Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Termometr piwowarski

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • TowarzyszWieslaw
    Senior
    • 10-2005
    • 157

    Termometr piwowarski

    Z obawy o potłuczenie termometru podczas warzenia i konieczność ciągłego uważania na to szklane cudo zacząłem poszukiwać innego rozwiązania pomiaru temperatury.
    I wymyśliłem.... (pewnie nie ja pierwszy )

    Odwiedziłem sklep z częściami elektronicznymi i przejrzałem katalogi firm produkujących elektroniczne zestawy do samodzielnego montażu.
    Znalazłem tam około 10 różnych termometrów z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym lub LED ceny od 40 zł do prawie 200. Zakres temperatur od -50 do +150 czyli zupełnie wystarczający.
    Prześledziłem instrukcje i nabyłem drogą kupna ten zestaw. Do tego obudowę, kawałek przewodu i koszulkę termokurczliwą do przewodów celem zabezpieczenia elementu pomiarowego przed wilgocią (w końcu wyląduje z gorącym zacierze).

    Około godzina pracy z lutownicą (ale nie jestem z tym wprawiony. Dobry elektronik poradził by sobie w 15 minut ).

    Potem przyszła pora na uruchomienie. Po sprawdzeniu wszystkich połączeń i podłączeniu zasilania coś pojawiło sie na wyświetlaczu. Ładnie na czerwono świeci widać z daleka.

    Tylko trochę termperatura pokazywana nie rzeczywista (35 stopni w pokoju to ja nie mam).

    Wykonałem regulacje.
    Do tego celu przygotowałem wzorzec termperatury zero stopni (miska z topniejącym lodem) i wzorzec 100 stopni czyli czajnik bezprzewodowy pełen świeżozagotowanej wody. 30 minut kalibracji (kręcenia dwoma srubkami) i działa. Nawet wskazania wiarygodne.

    Element pomiarowy umieściłem na przewodzie około 1,5 metra i na czas warzenia przywiązuję do łyżki piwowarskiej, dzięki czemu mam odczyt temperatury ma bieżąco z dokładnści do 0,1 stopnia Celsjusza.

    Rozwiązanie bardzo wygodne o ile człowiek się przyzwyczai do łyżki na uwięzi .

    Jedyna wada to konieczność zasilania termometru napięciem między 7,5 o 10 V. Musiałem użyć zasilacza laboratoryjnego. Docelowo trzeba będzie zamontować baterię 9V albo gniazdko do zasilacza (można kupić taki o wystarczających parametrach za około 30 zł).

    Podsumowując około 50 zł i trochę zdolności politechnicznych pozwala cieszyć się całkiem wygodnym termometrem.
  • darko
    Senior
    • 06-2003
    • 2078

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika TowarzyszWieslaw
    .
    I wymyśliłem.... (pewnie nie ja pierwszy )
    Masz rację, nie ty pierwszy . Szkoda że nie napisałeś co to za układ i na jakim elemencie pomiarowym bazuje.

    Comment

    • kiszot
      Senior
      • 08-2001
      • 8081

      #3
      Na giełdzie samochodowej w Gliwicach widziałem takie termometry z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi w cenie 30-40 pln(w zależności od wielkości).Czujnik zamontowany na ok.20 cm "drucie".Wyświetlacz dosyć spory(ok.6 x 4).Niestety byłem już bez kasy,ale następnym razem chyba go zakupię.
      Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
      1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

      Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
      Mein Schlesierland, mein Heimatland,
      So von Natur, Natur in alter Weise,
      Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
      Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

      Comment

      • krzyspx
        Member
        • 04-2005
        • 62

        #4


        5 zł drożej ))

        Comment

        • krzyspx
          Member
          • 04-2005
          • 62

          #5
          z dośwaidczenia
          koszulka termokurczliwa się nie sprawdza - wilgoć zawsze dojdzie do czujnika i zafałszuje jego wskazania - musi być rurka metalowa

          Comment

          • TowarzyszWieslaw
            Senior
            • 10-2005
            • 157

            #6
            Tylko rurke trzeba by czyms wypelnic, zeby nie bylo opoznien w odczycie. ciekawe czy pasta termoprzewodzaca do procesorow w komputerach zdala by egzamin
            Last edited by TowarzyszWieslaw; 13-11-2005, 13:41. Powód: chyba nie do konca dzialaja poprawnie polskie litery

            Comment

            • TowarzyszWieslaw
              Senior
              • 10-2005
              • 157

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darco112
              Szkoda że nie napisałeś co to za układ i na jakim elemencie pomiarowym bazuje.
              W tego co pamietam. role czujnika pelni dioda. mierzone jest jest napiecie na diodzie (ktore spada wraz z temperatura) i porownywane z napieciem wzorcowym. Reszta to przekodowanie sygnalu na wyswietlacze 7-segmentowe. Prostym bardzo uklad. Wy

              Comment

              • TowarzyszWieslaw
                Senior
                • 10-2005
                • 157

                #8
                chyba za szybko sie wyslalo. to byl zestaw nordElektronik http://www.nordelektronikplus.pl o numerze NE045

                Comment

                • TowarzyszWieslaw
                  Senior
                  • 10-2005
                  • 157

                  #9
                  Ciekawi mnie tylko czy temperatura pracy (nad garnkiem jest stosunkowo cieplo) ma jakis wplyw na wskazania. W moim rozwiazaniu tylko czujnik znajduje sie w podwyzszonej temperaturze a reszta lezy sobie spokojnie na szafce (w temperaturze w jakiej bylo kalibrowane).

                  Ale rozwiazanie chyba dobre tylko 20 cm bagnetu moze byc troche za malo.

                  Comment

                  • mark33
                    Idę po piwo do piwnicy.
                    • 04-2005
                    • 3283

                    #10
                    Dla ciut wprawniejszych elektroników polecam zbudowanie układu na DS18B20 lub podobnym
                    DS1820. Można zrobic wersję na RS232 i mirzyć temperaturęz kompa ( wykresy, bajeryi tylko kilka elementów) lub zbudować układ mikroprocesorowy na Atmelu ATmega8. Osobiście wybrałem sposób drugi, mam alarmy wysokiej, niskiej i zadanej temperatury, sterowanie z pilota , wszystkie 3 stany wyprowadzine na LED wewnątrz obudowy pozwolą na sterowanie np. palnikiem gazowym.

                    Comment

                    • darko
                      Senior
                      • 06-2003
                      • 2078

                      #11
                      Program "Lämpömittari" współpracuje z układami DS1820 i także pozwala na ustawienie alarmów i wykresów. No i cały układ kosztuje mniej niż 10 zł .
                      Last edited by darko; 13-11-2005, 19:30.

                      Comment

                      • abratek
                        Junior
                        • 08-2005
                        • 27

                        #12
                        Kiedyś na forum "destylerów" poruszony był temat właściwej izolacji czujnika (wbrew pozorom zapakowanie go do koszulki termokurczliwej może wywołać niewłaściwe skutki)
                        Jeden z użytkowników, ( związany zawodowo z tym tematem?), opisał sposób na przygotowanie takiego czujnika do pracy w podobnych warunkach (w tym przypadku para o temp ok 78 - 90 stopni)
                        zainteresowanych odsyłam na adres: http://f.kuchnia.o2.pl/temat.php?id_p=19133&start=1020
                        post [27.09] 13:20
                        oraz powiązane: [27.09] 15:14 , [27.09] 15:42 , [27.09] 17:02 , [27.09] 17:18 , [27.09] 19:22 , [27.09] 20:03

                        Comment

                        • darko
                          Senior
                          • 06-2003
                          • 2078

                          #13
                          Aha jeszcze wykres:
                          Attached Files

                          Comment

                          • przemar
                            Member
                            • 09-2005
                            • 74

                            #14
                            Ja też mam nawet dwa DS 18B20 przysłane za darmo z Dallas jako próbki , do tego wszystkie konieczne części do zrobienia zestawu do wyjścia na com do lapa za 5,6zł łącznie z 10 m przewodu.
                            Zastanawiam się właśnie jak wsadzić je do gara aby opóźnienie mierzonej temp. w stosunku do temp. zacieru było jak najmniejsze. Czy ktoś kto wsadził jakikolwiek czujnik do metalowej rurki w garze sprawdzał ze zwykłym termometrem czy ewentualnie wskazania są takie same w trakcie podgrzewania?, czy występuje jakiś czas zwłoki? związany z rozgrzaniem rurki?

                            Comment

                            • darko
                              Senior
                              • 06-2003
                              • 2078

                              #15
                              Ja DS1820 pokryłem zwykłym silikonem - dobrze przewodzi ciepło i zabezpiecza nóżki przed korozją. Dopuszczony do kontaktu z żywnością nie jest, ale piwo wychodzi dobre

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎