Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Broumov, Opat Pivo Světlý Ležák 5%

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    Broumov, Opat Pivo Světlý Ležák 5%

    Produkowany w niewielkim browarku u podnóża Gór Stołowych, na przedmieściu Broumova. Browar klasztorny założony w 1345 r.
    Od razu uprzedzam, że moja ocenia jest wysoce nieobiektywna. Jest to mój ulubiony czeski browar, a miłość, jak wiadomo, jest ślepa ...

    Ekstr. 12%, alk. do 5%, but. o,5 l.

    zapach: bardzo słaby chmielowy.
    piana: niezbyt obfita, rzadka, nietrwała.
    gaz: niewiele, pojedyncze bąbelki w piwie.
    barwa: złota.
    smak: pierwszy łyk mocno mnie zaniepokoił - na języku pozostała jakaś nieokreślona, cieżka, tępa gorycz. Następne poszły łatwiej, ale rzeczywiście piwo to znacząco odbiega od opisywanych wcześniej Staropramenów i Krusovic - jest proste jak drut, solidna, chmielowa goryczka i już. Przypomina bojanowskiego "Szwejka".

    wrażenie ogólne: piwo nastawione na odbiorcę niskiego sortu, proste, za to tanie.

    ocena: 4.
  • Marusia
    Senior
    • 02-2001
    • 20211

    #2
    No to ja się muszę niezgodzić - porównanie ze Szwejkiem jest dla Szwejka niekorzystne. Strasznie mi nie smakowało, pierwszy łyk niemal nie do przejścia, mimo, że miałam porządnie schłodzone
    Tego zapachu też nie nazwałabym chmielowym, raczej... chlorowym...
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Mam jeszcze następne porcje do sprawdzenia.

      Comment

      • piwowar2
        Senior
        • 11-2001
        • 588

        #4
        A to moja objektywnie-subjektywna ocena:
        Piwo Opat, oferowane w butelce 0,5 l(po czesku obal zvrotny– mozna to tez inaczej zrozumiec). Zawartosc extraktu max 11,99% - z czego wynika 5% alkoholu. Kolor ciemno zolty, piana nie gesta, szybko znikajaca, zapach slodkawo-kwaskowaty, bardzo przyjemny. W smaku slodkawe, jedynie gorycz zbyt dominujaca(chmiel raczej nie aromatyczny). W sumie piwo na 4 z plusem, polecam.
        Browar ten oferuje tez tradycyjnie piwa 10% i 11%, ktore od niedawna zwie sie Probost.
        W smaku sa podobne, jedynie wyczuwalna jest zmniejszona ilosc exteraktu.

        Comment

        • piwowar2
          Senior
          • 11-2001
          • 588

          #5
          Czy mozna bezposrednio w browarze wypic kufelek?

          Comment

          • Cezar
            Senior
            • 05-2001
            • 1349

            #6
            piwowar2 napisał
            ... Kolor ciemno zolty ...
            Takie ubarwienie jest charakterystyczne dla wszystkich jasnych piw z tego browaru.

            A samo piwo bardzo dobre. Taka pełna, prosta goryczka bardzo mi odpowiada.

            Comment

            • żąleną
              Sojowe Oddziały Bojowe
              • 01-2002
              • 13239

              #7
              Mój Opat był o jeden dzień przeterminowany, ale nie wiem, kiedy następny raz będę miał okazję go pić, więc pokuszę się o opis.

              Piwo jest w sumie klarowne, nie daje rozmytego obrazu świata, choć jest już trochę 'zakurzone'. Piana nie zbudowała zbyt solidnej czapy, ale po opadnięciu rozpostarła porządny dywanik.

              Zapach: na początku ostrawy, niezharmonizowany, jakby drożdżowy, ale nie przeszkadza. Goryczki specjalnie mocnej nie wyczułem, doszukałem się za to posmaku lwóweckiego Książecego - gdzieś tam w tle, ale zawsze. Po łyku na języku czuć lekkie szczypanie.

              Przyjemnie mi się piło to piwo, ma trochę charakteru. Do końca czuć smak.

              Comment

              • jerzy
                piwoholik
                • 10-2001
                • 4705

                #8
                Najgorsze czeskie piwo jakie dotąd piłem.
                browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                Comment

                • kopyr
                  Senior
                  • 06-2004
                  • 9475

                  #9
                  Całkiem miłe piwo - w smaku goryczka taka jak być powinna, żadnych nieprzyjemnych posmaków, trochę dziwią mnie wcześniejsze komentarze, ale może coś się poprawiło, albo też miałem szczęście. Generalnie polecam. Choć muszę powiedzieć, że Opat Opatowi nierówny, o czym w temacie o polskim Opacie
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • yendras
                    Senior
                    • 12-2001
                    • 2052

                    #10
                    Piwo może nie porywające, ale zupełnie przyzwoite. Smak prosty, chmielowy. Lekko wodniste. Obfita piana, gaz w porządku.
                    Cena 9 koron.
                    Attached Files

                    Comment

                    • yendras
                      Senior
                      • 12-2001
                      • 2052

                      #11
                      Ostatnio w czeskich sklepach widziałem tego Opata z okolicznościową krawatką "Dwunastka roku 2005".

                      Comment

                      • CIESLE
                        Member
                        • 03-2006
                        • 76

                        #12
                        Co do Opata towspominam go dość przyjemnie .Spotkałem sie z nim dość przypadkowo na wakacjach na naszym morzem był serwowany w osrodku w którym wypoczywałem wraz z rodzina i grupą przyjaciół .Nie wiem jakim cudem to piwo trafiło tam pewnie jakiś zbłakany przedstawiciel handlowy wprowadził je tam . Powiem szczerze nie miał konkuręcji w okolicy lany z kija był Żywiec ,Tyskie ,Lech .A tu nad Polskim morzem Czeskie piwo z kija ,przez 10 dni w bardzo dobrej cenie .Pychota !!!

                        Comment

                        • cyborg_marcel
                          Senior
                          • 03-2003
                          • 3467

                          #13
                          Oceniłabym to piwo na 3 - żadnych rewelacji, ale piłam gorsze Słabo-cytrynowy kolor, drobna niemal niewidoczna piana, słabe nagazowanie. Zapach lekko dziwny - na mój gust / nos - kwiatowo-metaliczny. Smak owocowy z posmakiem goryczkowym. Ogólnie da się wypić, ale więcej niż jedno nie miałabym ochoty.
                          Czesio śpiewa w środku, w Czesiu...

                          Tłumaczę, przewodzę i wiecznie zabieram się za uporządkowanie kolekcji wafli i szkła.

                          Comment

                          • mark33
                            Idę po piwo do piwnicy.
                            • 04-2005
                            • 3283

                            #14
                            Lekkie wyraźnie chmielone piwo, typowy smak czeskiego taniego piwa. Smak raczej wodnisty z nutą puszki pomimo szklanego opakowania. Pianka duża opadająca do dywanika i utrzymująca sie w tej postaci dobrych kilkanaście minut. Sprawia wrażenie dziesiątki choć powinna to być 12 ze względu na 5 voltów, których również nie odczuwam.
                            Podsumowanie: ogólnie rozczarowałem się liczyłem, że będzie lepsze. Moja ocena to 3+.

                            Comment

                            • darekd
                              PremiumUżytkownik
                              • 02-2003
                              • 12171

                              #15
                              Pije to piwo dobrych pare lat /od czasu do czasu oczywiscie/. trzeba przyznac, ze jest nierowne. Tym niemnej smak jest dosc oryginalny. Odczuwalna roznica z innymi pilsnerami czeskimi, tym bardziej piwami polskimi. Dlatego mimo wszystko polecam.
                              Dostepne we Wroclawiu: w "101 gatunków piw" rog Legnickiej i Inowroclawskiej

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎