Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Budels, Parel

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Budels, Parel

    zaw. alk. 6,0%, but. 0,3 l.
    przywiezione przez Izkamila (WIELKIE DZIĘKI!)

    Holenderski Budels to bodaj jedyny na świecie browar (a na pewno jedyny w Europie), który wziął się za produkcję dwóch gatunków piwa przypisanych zupełnie innemu zasięgowi terytorialnemu: jeden to kölsch (pochodzący z Kolonii), drugi to alt (przypisany do Düsseldorfu). Parel (czyli "perła") to właśnie taki holenderski górnofermentacyjny kölsch, bo choć na etykiecie nie ma o tym ani słowa, tak jest wszędzie klasyfikowany. Piwo produkowane od 1985 r. od oryginalnego kölscha różni się m.in. tym, że jest nieco mocniejsze.
    Kolor - jasnozłoty;
    piana - dość gruba, o drobnej, kremowej strukturze, opadając pozostawia apetyczne kręgi na szkle;
    nasycenie - bąbelków jak na lekarstwo, ale szczypie w język;
    zapach - intensywny, trawiasto(czyt. ziołowo)-chmielowy;
    smak - zdecydowanie bardziej złożony od wszelkich znanych mi kölschów: mocne, wyczuwalne już od samego początku nuty ziołowo-kwiatowe wodzą nas za nos, kryjąc w głębi waniliowo-owocową, delikatną słodycz; ani chybi przypomina ona o tym, że słód też ma tu coś do powiedzenia, a jego lekki chlebowy posmak toczy walkę z coraz mocniejszą pod koniec, świeżą goryczką chmielową. Takiego słodu jak dotąd w żadnym kölschu nie spotkałem i dlatego holenderska wersja bardziej mi podchodzi;
    opakowanie - ładna etykieta zadowoli zbieraczy różnych (tak modnych ostatnio) wątków: marynistycznego, faunistycznego, florystycznego, cyklu "kobiety na etykietach piwnych", cyklu "blondynki z rybimi ogonami", itp.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • lzkamil
    kierowca bombowca
    • 01-2003
    • 3611

    #2
    Muszę znowu odwiedzić Bert's Bierhuis bo jak kupowałem to była tylko jedna sztuka którą wziąłem altruistycznie dla qlegi łodziaka
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Dreamer
    Holenderski Budels to bodaj jedyny na świecie browar (a na pewno jedyny w Europie), który wziął się za produkcję dwóch gatunków piwa przypisanych zupełnie innemu zasięgowi terytorialnemu: jeden to kölsch (pochodzący z Kolonii), drugi to alt (przypisany do Düsseldorfu).
    Znam jeszcze jednego holenderskiego alta.
    Lepszy jabol pod okapem
    niż GŻ, CP i KP !


    Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

    Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

    Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

    Comment

    • Dreamer
      Senior
      • 05-2003
      • 1576

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lzkamil
      jak kupowałem to była tylko jedna sztuka którą wziąłem altruistycznie dla qlegi łodziaka
      ...za co zresztą, rzeczony, jest ci bardzo, bardzo wdzięczny
      Blog: Piwna Brytania

      Comment

      • lzkamil
        kierowca bombowca
        • 01-2003
        • 3611

        #4
        W końcu kupiłem i dla siebie

        Jasnozłote, słabo nagazowane, piana średniej wielkości, średnio trwała, zostawia cienki dywanik do końca.
        Zapach chmielowy, troszkę słodowy i z jakąś taką dziwną nutką której nie umiem nazwać. Po lekkim ogrzaniu ten nieokreślony aromat się trochę określił - mogę powiedzieć że przypomina miodowy.
        W smaku wszystko to samo co w aromacie. Oprócz chmielu to samo "coś" co się stopniowo określa jako wytrawna miodowość. Do tego silny, konkretny goryczkowy posmak.
        Niezłe, ale jakbym nie wiedział to w życiu bym nie wpadł że to Koelsch.
        Lepszy jabol pod okapem
        niż GŻ, CP i KP !


        Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

        Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

        Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎