Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jęczmien palony - kiedy dodawć?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • spider74
    Gość
    • 12-2004
    • 77

    Jęczmien palony - kiedy dodawć?

    Jak tylko drozdze rusza chce uwarzyc milk stouta z przepisu z browamatora. Mam tylko pytanie do bardziej doswiadcoznych... kiedy dodaje sie jeczmien palony? Czy wtedy kiedy "slody ciemne"=barwiacy i karmelowy? czy moze w innym momencie?

    pozdrawiam
    spider
  • Shlangbaum
    Senior
    • 03-2005
    • 5828

    #2
    Spotkałem się z dwoma wersjami. Jeżeli zależy Ci na mocnym posmaku paloności i goryczy od niej to wtedy, kiedy inne słody. Jeżeli chcesz tylko zaznaczyć tym słodem posmaczki, to na ostatnie 15 minut zacierania.

    Ile chcesz tego użyć wogóle ? Jak ześrutujesz to nie nie więcej jak 200 g na 20 litrów, bo wtedy paloność będzie trudna do okiełznania, zważywszy, że użyjesz jeszcze ciemnego karmelowego.

    Krakowski Konkurs Piw Domowych !

    Comment

    • Maidenowiec
      Senior
      • 07-2004
      • 2287

      #3
      Nie przesadzajmy, chyba zdarzyło mi się użyć nawet z 400g jęczmienia palonego do stout'a 18,9*BLG i nie smakowało spaloną stodołą
      Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

      Thou shallt not spilleth thy beer!

      Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

      Comment

      • Titus_Fox
        Senior
        • 10-2005
        • 400

        #4
        Shlangie, aby strach twój przed palonym słodem nie jest równie bezpodstawny co przed mocnym chmieleniem ? Przy warzeniu Parufora też się bałeś, żeśmy przedobrzyli, waląc ponad 100gr, a jednam wyszło pychota...

        Comment

        • gobong
          Senior
          • 04-2005
          • 658

          #5
          oczywiście razem ze słodami ciemnymi

          Comment

          • spider74
            Gość
            • 12-2004
            • 77

            #6
            W przepisie stoi 0,15 kg i tak bede robil. Jeszcze tylko mam pytanie czy karmelowy jasny 110-130 EBC dolaczyc do slodow na starcie czy tez razem z ciemnymi (zacierac go nie ma chyba po co bo jest enzymatycznie martwy/nieczynny -- tak to chyab sie mowi...)


            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
            Spotkałem się z dwoma wersjami. Jeżeli zależy Ci na mocnym posmaku paloności i goryczy od niej to wtedy, kiedy inne słody. Jeżeli chcesz tylko zaznaczyć tym słodem posmaczki, to na ostatnie 15 minut zacierania.

            Ile chcesz tego użyć wogóle ? Jak ześrutujesz to nie nie więcej jak 200 g na 20 litrów, bo wtedy paloność będzie trudna do okiełznania, zważywszy, że użyjesz jeszcze ciemnego karmelowego.

            Comment

            • spider74
              Gość
              • 12-2004
              • 77

              #7
              W przepisie stoi 0,15 kg i tak bede robil. Jeszcze tylko mam pytanie czy karmelowy jasny 110-130 EBC dolaczyc do slodow na starcie czy tez razem z ciemnymi (zacierac go nie ma chyba po co bo jest enzymatycznie martwy/nieczynny -- tak to chyab sie mowi...)


              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
              Spotkałem się z dwoma wersjami. Jeżeli zależy Ci na mocnym posmaku paloności i goryczy od niej to wtedy, kiedy inne słody. Jeżeli chcesz tylko zaznaczyć tym słodem posmaczki, to na ostatnie 15 minut zacierania.

              Ile chcesz tego użyć wogóle ? Jak ześrutujesz to nie nie więcej jak 200 g na 20 litrów, bo wtedy paloność będzie trudna do okiełznania, zważywszy, że użyjesz jeszcze ciemnego karmelowego.

              Comment

              • darko
                Senior
                • 06-2003
                • 2078

                #8
                Karmelowy na starcie.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎