Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przygód kilka Browaru Domowego Zimorodek

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • JAckson
    Senior
    • 05-2004
    • 6122

    Przygód kilka Browaru Domowego Zimorodek

    Przyszedł czas bym i ja założył temat o własnym piwie

    Przeszedłem już przez gotowce oraz ekstrakty z chmieleniem.
    W ostatnią sobotę stworzyłem drugą warkę zacieraną.

    Z powodu posiadania el. płyty ceramicznej mam garnek ~13 litrowy (bardzo śmieszne...) i wiadomo co z tego wynika. Jeżeli się nie zniechęcę to zaiwestuję w inne rozwiązanie.

    Warka zacierana nr 0 trafiła to miski ustępowej koloru białego, marki niezapamiętanej z powodu błędów powstałych podczas procesu zacierania i nie została zaliczona do dorobku W zasadzie można ją było zabutelkować bo nie skisła, ale proces zacierania prowadzony był w zbyt wysokiej temp. i wyszło oleiste 'niewiadomoco'.

    Druga warka (VI) poszła sprawniej. Powstała na bazie 100% słodu typu pilzneńskiego.

    W otatnią sobotę powstałą kolejna warka oznaczona nr VII. Poprzedziło ją komisyjna spożycie jednego piwa z poprzedniej warki w celu odpowiedzi na pytanie "czy to w ogóle ma sens w moim wykonaniu". Piwko miało 3 tygodnie od zabutelkowania i bardzo mi smakowało Dzięki temu zdecywdowałem się nadal praktykować w zacieraniu.

    1,5 kg pilzneńskiego
    1,5 kg monachijskiego
    1,2 kg ekstraktu słodowego ciemnego (musiałem go wreszcie zużyć)

    40min 65-67stC
    20min ~72stC
    15min ~77stC

    Chmielenie ~1h
    15g Marynki 1h
    15g Lubelskiego 1h
    15g Lubelskiego 5min

    Ektrakt dodany na 10 min przed końcem chmielenia

    Powstało 10 litrów piwa o blg 23 NIby z wyliczeń wynikał taki wysoki ekstrakt, ale nie chciało mi się w to wierzyć.

    Będąc w posiadaniu jedynie suchych drożdży Danstar Windsor zapodałem ich ~20g.

    W tej chwili piane jest piękna, ale do jakiego poziomu są wstanie odfermentować te drożdże brzeczkę o takim stężeniu to nie wiem.
    Może ktoś mi powie ile czasu na burzliwej i ile na cichej to powinno stać?
    MM961
    4:-)
  • Twilight_Alehouse
    Chmielowisko.pl
    • 06-2004
    • 6310

    #2
    Gratuluję złożenia własnego tematu warzelniczego
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika JAckson
    Może ktoś mi powie ile czasu na burzliwej i ile na cichej to powinno stać?
    Prosta zasada jest taka, żeby piwo trzymać na burzliwej tyle dni, ile wynosi Blg dzielone przez 2 (to w przypadku górnej fermentacji, przy dolnej tyle ile Blg). Na cichej teoretycznie dwa razy dłużej niż na burzliwej.

    Drożdży mogłeś dać 10g. Niby ekstrakt bardzo wysoki, ale objętość brzeczki niewielka.

    A ekstrakt spokojnie może być tak wysoki Pod warunkiem że mierzyłeś w 20 stopniach C.
    Last edited by Twilight_Alehouse; 27-03-2006, 10:18.

    Comment

    • JAckson
      Senior
      • 05-2004
      • 6122

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse

      Drożdży mogłeś dać 10g. Niby ekstrakt bardzo wysoki, ale objętość brzeczki niewielka.

      A ekstrakt spokojnie może być tak wysoki Pod warunkiem że mierzyłeś w 20 stopniach C.
      Z ilością drożdży było tak, że nie bardzo wiedziałem jak poradzą sobie z takim blg więc postanowiłem nie oszczędzać w nadziei, że przyniesie to więcej pożytku niż szkody.

      Ekstrakt mierzony w temp. kika stopni powyżej 20 więc błąd minimalny.

      Z zasady którą podałeś wynika, że do zabutelkowania mam spokojnie miesiąc czasu
      MM961
      4:-)

      Comment

      • joelka
        Senior
        • 03-2005
        • 817

        #4
        Ale siekierę zrobiłeś A co z wysładzaniem? Nie dało się z tego drugiego piwa zrobić?

        Comment

        • JAckson
          Senior
          • 05-2004
          • 6122

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika joelka
          Ale siekierę zrobiłeś A co z wysładzaniem? Nie dało się z tego drugiego piwa zrobić?
          Wysładzałem 3 litrami wody

          Przed dodaniem ekstraktu to miało koło 14blg więc nie chciałem przesadzać z wysładzaniem tych 3kg słodu. Dopiero potem policzyłem ile blg podniesie ekstrakt słodowy.

          Zobaczymy co z tego wyjdzie.
          MM961
          4:-)

          Comment

          • dkrasnodebski
            cymbał
            • 05-2003
            • 2316

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika joelka
            Ale siekierę zrobiłeś A co z wysładzaniem? Nie dało się z tego drugiego piwa zrobić?
            Przecież Jacek podbił baling ekstraktem.
            Zakład Piwowarstwa Domowego BRODAREK

            www.radoslawstolar.pl

            Comment

            • joelka
              Senior
              • 03-2005
              • 817

              #7
              No ale chyba z 3 kg słodu to 10 litrów mu nie wyszło Czy siem mylem?

              Comment

              • dkrasnodebski
                cymbał
                • 05-2003
                • 2316

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika joelka
                No ale chyba z 3 kg słodu to 10 litrów mu nie wyszło Czy siem mylem?
                Nie mylisz się ale o to trzeba zapytać już Jacksona. Mi chodzi o to, że ciężko by było zrobić z tego drugie piwo, chociaż dla chcącego nic trudnego.
                Już więcej nie zaśmiecam.
                Last edited by dkrasnodebski; 27-03-2006, 12:26.
                Zakład Piwowarstwa Domowego BRODAREK

                www.radoslawstolar.pl

                Comment

                • JAckson
                  Senior
                  • 05-2004
                  • 6122

                  #9
                  Do warzenia użyłem 9 litrów wody potem wysładzałem 3 litrami. Z tego wyszło 14-15 blg. Dodałem na koniec chmielenia 1,2kg ekstraktu słodowego i ostatecznie otrzymałem 10 litrów piwa 23blg.
                  Czy gdzieś był błąd droga Joelko?
                  MM961
                  4:-)

                  Comment

                  • joelka
                    Senior
                    • 03-2005
                    • 817

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika JAckson
                    Czy gdzieś był błąd droga Joelko?
                    Ależ ja nigdzie się nie czepiam, jeno pytam. Byłam przekonana, że więcej piwa wyjdzie z 3 kg, i że się załapię na butelczynę

                    Comment

                    • JAckson
                      Senior
                      • 05-2004
                      • 6122

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika joelka
                      Ależ ja nigdzie się nie czepiam, jeno pytam. Byłam przekonana, że więcej piwa wyjdzie z 3 kg, i że się załapię na butelczynę
                      Ja Ci nie zarzucam czepiactwa tylko poważnie pytam o moje błędy. Po to w sumie założyłem ten temat, by bardziej zorientowani mogli ew. wytknąć nieprawidłowości.
                      Na butelczynę się załapiasz zapewne.
                      Dużo więcej piwa wyjść nie mogło, bo miałbym problem z chmieleniem w moim przepastnym garze
                      MM961
                      4:-)

                      Comment

                      • zbysia
                        Senior
                        • 09-2004
                        • 907

                        #12
                        A jak stoisz z pojemnościami fermentorów? Bo przecież mógłbyś rozcięczać przed zadaniem drożdży.
                        fANIAtic www.faktoria-ukraina.pl

                        Comment

                        • JAckson
                          Senior
                          • 05-2004
                          • 6122

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zbysia
                          A jak stoisz z pojemnościami fermentorów? Bo przecież mógłbyś rozcięczać przed zadaniem drożdży.
                          Fermentory standardowe ~30dm3. Rozcieńczenia już przerabiałem na ekstraktach. W tym wypadku jednak nie chciałem tego robić , bo chmielenie było przewidziane na 10dm3.
                          Popełniłem błąd - przeliczyłem wzrost blg dopiero przed dodaniem ekstraktu. Z drugiej strony jeżeli fermentacja przebiegnie dobrze to takie ekstraktywne piwo na pewno sie przyda
                          MM961
                          4:-)

                          Comment

                          • zbysia
                            Senior
                            • 09-2004
                            • 907

                            #14
                            Przyda się, ale będzie go mało ja już nie chcę sie bawić w "mało".
                            fANIAtic www.faktoria-ukraina.pl

                            Comment

                            • joelka
                              Senior
                              • 03-2005
                              • 817

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika JAckson
                              Fermentory standardowe ~30dm3. Rozcieńczenia już przerabiałem na ekstraktach. W tym wypadku jednak nie chciałem tego robić , bo chmielenie było przewidziane na 10dm3.
                              To już jest kwestia wyboru. Może mi ktoś zarzuci pójście w ilośc, a nie w jakość, ale preferuję gotowanie na raty.
                              Chmielę to, co do gara się zmieści, a resztę z wysładzania zagotowuję porządnie i po ostudzeniu dodaję do fermentora.
                              Mogłabym chmielić każdą porcję osobno ale to tak jakbym dwa piwa zrobiła. Wiem, wiem... Nie wytrącam białek Ale też nie każde piwo tak robię. Więc bez obawy można pić

                              Może zechcesz kiedyś zrobić podobnie i będziesz miał porównanie ile wychodzi z 3 kg zasypu. Trochę to kombinacja alpejska ale czasem warunki zmuszają do kombinowania. A gwarantuję, że piwo nie traci na jakości.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎