Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chłodnica z węża silikonowego

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • tomcio83
    Senior
    • 02-2006
    • 258

    Chłodnica z węża silikonowego

    "Powoli" kompletuję sprzęt do warzenia z zacieraniem.
    Wpadłem na pomysł, żeby jako chłodnicę wykorzystać silikonowy wężyk skręcony w spiralę (przez wężyk przewlekł bym drut i całości nadał kształt spirali.) Z jednej strony wężyka kran, a z drugiej woda po prostu wypływa np. do zlewu.
    Oczywiście "wężyk" będzie miał odpowiednio duzą średnicę.

    Na razie jestem na etapie projektu, ale chciałbym wiedzieć co o tym sądzicie?
    rowarek esoła
  • TomX
    Senior
    • 09-2004
    • 1035

    #2
    Sam piwa nie warzę, ale obawiam się, że takie rozwiązanie zaowocowałoby wspaniałym silikonowym smakiem piwa
    Piwo, góry, jaskinie... tego mi trzeba!

    I Ty bądź bohaterem w swoim domu - zostań piwowarem domowym! :)

    Comment

    • Tomek-Pasieka
      Senior
      • 10-2005
      • 197

      #3
      i tak i nie... bo przecież do wysładzania i rozlewu też używa się silikonu... (ja zastanawiałem się nad użyciem pcv do ciepłej wody, ale nie jestem przekonany... (chociaż do filtracji i wysładzania używam konstrukcji ze sztywnych rurek pcv)

      Comment

      • mark33
        Idę po piwo do piwnicy.
        • 04-2005
        • 3283

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tomcio83
        "Powoli" kompletuję sprzęt do warzenia z zacieraniem.
        Wpadłem na pomysł, żeby jako chłodnicę wykorzystać silikonowy wężyk skręcony w spiralę (przez wężyk przewlekł bym drut i całości nadał kształt spirali.) Z jednej strony wężyka kran, a z drugiej woda po prostu wypływa np. do zlewu.
        Oczywiście "wężyk" będzie miał odpowiednio duzą średnicę.

        Na razie jestem na etapie projektu, ale chciałbym wiedzieć co o tym sądzicie?
        Silikon raczej słabo przewodzi ciepło więc wydajność urządzenia będzie słaba, ciekawe dlaczego wszyscy stosują miedź

        Comment

        • Shlangbaum
          Senior
          • 03-2005
          • 5828

          #5
          No i pozostaje jeszcze kwestia ceny. Jeżeli chcesz użyć węża 10 mm to zapłacisz z 6-7 zł za metr (takie są ceny węża dopuszczonego do kontaktu z żywnością a nie technicznego, który jest tańszy) czyli 10 metrowa chłodnica wyjdzie Cię 60-70 zł + drut z 10 zł. A miedziana 10 m będzie Cię kosztować 80-90 zł a jest wydajniejsza.

          Krakowski Konkurs Piw Domowych !

          Comment

          • Marcin_wc
            Senior
            • 09-2005
            • 2115

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
            No i pozostaje jeszcze kwestia ceny. Jeżeli chcesz użyć węża 10 mm to zapłacisz z 6-7 zł za metr (takie są ceny węża dopuszczonego do kontaktu z żywnością a nie technicznego, który jest tańszy) czyli 10 metrowa chłodnica wyjdzie Cię 60-70 zł + drut z 10 zł. A miedziana 10 m będzie Cię kosztować 80-90 zł a jest wydajniejsza.
            Kwestia ceny przy tak szczytnym pomyśle jest chyba pomijalna.

            Comment

            • tomcio83
              Senior
              • 02-2006
              • 258

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
              A miedziana 10 m będzie Cię kosztować 80-90 zł a jest wydajniejsza.
              Niby tak, 100zł taniej niż w browamatorze,
              ale jakoś nie wyobrażam sobie, żebym samemu dał radę taką chłodnicę zbudować
              Chyba, że mi się tylko tak wydaje?
              rowarek esoła

              Comment

              • Wielki_B
                Senior
                • 02-2005
                • 1968

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tomcio83
                Niby tak, 100zł taniej niż w browamatorze,
                ale jakoś nie wyobrażam sobie, żebym samemu dał radę taką chłodnicę zbudować
                Chyba, że mi się tylko tak wydaje?
                Pomijając fakt, że chciałbyś do brzeczki wstawić świetny izolator termiczny, łatwiej Ci bedzie "zbudować" chłodnicę miedzianą, niz tego silikonowego dziwoląga.
                Budowa chłodnicy miedzianej polega na zakupie rurki (miękkiej) w ilości od 10 m wzwyż i nawinięciu jej na jakis wałek o średnicy takiej, aby mieściła sie do Twojego kociołka. To chyba nie powinno stanowić jakiejś manualnej trudności...

                Comment

                • Warek
                  Senior
                  • 12-2003
                  • 127

                  #9
                  Cześć

                  > ale jakoś nie wyobrażam sobie, żebym samemu dał radę taką chłodnicę zbudować
                  Piwa nie uwarzysz w garści - jaki sprzęt jest do tego konieczny? Ciekawe rozwiązania i nowości techniczne.


                  Pozdrowienia
                  http://www.mafoto.pl/

                  Comment

                  • miodzik
                    Senior
                    • 08-2004
                    • 103

                    #10
                    Swego czasu miałem w swoim PC zestaw chłodzenia wodnego CPC. Zestaw skladal sie z:

                    - pompki zatapialnej,
                    - pojemnika na wode,
                    - wymiennika ciepla na porocka
                    - 2x7 metrow weza silikonowego pełniącego rolę wymiennika ciepła.

                    Wniosek jeden: wąż silikonowy jest jakimś wymiennikiem ciepła, ale 2x7 m samo mówi za siebie. Poza tym ciężko będzie ułożyć wąż tak, żeby zajmował jak największą powierzchnie (zwinie sie na dnie gdzie jest najzimniej).
                    ------------------------------------------------------
                    Kiedy w zlewie, przed czy po rozlewie?

                    Comment

                    • Maidenowiec
                      Senior
                      • 07-2004
                      • 2287

                      #11
                      Nawet nie ma specjalnej potrzeby mieć na czym zawijać tą rurkę. Ja swoje 10 metrów rurki 10mm zawijałem w rękach i nawet w miarę prosto wyszło.
                      Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                      Thou shallt not spilleth thy beer!

                      Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎