Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Metody dyskontowe NPV, IRR

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Marusia
    Senior
    • 02-2001
    • 20211

    Metody dyskontowe NPV, IRR

    Takie pytanie do licznych wśród naszej piwnej braci ekonomistów:

    Będę pomagała klientowi sporządzić biznesplan pod kredyt. Przeczytałam punkt po punkcie, co w nim ma być i wsio ok. Ale dotarłam do punktu:

    "Ocena efektywności inwestycji metodami dyskontowymi (NPV, IRR - porównanie wpływów oraz wydatków operacyjnych i inwestycyjnych (bez finansowych)) oraz ocena przedsięwzięcia za pomocą wskaźników finansowych"

    i zbladłam, jak typowy humanista

    Moje pytanie polega na tym: czy mam doczytać i popytać, czy lepiej dać sobie siana i wołać specjalistę za kasę? Bo ja nie wiem, może to jest jakiś prosty wzór i niepotrzebnie panikuję?
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



  • cyborg_marcel
    Senior
    • 03-2003
    • 3467

    #3


    IRR (ang. Internal Rate of Return) – wewnętrzna stopa zwrotu.

    Metoda oceny efektywności ekonomicznej inwestycji rzeczowej, a także wskaźnik finansowy wyznaczony w oparciu o tę metodę.

    Jako metoda IRR należy do kategorii dynamicznych metod oceny projektów inwestycyjnych. Uwzględnia ona zmiany wartości pieniądza w czasie i jest oparta o analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

    Jako wskaźnik IRR jest stopą dyskontową, przy której wskaźnik NPV=0. Obliczenie wartości IRR polega więc na znalezieniu takiej wartości stopy dyskontowej r, która spełnia warunek:
    [obrazek poniżej]

    gdzie:

    * CFt - przepływy gotówkowe w okresie t,
    * r - stopa dyskonta,
    * I0 - nakłady początkowe,
    * t - kolejne okresy (najczęściej lata) eksploatacji inwestycji

    Powyższa formuła ma zastosowanie przy stałej stopie dyskonta w rozpatrywanym okresie. W przypadku ogólnym, gdy stopa ta nie jest stała, saldo przepływów finansowych należy dyskontować odrębnie dla każdego okresu z daną stopą dyskonta.
    Attached Files
    Last edited by cyborg_marcel; 18-05-2006, 14:30.
    Czesio śpiewa w środku, w Czesiu...

    Tłumaczę, przewodzę i wiecznie zabieram się za uporządkowanie kolekcji wafli i szkła.

    Comment

    • cyborg_marcel
      Senior
      • 03-2003
      • 3467

      #4
      No i dalej z tego samego źródła:

      Wartość bieżąca netto (ang. Net Present Value, w skrócie NPV), także: wartość zaktualizowana netto, wartość obecna netto.

      Metoda oceny efektywności ekonomicznej inwestycji rzeczowej, a także wskaźnik wyznaczony w oparciu o tę metodę.

      Jako metoda - NPV należy do kategorii metod dynamicznych i jest oparta o analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych przy zadanej stopie dyskonta.

      Jako wskaźnik - NPV stanowi różnicę pomiędzy zdyskontowanymi przepływami pieniężnymi a nakładami początkowymi i jest dany wzorem:

      [wzór poniżej]

      gdzie:

      * NPV - wartość bieżąca netto,
      * CFt - przepływy gotówkowe w okresie t,
      * r - stopa dyskonta,
      * I0 - nakłady początkowe,
      * t - kolejne okresy (najczęściej lata) eksploatacji inwestycji
      Attached Files
      Czesio śpiewa w środku, w Czesiu...

      Tłumaczę, przewodzę i wiecznie zabieram się za uporządkowanie kolekcji wafli i szkła.

      Comment

      • cyborg_marcel
        Senior
        • 03-2003
        • 3467

        #5
        Ps. Powodzenia
        Czesio śpiewa w środku, w Czesiu...

        Tłumaczę, przewodzę i wiecznie zabieram się za uporządkowanie kolekcji wafli i szkła.

        Comment

        • Wujcio_Shaggy
          Senior
          • 01-2004
          • 4628

          #6
          Funkcje wyliczające IRR i NPV są dostępne np. w Excelu; ich użycie powinno być dość łatwe, nawet dla humanisty . Na pewno łatwiejsze, niż liczenie "na piechotę"...

          Natomiast gorzej z "oceną przedsięwzięcia za pomocą wskaźników finansowych" - jest ich cała masa...
          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

          Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

          @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            #7
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cyborg_marcel
            Ps. Powodzenia
            Dzięki, Cyborgu, ale ja wyszukiwarki używam, chodziło mi o to, żeby mi ktoś naświetlił, czy dam radę zakumać
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23792

              #8
              zaocznym informatykom NPV i IRR wcisnęli do głowy to też dasz radę
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • Maggyk
                Szara Adminiscjencja
                • 05-2004
                • 5615

                #9
                Apropo pierwszej częsci pytania - mam w domu jakąś książkę z finansów przedsiębiorstw to mogę ci pożyczyć.

                Co do wskaźników finansowych to była moja najgorsza ekonomiczna zmora na studiach - tego jest multum. Mam książkę ze studium, w której część z nich jest podana (raczej te główne), ale czy to wystarczy ciężko powiedzieć.

                To pierwsze proste powinno być, drugie niekoniecznie. Jak nie masz czasu na zgłębianie wiedzy to zamów specjalistę.

                ps.: Myślałam, że jakiś student pomylił fora, a tu patrzę autor Marusia
                Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
                Piwo domowe -
                Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

                Reklama w BROWARZE
                PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

                Comment

                • monne
                  Senior
                  • 02-2006
                  • 914

                  #10
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
                  oraz ocena przedsięwzięcia za pomocą wskaźników finansowych"
                  Z tym to sama w tym semestrze walczę. Jest przy tym sporo roboty, więc polecałabym kogoś wziąć do tego, bo nie opyla się tyyyle czasu nad tym siedzieć.
                  Powodzenia
                  .



                  Comment

                  • grzes_ch
                    Senior
                    • 10-2003
                    • 612

                    #11
                    Jeżeli otrzymałaś od klienta odpowiednio przygotowany bilans , rachunek zysków i strat i przepływy pieniężne ( ważne - uwzględniające przyszłe okresy z uwzględnieniem inwestycji w tym kredytu ) to korzystając ze wzorów podanych przez cyborga nie będziesz miała większych kłopotów.
                    Jeżeli jednak problem wystąpi to wiem , że któreś z oprogramowania zarządczego automatycznie te wskaźniki wylicza ( jak znajdę które to napiszę ) , najbezpieczniej jednak wyliczyć na piechotę.
                    Moja żona ma odpowiednie bankowe tabelki ( w exelu ) do oceny ryzyka finansowego inwestycji gdzie powiązane są w jeden arkusz bilans , RZiSWK , RZiSWP i jak przygotowujemy dla klienta biznes plan to zawsze dajemy mu do uzupełnienia.

                    Comment

                    • kalifat
                      Senior
                      • 10-2004
                      • 1168

                      #12
                      Przepraszam, że pociągnę temat w innym kierunku, ale właśnie przeczytałem cały wątek i ... nie bedąc premiumem pokazuje mi się to (czyżby ART wpływał na google) :
                      Attached Files
                      bla bla bla

                      Comment

                      • Cyrkonia
                        Senior
                        • 10-2001
                        • 1936

                        #13
                        ja dawno takich bzdur nie liczyłam ale mogę złapać koleżankę która non stop taie bzdury wypisuje. POdaj jakie masz dane i zobacze co da się zrobić :-)
                        www.stat-gra.pl

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎