Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

druga warka - Prawdziwy Lager

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • DanielJakubowski
    Senior
    • 12-2005
    • 791

    druga warka - Prawdziwy Lager

    Witam serdecznie !
    To będzie moja druga warka. Pierwsza z brew-kita leżakuje sobie ładnie. Na dniach zacznę robić drugą, mam już surowce na Prawdziwego Lagera. Będę oczywiście relacjonował i dzielił się z wami wrażeniami, licząc także na fachowe porady. Planuję przprowadzić dodatkowo fermentację cichą. Posiadam dwa fermentatory (z kranikiem i bez). Mam w tym momencie nieco wątpliwości. Mianowicie:
    Jeśli zrobię fermentację burzliwą w fermentatorze bez kranika, to po fermentacji cichej, która będzie przebiegać w fermentatorze z kranikiem, będę musiał dodawać glukozy prosto do butelek. Ewentualnie, po fermentacji cichej przeleje młode piwo do fermentatora bez kranika, tylko że z niego będzie się mniej wygodnie rozlewało do butelek.
    Więc, czy są jakieś przeciwskazania, do przeprowadzenia fermentacji burzliwej w fermentatorze z kranikiem ? Później spuściłbym kranikiem z wężykiem piwo do fermentatora bez kranika, w celu przeprowadzenia fermentacji cichej. Po fermentacji cichej, wężykiem przelałbym piwo do fermentatora z kranikiem dodając glukozę. Następnie do butelek i leżakowanie.
    Pozdrawiam
    dj
  • darko
    Senior
    • 06-2003
    • 2078

    #2
    Do każdej warki będziesz zakłądał osobny temat?

    Comment

    • banaszek
      SłabyUżytkownik
      • 02-2005
      • 617

      #3
      Ja nie robię nigdy fermentacji w fermentorze z kranikiem. Na dnie zostają różności, które potrafią zatkać wlot do spustu. Zwłaszcza po burzliwej na dnie jest mnóstwo drożdży, które zakończyły robotę. Nie wiem czy to optymalne rozwiązanie ale ja mam po prostu dwa fermentory bez kranika, jeden na burzliwą, drugi na cichą. Fermentor z kranikiem używany jest przez mnie tylko do filtracji zacieru i rozlewu do butelek.

      Ale, żeby nie było, że robiłem tak zawsze. Na początku burzliwą robiłem bez kranika, cichą z kranikiem i potem męczyłem się z napełnianiem butelek łyżeczką glukozy. Teraz jest lepiej. Znacznie.


      Comment

      • DanielJakubowski
        Senior
        • 12-2005
        • 791

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika banaszek
        Ja nie robię nigdy fermentacji w fermentorze z kranikiem. Na dnie zostają różności, które potrafią zatkać wlot do spustu. Zwłaszcza po burzliwej na dnie jest mnóstwo drożdży, które zakończyły robotę. Nie wiem czy to optymalne rozwiązanie ale ja mam po prostu dwa fermentory bez kranika, jeden na burzliwą, drugi na cichą. Fermentor z kranikiem używany jest przez mnie tylko do filtracji zacieru i rozlewu do butelek.

        Ale, żeby nie było, że robiłem tak zawsze. Na początku burzliwą robiłem bez kranika, cichą z kranikiem i potem męczyłem się z napełnianiem butelek łyżeczką glukozy. Teraz jest lepiej. Znacznie.
        Myślę, że to jest naprawdę dobre rozwiązanie. Ale ja nie mam dwóch fermentatorów bez kranika W przyszłości pomyślę nad tym.

        Hm, ale można przecież burzliwą zrobić w fermentatorze z kranikiem, ale nie spuszczać później kranikiem tylko z góry wężykiem ! .... do fermentatora bez kranika na cichą. Później wężykiem do Fermentatora z kranikiem i z dodatkiem glukozy do butelek. I tak chyba zrobię
        Pozdrawiam
        dj

        Comment

        • Wujcio_Shaggy
          Senior
          • 01-2004
          • 4628

          #5
          My kiedyś też mieliśmy tylko jeden f. z kranikiem - a radziliśmy sobie dość łatwo: po burzliwej w f. bez kranika dekantowaliśmy do tego z kranikiem i z niego spuszczaliśmy przez kranik piwo do umytego i zdezynfekowanego fermentora głównego.
          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

          Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

          @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

          Comment

          • banaszek
            SłabyUżytkownik
            • 02-2005
            • 617

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DanielJakubowski
            Hm, ale można przecież burzliwą zrobić w fermentatorze z kranikiem, ale nie spuszczać później kranikiem tylko z góry wężykiem ! .... do fermentatora bez kranika na cichą.
            O! I to jest dobra koncepcja


            Comment

            • kony
              breweriarz
              • 08-2005
              • 1701

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DanielJakubowski
              Hm, ale można przecież burzliwą zrobić w fermentatorze z kranikiem, ale nie spuszczać później kranikiem tylko z góry wężykiem ! .... do fermentatora bez kranika na cichą. Później wężykiem do Fermentatora z kranikiem i z dodatkiem glukozy do butelek. I tak chyba zrobię
              Otóż to !
              Ja tak robię od samego początku.

              Comment

              • Twilight_Alehouse
                Chmielowisko.pl
                • 06-2004
                • 6310

                #8
                Poprę Wujcia - też stosuję system dwóch fermentorów bez kranika i jednego z kranikiem. A obecnie poważnie zastanawiam się nad kupnem trzeciego bez kranika
                I Danielu - lepiej opisuj swoje warki w jednym długim temacie, wtedy na forum jest większa przejrzystość.

                Comment

                • JAckson
                  Senior
                  • 05-2004
                  • 6122

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DanielJakubowski
                  Hm, ale można przecież burzliwą zrobić w fermentatorze z kranikiem,
                  Pod warunkiem, że kranik jest szczelny oraz uszczelka pod kranikiem jest szczelna.
                  Ja kiedyś chciałem zrobić cichą w ten sposób ale przeciskały się krople piwa przez uszczelkę i zrezygnowałem.
                  MM961
                  4:-)

                  Comment

                  • DanielJakubowski
                    Senior
                    • 12-2005
                    • 791

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse
                    Poprę Wujcia - też stosuję system dwóch fermentorów bez kranika i jednego z kranikiem. A obecnie poważnie zastanawiam się nad kupnem trzeciego bez kranika
                    I Danielu - lepiej opisuj swoje warki w jednym długim temacie, wtedy na forum jest większa przejrzystość.
                    Narazie jednak pozostane przy koncepcji fermentacji burzliwej w F z kranikiem.

                    Ok, dzięki za cenną uwagę, więcej wątków nie będe zakładał
                    Pozdrawiam
                    dj

                    Comment

                    • DanielJakubowski
                      Senior
                      • 12-2005
                      • 791

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika JAckson
                      Pod warunkiem, że kranik jest szczelny oraz uszczelka pod kranikiem jest szczelna.
                      Ja kiedyś chciałem zrobić cichą w ten sposób ale przeciskały się krople piwa przez uszczelkę i zrezygnowałem.
                      Powinien być raczej szczelny. Ale zaleję go wodą i przetestuję.
                      Pozdrawiam
                      dj

                      Comment

                      • berdo
                        Senior
                        • 07-2005
                        • 100

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika JAckson
                        Pod warunkiem, że kranik jest szczelny oraz uszczelka pod kranikiem jest szczelna.
                        Ja kiedyś chciałem zrobić cichą w ten sposób ale przeciskały się krople piwa przez uszczelkę i zrezygnowałem.
                        Trochę się przeciśnie i przestanie, omówione tutaj

                        Comment

                        • banaszek
                          SłabyUżytkownik
                          • 02-2005
                          • 617

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse
                          A obecnie poważnie zastanawiam się nad kupnem trzeciego bez kranika
                          I to jest jeszcze lepsza koncepcja. Trzeci bez kranika pozwala bez bałaganu robić dwa piwka na raz Teraz to robię z dwoma fermentorami ale jednak brak tego kolejnego (bufora). Też jestem na etapie zakupu kolejnego fermentora.


                          Comment

                          • Twilight_Alehouse
                            Chmielowisko.pl
                            • 06-2004
                            • 6310

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika banaszek
                            I to jest jeszcze lepsza koncepcja. Trzeci bez kranika pozwala bez bałaganu robić dwa piwka na raz Teraz to robię z dwoma fermentorami ale jednak brak tego kolejnego (bufora). Też jestem na etapie zakupu kolejnego fermentora.
                            Toteż właśnie. Chcę mieć możliwość robienia drugiego piwa jednocześnie. Niby w cyklu cotygodniowym powinna być stosowna rotacja, ale czasem fermentacja się przedłuża, poza tym mocniejsze piwa wymagają więcej niż tydzień na burzliwej. Stąd mój browar niedługo wzbogaci się o nowy tankofermentator

                            Comment

                            • joelka
                              Senior
                              • 03-2005
                              • 817

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DanielJakubowski
                              Witam serdecznie !
                              Jeśli zrobię fermentację burzliwą w fermentatorze bez kranika, to po fermentacji cichej, która będzie przebiegać w fermentatorze z kranikiem, będę musiał dodawać glukozy prosto do butelek.
                              Czy mogę spytać dlaczego nie możesz dodać glukozy do fermentora z kranikiem kiedy jest cicha?
                              W czym problem. Przecież jak burzliwą zrobisz z K, cichą bez K a potem znów przelejesz do fermentora z K to ryzyko złapania zakażenia wzrasta. Nie lepiej zrobić bez K* potem cicha z K i odrazu w butelki?


                              *K=kranik

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎