PDA

Wersja pełna: : Metody dyskontowe NPV, IRR

Marusia
18-05-2006, 14:23
Takie pytanie do licznych wśród naszej piwnej braci ekonomistów:

Będę pomagała klientowi sporządzić biznesplan pod kredyt. Przeczytałam punkt po punkcie, co w nim ma być i wsio ok. Ale dotarłam do punktu:

"Ocena efektywności inwestycji metodami dyskontowymi (NPV, IRR - porównanie wpływów oraz wydatków operacyjnych i inwestycyjnych (bez finansowych)) oraz ocena przedsięwzięcia za pomocą wskaźników finansowych"

i zbladłam, jak typowy humanista:D

Moje pytanie polega na tym: czy mam doczytać i popytać, czy lepiej dać sobie siana i wołać specjalistę za kasę? Bo ja nie wiem, może to jest jakiś prosty wzór i niepotrzebnie panikuję?

Marusia
18-05-2006, 14:28
O, znalazłam coś takiego:
http://www.qdnet.pl/unas/michal/npv/npv.htm

Ciekawe, czy zrozumiem:D

cyborg_marcel
18-05-2006, 14:30
www.wikipedia.pl

IRR (ang. Internal Rate of Return) – wewnętrzna stopa zwrotu.

Metoda oceny efektywności ekonomicznej inwestycji rzeczowej, a także wskaźnik finansowy wyznaczony w oparciu o tę metodę.

Jako metoda IRR należy do kategorii dynamicznych metod oceny projektów inwestycyjnych. Uwzględnia ona zmiany wartości pieniądza w czasie i jest oparta o analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

Jako wskaźnik IRR jest stopą dyskontową, przy której wskaźnik NPV=0. Obliczenie wartości IRR polega więc na znalezieniu takiej wartości stopy dyskontowej r, która spełnia warunek:
[obrazek poniżej]

gdzie:

* CFt - przepływy gotówkowe w okresie t,
* r - stopa dyskonta,
* I0 - nakłady początkowe,
* t - kolejne okresy (najczęściej lata) eksploatacji inwestycji

Powyższa formuła ma zastosowanie przy stałej stopie dyskonta w rozpatrywanym okresie. W przypadku ogólnym, gdy stopa ta nie jest stała, saldo przepływów finansowych należy dyskontować odrębnie dla każdego okresu z daną stopą dyskonta.

cyborg_marcel
18-05-2006, 14:31
No i dalej z tego samego źródła:

Wartość bieżąca netto (ang. Net Present Value, w skrócie NPV), także: wartość zaktualizowana netto, wartość obecna netto.

Metoda oceny efektywności ekonomicznej inwestycji rzeczowej, a także wskaźnik wyznaczony w oparciu o tę metodę.

Jako metoda - NPV należy do kategorii metod dynamicznych i jest oparta o analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych przy zadanej stopie dyskonta.

Jako wskaźnik - NPV stanowi różnicę pomiędzy zdyskontowanymi przepływami pieniężnymi a nakładami początkowymi i jest dany wzorem:

[wzór poniżej]

gdzie:

* NPV - wartość bieżąca netto,
* CFt - przepływy gotówkowe w okresie t,
* r - stopa dyskonta,
* I0 - nakłady początkowe,
* t - kolejne okresy (najczęściej lata) eksploatacji inwestycji

cyborg_marcel
18-05-2006, 14:32
Ps. Powodzenia :stout:

Wujcio_Shaggy
18-05-2006, 15:05
Funkcje wyliczające IRR i NPV są dostępne np. w Excelu; ich użycie powinno być dość łatwe, nawet dla humanisty ;) . Na pewno łatwiejsze, niż liczenie "na piechotę"...

Natomiast gorzej z "oceną przedsięwzięcia za pomocą wskaźników finansowych" - jest ich cała masa...

Marusia
18-05-2006, 15:13
Ps. Powodzenia :stout:

Dzięki, Cyborgu, ale ja wyszukiwarki używam, chodziło mi o to, żeby mi ktoś naświetlił, czy dam radę zakumać:D

ART
18-05-2006, 15:25
zaocznym informatykom NPV i IRR wcisnęli do głowy to też dasz radę :D

Maggyk
18-05-2006, 15:40
Apropo pierwszej częsci pytania - mam w domu jakąś książkę z finansów przedsiębiorstw to mogę ci pożyczyć.

Co do wskaźników finansowych to była moja najgorsza ekonomiczna zmora na studiach - tego jest multum. Mam książkę ze studium, w której część z nich jest podana (raczej te główne), ale czy to wystarczy ciężko powiedzieć.

To pierwsze proste powinno być, drugie niekoniecznie. Jak nie masz czasu na zgłębianie wiedzy to zamów specjalistę.

ps.: Myślałam, że jakiś student pomylił fora, a tu patrzę autor Marusia:D

monne
18-05-2006, 19:43
oraz ocena przedsięwzięcia za pomocą wskaźników finansowych"

Z tym to sama w tym semestrze walczę. Jest przy tym sporo roboty, więc polecałabym kogoś wziąć do tego, bo nie opyla się tyyyle czasu nad tym siedzieć.
Powodzenia :kwiatek:

grzes_ch
18-05-2006, 21:40
Jeżeli otrzymałaś od klienta odpowiednio przygotowany bilans , rachunek zysków i strat i przepływy pieniężne ( ważne - uwzględniające przyszłe okresy z uwzględnieniem inwestycji w tym kredytu ) to korzystając ze wzorów podanych przez cyborga nie będziesz miała większych kłopotów.
Jeżeli jednak problem wystąpi to wiem , że któreś z oprogramowania zarządczego automatycznie te wskaźniki wylicza ( jak znajdę które to napiszę ) , najbezpieczniej jednak wyliczyć na piechotę.
Moja żona ma odpowiednie bankowe tabelki ( w exelu ) do oceny ryzyka finansowego inwestycji gdzie powiązane są w jeden arkusz bilans , RZiSWK , RZiSWP i jak przygotowujemy dla klienta biznes plan to zawsze dajemy mu do uzupełnienia.

kalifat
24-05-2006, 12:31
Przepraszam, że pociągnę temat w innym kierunku, ale właśnie przeczytałem cały wątek i ... nie bedąc premiumem pokazuje mi się to (czyżby ART wpływał na google) :D :

Cyrkonia
25-05-2006, 06:41
ja dawno takich bzdur nie liczyłam ale mogę złapać koleżankę która non stop taie bzdury wypisuje. POdaj jakie masz dane i zobacze co da się zrobić :-)