Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jakość i trwałość piany

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • hasintus
    Senior
    • 07-2006
    • 850

    Jakość i trwałość piany

    Co ma wpływ na jakość i trwałość piany w gotowym piwie domowym? Jakie macie w tym względzie doświadczenia?
  • huanghua
    Senior
    • 10-2005
    • 1910

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus Wyświetlenie odpowiedzi
    Co ma wpływ na jakość i trwałość piany w gotowym piwie domowym? Jakie macie w tym względzie doświadczenia?
    - pozostałości po środkach powierzchniowo czynnych (-)
    - sposób/metoda zacierania (+/-)
    - obecność w zasypie dodatków niesłodowanych (+)
    - wysoka zawartość alkoholu (-)
    - nagazowanie (+/-)
    - skład surowcowy (+/-)
    - zastosowane drożdże (drożdże ulegające szybszej autolizie powodują obniżenie stabilności piany) (+/-)
    W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

    Comment

    • mark33
      Idę po piwo do piwnicy.
      • 04-2005
      • 3283

      #3
      Mocne chmielenie chyba też poprawia pianę, albo nastąpił zbieg okoliczności w kilku moich warkach.

      Comment

      • dori
        Senior
        • 10-2004
        • 320

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
        Mocne chmielenie chyba też poprawia pianę, albo nastąpił zbieg okoliczności w kilku moich warkach.
        ..nie nastąpił . Mocno chmielone piwa mają zawsze lepszą pianę, gdyż to właśnie m.in. substancje goryczkowe chmielu korzystnie wpływają na jej trwałość

        Comment

        • mark33
          Idę po piwo do piwnicy.
          • 04-2005
          • 3283

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dori Wyświetlenie odpowiedzi
          ..nie nastąpił . Mocno chmielone piwa mają zawsze lepszą pianę, gdyż to właśnie m.in. substancje goryczkowe chmielu korzystnie wpływają na jej trwałość
          Tak też sądziłem ale pewności nie miałem, dzięki za potwierdzenie. U Lewisa - Younga nic na szybko nie znalazłem.

          Comment

          • BCh
            Junior
            • 11-2004
            • 6

            #6
            Myślę że dodatek słodu pszenicznego również ma wpływ na pienistość. Pomimo że chmielę 50g szyszki (dajmy na to Lubelski) na 20l mam pianę w pszeniczniaku zawsze trwałą i wysoką. A jak jest z cukrem użytym do refermentacji? Zauważyłem że ekstrakt słodowy zwiększa pienistość piwa.
            Grzesiek

            Comment

            • huanghua
              Senior
              • 10-2005
              • 1910

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika BCh Wyświetlenie odpowiedzi
              Myślę że dodatek słodu pszenicznego również ma wpływ na pienistość (..)
              Masz rację. Pisząc "skład surowcowy (+/-)", miałem go własnie na myśli.
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika BCh Wyświetlenie odpowiedzi
              A jak jest z cukrem użytym do refermentacji?
              Przyznam, że nie wiem jak wpływa obecność sacharozy.
              W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

              Comment

              • kham
                Senior
                • 01-2006
                • 751

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua Wyświetlenie odpowiedzi
                Przyznam, że nie wiem jak wpływa obecność sacharozy.
                Zwiększa ilość alkoholu w gotowym piwie. A to nie wpływa korzystnie na pianę.

                Comment

                • huanghua
                  Senior
                  • 10-2005
                  • 1910

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kham Wyświetlenie odpowiedzi
                  Zwiększa ilość alkoholu w gotowym piwie. A to nie wpływa korzystnie na pianę.
                  Mam na myśli wpływ bezpośredni.
                  Idąc Twoim tokiem myślowym, to już sama obecność słodu wpływa niekorzystnie, bo w końcu z niego też powstaje alkohol.
                  W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                  Comment

                  • BCh
                    Junior
                    • 11-2004
                    • 6

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua Wyświetlenie odpowiedzi
                    Masz rację. Pisząc "skład surowcowy (+/-)", miałem go własnie na myśli.

                    Przyznam, że nie wiem jak wpływa obecność sacharozy.
                    Sacharoza? Piana nędzna, jak w Coca Coli- szybko powstaje i szybko ginie. Od kiedy zacząłem sypać glukozę bądź ekstrakt zawsze mam pianę o jakiej marzyłem.
                    Grzesiek

                    Comment

                    • Marcin_wc
                      Senior
                      • 09-2005
                      • 2115

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika BCh Wyświetlenie odpowiedzi
                      Sacharoza? Piana nędzna, jak w Coca Coli- szybko powstaje i szybko ginie. Od kiedy zacząłem sypać glukozę bądź ekstrakt zawsze mam pianę o jakiej marzyłem.
                      Nie zauważyłęm różnic, między pianą po dodaniu sacharozy, a glukozy i wydaje mi się, że one nie istnieją.

                      Comment

                      • kham
                        Senior
                        • 01-2006
                        • 751

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua Wyświetlenie odpowiedzi
                        Mam na myśli wpływ bezpośredni.
                        Idąc Twoim tokiem myślowym, to już sama obecność słodu wpływa niekorzystnie, bo w końcu z niego też powstaje alkohol.
                        Ale ma on też wpływ na smak piwa w przeciwieństwie do cukru. Mnie pszeniczniaki za mocne wyszły i kosztowało to piwka utrate stabilnej pianki.

                        Comment

                        • Marcin_wc
                          Senior
                          • 09-2005
                          • 2115

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kham Wyświetlenie odpowiedzi
                          Ale ma on też wpływ na smak piwa w przeciwieństwie do cukru. Mnie pszeniczniaki za mocne wyszły i kosztowało to piwka utrate stabilnej pianki.
                          Cukier też ma wpływ na smak.

                          Jesteś pewien, że za dużo %, to jedyny błąd w przypadku tej pszenicy?

                          Comment

                          • mark33
                            Idę po piwo do piwnicy.
                            • 04-2005
                            • 3283

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc Wyświetlenie odpowiedzi
                            Nie zauważyłęm różnic, między pianą po dodaniu sacharozy, a glukozy i wydaje mi się, że one nie istnieją.
                            W pełni popieram.
                            Stosuję cukier do refermentacji i wiele moich piw cieszyło się bardzo dobrą pianą oczywiście nie wszystkie

                            Dodam jeszcze wpływ blg końcowego np. w standardowej 12 piana będzie lepsza w piwie odfermentowanym do 5 blg niż w bardzo wytrawnym odfermentowanym do 2 blg. W tym wypadku nie chodzi o alkohol a o lepkość piwa pozwalająca zachować pianę.

                            Comment

                            • huanghua
                              Senior
                              • 10-2005
                              • 1910

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kham Wyświetlenie odpowiedzi
                              Ale ma on też wpływ na smak piwa w przeciwieństwie do cukru. Mnie pszeniczniaki za mocne wyszły i kosztowało to piwka utrate stabilnej pianki.
                              Szukałbym raczej innych powodów słabej stabilności piany, niż ta drobna różnica w zawartości alkoholu.
                              Parametr lepkości jak napisał Marek nie jest również bez znaczenia.
                              W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎