Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Formowanie akumulatorków

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • YouPeter
    Senior
    • 05-2004
    • 2379

    Formowanie akumulatorków

    Czy może, któryś z forumowiczów jest mi w stanie wytłumaczyć jak się formuje akumulatorki typu AA (paluszek). Przede wszystkim chodzi mi o to czy po zakupie od razu wkładam je do ładowarki i ładuję czy najpierw należy je rozładować do zera np w aparacie fotograficznym a dopiero potem ładować.
    Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.
  • grzes_ch
    Senior
    • 10-2003
    • 612

    #2
    Ja kupując miałem akumulatorki naładowane i wystarczyły na zrobienie około 50 zdjęć.
    Jeżeli chodzi o samo ładowanie to mam spokój.
    Moja ładowarka posiada taką funkcję jak rozładowanie kompletne.
    Naciskam przycisk rozładowania i ładowania razem i ładowarka najpierw rozładowuje kompletnie akumulatorki a potem je ładuje.
    Dodatkowo mogę wybrać funkcję ładowania szybkiego i tzw kompletnego.

    Comment

    • naczelnik
      Senior
      • 08-2003
      • 1884

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika YouPeter
      Przede wszystkim chodzi mi o to czy po zakupie od razu wkładam je do ładowarki i ładuję czy najpierw należy je rozładować do zera np w aparacie fotograficznym a dopiero potem ładować.
      Pierwsze co powinienes zrobic, to rozladowac akumulatory jak tylko jestes w stanie. Najlepiej w urzadzeniu tak, by nie bylo zdolne sie wlaczyc.
      Wtedy dopiero laduj. Mysle ze 5-6 h ladowania powinno dla takich malych akumulatorow wystarczyc. Potem rozladuj je ponownie do zera, a caly cykl powtorz ze 2-3 razy.
      I mimo, ze prawie wszystkie nowoczesne akumulatory pozbawione sa tzw. efektu pamieci, zalecalbym ci ladowanie akumulatorow zawsze do pelna i tylko w momencie, gdy sa kompletnie rozladowane. Dlatego warto miec zawsze dwa komplety baterii.
      Popieram domowe browary!

      Polakom gratulujemy naczelnika

      Zamykam browar.
      Nie mogę robić tak skandalicznie dobrego piwa.

      gratulacje wstrzymane:Pogratuluj bolcowi

      Comment

      • pieczarek
        zwykle cham i prostak
        • 06-2001
        • 5011

        #4
        Naczelnik pięknie wszystko wyjaśnił, chociaż napisał też coś zastanawiającego. Dodam kilka słów odnośnie ładowarki.
        Kupiłem sobie zwycięzcę testu ładowarek z pisma PC Format. Była to ładowarka firmy Forever (lub inne konstrukcyjnie dokładnie takie same). Ładuje baterie typu AA i mniejsze AAA. Ładuje każdą ilość baterii od 1-4 (te tańsze i prostsze ładują albo 2 albo 4 - zawsze parzystą ilość). Ma zabezpieczenia przed przeładowaniem akumulatorka. Ładuje oddzielnie każdy kanał czyli jeden akumulatorek może rozładowywać, inny ładować, a jeszcze inny tylko podtrzymywać naładowanie. Można jednocześnie ładować akumulatorki AA i AAA (ale tu już z pewnymi ograniczeniami). Każdy z włożonych do ładowarki akumulatorów może być innej pojemności np. jeden 1800mA, dwa inne 2300mA, a czwarty 2700mA. Ładowarka pokazuje od razu jeśli akumulatorek jest felerny.
        Są jeszcze lepsze ładowarki, gdzie np. można ustalać wielkość prądu ładowania. Są bardzo chwalone, ale kosztują pod 200 zł.
        Nie kupuj gównianych ładowarek za kilkanaście złotych. Musisz przeprowadzać obliczenia czasu ładowania przed rozpoczęciem ładowania (pojemność akumulatorka / prąd ładowania + 10-20%). Wyliczenia są w miarę prawidłowe dla w pełni rozładowanych akumulatorków (tak mnie przeszkolił adam16). Zdanie naczelnika, że 5-6 godzin ładowania jest odpowiednie wcale nie musi pasować do każdej ładowarki (różne prądy ładowania) i do każdego akumulatorka (różne pojemności i stopnie rozładowania).
        Nie kupuj też szybkich ładowarek 1-godzinnych. Używają one bardzo dużego prądu ładowania, co ponoć jest szkodliwe dla akumulatorów.
        Tu masz aukcje na allegro, na których możesz poczytać konkrety o opisywanej wyżej ładowarce.
        164701840
        167100698

        Comment

        • woosaa
          Senior
          • 07-2005
          • 1548

          #5
          Witam.Ja na początku je rozładowałem,potem się ładowały chyba z 14-15 godzin.służa mi już 1,5 roku.PZDr
          mb WOS

          Comment

          • Doodeck
            Senior
            • 05-2003
            • 1612

            #6
            Inaczej ładuje się akumulatorki NiMH, a inaczej NiCd. Te pierwsze (podobno) nie mają "efektu pamięci".
            Napisz, jakiego typu masz akumulatorki, bo od tego zależeć będzie sposób formowania.
            Dalekosiężny
            Obserwator
            Obiektów
            Dynamicznie
            Epatujących
            Ciekawymi
            Koncepcjami

            Comment

            • adam16
              Senior
              • 02-2001
              • 9865

              #7
              Dużo zależy od Typu akumulatorka i ładowarki.
              Generalnie, wystaczy się stosować do tego co napisał Pieczarek. Każdy akumulatorek można naładować w dowolnej ładowarce, przestrzegając zasad.

              YouPeter - czy aby na pewno nie są te akumulatorki już sformatowane? Bo wielu producentów takowe już sprzedaje.
              Browar Hajduki.
              adam16@browar.biz
              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

              Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

              Comment

              • adam16
                Senior
                • 02-2001
                • 9865

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika adam16
                Dużo zależy od Typu akumulatorka i ładowarki.
                Generalnie, wystaczy się stosować do tego co napisał Pieczarek. Każdy akumulatorek można naładować w dowolnej ładowarce, przestrzegając zasad.

                YouPeter - czy aby na pewno nie są te akumulatorki już sformatowane? Bo wielu producentów takowe już sprzedaje.

                No może przesadziłem z dowolnością ładowarki. To zdanie będzie prawdziwe o ile będzie możliwość zmierzania prądu ładowania.
                Browar Hajduki.
                adam16@browar.biz
                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                Comment

                • YouPeter
                  Senior
                  • 05-2004
                  • 2379

                  #9
                  Są to akumulatorki NiMH Energizer 2500. Po włożeniu do aparatu nawet nie ruszył więc raczej nie były sformatowane. Teraz się ładują.
                  Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                  Comment

                  • Doodeck
                    Senior
                    • 05-2003
                    • 1612

                    #10
                    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic305973.html
                    Dalekosiężny
                    Obserwator
                    Obiektów
                    Dynamicznie
                    Epatujących
                    Ciekawymi
                    Koncepcjami

                    Comment

                    • remfire
                      Senior
                      • 03-2004
                      • 1334

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika naczelnik
                      Pierwsze co powinienes zrobic, to rozladowac akumulatory jak tylko jestes w stanie. Najlepiej w urzadzeniu tak, by nie bylo zdolne sie wlaczyc.
                      Wtedy dopiero laduj. Mysle ze 5-6 h ladowania powinno dla takich malych akumulatorow wystarczyc. Potem rozladuj je ponownie do zera, a caly cykl powtorz ze 2-3 razy.
                      I mimo, ze prawie wszystkie nowoczesne akumulatory pozbawione sa tzw. efektu pamieci, zalecalbym ci ladowanie akumulatorow zawsze do pelna i tylko w momencie, gdy sa kompletnie rozladowane. Dlatego warto miec zawsze dwa komplety baterii.
                      Myslę że te podpowiedzi w zupełności wystarczą do normalnego użytkowania.
                      Polecam zaopatrzenie się w zapasowy komplecik, co pozwala na swobodniejsze użytkowanie ( brak obaw że akumulatorki się wyczerpią w najmniej odpowiednim momencie) , ale też pozwala na całkowite rozładowywanie i kompletne ładownie za każdym razem - a to naprawdę przedłuża żywotność akumulatorków.

                      Comment

                      • Makaron
                        Senior
                        • 08-2003
                        • 2107

                        #12
                        Tak ogolnie o akumulatorkach.
                        Niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe trzeba maksymalnie rozladowac przed ponownym naladowaniem.
                        Natomiast Litowo-jonowe (litowo-jonowo-polimerowe) powinny byc ladowane czesto i nie powinno sie rozladowywac ich maksymalnie.
                        "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                        Comment

                        • pieczarek
                          zwykle cham i prostak
                          • 06-2001
                          • 5011

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Makaron
                          Natomiast Litowo-jonowe (litowo-jonowo-polimerowe) powinny byc ladowane czesto i nie powinno sie rozladowywac ich maksymalnie.
                          Trudno rozładować "do końca" baterie litowo-jonowe. Są one używane w nowoczesnych, dosyć zaawansowanych technologicznie urządzeniach: aparatach fotograficznych, kamerach, telefonach komórkowych itp. I wszystkie te urządzenia mają wbudowane takie zabezpieczenia, które pokazują jako rozładowaną baterię mającą jeszcze spory zapas energii. Właśnie w celu ochrony przed szkodliwym rozładowaniem "do końca".

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎