Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Grzecha zbierackie wyznania

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • grzech
    Senior
    • 04-2001
    • 4592

    Grzecha zbierackie wyznania

    Nawiązując do narcystycznych wątków biermanna i TomX'a, postanowiłem z braku lepszego zajęcia napisać coś o sobie.

    Na początku zbierałem tylko ... smaki. Wypite piwa zapisywałem w zeszycie. Dziś mam już ich trzy. Każda strona to osobny browar, kilka zajmuje mi już dwie strony. Zbliżam się powoli do 1400 marek.

    Z czasem zacząłem gromadzić etykiety z piw wypitych, w pewnym momencie rozszerzyłem spektrum zainteresowań o nówki i dzisiaj mam tego prawie 10 tysięcy, co przyznacie nie jest liczbą imponujacą. Mi wystarczy, żona uważa, że o 10 tys. za dużo.
    Zbieram wszystko jak leci, ostatnio zainteresowałem się wątkiem rolniczym.

    W pewnym momencie jakoś tak się złożyło, że posiadałem także zbiorki: kapsli, wafli, puszek, szklanek, kufli oraz butelek.

    Jeśli chodzi o butelki, zostawiłem sobie kilkanaście starych, zaś nowe (których uzbierałem ponad 200) zadołowałem i czekają na lepsze czasy. Szklanki i kufle (w ilości mizernej, trudno mówić o zbieractwie, jakoś tak same przy okazji wpadały) widnieją dumnie na regale, sprawiając, że mam zapewnione zajęcie co tydzień. Ot taka sobie skromna wystawka, podobnie jak wspomnianych butelek w kuchni. Kapsli (ponad 700) pozbyłem się na rzecz Andiego. Puszki (ok. 350) przejął Jarek Kulczyk.

    Zbiór wafli postanowiłem ograniczyć do bawarskich. Sporo czasu trwało mi "przearanżowywanie" kolekcji, ale niedawno skończyłem. Posegregowałem je wg regierungsbezirków, powywalałem kilka, które okazały się pochodzić z innych landów. I tak mam obecnie 519 wafli z 258 browarów. Zważywszy, że przeczytać można o ok. 800 browarach w Bawarii, część z nich jest zamknięta, pojawiają się nowe, mam co robić do końca życia.
  • Kolesław
    Senior
    • 03-2004
    • 1130

    #2
    Należy stwierdzić z odwagą naszych czasów: koooochaaasz piwo!!!
    Ja jestem mniej więcej na etapie Twojego czwartego - piątego akapitu.

    Comment

    • sopista
      Senior
      • 01-2003
      • 1747

      #3
      Moje "zbieractwo" zaczęło się od odklejonej z butelki przesmacznego Heweliusa etykiety. To był 94-ty. Potem miałem jeszcze całkiem sporą kolekcję kapsli piwnych i etykiet (tych ostatnich ok. 12 tys.) z byłych republik ZSRR. Również i polskie kapsle jakiś czas zajmowały moją uwagę. Kapselki jednym zdecydowanym ruchem "poszły w świat" a w październiku również i "wschodnie" etykiety zmieniły właściciela. Dziś zostały tylko polskie etykiety a co jutro? Mam nadzieję, że to "jutro" to jeszcze daleka perspektywa. Póki co, dziś dołożyłem kilka nowych etykiet z Nakła i niekoniecznie nowych z Poznania. Za wytrwałych kolekcjonerów

      Comment

      • Bombadil13
        • 05-2005
        • 2479

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzech
        zacząłem gromadzić etykiety z piw i dzisiaj mam tego prawie 10 tysięcy, co przyznacie nie jest liczbą imponujacą.
        Jakżesz miernie wypadam przy Was, ale co tam, tez opowiem jak ze mną było...
        Pierwsza moja etykieta pochodzi z roku ok.1986. Wtedy to postanowiłem zbierac etykiety piwne, jako alibi przed rodzicami, dlaczego to niby spozywam piwo To się sprawdziło!!! (MŁODZIEŻ NIE KORZYSTAĆ Z MOICH DOŚWIADCZEŃ!!!). Byłem wtedy uczniem szkoły podstawowej upss... Jak sami rozumiecie moja kolekcja w taki sposób nie rozwijała sie imponująco. Przechodząc do szoły sredniej rozszerzyłem poszukiwania etykiet do rozlewni i skupów butelek, gdzie kupowałem wielkie torby pustych butelek i odklejałem etykiety. (nie wpadłem na pomysł by odwiedzac browary, czy z nimi korespondować ). Około roku 1992 nastąpiła pauza, spowodowana różnymi kolejami losu. Zbierałem etykiety raczej okazjonalnie, a moja kolekcja ubozała (część rozdałem, część zgubiłem, a reszte zepsułem) . Przełom nastąpił w roku 2005... (jakże szkoda tych 13 lat posuchy ) i to chyba głownie z powodu moich odwiedzin (przypadkowych) na stronie browar.biz. Odezwał sie instynkt zbieracza. Moja kolekcja zaczęlą powoli się rozwijać (raczkować). Posiadam obecnie ok. 5000 sztuk. W 2006 rok wchodzę z mocnym postanowieniem rozszerzania kolekcji (do etykiet dołącza powoli szkło, ale raczej okazjonalnie; za to, za etykiety zamierzam sie sumiennie i ostro zabrać), sumiennego wypełniania dziennika piwnego i uwarzenia swojej pierwszej warki (produkty juz zakupiłem!). Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się dołączyć do Szanownych kolegów i uzyskać miano Kolekcjonera, bo teraz to na razie jestem tylko skromnym zbieraczem ... a może i Piwowara
        Poszukuję

        Comment

        • grzech
          Senior
          • 04-2001
          • 4592

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzech
          I tak mam obecnie 519 wafli z 258 browarów.

          Po weryfikacji (podziękowania dla Piwowara) mam teraz 523 wafle z 259 browarów, w tym dwa z kategorii "inne".

          Comment

          • grzech
            Senior
            • 04-2001
            • 4592

            #6
            Jak się okazało miałem ok. 50 pocztówek o tematyce piwnej, które przehandlowałem oststnio wzmacniaczowi za etykiety.

            Comment

            • wzmacniacz
              Senior
              • 06-2002
              • 143

              #7
              I tu chciałem podziękowac, i mam nadzieję ze dla kolegi wymiana była tak dobra jak dla mnie!!

              Comment

              • grzech
                Senior
                • 04-2001
                • 4592

                #8
                Jak najbardziej!

                Comment

                • Dreamer
                  Senior
                  • 05-2003
                  • 1576

                  #9
                  A ja trochę powspominam... Dziś ograniczam się do gromadzenia etykiet z piw, które wypijam, ale nie zawsze tak było. Na pocz. lat 90. (początki czasów studenckich) etykiety odklejało się z butelek. Najcenniejsze były oczywiście zagraniczne, co przy ograniczonej dostępności tych piw w tamtych czasach powodowało, że każdy DAB czy Schwechater był na "wagę złota". Wspomnienia z tamtych czasów dziś wywołują niemal wzruszenia: długo głowiąc się jak tu zdystansować kolegów-zbieraczy wpadłem na genialny pomysł - dogadałem się z paroma miłymi gośćmi z Browarów Łódzkich na Orlej (Łodziacy pewnie pamiętają ten browar), zajmowałem miejsce przy linii rozlewu przez stacją czyszczenia butelek (przechodziło się do końca podwórka i drzwi po prawej) i jak jechała butelką z nową etykietą - cap, na bok. Wanienka z ciepłą wodą stała już przygotowana, w niej odmaczały się butelki, które potem wracały na taśmę... Ech, czasy. Ile to razy zamiast na zajęcia na uczelni trafiałem na linię rozlewu... W takich dniach moja kolekcja wzbogacała się o ponad 100 odmoczonych etykiet. Niestety szybko zauważyłem, że browar napełaniał piwo tylko w jeden rodzaj butelek, półlitrówki euro, więc dużo zagranicznych rarytasów było tym sposobem nie do zdobycia, ale co tam... pamiętam jak dziś te pierwsze odmaczane Zwettlery, EKU i in., które oglądałem z błyskiem w oku, bo nawet nie było mnie na nie stać...

                  A potem zaczęło się już świadome zbieractwo, korespondencje z browarami, z kolekcjonerami z całego świata, przynależność do różnych towarzystw kolekcjonerskich. Bywały dni, kiedy pocztą przychodziło kilkaset nowych etykiet, ale to już nie był ten smaczek....
                  Blog: Piwna Brytania

                  Comment

                  • grzech
                    Senior
                    • 04-2001
                    • 4592

                    #10
                    Moja skromna kolekcja wafli bawarskich wolno, ale systematycznie się powiększa. Aktualnie przekroczyła 600 pozycji. W ramach zbierania tworzę sobie listę browarów z tego landu (także zamkniętych w ostatnich dekadach). Mam wykazie "dopiero" 750. Myślę, że spokojnie przekroczę z czasem 1000. Tu podzięki dla Piwowara, który podrzucił mi swego czasu mapkę z browarami Frankonii.

                    Comment

                    • grzech
                      Senior
                      • 04-2001
                      • 4592

                      #11
                      Po miesiącu zbiór urósł nieco - mam już 650 wafli.

                      Comment

                      • ergie
                        Senior
                        • 05-2004
                        • 1041

                        #12
                        Cobyś się męczyć nie musiał

                        klik
                        Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
                        ------------------------------------------------------------------
                        Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

                        Comment

                        • grzech
                          Senior
                          • 04-2001
                          • 4592

                          #13
                          Dobry chłop z Ciebie. Ale je lubię się pomęczyć. Ściągnąłem sobie kilka niemieckich stron kolekcjonerskich, gdzie uwzględnione są także browary zamknięte. Dla przykładu w Ambergu mam 11 browarów, a na podanej prze Ciebie stronie jest ich 6.
                          Dodam do ulubionych i w odpowiednim czasie przeanalizuję.

                          Comment

                          • ergie
                            Senior
                            • 05-2004
                            • 1041

                            #14
                            Masz marudo stronę, na której jest zamkniętych browarów bez liku

                            KLIK
                            Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
                            ------------------------------------------------------------------
                            Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

                            Comment

                            • grzech
                              Senior
                              • 04-2001
                              • 4592

                              #15
                              Mam ją od dawna, ale trzymam na deser. Na razie analizuję www.bierdeckelsammler.net.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎