Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Wodnik

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • peter007
    Senior
    • 06-2004
    • 2820

    Browar Wodnik

    No i stało się! Po ponad roku dojrzewania do samodzielnego warzenia popełniłem pierwszą warkę. Zacząłem od brewkitu Browamator Jasne Pełne. Było parę sytuacji "kryzysowych" podczas całego procesu o czym niektórzy forumowicze przekonali się otrzymując ode mnie PW z zapytaniami co? jak? i dlaczego? Najpierw miałem niepewności co do sprzętu a później myślałem, że nic z tego nie wyjdzie, bo fermentacja burzliwa nie była wcale taka jak wskazuje na to nazwa. Trwała niespełna dwie doby i piana urosła zaledwie do około 1cm. Niestety z braku dodatkowego fermentora musiałem zrezygnować z cichej. I tu pojawia się pytanie czy efektem tego może być lekki posmak drożdży, który da się odczuć? Na razie chyba następną a może i jeszcze jedną warką będzie również jasne pełne ponieważ moja żona tylko do takiego piwa jest przekonana a do mojego nowego hobby podchodzi jak na razie z dystansem i muszę ją ugłaskać tymże piwkiem. Na razie mówi że dobre jest.
    Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się
  • peter007
    Senior
    • 06-2004
    • 2820

    #2
    Ruszyła druga warka. Jeszcze z brewkitu ale to ostatnie takie warzenie. Decyzja zapadła. Czas na zacieranie. Jeszcze tylko wybrać co to ma być i jedziemy! Może ktoś coś poleca na pierwszy raz z procesem zacierania?
    Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

    Comment

    • darko
      Senior
      • 06-2003
      • 2078

      #3
      Zasyp: 100% pilzneński
      No może trochę barwiącego

      Comment

      • peter007
        Senior
        • 06-2004
        • 2820

        #4
        Bardzo pomocna uwaga
        Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

        Comment

        • darko
          Senior
          • 06-2003
          • 2078

          #5
          Łatwiej byłoby powiedzieć od czego nie powinieneś zaczynać - pszeniczne i inne trudne do filtracji narazie sobie odpuść (no może do 2 warki ). Ja zaczynałem od jasnych piw górnej fermentacji 10-12 Blg - pale ale, alt... Z resztą możesz zacząć jak chcesz, nie trzymając się konkretnego stylu.

          Comment

          • peter007
            Senior
            • 06-2004
            • 2820

            #6
            Z przyczyn dość skomplikowanych proces zacierania muszę odłożyć do czwartej warki. A tymczasem kolej na ciemne z brewkitu (a?).
            Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

            Comment

            • peter007
              Senior
              • 06-2004
              • 2820

              #7
              Druga warka jakoś smakowo wyszła lepsza od pierwszej ale za to przegiąłem z cukrem w butelkach. Po otwarciu butli piana wyskakuje niemiłosiernie. Ech, człowiek uczy się na błędach.
              Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

              Comment

              • peter007
                Senior
                • 06-2004
                • 2820

                #8
                Ciemne poszło już do butelek. No i teraz nadeszła pora na zacieranie. Zobaczymy co to z tego wyjdzie. Oczywiście cały proces i wszelkiej maści "dane techniczne" przedstawie tutaj.
                Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

                Comment

                • peter007
                  Senior
                  • 06-2004
                  • 2820

                  #9
                  Postanowiłem spróbować już ciemniaka i okazało się, że jest trochę kwaśny. Coprawda da się wypić ale raczej nie poczęstuję nim nikogo, wolę sam się krzywić .
                  Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

                  Comment

                  • peter007
                    Senior
                    • 06-2004
                    • 2820

                    #10
                    Pierwsza warka "zacierana" poszła dziś do buteleczek. Żona stwiedziła, że teraz to przynajmniej zapach przypomina piwo
                    Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

                    Comment

                    • Marusia
                      Senior
                      • 02-2001
                      • 20211

                      #11
                      No a gdzie opis pierwszego zacieraka?? Pewnie bałeś się, że zapeszysz?
                      A swoją drogą - gratulacje, tak pierwszy raz zacierać bez konsultacji na forum? Przyznaj się, jakas pomoc była?
                      www.warsztatpiwowarski.pl
                      www.festiwaldobregopiwa.pl

                      www.wrowar.com.pl



                      Comment

                      • peter007
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 2820

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
                        No a gdzie opis pierwszego zacieraka?? Pewnie bałeś się, że zapeszysz?
                        A swoją drogą - gratulacje, tak pierwszy raz zacierać bez konsultacji na forum? Przyznaj się, jakas pomoc była?

                        Cały czas starałem się trzymać powyższej instrukcji (chociaż w pewnych kwestiach byłem zamotany, bo co innego w niej a co innego forumowicze). A co do pomocy to nie mogłem sobie bez niej poradzić przy brew-kicie a co dopiero na takim poziomie. To piwowarzenie doprowadzi mnie chyba do nerwicy
                        Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

                        Comment

                        • peter007
                          Senior
                          • 06-2004
                          • 2820

                          #13
                          O ludzie!!! Cofam się w mym piwowarskim rozwoju. Wróciłem do brewkita, którego dostałem w prezencie, no a jak już jest to coś się z nim zrobi. Jest to bitter coopersa. Jutro się z nim rozprawię
                          Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

                          Comment

                          • peter007
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 2820

                            #14
                            Jeszcze wczoraj byłem pod wrażeniem piany. Była pod sam "sufit". A dzisiaj śladu po niej nie ma. Czy to możliwe, że burzliwa trwała niecałą dobę? Dodam, że temperatura fermentora oscylowała wokół 26*C. Niestety areometr mam na wypożyczeniu i dopiero jutro będę mógł sprawdzić o ile blg spadło z początkowych 11*.
                            Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

                            Comment

                            • peter007
                              Senior
                              • 06-2004
                              • 2820

                              #15
                              A jednak był to koniec fermentacji. Blg spadło do 2*. Przelałem na cichą.Teraz czas zamówić coś na zacierkę.
                              Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎