Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Modyfikacja kapslownicy młotkowej

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • jkocurek
    Senior
    • 12-2006
    • 1030

    Modyfikacja kapslownicy młotkowej

    Witam.
    Skutkiem chyba wrodzonego sknerstwa zakupiłem kapslownice młotkową. Pięć butelek jakoś poszło ale szósta butelka pękając uświadomiła mi, że nie był to dobry pomysł. Kiedy pękła następna dałem sobie spokój z młotkiem i postanowiłem wymyślić coś innego, co wciśnie głowicę z kapslem na butelkę. Zmajstrowałem z ogólnie dostępnych części praskę śrubową. Schemat przedstawia rysunek. Zestaw części potrzebnych do wykonania to 2 pręty gwintowane M6 o długości 1 m, 16 nakrętek M6 z podkładkami, śruba M20 z nakrętką, dwie deski o wymiarach ok 20x20cm. Zasada działania jest prosta. Kręcąc śrubą M20 wciska się głowicę z kapslem na butelkę. Nakrętka musi być przymocowana do górnej deski tak, by się nie obracała. Można to wykonać za pomocą dobrego kleju ale do drewna trudno się klei metal więc lepiej przykleić nakrętkę do kawałka tworzywa lub blachy i całość przykręcić. Jeżeli ma się dojście można wytoczyć coś, co zastąpi nakrętkę i da się przykręcić do deski (mnie się udało wytoczyć ale z nakrętką też działało). W celu zachowania osiowości podczas kręcenia trzeba nawiercić otworki o średnicy ok 1,5mm w osi śruby i głowicy kapslownicy, włożyć do tego w kapslownicy kawałek gwoździa o odpowiedniej średnicy i długości ok 5mm (pokazuje go strzałka na zdjęciu). Gotową do działania kapslownice pokazuje kolejne zdjęcie. Co do kręcenia śrubą to można użyć klucza nasadowego (tyle, że spory jest, bo łeb ma rozmiar 30mm). Ja przewierciłem łeb i przełożyłem przez niego cienki śrubokręt. Można też dospawać uchwyt.
    Dopasowanie do rozmiaru butelek można przeprowadzić przesuwając względem siebie deski za pomocą nakrętek na prętach gwintowanych ale praktyczniej jest użyć podkładek.
    Zamiast taniej, ogólnodostępnej zwykłej śruby metrycznej lepiej użyć śrubę z gwintem trapezowym ale to podnosi koszty no i nie tak łatwa ją zdobyć.
    Pozdrawiam,
    Jacek
    Świentechlywiki
  • peter007
    Senior
    • 06-2004
    • 2820

    #2
    Ile czasu, za pomocą tego sprzętu, zajmuje Ci zakapslowanie, dajmy na to, 40 butelek?
    Jeśli ci się wydaje, że mnie rozumiesz to masz racje - wydaje ci się

    Comment

    • Maidenowiec
      Senior
      • 07-2004
      • 2287

      #3
      I jak radzi sobie z twardymi kapslami?
      Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

      Thou shallt not spilleth thy beer!

      Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

      Comment

      • jkocurek
        Senior
        • 12-2006
        • 1030

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika peter007
        Ile czasu, za pomocą tego sprzętu, zajmuje Ci zakapslowanie, dajmy na to, 40 butelek?
        Do 40 minut. Nie mierzyłem dokładnie bo jeszcze wprowadzałem ostatnie poprawki. Ale jedna butelka z wszystkim (z założeniem kapsla i zdjęciem głowicy po zakapslowaniu) około 1 minuty
        Pozdrawiam,
        Jacek
        Świentechlywiki

        Comment

        • jkocurek
          Senior
          • 12-2006
          • 1030

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec
          I jak radzi sobie z twardymi kapslami?
          Nie ma żadnego problemu. Nie czuje się praktycznie różnicy w oporze na śrubie
          Pozdrawiam,
          Jacek
          Świentechlywiki

          Comment

          • DanielJakubowski
            Senior
            • 12-2005
            • 791

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jkocurek
            Witam.
            Skutkiem chyba wrodzonego sknerstwa zakupiłem kapslownice młotkową. Pięć butelek jakoś poszło ale szósta butelka pękając uświadomiła mi, że nie był to dobry pomysł. Kiedy pękła następna dałem sobie spokój z młotkiem i postanowiłem wymyślić coś innego, co wciśnie głowicę z kapslem na butelkę. Zmajstrowałem z ogólnie dostępnych części praskę śrubową. Schemat przedstawia rysunek. Zestaw części potrzebnych do wykonania to 2 pręty gwintowane M6 o długości 1 m, 16 nakrętek M6 z podkładkami, śruba M20 z nakrętką, dwie deski o wymiarach ok 20x20cm. Zasada działania jest prosta. Kręcąc śrubą M20 wciska się głowicę z kapslem na butelkę. Nakrętka musi być przymocowana do górnej deski tak, by się nie obracała. Można to wykonać za pomocą dobrego kleju ale do drewna trudno się klei metal więc lepiej przykleić nakrętkę do kawałka tworzywa lub blachy i całość przykręcić. Jeżeli ma się dojście można wytoczyć coś, co zastąpi nakrętkę i da się przykręcić do deski (mnie się udało wytoczyć ale z nakrętką też działało). W celu zachowania osiowości podczas kręcenia trzeba nawiercić otworki o średnicy ok 1,5mm w osi śruby i głowicy kapslownicy, włożyć do tego w kapslownicy kawałek gwoździa o odpowiedniej średnicy i długości ok 5mm (pokazuje go strzałka na zdjęciu). Gotową do działania kapslownice pokazuje kolejne zdjęcie. Co do kręcenia śrubą to można użyć klucza nasadowego (tyle, że spory jest, bo łeb ma rozmiar 30mm). Ja przewierciłem łeb i przełożyłem przez niego cienki śrubokręt. Można też dospawać uchwyt.
            Dopasowanie do rozmiaru butelek można przeprowadzić przesuwając względem siebie deski za pomocą nakrętek na prętach gwintowanych ale praktyczniej jest użyć podkładek.
            Zamiast taniej, ogólnodostępnej zwykłej śruby metrycznej lepiej użyć śrubę z gwintem trapezowym ale to podnosi koszty no i nie tak łatwa ją zdobyć.
            Jestem pełen podziwu tej konstrukcji oraz Twojego zaangazowania Napisz jeszcze ile kosztowała Cię cała ta konstrukcja. Wiem, że każdy powinien kwestie kaploswania przemyśleć według własnych potrzeb, jednak jedna minuta to jest jednak sporo. Zwykle mam do zakapslowania ok 90-100 butelek. Gretą robie to na spokojnie w jakieś 20 minut..
            Pozdrawiam
            dj

            Comment

            • jkocurek
              Senior
              • 12-2006
              • 1030

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DanielJakubowski
              Jestem pełen podziwu tej konstrukcji oraz Twojego zaangazowania Napisz jeszcze ile kosztowała Cię cała ta konstrukcja. Wiem, że każdy powinien kwestie kaploswania przemyśleć według własnych potrzeb, jednak jedna minuta to jest jednak sporo. Zwykle mam do zakapslowania ok 90-100 butelek. Gretą robie to na spokojnie w jakieś 20 minut..
              Razem z kapslownicą młotkowa jakieś 23 zł. Czas ma swoja cenę, na pewno Greta jest szybsza i przez to chyba bardziej opłacalna, jednak ja już miałem kapslownicę młotkową. Należy to przedsięwzięcie traktować li tylko jako ratunek dla tych, co postanowili zaoszczędzić i teraz nie bardzo wiedzą, co zrobić z posiadana kapslownicą. Ta 1 minuta na butelkę to jest wartość szacunkowa i przy większej wprawie, tudzież małej modyfikacji polegającej na luźnym połączeniu śruby i głowicy (tu już trzeba posiadać gwintownik) ten czas powinien skrócić się, co najmniej o połowę.
              Jest jeszcze jedna wyższość takiej kapslownicy nad Gretą: trwałość. Greta, podobno (przeczytane na Forum), z czasem traci parametry, szczególnie używana do twardych kapsli.
              Pozdrawiam,
              Jacek
              Świentechlywiki

              Comment

              • e-prezes
                Senior
                • 05-2002
                • 19166

                #8
                Imponujące! Widziałem takie mimośrodowe machiny hulające dość sprawnie. A co do Grety, ostatnio odkryłem, że trzeba ją oliwić zaczęła już skrzypieć. Nadal jednak zamyka kapsle. Miewa problemy z twardymi kapslami na cienkościennych butelkach - nie domyka ich dokładnie i muszę obrócić o 90* i docisnąć jeszcze raz.

                Comment

                • muavmf
                  Senior
                  • 08-2007
                  • 119

                  #9
                  Miałem do czynienia z podobną prasą jeszcze w technikum.
                  Podobnie można ją usprawnić wstawiając zamiast śrubokręta (do kręcenia) - pręta z dodatkowym obciążeniem na końcach pręta.
                  Wtedy wystarczy lekko zakęcić i kapslownica dalej domyka sama (moment bezwładności).
                  pozdr

                  Comment

                  • muavmf
                    Senior
                    • 08-2007
                    • 119

                    #10
                    I jeszcze takie pytanie - po co (czemu) używacie twardych kapsli ?

                    Comment

                    • kony
                      breweriarz
                      • 08-2005
                      • 1701

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika muavmf Wyświetlenie odpowiedzi
                      I jeszcze takie pytanie - po co (czemu) używacie twardych kapsli ?
                      Ponieważ są twarde

                      Opinie są podzielona ale ja zawiodłem się na miękkich kapslach i nigdy więcej juz ich nie używałem. W połączeniu z niektórymi typami butelek trudno zapewnić 100% szczelność.

                      Comment

                      • wg2
                        Senior
                        • 07-2004
                        • 264

                        #12
                        Ja również zawiodłem się na miękkich i na Grecie, teraz używam tylko twardych i kapslownicy stołowej
                        GAWEŁ

                        Comment

                        • jkocurek
                          Senior
                          • 12-2006
                          • 1030

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika muavmf Wyświetlenie odpowiedzi
                          Miałem do czynienia z podobną prasą jeszcze w technikum.
                          Podobnie można ją usprawnić wstawiając zamiast śrubokręta (do kręcenia) - pręta z dodatkowym obciążeniem na końcach pręta.
                          Wtedy wystarczy lekko zakęcić i kapslownica dalej domyka sama (moment bezwładności).
                          pozdr
                          Pomysł w sumie niezły. Trochę może być problemów z kontrola momentu. Raczej się skłaniam w kierunku przystosowania do kręcenia za pomocą wkrętarki akumulatorowej.
                          Last edited by jkocurek; 24-08-2007, 18:40.
                          Pozdrawiam,
                          Jacek
                          Świentechlywiki

                          Comment

                          • alberret
                            Junior
                            • 05-2007
                            • 28

                            #14
                            Witam brać piwną
                            Ja tu dopiero zaczynam i mam małą prośbę. Ja jako człowiek oszczędny i zaradny, odczuwając niedostatek butelek patentowych (jestem po pierwszej warce z brew-kita) , postanowiłem wykonać kapslownicę w całości sam. Zostało mi na stanie trochę NC10 więc zrobiłbym se kapslownice stołową z hartowaną głowicą, taką raz na zawsze. Ale do tego bym potrzebował jakiegoś rysunku takiej głowicy. I tu moja prośba do kolegów i kolerzanek, czy mógłby mnie w coś takiego zaopatrzyć?

                            P.S. Zamiast mechanizmu śrubowego zastosowałbym jakiś korbowo-wodzikowy, będzie szybszy.

                            Comment

                            • jkocurek
                              Senior
                              • 12-2006
                              • 1030

                              #15
                              Po ostatniej modyfikacji kapslownica wygląda jak na zdjęciu. Stosunkowo krótką, 10cm śrubę zastąpiłem 25cm kawałkiem gwintowanego pręta (M20). Do kręcenia wykorzystałem też gwintowany pręt, cieńszy (M6) przełożony przez poprzeczny otwór na końcu grubego pręta.
                              Już nie muszę się bawić z podkładkami i kapslowanie idzie bardzo sprawnie.
                              Attached Files
                              Pozdrawiam,
                              Jacek
                              Świentechlywiki

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎