Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Bamberg, Moosstrasse 42-44, Maisel Biergarten

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Bamberg, Moosstrasse 42-44, Maisel Biergarten

    Ostatnia piwiarnia odwiedzona przez nas podczas pobytu w Bambergu. Piwiarnia oraz browar, duży kompleks fabryczny, nie przypominający śródmiejskich browarów restauracyjnych, położone są zupełnie na uboczu, w spokojnej dzielnicy na wschód od linii kolej., z dala od szlaków przemarszu turystów. Stąd i atmosfera jaka tu panuje jest spokojna, klientela to niemal wyłącznie sami miejscowi, spore grupki młodych ludzi dojeżdżających na rowerach, rodziny z małymi dziećmi, dla których w ogródku zorganizowano plac zabaw. Krótko mówiąc, podmiejska sielanka...
    Piwiarnia i ogródek (a właściwie ogród) piwny sąsiadują z potężnym, XIX-wiecznym ceglastym kompleksem browaru Maisel, a zapach gotowanego piwa unosi się słodkawą mgiełką na całej Moostrasse. Wielki ogród piwny zrobił na nas tak duże wrażenie, że nie zdołaliśmy wejść do piwiarni tylko od razu zajęliśmy miejsce pod jednym z rozłożystych kasztanowców. Te wielkie drzewa są nierozerwalnie związane z piwną tradycją Bambergu, wywodzącą się z czasów, kiedy rozwijające się bamberskie browary drążyły długie piwnice w skałach pod wzgórzami okalającymi miasto, zapewniające idealną temperaturę fermentacji i leżakowania piwa (stąd nazwa: keller bier). Aby utrzymać niską temperaturę w piwnicach nawet podczas upalnego lata, sadzono na wzgórzach kasztanowce zapewniające cień, a ziemie obsypywano drobnym, jasnym żwirem. Piwnice skalne działają do dziś, a tradycja przenikła do miejskich ogródków wysypanych żwirem i obsadzonych kasztanowcami...
    Ogród piwny Maisela jest bardzo duży, ale bardzo przytulny, częściowo zadaszony, pełno tu starych drewnianych rupieci: wozy, beczki, drobizagi nadające temu miejscu fajny klimat. Drewniane ławy ustawione jedna za drugą w większości zajęte przez miejscowych piwoszy, z tyłu placyk zabaw dla dzieci (bo dużo przychodzi tu rodzin z dziećmi). Spokojne miejsce, idealne na odpoczynek po zgiełku całego dnia spędzonego na zwiedzaniu miasta ( )
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    #2
    Maisel Bräu to stary, XIX-wieczny duży browar, różniący się od pozostałych browarów w Bambergu szeroką paletą produkowanych piw. W ogródku piwnym w sezonie wiosenno-letnim można wypić z beczki najbardziej znane piwo od Maisela - Kellerbiera oraz pszeniczne Bamberger Weisse - ale obydwa, mówiąc szczerze, ustępują miejsca wyrobom konkurencji. Nie odznaczają się niczym szczególnym (opisy wkrótce na forum), choć i tak warto spędzić w ogródku dłuższą chwilę. Można też tutaj smacznie i w sumie niedrogo zjeść. Ceny piwa standardowo 2 EUR /0,5 litra, keller podawany jest tradycyjnie w kamionkowych krugach.
    Niestety, w barze ogródkowym nie sprzedają piwa butelkowego. Po to trzeba się pofatygować parę metrów dalej - do browaru. I choć browar nie prowadzi sprzedaży detalicznej piwa, bardzo uprzejmy pracownik browaru (trafiłem chyba do działu logistyki) na moją prośbę zakupu po jednej butelce z rodzaju zostawił swój kantorek i poszedł ze mną do magazynu wybierać butelki. Bardzo gorliwie podszedł do mojej prośby, wyciągnął skądś nawet zakurzoną już butelkę koźlaka, który o tej porze roku jest nie do zdobycia. Wkrótce okazało się, że uraczono mnie aż 13 rodzajami piwa oferowanego przez browar.
    Utrwaliłem to na zdjęciu (brak Radlera, który nie zmieścił się w kadrze).
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania

    Comment

    • piokl13
      Senior
      • 06-2003
      • 946

      #3
      Rzeczywiście keller smakuje tutaj nieco gorzej niż gdzie indziej. I kosztuje już 2,2euro.

      Comment

      • jacer
        Senior
        • 03-2006
        • 9875

        #4
        Niestety browar zakończył działalność. Został przęjety przez browar Fassla.
        Milicki Browar Rynkowy
        Grupa STYRIAN

        (1+sqrt5)/2
        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
        No Hops, no Glory :)

        Comment

        • kopyr
          Senior
          • 06-2004
          • 9475

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
          Niestety browar zakończył działalność. Został przęjety przez browar Fassla.
          Kolego jacer nie mieszajcie, no chyba że pamięć znowu szwankuje.
          Browar Maisel w Bambergu zakończył działalność jakieś 7 miesięcy temu wg barmana z przybytku, o którym jest ten temat. Natomiast lokal, o którym piszemy został przejęty przez Faesslę. Co ciekawe w tymże lokalu można dostać więcej piw lanych niż w samej Faessli, co jest IMO jakimś nieporozumieniem. Lane w momencie wizyty były Pils, Lager oraz przepyszny Weizen, a właściwie Weizla. W Faessli jedynie Pils i Lager.
          blog.kopyra.com

          Comment

          • jacer
            Senior
            • 03-2006
            • 9875

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
            Kolego jacer nie mieszajcie, no chyba że pamięć znowu szwankuje.

            aaaa, to źle was zrozumiałem.

            P.S. Znowu? Jeszcze cos mi umknelo z pamięci?
            Milicki Browar Rynkowy
            Grupa STYRIAN

            (1+sqrt5)/2
            "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
            "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
            No Hops, no Glory :)

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23782

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
              aaaa, to źle was zrozumiałem.

              P.S. Znowu? Jeszcze cos mi umknelo z pamięci?
              Chyba coś o Bambrach
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎