Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Mieszadło

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Wielki_B
    Senior
    • 02-2005
    • 1968

    Mieszadło

    A ja ciągle jestem na etapie wyrabiania w sobie chęci do wykonania nowego kociołka-automatu do zacierania, filtracji i warzenia. Automatyka jest już zabudowana w skrzyneczce, ale jakoś nie potrafię dobrać się do kociołka. Po raz kolejny obiecałem sobie, że zacznę od jutra.
    No i właśnie rozważam mieszadło. - Mam tu pewne obawy, co do prędkości obrotowej, jaką daje silniczek od wycieraczek - za duża (?). Patrząc na Twoje zacieranie, sorry, wygląda jakbyś zacierał w pralce typu Frania. Zastanawiam się, czy przy tak dużych obrotach nie będzie jednak dochodziło do natleniania zacieru. Myslę, że optymalnie byłoby gdybym zredukował obroty co najmniej o połowę. Tylko jak pomyślę o konstruowaniu dodatkowej przekładni, to już mi się odechciewa.
    No bo poza tym muszę jeszcze do kociołka dorobić dodatkową pokrywkę, która - zamiast mieszadła - będzie miała wylot na peszel do odprowadzania pary i drzwiczki do wsypywania chmielu. A lenia mam okropnego.
  • jacer
    Senior
    • 03-2006
    • 9875

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B Wyświetlenie odpowiedzi
    Myslę, że optymalnie byłoby gdybym zredukował obroty co najmniej o połowę. Tylko jak pomyślę o konstruowaniu dodatkowej przekładni, to już mi się odechciewa.

    Może zmniejszenie napięcia by wystarczyło, nie wiem jak by było z mocą. Ona też by spadła.
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • mark33
      Idę po piwo do piwnicy.
      • 04-2005
      • 3283

      #3
      Mieszadło na filmiku chodzi z maksymalną prędkością (13V), mam w zasilaczu zrobiony odczep na trafie dający 8V (sterowane przełącznikem na obudowie).
      Dałem maxa żeby było ładnie rotację i wciąganie słodu w osi mieszadła widać, używam częściej wolniejszej prędkości gdyż jak zauważyłeś trochę za szybko zasuwa .
      Last edited by mark33; 08-07-2007, 20:21.

      Comment

      • mark33
        Idę po piwo do piwnicy.
        • 04-2005
        • 3283

        #4
        Opis co gdzie

        Co do spadku mocy masz rację, w połowie uzwojenia wtórnego moc też spadnie o połowę. Jedna zasilacz robiłem jako bazę prądową i mam zapas
        4 krotny (13VA potrzeba 3-4VA)
        Attached Files
        Last edited by mark33; 08-07-2007, 20:42.

        Comment

        • Wielki_B
          Senior
          • 02-2005
          • 1968

          #5
          Obawiam się czy silnik nie będzie za bardzo się grzał (aż do spalenia uzwojenia), jeśli podam mu np. 6V, zwłaszcza przy gęściejszych zacierach na koźlaka czy - tym bardziej - portera. No i transformator musiałbym wymienić wtedy na większy.
          Może zmniejszenie łopat mieszadła byłoby jakimś wyjściem, ale obawiam się, że może ono nie spełniać wtedy w 100% swojej roli.

          Jaki opis? Jakie co? Jakie gdzie?

          Comment

          • Wielki_B
            Senior
            • 02-2005
            • 1968

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B Wyświetlenie odpowiedzi
            Jaki opis? Jakie co? Jakie gdzie?
            Sorry, nie widziałem dołączonej fotki podczas pisania odpowiedzi.

            Comment

            • mark33
              Idę po piwo do piwnicy.
              • 04-2005
              • 3283

              #7
              Fotki nie było bo co chwila edytowałem , przepraszam.

              Co do zmniejszenia zasilania i temperatury to ta gwałtownie spada gdy silnik pobiera mniej mocy.
              Inna sprawa to wydolność prądowa transformatora czy innej np. przetwornicy.
              Co do mocy, patent na napędzie (razem ze ślimakiem) wycieraczek malucha ma ogromny zapas i śmiało pokręcił by w dużej kadzi (200 l).
              Last edited by mark33; 08-07-2007, 20:53.

              Comment

              • Wielki_B
                Senior
                • 02-2005
                • 1968

                #8
                Czyli, reasumując, uważasz że przy obniżeniu napięcia obroty spadną proporcjonalnie, a silnikowi nie grozi spalenie?
                Jeśli tak, to mam teraz zagwozdkę - bo trafo mam 5 VA i fajnie zmieścił mi się do skrzynki sterującej pracą grzałki (nota bene zapomniałem o kondensatorze, ale ten jeszcze by się jakoś zmieścił). Większy trafok oznacza dla mnie albo całkowitą zmianę obudowy, albo... zabudowanie go przy silniku, na pokrywie. Oba rozwiązania są do d...
                Chyba znowu odłożę to wszystko na pojutrze.

                Comment

                • mark33
                  Idę po piwo do piwnicy.
                  • 04-2005
                  • 3283

                  #9
                  Nic nie odkładaj 5VA wystarczy jak odczepisz 8V (musi być toroidalny). Silnikowi nic nie szkodzi pod warunkiem, że nie stanie bo wtedy będzie dym
                  Last edited by mark33; 08-07-2007, 21:10.

                  Comment

                  • Wielki_B
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 1968

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
                    Nic nie odkładaj 5VA wystarczy jak odczepisz 8V (musi być toroidalny). Silnikowi nic nie szkodzi pod warunkiem, że nie stanie bo wtedy będzie dym
                    Toroidalny oznacza w kształcie koła? No to mój jest tradycyjny, kanciasty...

                    Comment

                    • mark33
                      Idę po piwo do piwnicy.
                      • 04-2005
                      • 3283

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B Wyświetlenie odpowiedzi
                      Toroidalny oznacza w kształcie koła? No to mój jest tradycyjny, kanciasty...
                      Może być problem z określeniem miejsca odczepu, w toroidalnym wtórne idzie po górze i jest łatwo ( u mnie poczta przytarła izolację pomierzyłem i wyszło 8V od drugiej strony 5V) . W tradycyjnym mogą być 2 lub3 warstwy zwojów ciężko trafić w pożądane napięcie a całej izolacji zepsuć nie można. Możesz zrobić regulację elektroniczną po zasilaczu.
                      Last edited by mark33; 08-07-2007, 21:30.

                      Comment

                      • Wielki_B
                        Senior
                        • 02-2005
                        • 1968

                        #12
                        Mam możliwość przezwojenia go ze wskazaniem na zrobienie własciwych odczepów. Ale to może nie byc potrzebne, bo już przy nawijaniu tego, który mam, poprosiłem o odczep w połowie uzwojenia (a więc około 6V). Mogę to wykorzystać, ale obawiam się czy nie pójdzie z dymem w najmniej pożądanym momencie. Przy okazji tej dyskusji wychodzi mi, że, tak czy inaczej, powinienem do całości zabudować jakis sygnalizator dźwiękowy zatrzymania pracy mieszadła. No bo kocioł ma działać tak, że po wsypaniu słodów do kuchni przychodzę dopiero na sygnał "bing-bong", czyli po ok. dwóch godzinach, w celu otwarcia kurka do filtracji. No i głupio byłoby, gdyby wtedy okazało się, że nie było komu/czemu w tym czasie mieszać zacieru...

                        Comment

                        • mark33
                          Idę po piwo do piwnicy.
                          • 04-2005
                          • 3283

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B Wyświetlenie odpowiedzi
                          Mam możliwość przezwojenia go ze wskazaniem na zrobienie własciwych odczepów. Ale to może nie byc potrzebne, bo już przy nawijaniu tego, który mam, poprosiłem o odczep w połowie uzwojenia (a więc około 6V). Mogę to wykorzystać, ale obawiam się czy nie pójdzie z dymem w najmniej pożądanym momencie. Przy okazji tej dyskusji wychodzi mi, że, tak czy inaczej, powinienem do całości zabudować jakis sygnalizator dźwiękowy zatrzymania pracy mieszadła. No bo kocioł ma działać tak, że po wsypaniu słodów do kuchni przychodzę dopiero na sygnał "bing-bong", czyli po ok. dwóch godzinach, w celu otwarcia kurka do filtracji. No i głupio byłoby, gdyby wtedy okazało się, że nie było komu/czemu w tym czasie mieszać zacieru...
                          Jeżeli solidnie się wykona to tylko elektrownia go zatrzyma jak prąd wyłączą

                          Comment

                          • Infam
                            Senior
                            • 05-2005
                            • 715

                            #14
                            Jeśli mogę swoje 3 grosze... Mimo, że nie miejsce na ten temat
                            Moje mieszadło też jest zrobione na bazie silnika do wycieraczek malucha. Na osi mieszadła mam dwa "śmigła". Jedno trójramienne od wentylatora, drugie dwuramienne, samoróbka z blachy 1H18N9T. Dodam jeszcze, że chodzi o garnek 50l. Zwykle zacieram 1:3 (albo i gęściej - zdarzało się 1:2,7). Napięcie 12,5 VDC. Z tego też względu silnik nagrzewał się do ok. 50-60 st.C. Odkąd na silniku zamontowałem wentylatorek od procesora PC (zasilanie też na 12 VDC więc nie było problemów) i oczywiście w obudowie silnika wywierciłem otwory temperatura silnika nie przekracza 45 st.C.
                            I mała dygresja - kiedy miałem tylko jedno "śmigło" na osi (to dwuramienne z nierdzewki) różnica temperatur góra - dół dochodziła nawet do 8..10 st.C. W układzie z obecnym różnica ta nie przekracza 2 st.C nawet przy b. gęstym zacierze.
                            "Dużo to nie znaczy Dobrze
                            Dobrze znaczy dużo"

                            Comment

                            • mark33
                              Idę po piwo do piwnicy.
                              • 04-2005
                              • 3283

                              #15
                              Cenne uwagi dla konstruujących nowe mieszadła, ja jestem zadowolony ze swojego cyrkulacja bardzo fajna i temperatury raczej równe.

                              Wracając do tematu warzenia fermentacja ruszyła koło 6:30 obecnie pianka na jakieś 2cm, ładna beżowa do krawędzi kega zostało 4cm.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎