Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Brak piany po rehydratacji drożdży [było: Brak fermentacji?]

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • sabatius
    Junior
    • 12-2005
    • 21

    Brak piany po rehydratacji drożdży [było: Brak fermentacji?]

    Witam

    Wczoraj nastawiłem swoją pierwszą warkę z brew kita + 1,25 słodu jęczmiennego. Ok. 22.00 była już fermentorze. Zaglądam teraz do fermentora i nie widzę żadnej piany, nawet jednego pęcherzyka. Powierzchnia jest gładziutka i jednolita jak w herbacie
    Trochę mnie to niepokoi, najmniejszego śladu fermentacji.
    Zgodnie z instrukcją wsypałem drożdże do ciepłej wody. Po 15min w kubku nie bylo żadnej piany (czy to normalne?). Moze te drożdze jakieś felerne? Może zbyt długo gotowałem brzeczkę (40min).

    Poradzcie coś, ratunku....
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Radzę, żebyś jeszcze raz przeczytał wszystkie artykuły o warzeniu piwa, jakie są tutaj i na stronie Browamatora. Tym razem ze zrozumieniem. I przeczytaj jeszcze raz swoją wypowiedź i postaraj się ją logicznie uporządkować, a potem sam sobie odpowiedz.

    Od czego, u licha ciężkiego, mają się tobie zapienić drożdże w ciepłej wodzie? Chyba z wściekłości, że ktoś nie czyta artykułów.

    Comment

    • sabatius
      Junior
      • 12-2005
      • 21

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
      Od czego, u licha ciężkiego, mają się tobie zapienić drożdże w ciepłej wodzie? Chyba z wściekłości, że ktoś nie czyta artykułów.
      No właśnie w instrukcji zestawu browamatora jest napisane jak BYK : "do wyparzonego kubka z ciepłą wodą (..), wsypujemy drożdże piwowarskie w ilości przewidzianej w recepturze..."

      NIE JEST NAPISANE NIC O CUKRZE! Zamiast zgodnie z przeczuciami dodać cukier, postąpiłem zgodne z instukcją....
      Czy to oznacza, że warka poszła się ..... ?

      Comment

      • TowarzyszWieslaw
        Senior
        • 10-2005
        • 157

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sabatius
        NIE JEST NAPISANE NIC O CUKRZE! Zamiast zgodnie z przeczuciami dodać cukier, postąpiłem zgodne z instukcją....
        Czy to oznacza, że warka poszła się ..... ?
        Nigdy nie wsyouję cukru przy rehydratacji drożdzy suchych.
        To ze nic sie nie wydarzyło w kubku, to trochę dziwne, zwykle robi się "krem" drożdzowy na powierzchni, o ile drożdze były rozsypane po powierzchni i nie mieszane.
        Jeśli drożdze nie rozruszały się w kubku to może im trochę czasu zejść zanim zaczną pracować na dobre w fermentorze.

        Narazie nie wpadałbym w panikę i zaczekał jeszcze trochę. Szybkość reakcji zależy od temperatury . Jedna z moich warek wystartowała dopiero po przeszło 48 godzinach.

        Comment

        • Marcin_wc
          Senior
          • 09-2005
          • 2115

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sabatius
          No właśnie w instrukcji zestawu browamatora jest napisane jak BYK : "do wyparzonego kubka z ciepłą wodą (..), wsypujemy drożdże piwowarskie w ilości przewidzianej w recepturze..."
          Olej to, poczytaj artykuły tu, na Browamatorze i rób startery, pianę będziesz miał tego samego dnia.

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sabatius
          Zgodnie z instrukcją wsypałem drożdże do ciepłej wody. Po 15min w kubku nie bylo żadnej piany (czy to normalne?).
          Pomijając myślenie, to jeśli tak trzymasz się instrukcji, to nie ma tam nic o pianie.

          Comment

          • kangurpl
            Senior
            • 03-2002
            • 2660

            #6
            1. ten 1,25 kg słodu to było rozumiem 1,25 kg ekstraktu słodowego jasnego?
            2. Jezeli jeszcze nie ma oznak fermentacji to szybciutko dodaj nowych drożdzy (ale najlepiej po ich namnożeniu w wodzie z dodatkiem cukru.
            Last edited by kangurpl; 17-12-2005, 17:08.
            Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
            "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

            "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

            Comment

            • sabatius
              Junior
              • 12-2005
              • 21

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kangurpl
              1. ten 1,25 kg słodu to było rozumiem 1,25 kg ekstraktu słodowego jasnego?
              Dokładnie.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kangurpl
              2. Jezeli jeszcze nie ma oznak fermentacji to szybciutko dodaj nowych drożdzy (ale najlepiej po ich namnożeniu w wodzie z dodatkiem cukru.
              Tylko, że niestety nie mam więcej drożdży. Miałem tylko te z brew kita.

              Comment

              • sabatius
                Junior
                • 12-2005
                • 21

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika TowarzyszWieslaw
                Nigdy nie wsyouję cukru przy rehydratacji drożdzy suchych.
                To ze nic sie nie wydarzyło w kubku, to trochę dziwne, zwykle robi się "krem" drożdzowy na powierzchni, o ile drożdze były rozsypane po powierzchni i nie mieszane.
                Jeśli drożdze nie rozruszały się w kubku to może im trochę czasu zejść zanim zaczną pracować na dobre w fermentorze.

                Narazie nie wpadałbym w panikę i zaczekał jeszcze trochę. Szybkość reakcji zależy od temperatury . Jedna z moich warek wystartowała dopiero po przeszło 48 godzinach.
                Trochę mnie uspokoiłeś Poczekam cierpliwie. Drożdże po wsypaniu do kubka mieszałem poruszając kubkiem. Była widoczna delikatna pianka na powierzchni kubka.

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Suche drożdże NIGDY nie zapienią się w wodzie, bo NIE MAJĄ CZEGO FERMENTOWAĆ !!!
                  Rehydratacja suchych drożdży służy tylko pobudzeniu ich do zycia. Nie trzeba dosypywać cukru, ekstraktu ani nic innego, jedynie potrzymać pół godziny w wodzie i dodać do brzeczki.
                  Szybkość wystartowania fermentacji w warce w mniejszym stopniu zależy od temperatury, a w większym od jej natlenienia, bo to obecność tlenu pozwala na szybkie rozmnażanie drożdży.
                  Jeszcze raz nalegam na przeczytanie artykułów i podręczników na temat piwowarstwa. Nie myślcie za dużo, nie kierujcie się jakąś intuicją, tylko przyswojcie sobie powszechnie dostępną wiedzę. I zanim zaczniecie pouczać innych, upewnijcie się, że nie wygadujecie głupot !!!

                  Comment

                  • anteks
                    maruda
                    • 08-2003
                    • 10738

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sabatius
                    ...Zgodnie z instrukcją wsypałem drożdże do ciepłej wody.
                    a ile stopni miała ta "ciepła "woda,może je "zagotowałeś"
                    Mniej książków więcej piwa

                    Comment

                    • Marcin_wc
                      Senior
                      • 09-2005
                      • 2115

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                      Rehydratacja suchych drożdży służy tylko pobudzeniu ich do zycia. Nie trzeba dosypywać cukru, ekstraktu ani nic innego, jedynie potrzymać pół godziny w wodzie i dodać do brzeczki.
                      Szybkość wystartowania fermentacji w warce w mniejszym stopniu zależy od temperatury, a w większym od jej natlenienia, bo to obecność tlenu pozwala na szybkie rozmnażanie drożdży.
                      Jeszcze raz nalegam na przeczytanie artykułów i podręczników na temat piwowarstwa. Nie myślcie za dużo, nie kierujcie się jakąś intuicją, tylko przyswojcie sobie powszechnie dostępną wiedzę. I zanim zaczniecie pouczać innych, upewnijcie się, że nie wygadujecie głupot !!!
                      Jeśli chodzi o to co ja pisałem, odnośnie robienia startera przy suchych drożdżach, to słyszałem to od o wiele bardziej doświadczonych ludzi ode mnie i nie wiem dlaczego nie można pobudzić drożdży do życia przez wsypanie ich do wody, a następnie dać im coś do jedzenia, żeby zaczęły się namnażać i dopiero potem wlać do brzeczki.

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #12
                        Czym innym jest rehydratacja, a czym innym sporządzanie startera. Nie da się zrobić startera poprzez wsypanie suchych drożdży na 15 minut do ciepłej wody.

                        Comment

                        • Marcin_wc
                          Senior
                          • 09-2005
                          • 2115

                          #13
                          Ok, ale ja nic nie pisałem o 15 min i nie wiem kto Twoim zdaniem wygaduje głupoty, jeśli pisałeś również o mnie, to wyjaśniam, że chodziło mi tylko o zrobienie startera po rehydratacji.

                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #14
                            Sabatius napisał o 15 minutach. A co do głupot, to przejrzyj uważnie powyższę teksty, a będziesz wiedział.

                            Comment

                            • sabatius
                              Junior
                              • 12-2005
                              • 21

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                              Szybkość wystartowania fermentacji w warce w mniejszym stopniu zależy od temperatury, a w większym od jej natlenienia, bo to obecność tlenu pozwala na szybkie rozmnażanie drożdży.
                              Jeszcze raz nalegam na przeczytanie artykułów i podręczników na temat piwowarstwa. Nie myślcie za dużo, nie kierujcie się jakąś intuicją, tylko przyswojcie sobie powszechnie dostępną wiedzę. I zanim zaczniecie pouczać innych, upewnijcie się, że nie wygadujecie głupot !!!

                              ... a co Ty Krzysiu taki nerwowy jestes???
                              zalecam troche sportu ... jak sobie pobiegasz to może Ci przejdzie

                              Z mojej strony mała rada: jeśli chcesz uchodząc za kogoś kto "wie" wiecej, okazywać swoją "wyższość, lepszość". To proszę nie wyskakuj z: tylko okaż zrozumienie i pomóż jeżeli możesz lub wiesz.
                              Czy bardzo chcesz okazywać "wyższość" czyimś kosztem? Sam, chyba kiedyś zaczynałeś i mogłeś zadawać pytania dla innych banalne.
                              Abstahując od tematu, ktoś mądry powidział: "Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi."
                              Ja ze swojej strony dodam: ... lub odpowiadający.
                              Mam nadziję, że nie weźmiesz tego do siebie. Nie mam zamiaru, ani Cię obrażać, ani okazywać wyższości.
                              Twoje zdrowie

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎