Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

szkodliwe substancje

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • joelka
    Senior
    • 03-2005
    • 817

    szkodliwe substancje

    Pytanko do znawców, nie do teoretyków:

    Wiadomo że do piwa i lepiej jest stosować plastiki z atestem do spożywki, podobnie lepiej jest stosować stal nierdzewną lub emalię zamiast aluminium.
    A jak jest z takimi dodatkami jak guma lub koszulka termokurczliwa wchodzące w skład termometru?
    Dodam, że zanurzony jest on od zacierania po chmielenie cały czas.
  • naczelnik
    Senior
    • 08-2003
    • 1884

    #2
    Znawca nie jestm, ale odpowiem
    Koncowka mojej termopary, ktora mierze temperatrure zabezpieczona jest taka wlasnie termokurczliwa izolacja. Spisuje sie jak nalezy, zanurzona jest tak jak piszesz
    Popieram domowe browary!

    Polakom gratulujemy naczelnika

    Zamykam browar.
    Nie mogę robić tak skandalicznie dobrego piwa.

    gratulacje wstrzymane:Pogratuluj bolcowi

    Comment

    • joelka
      Senior
      • 03-2005
      • 817

      #3
      A to, że się spisuje to i ja wiem Bardziej pytam o to czy skład takiej koszulki lub kabelków, gumek izolacyjnych i innych pierdułek (ó?) nie bedzie wypuszczał do brzeczki jakiś drobnych ale szkodliwych "czegoś".

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Znaczenie jakości materiału, składającego się na pierdółki (ó bo pierdoła!) jest żadne, ponieważ:
        1. ilość materiału jest znikoma,
        2. posiada on krótki kontakt z brzeczką,
        3. nikt nie jest w stanie ewentualnych wydzielin tegoż tworzywa organoleptycznie wykryć.

        W związku z tym należy to zagadnienie całkowicie zlekceważyć, a ewentualne schorzenia zwalić na zanieczyszczenia powietrza lub niezdrowy tryb życia.

        Comment

        • mjp
          † 1963-2021 Piwosz i fajczarz w raju
          • 02-2004
          • 954

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
          Znaczenie jakości materiału, składającego się na pierdółki (ó bo pierdoła!) jest żadne, ponieważ:
          1. ilość materiału jest znikoma,
          Sa substancje szkodliwe, a nawet trujące w bardzo znikomych ilościach.
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
          2. posiada on krótki kontakt z brzeczką,
          Zacieranie i chmielenie, przez cały czas. To ponad 2 godniny. Wystarczy, żeby uwolnić różne świństwa.
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
          3. nikt nie jest w stanie ewentualnych wydzielin tegoż tworzywa organoleptycznie wykryć.
          To zależy od zastosowanego tworzywa. Kiepski ebonit, gotowany przez godzinę w brzeczce, byłbyś w stanie wykryć z daleka.
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
          W związku z tym należy to zagadnienie całkowicie zlekceważyć, a ewentualne schorzenia zwalić na zanieczyszczenia powietrza lub niezdrowy tryb życia.
          Zagadnienia nie należy lekcewarzyć, tylko zastosować uszczelki i osłony z tworzyw obojętnych chemicznie (np. teflon). Nawet jeśli tworzywo nie ma atestu dopuszczającego do kontaktu z żywnością, to należy sprawdzić, czy jest obojetne chemicznie. Albo umieścić czujnik termometru w rurce ze stali nierdzewnej.
          Maciek
          Szukam przytulnego kącika do palenia fajki... ;-)

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mjp
            Sa substancje szkodliwe, a nawet trujące w bardzo znikomych ilościach.
            Do przeciętnie dostępnych w handlu tworzyw od dawna nie dodaje się już ołowiu, aresnu czy cyjanku potasu.

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mjp
            Zacieranie i chmielenie, przez cały czas. To ponad 2 godniny. Wystarczy, żeby uwolnić różne świństwa.
            Zgodzę się na godzinę zacierania w temp. do 80 C. Ale po co godzinę gotować termometr, nawet w stalowej rurce, to nie wiem.

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mjp
            To zależy od zastosowanego tworzywa. Kiepski ebonit, gotowany przez godzinę w brzeczce, byłbyś w stanie wykryć z daleka.
            Być może, nigdy nie gotowałem ebonitu w brzeczce. Zawsze staram się zachować jakąś dozę rozsądku.

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mjp
            Zagadnienia nie należy lekcewarzyć, tylko zastosować uszczelki i osłony z tworzyw obojętnych chemicznie (np. teflon). Nawet jeśli tworzywo nie ma atestu dopuszczającego do kontaktu z żywnością, to należy sprawdzić, czy jest obojetne chemicznie. Albo umieścić czujnik termometru w rurce ze stali nierdzewnej.
            Oprócz zmian chemicznych mogą nastapić zmiany fizycznie, równie szkodliwe. Np. teflon może tworzyć mikrocząsteczki zawieszone w roztworze. Azbest działa nie chcemicznie, a fizycznie, poprzez kontakt z zawiesiną. Sole miedzi są trujące, ale najlepsze kotły warzelne do piwa są z miedzi. Podtrzymuję, że zagadnienie to należy całkowicie zlekceważyć.

            Comment

            • joelka
              Senior
              • 03-2005
              • 817

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu

              Zgodzę się na godzinę zacierania w temp. do 80 C. Ale po co godzinę gotować termometr, nawet w stalowej rurce, to nie wiem.
              A tu śpieszę z wyjaśnieniami, że nie przejmowałabym się tak gdyby chodziło o mój garczek i drewnianą łychę. Rzuff (Sebastian) przerabia kega, w którym konieczne jest zamontowanie na stałe czujnika temperatury, poprowadzenie kabelków do grzałki i stąd właśnie moje pytanie. Kabelki trzeba zabezpieczyć koszulką termokurczliwą, oprócz tego styk z brzeczką będzie mieć miedź i jakieś jeszcze materiały wykończeniowe, których nie pamiętam.

              A swoją drogą, jak jest z tą miedzią? Straszny osad się na niej osadza jak tego uniknąć?

              Comment

              • darko
                Senior
                • 06-2003
                • 2078

                #8
                Po myciu wycierać do sucha.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎