Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Rudzki Browar Domowy "PIERON" 2007

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mwa
    Senior
    • 01-2003
    • 5071

    Rudzki Browar Domowy "PIERON" 2007

    Już z dwa lata temu miałem ochotę spróbować sił w piwowarstwie amatorskim, ale wkońcu nadszedł czas na realizację.
    Z nazwą nie było problemów, bo w końcu to dojść pierońskie zamiary.
    Od stycznia kompletowałem sprzęt oraz zamówiłem gotowe zestawy Browamatora. Doszedłem również do wniosku, że od razu spróbuję zabawy z zacieraniem.
    Pozdrawiam Cię !!!!
  • mwa
    Senior
    • 01-2003
    • 5071

    #2
    Warka 1- Pieroński Angielski Porter 12 Blg

    Jako pierwszą wybrałem jak w temacie. Zanim przyszedł pierwszy raz dwa dni nie spałem.
    Więc 17-I-2007 od 7 zaczłem w domu-po wyjściu rodzinki.
    Składniki:
    - słód pilzneński Weyermann 3,6 kg,
    - słód karmelowy ciemny 0,2 kg,
    - słód barwiący 0,2 kg (śrutowany),
    - chmiel goryczkowy Marynka 25 g,
    - chmiel aromatyczny Lubelski 25 g,
    - drożdże Safale S-04 11,5g.
    Już od początku zaczłem mieszać i dodałem jeszcze :
    - monachijski typ II 20-25 EBC Weyermann - 0,5 kg
    - carafa (R) Special typ I 800-1000 EBC Weyermann - 0,2 kg

    O 7/30 wlewam 20l do garnka, a tu jest 1/3 pojemności (a myślałem że to 30-tka). Odmierzając temteratury dodaję słód. Przez 40 min 67-68st. bez barwiącego i carafary. Później do 77st i dodaję carafara i barwiący przez 20 min. Po zakończeniu do filtracji. Odczekałem z 20 min. i leci spowrotem do gara.
    Później chmielenie -goryczkowy ok.20g na początku, po 25 min. dodałem parę szyszek goryczkowych, w 55 min dodałem 25g aromatycznych. W 70 do wanny, by szybko schłodzić.
    Po 40 min mam 36 st, rozrabiam drożdze, filtruję chmieliny-tu miałem mały problem, bo pielucha mi wypłyneła z spodu kadzi filtracyjnej, ale i tak dużo w niej zostało. Po tym problemie zadalem rosnące już drożdze i sprawdzam temp. a tu 31st. Sprawdzam i jest też 13Blg -jako, że na czystej wodzie pokazuje mi 1, więc mam 12Blg. Smak-mocno gorzkie-chmielowy.
    Po 12 godzinach pojawia się już mała piana, zaś po 16 już jest 1-15 cm. Temp. w pokoju to 19-20 st, a w tanku 20-22st.
    Zaś po 48h piana całkowicie opada. Po uzgodnieniu w kolegami z forum pozostawiam jeszcze 48 i do balona ( z tym, że w ten właśnie wieczór dwa mi poszły rozbite). Więc w niedziele przelałem do drugiego tanka na cichą. Tu już na pierwszy plan wysuwa się słód palony, a na drugim jest chmiel.
    Obecnie jest dalej na cichej, w temp. 19st.

    Oczywiście mając cyfrówkę robiłem se zdjęcia. Są tu dostępne.
    Pozdrawiam Cię !!!!

    Comment

    • coder
      Senior
      • 10-2006
      • 1347

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa
      Po 40 min mam 36 st, rozrabiam drożdze
      Drożdże zadałeś w 36 st? Trochę za gorąco. Teroretycznie, jeżeli fermentacja się zaczęła, to drożdżom nic złego im się nie stało, ja jednak staram się schłodzić brzeczkę poniżej 25 stopni, drożdże to delikatne stworzonka, a nuż im gorąco zaszkodzi na główkę i zaczną fermentować w złą stronę

      Tak czy inaczej gratuluję udanego początku.
      Z mojego doświadczenia powiem, że lepiej zaczynać od prostego piwa - np. jakieś jasne Ale... Ja zacząłem od Weizenów i Kolschów z marnym efektem

      Comment

      • mwa
        Senior
        • 01-2003
        • 5071

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder
        Drożdże zadałeś w 36 st? Trochę za gorąco...
        Właśnie przelewałem to zeszło do 31. Ale jak ruszyły to chyba dobrze.
        Pozdrawiam Cię !!!!

        Comment

        • mwa
          Senior
          • 01-2003
          • 5071

          #5
          Warka 2- Pieroński Pilsik 7Blg

          Czas na drugą warkę przyszedł zaras po otrzymaniu nowego gara oraz worka zaciernego. W dzień dziadka warzone z dziadkiem

          Miał być Pils 12Blg:
          - słód pilzneński Weyermann 4 kg,
          - słód Carapils® 0,2 kg,
          - chmiel aromatyczny 125g (granulat),
          - drożdże Saflager S-23 11,5g.

          Nic nie dodawałem więcej i postępowałem wg instrukcji.
          Podgrzałem do 54 i zacierałem przez 30 min. Później dolewałem wody i podgrzewałem do 64-też 30 min przerwa, poźniej do 70 st. i też 30 min. Na konieć do 77st. i filtrowanie. Tu były pierwsze problemy: po przelaniu i umyciu garnka czyli po 5 min zaczłem filtrować. Mętne to leciało. Małe problemy miałem, bo w worku jakoś ciecz nie mogła odpłynąć. Więc wywaliłem wszystko do środka-jak po staremu było. Później wypłukałem ciepłą wodą z ok. 4l.
          Później chmielenie wg wskazówek:
          gotowanie 90 min.
          65g dodałem po 15 min, 25g dałem po 75 min. oraz dodałem mchu irlandzkiego, a na koniec dałem resztę chmielu.
          Schłodziłem przez 40 min do 26 st. Tu przelewająć filtrowałem wyparzoną pieluchą by oddzielić chmieliny i w chłodne miejsce.
          Sprawdziłem i było 10 (11 wyszło -1 czyli 10). Później patrzę na podziałkę a tam tylko 16l. Więc po konsultacji telefonicznej dolałem 3l wody mineralnej, ale co ciekawe to gazowaniej.
          Po 4 godzinach było 16 st. więc przygotowałem drożdze-do wody 24st. przesypałem. Po 10 min wymieszałem i jak zaczły rosnąć to intensywnie mieszałem prze ok. 2 min. o czym wlałem drożdze.

          Po 16h prawie nic się nie dzieje, prócz tego, ze temp. zeszła do 8st. Za radą przeniosłem do ciepłego (16st.) i po 10h (temp. 14st.) pojawiła się mała piana, która jeszcze nie pokryła całości powierzchni. Nie ryzykując drożdzy przeniosłem do pomieszczenia 8stC.

          Dziś po 21 będzie 48h od zadania drożdzy. Nie planuję wycieczki w celu sprawdzenia (jestem obecnie na L-4), więc będzie konsultacja tel.

          Fotki z warzenia drugiej warki-tu.

          Na następny dzień od zrobienia warki uświadomiłem sobie, że filtrując popełniam błąd-chodzi o czas.

          Do szanownych forumowiczów czytających moje wyczyny-jak można jeszcze poprawić filtrowanie, by było jak najmniej ubytków Blg? Wiem juz, że od razu się nie filtruje, ale co jeszcze?
          Pozdrawiam Cię !!!!

          Comment

          • coder
            Senior
            • 10-2006
            • 1347

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa
            Później wypłukałem ciepłą wodą z ok. 4l.
            [...] Sprawdziłem i było 10
            Wysładzałeś tylko 4L? Trzeba było 16-20L wodą 80*. Może lepiej było dać mniej wody do zasypu, tak 1:3. I faktycznie trzeba zostawić trochę czasu, żeby zdążyło się przepłukać. Nawet jak już nałapiesz dość filtratu, to warto na wszelki wypadek wysłodzić jeszcze jeden garnek 5L, i zostawić go na boku, jak brzeczka nastawna ma za wysokie Blg, to można wtedy dolać wysłodzin, lepiej dolewać 2Blg niż czystą wodę. Ale 10 Blg to ja już bym nie rozcieńczał.

            Comment

            • mwa
              Senior
              • 01-2003
              • 5071

              #7
              No to już teraz wiem.
              Następna warka będzie warzona na 1/3 wody i wysładzana 15l wody-zobaczymy co się zmieni. Dzięki za info.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder
              Ale 10 Blg to ja już bym nie rozcieńczał.
              Też bym tak zrobił, ale jestem ciekaw co z tego będzie.

              A że rozcieńczyłem mineralką gazowaną będzie good?
              Pozdrawiam Cię !!!!

              Comment

              • coder
                Senior
                • 10-2006
                • 1347

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa
                Następna warka będzie warzona na 1/3 wody i wysładzana 15l wody-zobaczymy co się zmieni.
                Dla jasności 1kg zasypu = 3 L wody; 4.2 kg zasypu = 12.6L wody. Ja jeszcze odejmuję jeden litr na jakieś awaryjne chłodzenie/podgrzanie w czasie zacierania.

                Co do wody gazowanej - CO2 chyba nie zaszkodzi drożdżom, same go przecież produkują... chyba żeby PH spadło za nisko, ale to mało prawdopodobne - kranówka jest dosyć zasadowa.
                Last edited by coder; 25-01-2007, 14:41.

                Comment

                • mwa
                  Senior
                  • 01-2003
                  • 5071

                  #9
                  I tak się stanie kolejnym razem.
                  Pozdrawiam Cię !!!!

                  Comment

                  • a_szypura
                    Junior
                    • 08-2003
                    • 23

                    #10
                    Ładne fotki
                    Kiedy filtrujesz brzeczkę, załóż jakiś wężyk na kranik, tak aby sięgał do dna garnka w którym zbierasz filtrat.
                    Na fot 8 widać że leci ona z wyskokości co powoduje jej napowietrzenie, a to nie jest wskazane.
                    Pozdrawiam

                    Comment

                    • mwa
                      Senior
                      • 01-2003
                      • 5071

                      #11
                      Na poniedzialek oraz wtorek przypuszczalnie szykuje się warzenie. Zobaczymy co będzie. Wiadomo, że trzeba przywyknąć do dobrych manier z piwkiem.
                      Pozdrawiam Cię !!!!

                      Comment

                      • arsen99
                        Senior
                        • 10-2006
                        • 101

                        #12
                        Ja ostatnio zacierałem 7 kilo słodu w 15 litrach wody wiec wychodziło mi prawie 1 do 2, może na początku było gęsto, ale potem już normalnie, a z wydajności też jestem zadowolony. Moim zdaniem lepiej dać trochę mniej wody i lepiej wysłodzić niż odwrotnie, choć ciężko mi uzasadnić jakoś precyzyjnie takie postępowanie.
                        Pozdrawiam

                        Comment

                        • mwa
                          Senior
                          • 01-2003
                          • 5071

                          #13
                          Warka 1- Pieroński Angielski Porter 12 Blg

                          Właśnie skończyłem butelkować. Po tgodniu cichej nic nie zeszło (było i jest 6 Blg).
                          Podczas butelkowania dodałem 2/3 małej łyżeczki cukru koncensowanego, dałbym po pełnej, ale Wielki Brat mi odradził.
                          Butelkowanie przebiegło bardzo sprawnie a to dzięki pomocy juniora. Click image for larger version

Name:	100_7630.jpg
Views:	1
Size:	29,8 KB
ID:	2022750

                          Ostatecznie zakapslowaliśmy 31 butelek 0,5l oraz 2 w plastiku 1l oraz 0,5l wraz z drożdzami.

                          Zielone piwko dojść gorzkie-przesadziłem z tą carafa. Dzięki za nauczkę-teras trzymać mi się zostało receptur.
                          Pozdrawiam Cię !!!!

                          Comment

                          • mwa
                            Senior
                            • 01-2003
                            • 5071

                            #14
                            Warka 3- Pierońsko Grodzkie 8 Blg (29-I-2007)

                            Surowce ze zestawku BA:
                            - słód wędzony Weyermann 1,5 kg,
                            - słód pszeniczny jasny Weyermann 1,0 kg,
                            - chmiel aromatyczny Lubelski (granulat) 50 g,
                            - drożdże Safbrew S-33 10 g

                            Przebieg :
                            -zacieranie: woda 4,5l. do 40st. i słód., 40min. przerwy w 37-38st., dolałem 1,5l wody i podgrzałem do 51st. po tym trzymałem w ok. 50ciu przez 30 min. Znów podgrzałem do 70 i trzymałem przez 40 min. Jeszcze do 76-74 przez 40min.
                            -wysładzanie: 3*4,5l wody i raz 1,5l
                            -Chmielenie: ok. 30 g na początku gotowania, reszta 20 po 45 min. Warzono zupkę chmielową przez 130min, jakoś mi się przeciągło z powodu za dużej ilości..
                            -fementacja: drożdze zadam do 30 min.-obecnie trwa rehydratacja.

                            Pierwszy raz zrobiłem porządne wysładzanie i wyszło mi 20l o 8 Blg (9 -1 ), nawet te ostatnie 1,5l było niepotrzebne (chyba), ale pościęciłem sporo czasu i jestem zadowolony.

                            No-fotki są tutaj.
                            Last edited by mwa; 29-01-2007, 17:30.
                            Pozdrawiam Cię !!!!

                            Comment

                            • mwa
                              Senior
                              • 01-2003
                              • 5071

                              #15
                              Warka 4- Pieroński Przeniczniak 11 Blg

                              Surowce ze zestawku BA:
                              - słód pszeniczny Weyermann 2,5 kg,
                              - słód pilzneński Weyermann 1,6 kg,
                              - słód Weyermann Carahell®, 0,2 kg,
                              - chmiel aromatyczny Lubelski 50 g (granulat),
                              - drożdże suche do piwa pszenicznego 10 g

                              Przebieg :
                              -zacieranie: woda 6l. do 45st. i słód., 25min. przerwy w 40-47st., dolałem 1,5l wody i podgrzałem do 53st.przez 30 min. Znów podgrzałem do 63 i trzymałem przez 40 min. Jeszcze do 73-69 przez 50min. Podgrzanie do 78st. i filtracja
                              -wysładzanie: 4,5l wody, 3l i raz 3l
                              -Chmielenie: ok. 15 g na początku gotowania, po 10 min. dodałem 10g, w 75 dodałem 15g. Łącznie warzono przez 90min, sporo wywaru.
                              -fementacja: po rehydratacji dodano drożdze po 2h w 26st.

                              Znów dodałem więcej wody podczas wysładzania. Długo się warzyło a jednak wyszło 21,5l o 11 Blg (tradycyjnie 12-1).
                              Parę fotek: tu
                              Pozdrawiam Cię !!!!

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎