Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ulepszenia w filtratorze

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • coder
    Senior
    • 10-2006
    • 1347

    Ulepszenia w filtratorze

    Zastanawiałem się, jak zwiększyć siłę ssącą w moim filtratorze 'dogarnkowym'.
    Czy pomogło by zwiększenie średnicy wężyka odprowadzającego filtrat, lub postawienie garnka jak najwyżej i wydłużenie wężyka? W obu przypadkach zwiększy się objętość i ciężar słupa wody w wężyku, czy to się przełoży na większe ssanie?
  • Wujcio_Shaggy
    Senior
    • 01-2004
    • 4628

    #2
    Przede wszystkim przełoży się to na gorszą filtrację - większa siła ssąca zassie różne niepożądane "śmieci"...
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

    @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

    Comment

    • coder
      Senior
      • 10-2006
      • 1347

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy
      Przede wszystkim przełoży się to na gorszą filtrację - większa siła ssąca zassie różne niepożądane "śmieci"...
      Ostatnio mi się filtrowały płatki z szybkością 6 L/h, jakby było 2 razy szybciej, to by było akurat...

      Comment

      • mark33
        Idę po piwo do piwnicy.
        • 04-2005
        • 3283

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder
        Ostatnio mi się filtrowały płatki z szybkością 6 L/h, jakby było 2 razy szybciej, to by było akurat...
        Z racji drobnego śrutowania miałem kłopoty z filtracją, jeden z patentów polegał właśnie na przedłużeniu węża do długości 1,5 metra, ważne jest aby nie przeszkadzać w filtracji, nie zamykać kranika i zbyt głęboko nie nacinać złoża ( pod warunkiem że cokolwiek leci ).

        Comment

        • kangurpl
          Senior
          • 03-2002
          • 2660

          #5
          Powinno pomóc także ew. zwiększenie ilości nacięć na rurkach (zakładam, że taki właśnie masz filtr).
          Zbyt dużą szybkością wypływu nie ma co się martwić, zawsze można w wstawić zawór (ja mam kulowy do gorącej wody) i wyregulować sobie szybkość przepływu.
          U mnie filtrowanie przebiega tak szybko, że ledwo nadążam z podgrzaniem wody do wysładzania. A na klarowność nie narzekam.
          Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
          "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

          "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

          Comment

          • coder
            Senior
            • 10-2006
            • 1347

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kangurpl
            Powinno pomóc także ew. zwiększenie ilości nacięć na rurkach (zakładam, że taki właśnie masz filtr).
            Tak, nacięcia mam co 1 cm, robione piłką do metalu, myślisz, że można gęściej?

            Comment

            • mark33
              Idę po piwo do piwnicy.
              • 04-2005
              • 3283

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder
              Tak, nacięcia mam co 1 cm, robione piłką do metalu, myślisz, że można gęściej?
              Można gęściej i nacięcia powinny też mieć jak najwęższe szczeliny. Mam taki filtrator jednak zmieniłem go na plecionkę z nierdzewki ( zdjęta z węża ciśnieniowego) ma ze 100 000 drobniutkich otworków .

              Comment

              • Wielki_B
                Senior
                • 02-2005
                • 1968

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
                Można gęściej i nacięcia powinny też mieć jak najwęższe szczeliny. Mam taki filtrator jednak zmieniłem go na plecionkę z nierdzewki ( zdjęta z węża ciśnieniowego) ma ze 100 000 drobniutkich otworków .
                Mój filtrator ma nacięcia co ok. 3 mm, o szczelinach bodajże 0,7 mm.
                Zastanawiam się nad filtratorem z takiej plecionki, jaką Ty Marku stosujesz. Tym bardziej, że pewnie jeszcze lepiej nadaje się na odchmielacz (przy uzywaniu granulatu). Ale:
                1) mam pewne wątpliwości co do skuteczności późniejszego oczyszczania takiego filtratora,
                2) moje lenistwo skutecznie odwleka decyzję.

                Comment

                • wojtomasz
                  Wojtek
                  • 01-2006
                  • 135

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder
                  Tak, nacięcia mam co 1 cm, robione piłką do metalu, myślisz, że można gęściej?
                  Moim zdaniem trzeba zdecydowanie gęściej, nawet z przerwą pomiędzy nacięciami 3 - 4[mm]. Powierzchnię filtracji możesz też zwiększyć poprzez wydłużenie nacięć.

                  Comment

                  • mark33
                    Idę po piwo do piwnicy.
                    • 04-2005
                    • 3283

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
                    Mój filtrator ma nacięcia co ok. 3 mm, o szczelinach bodajże 0,7 mm.
                    Zastanawiam się nad filtratorem z takiej plecionki, jaką Ty Marku stosujesz. Tym bardziej, że pewnie jeszcze lepiej nadaje się na odchmielacz (przy uzywaniu granulatu). Ale:
                    1) mam pewne wątpliwości co do skuteczności późniejszego oczyszczania takiego filtratora,
                    2) moje lenistwo skutecznie odwleka decyzję.
                    Chmielę wyłącznie szyszkami, nie cierpię tego błota. Mój testowy filtr wykonany w 5 minut (co widać) sprawdził się w 2 warkach ( w tym pszeniczka i owsiane 1,2 kg płatków) . Muszę jeszcze kupić dłuższy wąż z ładną plecionką , widziałem taki 25 cm za 12 złotych ale to było jeszcze przed testami.
                    Z czyszczeniem nie ma problemów plecionka ma możliwość przejrzenia na wylot, a mini kacher z prysznica doskonale wypłukuje wszystkie smieci.
                    Last edited by mark33; 09-01-2007, 22:44.

                    Comment

                    • wojtomasz
                      Wojtek
                      • 01-2006
                      • 135

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
                      Można gęściej i nacięcia powinny też mieć jak najwęższe szczeliny. Mam taki filtrator jednak zmieniłem go na plecionkę z nierdzewki ( zdjęta z węża ciśnieniowego) ma ze 100 000 drobniutkich otworków .
                      Typowa plecionka z cienkich drucików nie utrzyma formy rurki. A może drut jest tak gruby, że nic takiego się nie dzieje? Czy możesz podać więcej szczegółów?

                      Comment

                      • Wielki_B
                        Senior
                        • 02-2005
                        • 1968

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
                        Chmielę wyłącznie szyszkami, nie cierpię tego błota. Mój testowy filtr wykonany w 5 minut (co widać) sprawdził się w 2 warkach ( w tym pszeniczka i owsiane 1,2 kg płatków) . Muszę jeszcze kupić dłuższy wąż z ładną plecionką , widziałem taki 25 cm za 12 złotych ale to było jeszcze przed testami.
                        Z czyszczeniem nie ma problemów plecionka ma możliwość przejrzenia na wylot, a mini kacher z prysznica doskonale wypłukuje wszystkie smieci.
                        A własnie taki filtrator powinien świetnie oddzielać "błoto"! Do granulatów, które są bardzo efektywne i wygodne w przechowywaniu, stosuję specjalne woreczki, ale one nie służą dobrej ekstrakcji chmielu. Dlatego coraz częściej wsypuję - zarówno szyszki, jak i granulat - do gara luzem. Filtruję wtedy tym czym słody. Początkowe "zielone" zwracam do garnka. Jednak filtrator pod koniec zapycha się z powodu zbyt dużych szczelin.

                        Comment

                        • Shlangbaum
                          Senior
                          • 03-2005
                          • 5828

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wojtomasz
                          Typowa plecionka z cienkich drucików nie utrzyma formy rurki.
                          Nie musi mieć formy idealnej rurki. U mnie, po przyrzuceniu jej śrutą ma pewnie przekrój skręconego flaka wieprzowego ale nie ma to znaczenia bo i tak działa właściwie.

                          Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                          Comment

                          • Marek-C
                            Senior
                            • 12-2005
                            • 848

                            #14
                            Se wsadźta do środka federke z miedzi i bedzie git!
                            Uważaj co Twoje dziecko robi w internecie - następnym razem zabierze Twój dowód...

                            Comment

                            • darko
                              Senior
                              • 06-2003
                              • 2078

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
                              A własnie taki filtrator powinien świetnie oddzielać "błoto"!
                              Ale tego nie robi . Próbowałem stosować plecionkę jako odchmielacz - nie nadaje się bo za dużo "błota" przepuszcza. Najlepszym odchmielaczem jest pielucha .

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎