Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Refraktometr

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Seta
    Piję piwo
    • 10-2002
    • 6964

    Refraktometr

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
    Refraktometr to jednak świetna zabawka, teraz mogę mierzyć Blg choćby co dzień
    Masz troszkę tego sprzętu... Gdzieżeś go wyrwał?
    Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.
  • coder
    Senior
    • 10-2006
    • 1347

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika seta Wyświetlenie odpowiedzi
    Masz troszkę tego sprzętu... Gdzieżeś go wyrwał?
    Refraktometr kupiłem na allegro, od Omega Labs (nie doczekałem się dostawy w Browamatorze).

    Comment

    • huanghua
      Senior
      • 10-2005
      • 1910

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika seta Wyświetlenie odpowiedzi
      Masz troszkę tego sprzętu... Gdzieżeś go wyrwał?
      Ściągnij z ebaya z Hong-Kongu za połowę ceny w Polsce.
      W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

      Comment

      • Seta
        Piję piwo
        • 10-2002
        • 6964

        #4
        Właściwie to ART mógłby to wydzielić do "Sprzętu".
        A jak oceniacie dokładność tego wynalazku? W pracy używamy np. laserowych termometrów (dużo droższych niż 200zł) i potrafią przekłamywać nawet o 2*C (dużo zależy od odległości).
        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

        Comment

        • coder
          Senior
          • 10-2006
          • 1347

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika seta Wyświetlenie odpowiedzi
          A jak oceniacie dokładność tego wynalazku? W pracy używamy np. laserowych termometrów (dużo droższych niż 200zł) i potrafią przekłamywać nawet o 2*C (dużo zależy od odległości).
          To zupełnie inny przyrząd i na innej zasadzie działa. Mierzy gęstość, dokładność odczytu i przeliczenia to 0.2 Blg, trudno mi ocenić dokładnośc pomiaru, liczę, że 0.3 Blg, i tak lepiej niż potrzebujemy. Podstawową jego zaletą jest to, że do pomiaru wystarczy kropelka - nie marnuje się piwa, i nie wymaga poprawek temperaturowych.

          Comment

          • hasintus
            Senior
            • 07-2006
            • 850

            #6
            Nie jestem pewien.... Coś mi się pałęta po głowie jeszcze ze szkoły. Refraktometr mierzy zawartość cukrów na podstawie załamania światła. Im ciemniejsze będzie piwo tym większy błąd odczytu. Ale może się mylę bo szkoła była dawno.
            Jak byłem ostatnio w browarze Ciechanów to mieli taki duży baligomierz i nim mierzyli.

            Comment

            • SlawekT
              Senior
              • 08-2006
              • 174

              #7
              Refraktometr pokazuje w stopniach Brix. Kiedyś widziałem jaka jest różnica między Blg, Plato i Brix. O ile pamiętam, to raczej znikoma. masz może jakieś dokładne dane?

              PS. Myślę, że jeżeli chodzi o ciemne piwa, to nie powinnp to mieć znaczenia dla dokładności pomiaru. Pomiar odbywa się w tak cienkiej warstwie, że nie ma to znaczącego wpływu na przepuszczalność światła. No chyba, że piwo jęst mętne i bardzo ciemne jak np. Stout.

              Comment

              • coder
                Senior
                • 10-2006
                • 1347

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika SlawekT Wyświetlenie odpowiedzi
                Refraktometr pokazuje w stopniach Brix. Kiedyś widziałem jaka jest różnica między Blg, Plato i Brix. O ile pamiętam, to raczej znikoma. masz może jakieś dokładne dane?
                tutaj
                W tym dziale znajdziesz opracowania wybranych tematów do działu BA. Przeznaczone są one do przedyskutowania zanim zostaną zamieszczone w serwisie w ostatecznej formie.

                masz dokłade wzory

                Zrobiłem na ich podstawie prymitywny programik do przeliczania (dla brzeczki już fermentującej), mozesz do sciągnąć stąd:

                Last edited by coder; 15-11-2007, 08:55.

                Comment

                • SlawekT
                  Senior
                  • 08-2006
                  • 174

                  #9
                  Dzieki Coder.

                  Comment

                  • Qboland
                    Senior
                    • 04-2006
                    • 242

                    #10
                    Uproszczony wzór na wyliczenie Plato refraktometrem podczas fermentacji:
                    SG=(1,53*R)-(0,59*OG)

                    R - odczyt z refratometru w Brix
                    OG - Początkowe w Plato

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎