Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Oslavany, Zamek 1, Městský zámecký pivovar Oslavany

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • docent
    Senior
    • 10-2002
    • 5205

    Czechy, Oslavany, Zamek 1, Městský zámecký pivovar Oslavany

    Minipivovar zlokalizowany w zamku w Oslavanach niedaleko Brna. Restauracja pozbawiona jest jakichkolwiek urządzeń związanych z produkcją piwa ale otoczenie to rekompensuje. Dostępna jest sala zaaranżowana na klimat 'średniowieczno-rycerski' oraz ogródek na przyjemnym zamkowym dziedzińcu. W ofercie trzy piwa. Jasne dziesiątka i dwunastka charakteryzują się mało przyjemnym smrodkiem z leżakowni. Natomiast 'cervena 13%' (lub Frantiskova Trinactka) to już inna liga. Owocowy zapach, jedwabista piana, waniliowe i owocowe akcenty w smaku. Pyszne polotmave! Ceny niziutke, za 3 małe i jedno duże wyszło 58 Kc
    Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
    Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
    Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
    Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!
  • bastion
    PremiumUżytkownik
    • 10-2006
    • 1117

    #2
    Minibrowar nie warzy.
    Jest tam jakiś spór majątkowy, między właścicielem browarku, a nowym właścicielem zamku.
    Obecnie lana Cerna Hora.

    Comment

    • docent
      Senior
      • 10-2002
      • 5205

      #3
      Wróciłem tu po 6 latach i bardzo się cieszę, że pomimo ostatnich kłopotów, nadal warzone jest tu piwo. I to jakie piwo! Z tych obecnie próbowanych w okręgu południowomorawskim uważam je za najlepsze! Warzy się tu trzy rodzaje:

      Zámecká desítka (světlé výčepní kvasnicové 10°) - złote, delikatnie mętne o ładnej drobnej pianie. Bardzo treściwe jak na 10-tkę charakteryzujące się przyjemną goryczką.
      Zámecká dvanáctka (světlý kvasnicový ležák 12°) - trochę ciemniejsze niż 10-tka, również lekko mętne. Piana nawet trwalsza niż u poprzednika. W zapachu przyjemna kwiatowość plus chmiel, wrażenia jak najbardziej odzwierciedlone w smaku. Dla mnie czeska klasyka piwa z małego browaru.
      Zámecká třináctka (polotmavý kvasnicový ležák 13°) - świetna piana, karmelowy zapach, w smaku lekko owocowe.

      Oslavany późnym popołudniem w ciągu tygodnia sprawiają wrażenie na wpół wymarłego. Jednak życie toczy się właśnie tutaj! Przy stolikach ustawionych na dziedzińcu zamku są i rodziny z dzieciakami, rowerzyści i "zwykli" klienci.

      Obecnie w pomieszczeniach browaru trwają jakieś prace ale niestety piwowara nie było nie miejscu i nie udało mi się ustalić co jest grane. Sprawdzając informacje w czeskiej prasie można wyczytać, że sądowy spór między firmą G&C Pacific Ltd, która dzierżawiła skrzydło zamku z browarem a miastem zakończył się odzyskaniem własności przez miasto i posłaniem przedstawicieli firmy do więzienia. Możliwe, że browar będzie musiał zmienić lokalizację, jeśli by tak było to zapewne niedługo pojawi się info na ten temat.

      Kilka fotek z wizyty oczywiście dostępne na Piwnych Czechach.
      Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
      Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
      Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
      Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

      Comment

      • Pendragon
        Senior
        • 03-2006
        • 13949

        #4
        Czy sprzedają swoje piwo na wynos w petach albo szkle? Od której godziny mają otwarte w sobotę?

        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

        Comment

        • docent
          Senior
          • 10-2002
          • 5205

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
          Czy sprzedają swoje piwo na wynos w petach albo szkle? Od której godziny mają otwarte w sobotę?
          Pendi, pisz tutaj: info@pivovar-oslavany.cz

          Ewentualnie coś takiego znalazłem http://www.e-restaurace.cz/zamecka-restaurace-oslavany
          Last edited by docent; 23-08-2012, 11:50.
          Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
          Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
          Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
          Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13949

            #6
            No to godziny już znam, a co do PETów - niczego nie zauważyłeś?

            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • docent
              Senior
              • 10-2002
              • 5205

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
              No to godziny już znam, a co do PETów - niczego nie zauważyłeś?
              Nie rozglądałem się, by mnie nie kusiło A tak byłby PET w autobusie i po zawodach
              Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
              Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
              Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
              Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13949

                #8
                Docent, gratuluję wyczucia czasu. Oslavany już nie są Oslavanami tylko Bratčicami!
                Tylko czemu w nazwie nadal mają zamecky to nie wiem, skoro przenieśli się do byłego PGRu?
                Kuźwa, a w sobotę miałem tam być - nie zdążyłem...
                Last edited by Pendragon; 05-09-2012, 09:57.

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • docent
                  Senior
                  • 10-2002
                  • 5205

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                  Docent, gratuluję wyczucia czasu. Oslavany już nie są Oslavanami tylko Bratčicami!
                  Tylko czemu w nazwie nadal mają zamecky to nie wiem, skoro przenieśli się do byłego PGRu?
                  Kuźwa, a w sobotę miałem tam być - nie zdążyłem...
                  Spokojnie, piszą że przenieśli wyłącznie produkcję. Restauracja na miejscu zapewne funkcjonuje dalej. W trakcie mojej wizyty lekka rozpierducha była w pomieszczeniach browaru, lokal nie zbierał się do zamknięcia.
                  Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
                  Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
                  Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
                  Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

                  Comment

                  • Pendragon
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 13949

                    #10
                    No to jeszcze raz, żeby było wyraźnie widać.

                    Browar został przeniesiony do wsi Bratčice - na południe od Brna, niedaleko ekspresówki R52 - dokładnie pod numerem 106 (areál zemědělského střediska Agrokrůt).
                    Sprzedaż piwa poniedziałek - piątek 8:00-15:30.

                    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13949

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika docent Wyświetlenie odpowiedzi
                      Spokojnie, piszą że przenieśli wyłącznie produkcję. Restauracja na miejscu zapewne funkcjonuje dalej.
                      No to może sprawdzę to osobiście, chociaż miałem już zamiar zmieniać trasę przejazdu.
                      Na wszelki wypadek poszukam tego piwa wcześniej w Brnie.

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • Pendragon
                        Senior
                        • 03-2006
                        • 13949

                        #12
                        Wysłałem maila do browaru. Odpowiedzieli, że nie mogą nic powiedzieć czy restauracja działa, bo nie są jej właścicielami. Jedyne co się dowiedziałem, to to, że U vsech Certu w Brnie przy Strobrnenskiej już działa.

                        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                        Comment

                        • docent
                          Senior
                          • 10-2002
                          • 5205

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                          Wysłałem maila do browaru. Odpowiedzieli, że nie mogą nic powiedzieć czy restauracja działa, bo nie są jej właścicielami. Jedyne co się dowiedziałem, to to, że U vsech Certu w Brnie przy Strobrnenskiej już działa.
                          No to tak jak mówiłem - to dwa niezależne podmioty. A więc uderzaj do Oslavan i ciesz się piwem popijanym na zamkowym dziedzińcu
                          Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
                          Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
                          Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
                          Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

                          Comment

                          • Pendragon
                            Senior
                            • 03-2006
                            • 13949

                            #14
                            Do Oslavan z braku czasu nie zajechaliśmy, natomiast mogę potwierdzić że jest to piwo wyśmienite. Piłem tydzień temu w Brnie zarówno 10-tkę, 12-tkę zwykłą i niefiltrowaną, i od tego czasu jest to dla mnie wręcz wzorek idealnego jasnego piwa, tego czego szukam w czeskim piwie, tego za czym do tego kraju chce jeździć. Do tej pory wzorem była Karpentna, ale tym razem nieco zeszła była w dziwne posmaki, więc niech żyje nowy król - Oslavany... to jest Bratčice!
                            Last edited by Pendragon; 15-09-2012, 19:56.

                            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                            Comment

                            • Pendragon
                              Senior
                              • 03-2006
                              • 13949

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika docent Wyświetlenie odpowiedzi
                              Zámecká třináctka (polotmavý kvasnicový ležák 13°) - świetna piana, karmelowy zapach, w smaku lekko owocowe.
                              A w moim firmowym petowym piana jest najsłabszym składowym tego piwa. W niezbyt dokładnie umytym kuflu wręcz znikła do zera niczym w polskim koncerniaku. W kuflu dokładnie umytym i wysuszonym niewiele lepszy rezultat, po minucie zredukowała się do "prawie zera".
                              Ciekawa adnotacja na etykiecie, że jakoby to piwo miało przypominać angielskiego ejla. W życiu by mi to do głowy nie przyszło, a przeczytałem dopiero przy trzecim kuflu.

                              Po tych zastrzeżeniach trzeba napisać, że jest to bardzo ciekawe i smaczne piwo o barwie bursztynowo-pomarańczowej, wpadającej w herbacianą. Pije się je szybko, nie jest mocno goryczkowe, aczkolwiek chmiel jest wyraźny i zharmonizowany z karmelową słodowością.
                              Pierwsze 2 kufle z 1,5 litrowego peta są lekko zamglone, trzeci to już potężne zmętnienie i ściemnienie.

                              Oslavany to teraz prawdopodobnie mój ulubiony czeski browar. Polecam każdemu zapoznanie się z jego twórczością


                              Na etykiecie podany jest adres w Moravanach (pod Brnem), ale na 90% jest to adres domowy.

                              Myślę że czas każdemu wyśmienitemu piwu z tego browaru założyć osobne metryczki, w końcu nie jest to browar restauracyjny już.
                              Last edited by Pendragon; 10-11-2012, 21:24.

                              moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                              Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎