Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Portugalia, Lizbona, Avenida da Forte 9, Cervejeira Lusitana

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bastion
    PremiumUżytkownik
    • 10-2006
    • 1117

    Portugalia, Lizbona, Avenida da Forte 9, Cervejeira Lusitana

    Portugalia, kraj na końcu Europy i jego stolica, pieknie położona, na zboczu góry, gdzie stare tramwaje, pokonują codziennie, karkołomne trasy, zapełnione w większości turystami z Anglii, i Niemiec.
    Pija się tu sporo, całkiem przyzwoitego piwa w niezliczonych knajpkach.
    Zaledwie kilka dużych browarów, wystarcza aby zapełnić tutejszy rynek piwny.
    Jednak w porównaniu, do nijakiej w większości masówki, u sasiada ze Wschodu, te są może bez większych wzlotów, ale i bez upadków. Typowe Pilsy, tak w wersji jasnej, i ciemnej. A i Koźlaczki się zdarzają.
    Importu niewiele.
    W wykazie minibrowarów, widnieje na niektórych stronach- Cervejairia De Trinidade, ale ten dawny browar, położony w centrum miasta , nie warzy piwa,od lat. Warto do niego jednak wstąpić, choć wieczorem ustawia się, kolejka przed drzwiami, przed restauracją, aby dostać wolne miejsce.
    Sale są pięknie ozdobione azulejos, czyli pieknie malowanymi płytkami, z których słynie Portugalia.
    Czyżby więc w całej Portugalii, nie było minibrowaru ?
    Jest jeden, w dzielnicy Lizbony- Carnaxide (czyt. Karnasid), na Zachód od centrum.
    Nieciekawa zabudowa , pawilonów ze szkła, i stali, to okolica gdzie w 1999 roku ,powstał, ten browarek.
    Wejście jak do przybytków, typu Bierhalle, zapowiada nowoczesność pozbawioną klimatu.
    Wielka sala jeszcze prawie pusta, bo dopiero od ok. 20-stej, zaczynają się schodzić ludzie.
    Widać że stosunek obsługi, do klientów, jest nieproporcjonalny, bo co minutę inny kelner podchodzi do nas, a reszta grupkami ogląda TV, na wielkim ekranie .( oczywiście football)
    Rzut oka na listę piw. No nie jest źle ! ( może ceny mogłyby być niższe )
    Przystawka do piwa. Co, to ? Zmutowana kukurydza ?
    Całkiem dobra , w zalewie , na kwaśno.
    Co to było ?, nie nie kukurydza.
    To były ziarna łubinu. Polecam !
    Na pierwszy'' strzał''- Pils, niezły lekki w smaku, choć jakichś specjalnych wzruszeń nie dostarczył.
    ceny: 0,2l- 1,4 Euro, 0,3- 1,95 0,5-3.20.
    Dalej, Stout - pychota, tego mi było trzeba, czarne w kolorze o intensywnym smaku.
    0,2l- 1,40 0,4- 2,60
    Mieszane, czyli Stout i Pils. ( Black & Tan )
    Choć nie przepadam za tego typu piwami, te było niezłe.
    Ceny jak u Pilsa.
    Abadia (amber)- smaczny koźlaczek, chociaż trochę chyba za delikatny.
    Ceny jak u Pilsa.
    W spisie figurowały jeszcze Weizen, i Weizen dunkles, ale tych nie było, bo zamiast, jak powiedział nam kelner, zrobiono piwo sezonowe, czyli -Oktoberfest Cerveja.
    Bardzo dobre, i w odróżnieniu od wczesniejszych, niefiltrowane, chociaż dokładne sprecyzowanie, jakiego typu było to piwo, nie przyniosło do konca rezultatu.
    Jasne, jakby mocniejszy Helles.
    Cenowo jak Pils.
    Każde piwo miało, swoje szkło. Niestety podstawek do piwa nie ma.
    Chciałem dowiedzieć się o ekstrakt, ale narobiłem tym niemałe zamieszanie, włącznie z telefonem do technologa, który powiedział ,że Pils ma 9*.
    I to tyle, bo nic więcej nie wiedział. Też mi technolog.
    Browar ma swoje lokale firmowe w Lizbonie, Cascais, i nawet Evorze, bo musi gdzieś sprzedać tą dość imponującą ilość produkowanego piwa jak na minibrowar - 12.000 hl.
    Godziny otwarcia - Pon.- Czw. 12.00-23.30
    Pią- 12.00-24.00
    Sob.- 12.30-24.00
    Ni- 12.30-23.00
    W godzinach popołudniowych, raczej nie ma problemu z miejscami, natomiast wieczór już jest spory tłumek.
    Portugalia, z pięknymi krajobrazami, swoim ognistym Porto,i miłymi ludźmi jest naprawde warta odwiedzenia.
    Wbrew pozorom, wydaje się być dosyć egzotyczna, bo to na drugim końcu Europy, kawał drogi..
    A trzeba wiedzieć, że jest to najtańszy kraj starej Unii, gdzie ludzie w mniejszych ośrodkach, traktują obcokrajowców, nie jak dojne krowy, a jak gości.
    Sam się o tym przekonałem,niejednokrotnie , gdy byliśmy w knajpce dla miejscowych, gdzie nie było żadnych turystów, i zapanowała konsternacja, bo jakie by tu obrusy założyć, i co dać dobrego ?
    Po wizycie, każdy z nas był osobiście żegnany przez kelnera.
    Naprawde, to tylko 4 godziny lotu z Warszawy.....
  • Radegast
    Senior
    • 02-2001
    • 1124

    #2
    Zgadzam sie, portugalia jest warta odwiedzenia, lecz czy aby napewno tania?
    Uwaga, tez tak sadzilem i zamiast robic zakupy po stronie Hiszpanskiej postanowilismy zrobic po portugalskiej i... papierosy drozsze o prawie 1.5 euro, jedzenie i alkohol rowniez.
    Ja kosmita, w srod serow i wina piwa szukajacy

    Comment

    • bastion
      PremiumUżytkownik
      • 10-2006
      • 1117

      #3
      A co jest tanie ,na Zachód od Odry?
      Są tylko kraje drogie, i bardzo drogie.
      Przez ostatnie dwa lata ,poruszaliśmy się między Hiszpanią a Portugalią, i według mnie ,różnica cen to ok. 20% na korzyść Portugalii.
      Sami widzieliśmy najazd na market w Portugalii ''turystów'' hiszpańskich.
      Przypominało mi to niedawne wypady do Czeskiego Cieszyna...
      Papierosów nikt z nas nie palił, więc trudno mi coś w tym temacie mówić.
      Oczywiście było sporo wina, i w Portugalii, bez problemu w jakiejś promocji można było je kupić za 0.8-1 Euro.
      W piwie prawie nie było różnicy cenowej, tylko w Portugalii, było pijalne, czego nie zawsze mogłem powiedzieć o hiszpańskim.
      Butelka Porto od 2.8 Euro.
      Zaglądneliśmy na chwilę do Francji, i jak to się mówi uciekaliśmy w podskokach.
      Tam jest dopiero koszmar cenowy.
      Noclegi były tańsze w Portugalii, chociaż tutaj różnicy prawie nie ma.
      I ceny transportu(kolejowego) niewiele wyższe niż w Polsce.
      Mimo wszystko warto tam zaglądnąć.

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎