Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Van Honsebrouck, Brigand

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • lzkamil
    kierowca bombowca
    • 01-2003
    • 3611

    Van Honsebrouck, Brigand

    Wcześniej opisałem bożonarodzeniową wersję, teraz się trafił "zwykły" Brigand.

    Alk. 9%, but. bączek 0.33 l, zawiera słód jęczmienny i pszeniczny, cukier, chmiel, drożdże i przeciwutleniacz-kwas askorbinowy, górna fermentacja, dofermentowane w butelce.
    Ciemnozłote, lekko mętne, dość mocno nagazowane, piana wysoka, średniej trwałości, do końca zostaje kożuch. Zapach wiśniowo-śliwkowy. Smak podobnie owocowy jak zapach, trochę słodu i goryczki. Dosyć silny alkoholowy posmak. Jak dla mnie taka trochę spłaszczona wariacja na temat tripla, jednak całkiem wypijalna.
    Attached Files
    Lepszy jabol pod okapem
    niż GŻ, CP i KP !


    Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

    Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

    Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)
  • pezet
    Improwizator
    • 03-2006
    • 481

    #2
    Butelka 0,75l, alc. 9%, import własny.
    kolor: jasnopomarańczowy, prawie klarowne,
    piana: chwilę po nalaniu wysoka, drobna biała, opada szybko, pozostaje jedynie marna obrączka,
    zapach: owocowy - cytrusy, słodowy, intensywny, bardzo przyjemny,
    smak: początek słodki, owocowy, później pojawia się goryczka, dość mocno czuć alkohol ale jest to przyjemne uczucie grzania w jamie ustnej i przełyku.
    Brigand było jednym z moich pierwszych (nie pamietam dokładnie jakie było pierwsze ) wypitych piw belgijskich. Te kilka lat temu zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Teraz mogę ocenić je jako przeciętne belgijskie złote ale.
    I jeszcze moja fotograficzna wariacja pt. Duży Brigand i słonie
    Attached Files
    „Amatorom konopi indyjskich należy się przypomnienie, że naczelną zasadą rządzącą chemią mózgu jest zasada równowagi.
    Nie można bezkarnie zmieniać składu tej biochemicznej zupy, a przynajmniej nie można tego robić na dłuższą metę...”
    Dr hab. med. Przemysław Bieńkowski

    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Comment

    • lzkamil
      kierowca bombowca
      • 01-2003
      • 3611

      #3
      Powtórzyłem Briganda i mi zupełnie inaczej smakował. I w zapachu i w smaku dużo więcej cytrusków, za to spiryt zupełnie niewyczuwalny. Albo się poprawiło albo mam dziś zupełnie innego smaka

      Etykietka też się zmieniła, Brigand bardziej przypomina poszukiwanego Robina H.
      Last edited by sibarh; 11-08-2011, 17:06.
      Lepszy jabol pod okapem
      niż GŻ, CP i KP !


      Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

      Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

      Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

      Comment

      • Dreamer
        Senior
        • 05-2003
        • 1576

        #4
        zaw. alk. 9,0%, but. 0,33 l
        dostępne w sklepie u Marka (Pomorska, Łódź)

        Nazwa piwa to hołd złożony brigandom - chłopskim wojownikom flandryjskim dzielnie broniącym zamku Ingelmunster przed żołnierzami Napoleona (tzw. "sans coulottes" - nomen omen także nazwa innego, francuskiego piwa) w roku 1798 r. Zamek często przechodził z rąk do rąk, niemniej obrona brigandów zapisała się w kartach jego historii jako najbardziej dramatyczne wydarzenie. Wizerunek briganda pojawia się na etykietach piwa, co prawda w najnowszej wersji (którą widać u Izkamila) rzeczywiście bardziej przypomina on Robin Hooda, a nie flandryjskiego chłopa. Samo piwo to górnofermentacyjne ale refermentujące w butelkach.
        kolor - ciemnozłoty, lekka opalizacja;
        piana - kremowa, wysoka czapa na wzór pszenicznych, niestety po niedługim czasie zaczyna szybko opadać, pozostawiając cienką warstewkę;
        nasycenie - bardzo mocne;
        zapach - intensywny kwaskowato-owocowo-korzenny;
        smak - mocne uderzenie kwaskowatej owocowości (oczywiście cystrusy, ale także np. kwaśno-slodkie jabłka) połączonej z głęboką słodyczą kojarzącą się z aromatem przejrzałych owoców i smakiem cydru; w dalszej kolejności pojawiają się drożdże, niepostrzeżenie przechodzące w serię aromatów korzennych; to wszystko dość dobrze współgra zostawiając na podniebieniu wyrazisty, nawet ostry, pikantny owocowo-słodkawy ton; alkohol dobrze ukryty, wyczuwalny już po przerobieniu tych wszystkich niuansów smakowych, na samym koncu, akurat razem z odrobiną cierpkawej goryczki na zakończenie. W posmaku znów cydrowe skojarzenia.
        Mnie smakowało!
        Blog: Piwna Brytania

        Comment

        • Twilight_Alehouse
          Chmielowisko.pl
          • 06-2004
          • 6310

          #5
          Szczerze pisząc nie pamiętam kiedy, gdzie ani z kim piłem to piwo. Stawiam na łódzki Peron 6 jakieś 2 lata temu i na to, że od kogoś próbowałem. W notatkach jednak się znalazło, więc przelewam wrażenia tutaj.

          Kolor: Pilsowy, zbyt klarowny jak na belga.
          Zapach: Kolendra, pszenica, drożdże.
          Smak: Bardzo potężny smak, z wyczuwalną kolendrą, lekką wytrawnością. Czuć lekko cytrusy (cytryny) i przyprawy.

          Comment

          • Twilight_Alehouse
            Chmielowisko.pl
            • 06-2004
            • 6310

            #6
            Powyższy opis był dość szczątkowy, na dodatek napisany po wypiciu raptem paru łyków. Teraz będzie po całej butelce.

            Kupione bodajże w Carrefourze w walońskim mieście Tournai, za ok. 1e.

            Kolor: Piwo nalewane metodą "pokal + kieliszek" jest zupełnie klarowne, w kolorze pięknego, ciemnego złota. Resztka w kieliszku ma natomiast barwę i mętność weizena.
            Piana: Bardzo ładna, wysoka i sztywna czapa.
            Zapach: Bardzo silny, jak to w tym stylu bywa owocowo-drożdżowy z lekką słodowością i wyczuwalną nutą cytrusowo-kolendrową. Wyraźnie wyczuwa się też alkohol.
            Smak: Bardzo potężna słodowość i wyraźnie wyczuwalne smaczki drożdżowe, to pierwsze wrażenie. Potem pojawia się alkoholowość wraz z nutami pszenicznymi, biszkoptami i kolendrą.
            Opakowanie: Wersja ze zdjęcia lzkamila, czyli z Robin Hoodem Stonowana i czytelna, do tego ładny firmowy kapselek.
            Uwagi: Zbyt wyczuwalny alkohol, ale można to wybaczyć, bo piwo ma jeszcze ponad dwa lata do końca terminu ważności. Poza pierwszym wrażeniem ma jednak trochę za mało treści, więc wypada gorzej od wielu innych belgijskich piw.

            Comment

            • Koninck
              Senior
              • 03-2009
              • 180

              #7
              BRIGAND

              O walorach smakowych napisali przedmówcy, ja dołączę walory wizualne
              Attached Files
              Piwo jest tylko dobre i bardzo dobre.

              Comment

              • Tapir
                Senior
                • 10-2009
                • 730

                #8
                Kolor - Ciemne złoto, klarowny, ostatnia dolewka była lekko mętna.
                Piana - Obfita, dość gęsta, niestety niezbyt trwała.
                Zapach - Intensywny, owocowo-słodowy, lekka kolendra, ulotna nuta drożdżowa i sporo cytrusów, delikatnie wyczuwalny alkohol.
                Smak - Pełny, mocno słodowy początek jest równoważony po chwili wyraźnymi cytrusami choć słodycz ciągle dominuje. Owoce czuć tu i jako kwaskowe, cierpkie cytrusy i jako dojrzały banan. Po chwili pojawia się kolendra, delikatna goryczka i lekkie drożdżowe nuty, całości dopełnia wyraźny ale całkiem ładnie wpasowujący się w całokształt smaku alkohol (piwo z datą do 2014r.), mniej czuć go w smaku a dużo bardziej w głowie.
                Wysycenie - Dość wysokie.
                Opakowanie - Butelka 0,75l na zdjęciu poniżej.

                Kupione za 10,99zł w Auchan.
                Smaczne piwo, żałuję, że nie kupiłem jednej butelki aby doczekała do końca terminu ważności bo za tą cenę zdecydowanie było warto.
                Attached Files
                Nie mam problemu z alkoholem. Mam problem z pieniędzmi na alkohol.

                Comment

                • majeure
                  Senior
                  • 03-2011
                  • 315

                  #9
                  Kolor: Złocisty, nieco mętny. [4]
                  Piana: Biała, drobnoziarnista, gęsta i obfita. Dosyć trwała, do końca pozostaje półcentymetrowa warstwa, trwale oblepia szkło. [4.5]
                  Zapach: Intensywny, owocowo-drożdżowy (sfermentowane wiśnie i porzeczki), wyczuwalne nuty cytrusowe i kwiatowe, lekko wyczuwalny alkohol. Przyjemny. [4.5]
                  Smak: Słodowy i drożdżowy, lekki posmak cytrusów. Dość wyraźnie wyczuwalny alkohol, ale nie męczący. [3,5]
                  Wysycenie: Dosyć wysokie. [3,5]
                  Opakowanie: Bączek 0,33 l; etykieta w kolorze jasnobłękitnym, z filmowym zdjęciem Robin Hooda, opasująca prawie cała butelkę; kapsel dedykowany (z nazwą piwa). [4]
                  Uwagi:
                  Piwo zakupione jakiś czas temu w Auchan na warszawskiej Woli w promocyjnej cenie 4,59 zł, spożywane było dosyć młode (data ważności - 02.2014), pewnie dlatego alkohol był wyraźnie wyczuwalny. W sumie jak na belga raczej przeciętne, ale na pewno warte zapłaconej ceny.
                  Last edited by majeure; 23-11-2011, 01:02.

                  Comment

                  • tofas
                    Senior
                    • 11-2007
                    • 131

                    #10
                    Piwo w pokalu prezentuje się znakomicie. Barwa głębokiego złota, delikatnie zgaszonego osadem drożdżowym, lekko zabarwiona na beżowo, bardzo obfita piana złożona z tysięcy malutkich pęcherzyków oraz mocno musujące wysycenie, tworzące piękne, szampańskie „kominy” bąbelków CO2 wywołały u mnie ślinotok. Aromat wyraźny, bardzo owocowy, banany, jabłka, brzoskwinie i cytrusy przyprawiają o zawrót głowy. Wszystko doprawione jest ziołowym chmielem oraz fenolowymi przyprawami korzennymi. Lekko wyczuwalny, migdałowy alkohol, pogłębia wrażenie złożoności aromatu. Po lekkim ogrzaniu pojawiają się słodowe akcenty w postaci karmelków oraz biszkoptowych ciastek. Coś wspaniałego. W smaku również owocowo, mocne estry, przyprawy, lekka drożdżowość, solidna słodowa podbudowa, rozgrzewający alkohol i delikatna goryczka chmielowa. Jest równowaga, niczego nie brakuje, niczego ani za dużo ani za mało, dzięki kwaskowatej nutce całość wychyla się w kierunku wytrawności. Piwo jest krągłe, wysoko wysycone, czasem może trochę za bardzo wykleja jamę ustną i to w zasadzie jedyna jego wada. Niektórym może nie przypaść do gustu wyraźnie wyczuwalny alkohol, taki dosłownie na granicy przyzwoitości, ale to już kwestia gustu. Mi zupełnie nie przeszkadzał, wręcz przeciwnie, piwo zyskało na wielowymiarowości.

                    Comment

                    • kurgan
                      Gość
                      • 04-2004
                      • 315

                      #11
                      Snifter, Tulip, Oversized Wine Glass [ ? ]

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tofas Wyświetlenie odpowiedzi
                      Piwo w pokalu prezentuje się znakomicie.
                      ...tylko że tego stylu nie pije się w pokalu.

                      Comment

                      • majeure
                        Senior
                        • 03-2011
                        • 315

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kurgan Wyświetlenie odpowiedzi
                        ...tylko że tego stylu nie pije się w pokalu.
                        Czyżby?
                        Zdjęcie ze strony browaru: http://www.vanhonsebrouck.be/en/brigand.html
                        Last edited by sibarh; 08-09-2012, 20:20.

                        Comment

                        • kurgan
                          Gość
                          • 04-2004
                          • 315

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika majeure Wyświetlenie odpowiedzi
                          Czyżby?
                          Zdjęcie ze strony browaru: http://www.vanhonsebrouck.be/en/brigand.html
                          ...tylko że to nie jest klasyczny pokal a raczej "Flute Glass". Szacunek dla producenta ale do Belgian Strong Pale Ale odpowiedni jest Snifter, Tulip albo Oversized Wine Glass.
                          Last edited by kurgan; 21-07-2012, 16:03.

                          Comment

                          • majeure
                            Senior
                            • 03-2011
                            • 315

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kurgan Wyświetlenie odpowiedzi
                            ...tylko że to nie jest klasyczny pokal a raczej "Flute Glass". Szacunek dla producenta ale do Belgian Strong Pale Ale odpowiedni jest Snifter, Tulip albo Oversized Wine Glass.
                            OK, niech będzie Flute Glass, tyle że w Polsce mało kto wie co to Snifter, Tulip czy Flute Glass, zwykle wszystkie te typy 'szkła' nazywa się pokalami (no może poza Snifterem, potocznie nazywanym 'koniakówką'). Nawet nazwa 'pokal' nie jest zbyt rozpowszechniona.

                            Comment

                            • tofas
                              Senior
                              • 11-2007
                              • 131

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kurgan Wyświetlenie odpowiedzi
                              ...tylko że to nie jest klasyczny pokal a raczej "Flute Glass". Szacunek dla producenta ale do Belgian Strong Pale Ale odpowiedni jest Snifter, Tulip albo Oversized Wine Glass.
                              Bardzo dziękuję za udzieloną lekcję doboru odpowiedniego szkła do piwa. Proszę również o podanie polskich odpowiedników cytowanych przez Pana w języku angielskim nazw żebym juz nigdy takiego błędu nie popełnił. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎