Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

wzór do przepisów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mlody_w_fachu
    Senior
    • 12-2006
    • 325

    wzór do przepisów

    Pozwole sobie zamieścić wzór, którego ułatwiłby zamieszczanie przepisów dzięki ujednoliceniu.
    Między "//" będe zamieszczał "instrukcje"




    "Nazwa piwa" // podajemy nazwe piwa //

    Piwo ... . // podajemy rodzaj fermentacji i rodzaj piwa //

    Zasyp:
    - słód XYZ X kg, W EBC
    - ...
    - ekstrakt XYZ Y kg, R EBC
    - ...
    - płatki XYZ Z kg
    - ...
    - inne Q kg/l // podajemy cały skład zasypu, słody, ekstrakty słodowe i dodatki niesłodowe (w tym np.: miód, sok owocowy), wszystko w przeliczeniu na brzeczkę 20 l, podajemy barwe słodu/ekstraktu słodowego //

    Chmiel:
    - XYZ X alfa-kwasów, granulat/szyszka kg/g // podajemy nazwe chmielu, ilość alfa-kwasów i postać w jakiej go używamy, wszystko w przeliczeniu na brzeczkę 20 l //

    Drożdże:
    - XYZ // podajmy nazwe drożdży //

    Zacieranie:
    - w A *C wysypujemy słód/ekstrakt słodowy/dodatki niesłodowe
    - ...
    - przerwa X+n w Y *C przez Z minut
    - ...
    - w B *C wsypujemy słód/ekstrakt słodowy/dodatki niesłodowe
    - ...
    - przerwa X+m w Q *C do otrzymania negatywnej próby jodowej/otrzymania poziomu W Blg/OG-FG/Brix // podajemy temp. w jakiej dodajemy słód/ekstrakt słodowy do wody, podajemy przerwy, ich temp. i ich czas trwania, jeśli nie dodajemy w całości jakiegoś składnika, to należy podać ilość danego składnika, podajemy przy ostatniej temp, jak długo ma być prowadzone zacieranie czy to do uzyskania negatywnej próby jodowej czy do określonego poziomu Blg/OG-FG/Brix- tą wartość podajemy w skali z jakiej korzystamy //

    Gotowanie:
    - chmiel X, Y kg/g na Z minut
    - ...
    - chmiel A, B kg/g na C minut
    - ...
    - chmiel X, Q kg/g na R minut
    - ...
    - inne T kg/g na W minut // podajemy nazwe chmielu jego ilość i na ile czasu przed końcem warzenia został dodany, podajemy informacje czy jakiś dodatek niesłodowy został dodany podczas warzenie (podajemy jego ilość i na ile czasu przed końcem warzenia został dodany), podamy czy któraś porcja z chmieli/dodatku niesłodowego została w brzeczce do końca chłodzenia i dopiero po chłodzenie została oddzielona //

    Fermentacja:
    - początkowy stan Blg/OG-FG/Brix
    - burzliwa:
    # czas trwania X dni
    # temp. zlecana / temp. faktyczna
    # informacje dodatkowe
    - cicha:
    # czas trwania Y dni
    # temp. zlecana / temp. faktyczna
    # informacje dodatkowe
    - końcowy stan Blg/OG-FG/Brix
    - refermentacja:
    # surowiec Z g na 0,5l
    # informacje dodatkowe // podajemy informacje o długości trwania poszczególnych etapów fermentacji (fermentacja burzliwa i fermentacja cicha), podajemy temp. w jakiej zaleca się przeprowadzanie danego etapu fermentacji i faktyczną temp w jakiej został przeprowadzony dany etap fermentacji (fermentacja burzliwa i fermentacja cicha), podajemy rodzaj użytego surowca do refermentacji (glukoza, ekstrakt słodowy, cukier- sacharoza, inne) i jego ilość w przeliczeniu na 0,5l piwa, podajemy informacje o stanie początkowym i końcowym (po odfermentowaniu) Blg/OG-FG/Brix- tą wartość podajemy w skali z jakiej korzystamy, podajemy informacje czy na którymś z etapów fermentacji (fermentacja burzliwa, fermentacja cicha i refermentacja) został dodany jakiś składnik, jeśli tak, to podajemy informacje o nim według wyżej wymieniony zaleceń //

    Piwo: // podajmy informacje o piwie, dobrze by było, gdyby była dołączona ocena piwa według tej [url=http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=675621&postcount=1]skali[url] //

    Uwagi: // podajemy dodatkowe informacje przydatne przy wyrobie danego piwa, jeśli takowe są //





    Mam nadzieje, że ułatwi to czytanie receptur i ich porównywanie
    po prostu mlody_w_fachu
    - - -
    gdzieniegdzie znany jako winorobek
  • huanghua
    Senior
    • 10-2005
    • 1910

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mlody_w_fachu Wyświetlenie odpowiedzi
    (...)Mam nadzieje, że ułatwi to czytanie receptur i ich porównywanie
    Wrzuć proszę jakąś "żywą" recepturę, bo chyba Twój zamysł w powyższym przykładzie mi się rozjechał.
    W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      A dlaczego ja mam przeliczać cokolwiek na 20 litrów, skoro robię 30 l. ? Jak ktoś chce, niech sam sobie przeliczy.

      Mi ten wzór niczego nie ułatwia, tylko komplikuje. Warki robię 30l, nie mierzę Blg młodego piwa, ilość cukru do refermentacji liczę na cała warkę a nie na pół litra, bo ostatnio leję przede wszystkim do beczek i do PETów. Jak chcesz zobaczyć czytelny wzór na przepis, to poczytaj mój temat.

      Krótko mówiąc, jak będę coś zamieszczał, to i tak po swojemu.

      Comment

      • mlody_w_fachu
        Senior
        • 12-2006
        • 325

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua Wyświetlenie odpowiedzi
        Wrzuć proszę jakąś "żywą" recepturę, bo chyba Twój zamysł w powyższym przykładzie mi się rozjechał.
        Przykład (to nie jest receptura tylko przykład odpowiedniego przedstawienie receptury):

        "Cztery rogi"

        Piwo dolnej fermentacji, koźlak.

        Zasyp:
        - słód pilzneński optima 3 kg, 3,5 EBC
        - słód monachijski strzegomski 2,5 kg, 13 EBC
        - karmelowy jasny strzegomski 0,75 kg, 128 EBC
        - kawa zbożowa inka 0,1 kg

        Chmiel:
        - aromatyczny Lubelski 3,2% alfa-kwasów, szyszki 100g
        - goryczkowy Marynka 8% alfa-kwasów, granulat 40 g

        Drożdże:
        - Saflager S-23

        Zacieranie:
        - w 45 *C wysypujemy cały słód pilzneński i monachijski
        - przerwa I w 64 *C przez 15 minut
        - w 70 *C wysypujemy cały słód karmelowy jasny
        - przerwa II w 74*C *C do otrzymania negatywnej próby jodowej

        Gotowanie:
        - chmiel aromatyczny Lubelski, 70 g na 50 minut
        - chmiel goryczkowy Marynka, 40 g na 40 minut
        - kawa zbożowa inka, 10 g na 20 minut
        - chmiel aromatyczny Lubelski, 30 g na 15 minut

        Fermentacja:
        - początkowy stan 16 Blg
        - burzliwa:
        # czas trwania 6 dni
        # temp. zlecana 8-12 *C / temp. faktyczna 11 *C
        - cicha:
        # czas trwania 4 dni
        # temp. zlecana 6-10 *C / temp. faktyczna 9 *C
        - końcowy stan 4 Blg
        - refermentacja:
        # glukoza 4 g na 0,5l

        Piwo:

        Kolor:
        5- kolor idealny dla stylu, zdecydowanie się wyróżniający, połyskliwy, po prostu piękny

        Piana:
        5- piana idealna, drobnopęcherzykowa, pozostaje do końca konsumpcji w postaci grubej warstwy, pozostawia ładne ślady na szkle.

        Smak
        5 - piwo wyśmienite, klasyka stylu, wybitne, wyjątkowe, jedno z najlepszych jakie piłem.

        Zapach
        5- zapach idealny dla danego stylu, zarówno jego intensywność jak i wyważenie składników doskonałe.

        Nasycenie
        5- wysycenie idealne dla danego stylu, trwałe

        Uwagi:
        Przy tych temperaturach powstało dużo piany i musiałem dodać 2 krople aspunisanu, żeby brzeczka nie poszła sobie na spacer
        po prostu mlody_w_fachu
        - - -
        gdzieniegdzie znany jako winorobek

        Comment

        • mlody_w_fachu
          Senior
          • 12-2006
          • 325

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
          A dlaczego ja mam przeliczać cokolwiek na 20 litrów, skoro robię 30 l. ? ...
          Najczęściej spotykane przepisy mają podaną ilość składników na 20 l brzeczki ale ilość niewiele różniące się (np.: 18l, 22l)

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
          ... Mi ten wzór niczego nie ułatwia, tylko komplikuje ...
          To nie ma ułatwiać sprawy osobie zamieszczającej recepture tylko osobie czytającej recepture.

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
          ... ilość cukru do refermentacji liczę na cała warkę a nie na pół litra, bo ostatnio leję przede wszystkim do beczek i do PETów. ...
          Nie każdy ma taką możliwość, najłatwiejsze do nabycia są butelki 0,5l i tego "pojemnika do przechowywania piwa" będzie zaczynał albo zaczynał każdy.
          po prostu mlody_w_fachu
          - - -
          gdzieniegdzie znany jako winorobek

          Comment

          • kopyr
            Senior
            • 06-2004
            • 9475

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mlody_w_fachu Wyświetlenie odpowiedzi
            Uwagi:
            Przy tych temperaturach powstało dużo piany i musiałem dodać 2 krople aspunisanu, żeby brzeczka nie poszła sobie na spacer
            Zupełnie na marginesie. Jak rozumiem chodziło ci o espumisan, pewnie nawyk z działalności winiarskiej. Na wszelki wypadek zakoduj sobie, że do piwa nigdy, ale to nigdy nie dajemy espumisanu. No chyba, że lubisz piwo bez piany. Chociażby nie wiem jak wychodziło z fermentora - espumisan w browarnictwie to zuooo. W winiarstwie sam używam - sprawdza się.

            Co do wzoru - to myślę, że niepotrzebnie komplikujesz sprawę. IMO trzeba umieścić wykaz informacji, które absolutnie muszą się znaleźć. Nie zmuszajmy autora przepisu do jakiegoś normalizowania, przeliczania przepisu na 20l, glukozy na 0,5l. Pod warunkiem, że będą podane wszelkie informacje pozwalające każdemu czytelnikowi te rzeczy samodzielnie przeliczyć.
            Last edited by kopyr; 09-06-2007, 07:30.
            blog.kopyra.com

            Comment

            • mlody_w_fachu
              Senior
              • 12-2006
              • 325

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
              ... Jak rozumiem chodziło ci o espumisan, pewnie nawyk z działalności winiarskiej. ...
              Z pośpiechu źle napisałem, a nawyk nawykiem- robi swoje.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
              ... Co do wzoru - to myślę, że niepotrzebnie komplikujesz sprawę. IMO trzeba umieścić wykaz informacji, które absolutnie muszą się znaleźć. Nie zmuszajmy autora przepisu do jakiegoś normalizowania, przeliczania przepisu na 20l, glukozy na 0,5l. Pod warunkiem, że będą podane wszelkie informacje pozwalające każdemu czytelnikowi te rzeczy samodzielnie przeliczyć.
              W sumie racja (poprawiony wzór podam wieczorem).
              po prostu mlody_w_fachu
              - - -
              gdzieniegdzie znany jako winorobek

              Comment

              • Marusia
                Senior
                • 02-2001
                • 20211

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                Co do wzoru - to myślę, że niepotrzebnie komplikujesz sprawę. IMO trzeba umieścić wykaz informacji, które absolutnie muszą się znaleźć. Nie zmuszajmy autora przepisu do jakiegoś normalizowania, przeliczania przepisu na 20l, glukozy na 0,5l. Pod warunkiem, że będą podane wszelkie informacje pozwalające każdemu czytelnikowi te rzeczy samodzielnie przeliczyć.
                Dokładnie. Po pierwsze - nikomu się nie będzie chciało takich rozbudowanych receptur zamieszczać i dział będzie martwy. Ja na ten przykład, nie wiem, ile mój chmiel ma alfakwasów oraz nie robię próby jodowej, nie kontroluję maniakalnie temperatury fermentacji i nie zamierzam tego robić. Takie dane, powtarzam po raz kolejny, są niepotrzebne! Skład, sposób zacierania, chmielenie, a reszta to kwestia wyobraźni, własnej fantazji i przestrzegania określonych zasad, a nie klepanie wg przepisu od A do Z razem z przecinkami

                Oczywiście fajnie jest wiedzieć ile chmiel ma alfakwasów, bo wtedy można wyliczyć sobie goryczkę, ale ja od początku tego nie robię, a jakoś piwa wychodzą mi takie, jak chcę. Po prostu sprawdza się na jednej, niedochmielone? Następnym razem rzucasz więcej chmielu. Przechmielone? Następnym razem wrzucasz mniej chmielu. W końcu, po iluś warkach już wiesz, ile goryczki lubisz i ile chmielu wrzucić, żeby Ci smakowało. Tego nigdzie nie wyczytasz - praktyka czyni mistrza
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • jacer
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 9875

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                  Takie dane, powtarzam po raz kolejny, są niepotrzebne! Skład, sposób zacierania, chmielenie, a reszta to kwestia wyobraźni, własnej fantazji i przestrzegania określonych zasad, a nie klepanie wg przepisu od A do Z razem z przecinkami
                  Zgadzam się. Nie rozumiem skąd w młodych ludziach takie socjalistyczne nawyki ażeby plan doprowadzić do najniżej położonego miejsca pracy. Wszystko musi być zaplanowane, podane i nie wolno inaczej, bo się wszystko rypnie.

                  Z tymi zapachami, kolorami i smakami to już chłopie przegiołeś.
                  Milicki Browar Rynkowy
                  Grupa STYRIAN

                  (1+sqrt5)/2
                  "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                  "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                  No Hops, no Glory :)

                  Comment

                  • huanghua
                    Senior
                    • 10-2005
                    • 1910

                    #10
                    Jeśli ktoś brałby pod uwagę moje zdanie to właściwie przedmówcy wymienili wszystkie wady tego pomysłu. Zgadzam się kompletnie.
                    W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                    Comment

                    • mlody_w_fachu
                      Senior
                      • 12-2006
                      • 325

                      #11
                      Jeśli ktoś chce robić takie same piwo, co jakiś czas, to szczegółowy przepis jest potrzebny, ja chciałbym żeby piwo, które robie wychodziło możliwie takie samo (oczywiście mowa o jednym konkretnym piwie) Żeby coś zmienić, to też potrzebny były szczegółowy przepis, wiem, że można robić jakieś poprawki bez szczegółowego przepisu ale to jest robota po omacku. Albo jeśli ktoś pił czyjeś piwo i chciałby zrobić takie samo, to też potrzebny były szczegółowy przepis, żeby uzyskać piwo możliwe najbardziej identyczne z tym, które piliśmy.
                      po prostu mlody_w_fachu
                      - - -
                      gdzieniegdzie znany jako winorobek

                      Comment

                      • JAQBA
                        Senior
                        • 08-2006
                        • 1351

                        #12
                        I tu jest problem, mając takie same składniki i przeprowadzając taki sam sposób warzenia nikt nie da Ci gwarancji, że piwo wyjdzie Ci takie samo - powiem więcej, jest to bardzo mało prawdopodobne
                        Składa się na to wiele czynników:
                        - czy drożdże których używasz są świeże, czy zebrane z gęstwy od zaprzyjaźninego piwowara,
                        - czy słód masz z tej samej partii, z tej samej słodowni,
                        - czy warzysz latem czy zimą itd., itp.

                        Comment

                        • Marusia
                          Senior
                          • 02-2001
                          • 20211

                          #13
                          Do tego dochodzi jeszcze cała masa innych czynników, jak np. stopień twardości wody, czas podgrzewania od jednej przerwy do kolejnej, czas w jakim brzeczka się podgrzewa aż do zagotowania, czas chłodzenia brzeczki, grubość śruty... a wreszcie - RĘKA PIWOWARA. Piwo każdego z nas ma w sobie coś charakterystycznego dla konkretnego piwowara, zatem, żebyś nie wiem jak się starał, to Ci takie samo nic nie wyjdzie.

                          Zatem poczytaj, co bardziej doświadczeni piszą i uwierz w końcu, że wystarczą podstawowe informacje. Pomijając, że nikt się nie będzie bawił w takie wyliczenia i jak już pisałam wcześniej - dział z recepturami będzie martwy.
                          www.warsztatpiwowarski.pl
                          www.festiwaldobregopiwa.pl

                          www.wrowar.com.pl



                          Comment

                          • Madar50
                            Member
                            • 04-2007
                            • 95

                            #14
                            W/g mnie, dobry wzór to Marcowe 14 Blg (Wątek wielostronowy 1 2)
                            mapajak
                            (brak tylko ilości końcowej piwa)Resztę dopiszą ( jak będą chcieli) inni. To wyniknie z dyskusji po zrobieniu danego piwa, a początkowy skład, niech ograniczy się do potrzebnego minimum.

                            Comment

                            • mlody_w_fachu
                              Senior
                              • 12-2006
                              • 325

                              #15
                              Wiem ,że wiele czynników się składa na efekt końcowy (gotowe piwo) ale można wyeliminować cześć czynników, tych których mamy możliwość regulować/dopasować.
                              po prostu mlody_w_fachu
                              - - -
                              gdzieniegdzie znany jako winorobek

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎