Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Lugdunum, La Biere Noire

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kony
    breweriarz
    • 08-2005
    • 1701

    Lugdunum, La Biere Noire

    Piwo warzone w miejscowości o dźwięcznej, nickompletnieminiemówiącej nazwie Saint-Didier-sur-Chalaronne, jakieś 60 km na północ od Lyonu. Na etykiecie wzmianka o "lyońskiej tradycji", jaka to tradycja nie wiem bo moja przygoda z językiem francuskim zakończyła się zbyt dawno temu. Dzięki strzępom z pamięci udało mi się z kontretykiety odczytać, iż piwo ma w składzie oprócz słodu jęczmiennego i zboża (?) także kard -"typową roślinę z okolic Lyonu". W wikipedii znalazłem, że kard to inaczej karczoch hiszpański - gat. rośliny z rodziny astrowatych. Ponieważ nie mam pojęcia co to takiego nie wiem jak to smakuje i czy w związku z tym ma jakiekolwiek znaczenie fakt, że dodają toto do piwa. Pozatym piwo jest poddane górnej fermentacji, zaoszczędzono mu za to takich procesów jak filtracja i pasteryzacja co niewątpliwie jest jego zaletą. CO2 dzięki refermentacji w butelce.
    Tyle pierdół teraz szczegóły:
    - kolor ciemny, rubinowy
    - piana bardzo porządna, gęsta i bardzo drobna, trwała, pozostaje do końca
    - w smaku czuć wyraźnie górną fermentację(kwiatki), lekki posmak palony i trochę alkoholu. Dosyć wyraźna goryczka.
    W sumie piwo nie zachwyca czymś nadzwyczajnym ale jest smaczne i powtórzę je jeśli będę miał okazję.
    Cyferki:
    alc: 7%
    opakowanie: butelka korkowana 0,75 l
    cena: 3.43 EUR (Carrefour w Annecy)
    Attached Files
Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎