swiąt-czekają na okazje)Deuchers to india pale ale, które CAMRA oceniła w 2002 jako brytyjskie piwo roku, 80/- to typowy Ale którym zachwycił sie koneser Michel Jackson. Dodatkowo browar warzy chyba z 9 piw w zalezności od miesiaca(na stronie piwny kalendarz)i tak jest to np. piwo miodowe, lager organiczny(ekologiczna zdrowa żywnosc)czy piwo świąteczne.Latem dostępny był mocny ale uwarzony na paradę szkockich dudziarzy-Military tatoo. Te dwa piwa dominuja w szkockich pubach i rywalizuja z Mc Ewansem(choc podobno juz 30% udziałów w browarze zakupił koncern-Scotisch Courage właciciel Mc Ewansa)beczkowe są cask conditioned-czyli jak zrozumiałem dojrzewające w beczce,choć i butelkowe sa rewelacyjne.
      Mam nadzieje że fotki pozwolą wam,choć w części zrozumieć mój zachwyt:
      Attached Files

      Comment

      • Piotras
        Senior
        • 08-2003
        • 307

        #4
        Kolejna fotka Cale(jak zwą go lokalsi):
        Opis innych browarów z Glasgow i Inverness w czasie poźniejszym.
        Attached Files

        Comment

        • abernacka
          Senior
          • 12-2003
          • 10837

          #5
          Czy w "Caledonian Brewery" znajduje się sklep z tzw. gadżetami??
          Piwna turystyka według abernackiego

          Comment

          • Piotras
            Senior
            • 08-2003
            • 307

            #6
            Raczej nie, chyba że jest coś na końcu trasy zwiedzania do której jednak trzeba by z 20 osób.Cały teren jest ogrodzony, z brama i widoczna na fotce budką z bardzo uprzejmym acz zdecydowanym panem zabraniającym wchodzic do środka.

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23799

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piotras
              Szkocja większości z na kojarzy się z whisky lub biegajacym w kilcie Melem Gibsonem (...)
              co mogę powiedzieć - dzięki za relację
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • Makaron
                Senior
                • 08-2003
                • 2107

                #8
                McEwans- Fountain brewery. Ogladalem go trzy dni temu. Jakos przytlaczajaco cicho w okolicy browaru. Praktycznie brak ruchu ciezarowek, dystrybucji. Bramy wejsciowe (oprocz tej ,ktora prowadzi do biur) sa zarosniete i wyraznie wygladaja na nieuzywane. Pozatym brak jakiegokolwiek zapachu w okolicy browaru. Zatem czy ten browar warzy piwo? Czy tylko zostaly biura?
                "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                Comment

                • kony
                  breweriarz
                  • 08-2005
                  • 1701

                  #9
                  Jedno małe sprostowanie - niekoniecznie na temat - Millitary Tattoo to nie jest parada szkockich dudziarzy tylko międzynarodowa parada wojskowa z przewagą instrumentów perkusyjnych (z tąd nazwa ). Byłem, widziałem, szczerze polecam jako ciekawe widowisko.

                  Jeśli chodzi o miejsce do wypicia piwa to polecam IP czyli International Pub na Brougham Place. Typowy pub gdzie wszyscy się znają. Pracowałem w odległej o 20 m francuskiej restauracji La Bagatelle i spędzałem w tym pubie codziennie sporo czasu po pracy przy piwie. W piątki zawsze było karaoke, w którym śpiewali przeważnie ci sami ludzie te same piosenki -mówią że trening czyni mistrza. Ubaw po pachy.
                  Ciekawostką jest, że dosyć często bywa w tym pubie rodzony brat Sean'a Connery. Trudno go nie zauważyć, podobny jak cholera.

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Makaron Wyświetlenie odpowiedzi
                    McEwans- Fountain brewery. Ogladalem go trzy dni temu. Jakos przytlaczajaco cicho w okolicy browaru. Praktycznie brak ruchu ciezarowek, dystrybucji. Bramy wejsciowe (oprocz tej ,ktora prowadzi do biur) sa zarosniete i wyraznie wygladaja na nieuzywane. Pozatym brak jakiegokolwiek zapachu w okolicy browaru. Zatem czy ten browar warzy piwo? Czy tylko zostaly biura?
                    Ja odwiedziłem go 3 tygodnie temu. Niestety potwierdziły się najgorsze obawy. Browar jest już od około 2-3 lat nieczynny. Spora częśc budynków jest już rozebrana a działka po browarze przypominą tą w Warszawie po śp Browarze Warszawskim. Niebawem zmieszcze w Galerce aktualne fotki z Edynburga. Wspomniany powyżej mikrobrowar restauracyjny już niestety jest zwykłym pubem tyle że posiadającym ciekawe piwa z małych szkockich browarów ale niestety już nie warzy swoich. Nie załapałem się
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • Makaron
                      Senior
                      • 08-2003
                      • 2107

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                      Ja odwiedziłem go 3 tygodnie temu. Niestety potwierdziły się najgorsze obawy. Browar jest już od około 2-3 lat nieczynny. Spora częśc budynków jest już rozebrana a działka po browarze przypominą tą w Warszawie po śp Browarze Warszawskim. Niebawem zmieszcze w Galerce aktualne fotki z Edynburga. Wspomniany powyżej mikrobrowar restauracyjny już niestety jest zwykłym pubem tyle że posiadającym ciekawe piwa z małych szkockich browarów ale niestety już nie warzy swoich. Nie załapałem się
                      Cowens nie warzy juz od kilku lat, przynajmniej od 2005 roku. Nigdy nie mialem okazji sprobowac piwa z tego browaru.
                      "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #12
                        Niby faktycznie nie ma go na dosyć dobrej ale też nie idealnej stronie beerme.com co dało mi do zastanowienia ale z drugiej strony jako czynny określili mi go jeden z naszych forumowiczów mieszkający w Edynburgu (nie mówię o Tobie ) oraz jeden napotkany po drodze Edynburczyk .
                        Mimo to jeśli ktoś chce się napić ciekawego piwa z kija z malych browarów szkockich to jest tam kilka piwek z browaru Inveralmond Brewery oraz parę innych niezanych mi ale z pewnością nie koncernowych. Część z nich wg informacji na nalewakach miała znaleść się "na dniach" w ofercie i podczas mojej wizyty nie były jeszcze dostępne. Nie wiem jak lokal wyglądał kiedyś ale obecnie jakoś specjalnie nie zachwycił mnie - ot taka "szopingowa" pijania piwa.
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎