Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Rejestrator temperatury fermentacji

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • tzi
    Junior
    • 12-2006
    • 11

    Rejestrator temperatury fermentacji

    Witam,
    podziele się swoim rozwiązaniem rejestrowania temperatury fermentcji.Mało kto ma możliwość doglądania termometru przez cały dzień i noc. Żeby wyjaśnić wątpliwości czy fermentcja odbywa się w założonym przedziale temeratur dobrze jest wrzucić na fermentator rejestrator który przez dzień, tydzień czy miesiąć będzie np co 15 minut rejestrował temperature fermentatora.
    Pasuje do tego zadania pastylka iButton DS1921G. Jest to urządzenie średnicy monety, nie wymaga zewnętrzenego zasilania, nie jest zbyt wrażliwe na wilgoć i temperaturę a potrafi zarejestrować temperature z dokładnością ok 0,5 °C przez czas od kilku dni do kilku miesięcy ( czym częściej zbieramy dane tym krócej możemy rejestrować temperture ). Rejestrator podłącza się potem do komputera ( schemat najtańszego interfejsu np tu: http://odya.net/ds1820/ ) i możemy prześledzić co działo się z naszym piwem przez ostatni tydzień.
    Jedyny kłopot to zmontowanie / kupno czytnika i kupno samego DS1921 ( niestety ok 50 zł ).
    Może to lekka przesada rejestrować temperature jak ma się do dyspozycji pomieszczenie o stałej temperaturze, ale z racji że z zawodu jestem automatykiem przychodzą mi do głowy takie dziwne pomysły. Oczywiście całość opisana wyżej działa u mnie i jak dotąd sprawdza się bez zarzutu.

    linki:

    opis iButtona:


    W załączniku zdjęcie zmontowanego czytnika DS->komputer - wybaczcie wygląd, to prowizorka

    TZi
    Attached Files
  • miodzik
    Senior
    • 08-2004
    • 103

    #2
    Ja jednak wolę coś co przy okazji umożliwi odczyt bierzącej temperatury. Bardziej skłaniam się do rozwiązania bazującego na DS1820 w połączeniu z rejestratorem i wyświetlaczem.
    ------------------------------------------------------
    Kiedy w zlewie, przed czy po rozlewie?

    Comment

    • tzi
      Junior
      • 12-2006
      • 11

      #3
      Pastylke wrzuca się w dowolne miejsce - bez kabli, minimum miejsca. Rejestruje bezobsługowo przez tygodnie czy miesiące. Z DS1820 też buduje układ, ale z pętlą regulacji do utrzymywania zadanej temperatury. Czas pozwoli - pochwale się wynikami.

      TZi

      Comment

      • Madar50
        Member
        • 04-2007
        • 95

        #4
        tzi, czy ty tego DS-a wrzucasz po prostu do piwa?

        Comment

        • tzi
          Junior
          • 12-2006
          • 11

          #5
          Nie, kładę na fermentator. Żeby go wrzucić do środka trzeba by włożyć go w jakąś szczelną obudowe, np woreczek. Pomimo że cały DS wygląda jak bateria - nie ma obawy że coś się zewrze - na zewnątrz są wyprowadzone tylko styki do komunikacji które nie są zasilane z samego DSa.
          Byle przed podłączeniem DSa do czytnika był suchy i bez zanieczyszczeń.

          Comment

          • Stasiek
            Senior
            • 02-2007
            • 608

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tzi
            Nie, kładę na fermentator.
            Przewodność cieplna plastiku jest niewielka, a więc raczej mierzysz tym temperaturę fermentora a nie fermentacji.
            A jakiej wielkośći jest ten DS1921G? Może zrobić jakiś króciec (np z nierdzewki), zanurzyć go w brzeczce (np. obok rurki fermentacyjnej) i do niego włożyć tą pastylkę.

            Comment

            • tzi
              Junior
              • 12-2006
              • 11

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stasiek69
              Przewodność cieplna plastiku jest niewielka, a więc raczej mierzysz tym temperaturę fermentora a nie fermentacji.
              Całość mam w izolowanej skrzynce, więc temperatura jest dość dobrze wyrównana. Nie jest to doskonałe, ale wole to niż dodatkowo moczyć jakieś elementy w piwie


              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stasiek69
              A jakiej wielkośći jest ten DS1921G? Może zrobić jakiś króciec (np z nierdzewki), zanurzyć go w brzeczce (np. obok rurki fermentacyjnej) i do niego włożyć tą pastylkę.
              Średnica monety złotowej, grubość 5mm.

              TZi.

              Comment

              • lukuj
                Senior
                • 07-2003
                • 320

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tzi
                Pastylke wrzuca się w dowolne miejsce - bez kabli, minimum miejsca. Rejestruje bezobsługowo przez tygodnie czy miesiące. Z DS1820 też buduje układ, ale z pętlą regulacji do utrzymywania zadanej temperatury. Czas pozwoli - pochwale się wynikami.

                TZi
                Zerknij na http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/2794 (1821, z wbudowanym termostatem), chyba że masz w planie własny algorytm regulacji.
                Pozdrawiam,
                KETTLER brewery
                www.lukuj.republika.pl

                Comment

                • Madar50
                  Member
                  • 04-2007
                  • 95

                  #9
                  Na próbę zrobiłem tak. Do menzurki włożyłem kawałek ołowiu i DS-a. Całość tak wyważyłem, aby swobodnie pływała w brzęczce i się nie topiła. Zatkałem menzurkę korkiem, ale korek nie ma kontaktu z płynem. Wygląda dobrze. Zobaczymy co będzie po burzliwej fermentacji.
                  Last edited by Madar50; 18-04-2007, 18:33.

                  Comment

                  • darko
                    Senior
                    • 06-2003
                    • 2078

                    #10
                    Do piwa też wrzucisz kawałek ołowiu?
                    PS Nie brzęczka tylko brzeczka.

                    Comment

                    • Madar50
                      Member
                      • 04-2007
                      • 95

                      #11
                      Nie wiem co Ci odpowiedzieć. Tak brzeczka, a co do ołowiu to sam pomyśl.

                      Comment

                      • darko
                        Senior
                        • 06-2003
                        • 2078

                        #12
                        Pomyślałem, ale na tym forum to już różne rzeczy widziałem...

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          • 02-2001
                          • 23792

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko
                          ale na tym forum to już różne rzeczy widziałem...
                          no toś słabo obyty w internecie
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • Damien
                            Junior
                            • 08-2007
                            • 16

                            #14
                            Witam wszystkich

                            Nie wiem na ile koledzy kontrolują temperaturę fermentacji, wiec moze przytocze swoj przyklad:

                            Fermentor umieszczony w pomieszceniu, ktorego rozklad temperatur w czasie dnia wacha sie w granicach -+8 C. Aby zapewnić stala temperature fermentacji zastosowalem nastepujące urzadzenia:

                            1. ogrzewacz do terrarium owijany wokol fermentora: dlugosc 3 m, moc 25 W
                            2. termostat z regulowanym zakresem temperatur od 14 do 32 C.

                            Sposob podlaczenia:

                            Ogrzewacz owijam wokol fermetora i podlaczam do termostatu. Nastepnie czujnik temparatury wprowadzam do fermentora. Nastawiam 20 C i finito. Od tego czasu wiem ze jesli temperatura wewnatrz fermentora spadnie chocby o 1 C, termostat wlaczy dodatkowe ogrzewanie i bedzie grzal tak dlugo az nie osiagnie temp 20 C. Slowem ciagle mam w moim fermentorze 20 C.

                            Comment

                            • kiszot
                              Senior
                              • 08-2001
                              • 8081

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Damien Wyświetlenie odpowiedzi
                              Sposob podlaczenia:

                              Ogrzewacz owijam wokol fermetora i podlaczam do termostatu. Nastepnie czujnik temparatury wprowadzam do fermentora. Nastawiam 20 C i finito. Od tego czasu wiem ze jesli temperatura wewnatrz fermentora spadnie chocby o 1 C, termostat wlaczy dodatkowe ogrzewanie i bedzie grzal tak dlugo az nie osiagnie temp 20 C. Slowem ciagle mam w moim fermentorze 20 C.
                              Wszystko pięknie ładnie tylko temperatura nie będzie jednakowa w całym fermentatorze.
                              Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                              1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                              Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                              Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                              So von Natur, Natur in alter Weise,
                              Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                              Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎