Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Starý Prameň

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cezar
    Senior
    • 05-2001
    • 1349

    Browar Starý Prameň

    Zainteresowałem się ostatnio trochę bardziej browarnictwem w Słowacji i, korzystając głownie z Internetu, staram się uporządkować swoją wiedzę na ten temat. Niestety, informacje, które zdobywam, są częstokroć sprzeczne ze sobą. Przykładem może być tu przypadek browaru Starý Prameň A.S. z miasta Michalovce, który raz się w różnych zestawieniach pojawia, innym zaś razem (przeważnie) nie. Na dobrą sprawę nie jestem więc w stanie stwierdzić, czy jeszcze funkcjonuje. W każdym razie będąc ostatnio w Słowacji na jego produkty się nie natknąłem. Inna sprawa, że wojażowałem głównie po Spiszu i Liptowie, a Michalovce leżą na wschodnich rubieżach kraju.

    Pewną wskazówką może być Zlatý Hrád (produkowany bodajże przez Van Pur w Rzeszowie), który przedstawiany jest jako oryginalne piwo słowackie warzone pod nadzorem piwowarów właśnie z Michalovców. Więc jak to właściwie jest? Czyżby Słowacy stracili pracę u siebie i przenieśli się do Polski? Jeżeli ktoś wie coś na ten temat, to proszę o komentarz.

    ART, przy okazji mam sugestię, aby zainicjować na stronach Browaru (naszego oczywiście, a nie tego z Michalovców) prezentację (obok sukcesywnie przedstawianych niemieckich i czeskich) także browarów słowackich . Wszak to też nasi najbliżsi sąsiedzi, a i piwo mają godne uwagi.
  • Cezar
    Senior
    • 05-2001
    • 1349

    #2
    Wszystko stało się jasne za sprawą Pjenknika, który zadał sobie trud i przetłumaczył informację z języka czeskiego.

    Wielkie dzięki, Pjenknik.

    A zainteresowanych historią upadłości browaru odsyłam tutaj.

    Comment

    • darekd
      PremiumUżytkownik
      • 02-2003
      • 12118

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cezar Wyświetlenie odpowiedzi
      Przykładem może być tu przypadek browaru Starý Prameň A.S. z miasta Michalovce, który raz się w różnych zestawieniach pojawia, innym zaś razem (przeważnie) nie. Na dobrą sprawę nie jestem więc w stanie stwierdzić, czy jeszcze funkcjonuje. W każdym razie będąc ostatnio w Słowacji na jego produkty się nie natknąłem. Inna sprawa, że wojażowałem głównie po Spiszu i Liptowie, a Michalovce leżą na wschodnich rubieżach kraju.

      Pewną wskazówką może być Zlatý Hrád (produkowany bodajże przez Van Pur w Rzeszowie), który przedstawiany jest jako oryginalne piwo słowackie warzone pod nadzorem piwowarów właśnie z Michalovców. Więc jak to właściwie jest? Czyżby Słowacy stracili pracę u siebie i przenieśli się do Polski? Jeżeli ktoś wie coś na ten temat, to proszę o komentarz.
      Browar (zał. w XIX w.) zamknięto w l. 90-tych XX w. Dokładnie: 1867 - 1998 Pod koniec egzystencji wymyślili sobie markę Starý Prameň i wypuścili piwo podobnym logiem do Staropramena, żeby sprzedawać je na pobliskim ukraińskim rynku. Na krajowym nie miał wysokiej renomy. Skończyło się sprawą sądową, a browar padł. Utrzymała się tylko słodownia.

      Tak wyglądał:





      na koniec tak:



      Obecnie jest tam centrum handlowe:



      Marka Zlatý Hrád to tylko marketing.

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎