Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Raport piwny: Chorwacja i Słowenia cz II

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zythum
    Kot Makawity
    • 08-2001
    • 8305

    Raport piwny: Chorwacja i Słowenia cz II

    W II częsci raporciku z urlopu w chorwacji. Znajdą się tu piwa butelkowe ze Słowenii. W części III przedstawię wrażenia dotyczące piwa beczkowego.
    Piwa butelkowe ze Słowenii: Jak już pisałem w cz 1. Piwa ze Słowenii według mnie są o klasę lepsze od chorwackich a przede wszystkim występują w większej różnorodności. Zatrzymałem się tylko w jednym sklepie a było tam więcej gatunków niż spotkałem w chorwacji przez 12 dni pobytu. Ale do rzeczy:
    1. Union pivo, svetlo pivo - lager, alk. 4,9 % objętościowo, smak dobry lager, bez własnych nut ale pełny w smaku, orzeźwiający z wyraźną goryczką. Pivovarna Union, Ljubljana
    2. Union Pils, pils, alk. 4,7%, smak lżejszy od poprzedniego, do gaszenia pragnienia dobry ale raczej w małych ilościach, butelka którą kupiłem była 0,66 i gdy piwo się trochę ogrzało i wygazowało to już było takie sobie. Browar j.w.
    3. Geljski Graf (Grofovsko svetlo pivo), jasne pełne, 4,6%. Smak trochę rozczarowanie, trochę mdłe, mam wrażenie , że producenci nie mogą się zdecydować czy robić piwo o charakterystycznym smaku czy zwykłego lagera i tak nic z tego nie wyszło smak charakterystyczny, a raczej posmak jest, ale tak jak wspomniałem raczej mdły, a jak na lager to znacznie lepszy jest Union Pivo. Pivovarna Tara, Maribor
    4. NetoPir, ciemne, 4,0%, bardzo miłe piwo, szczególnie na upały, może zbyt karmelowe w smaku ale naprawdę dobre ciemne piwo. Pivorana Lasko, Lasko
    5. I na koniec najlepsze piwo z całej wyprawy: Union Crni Baron, ciemne, 5,2% nawiązujący w smaku do czeskich piw ciemnych ale mający własną trudną do zdefiniowania nutę. Nie ma posmaku karmelu i nie jest słodkawe. Zacne ciemne piwo, całości dopełnia etykieta utrzymana w czarno-złotych barwach pasująca jak ulał do jakości piwa.
    To inaczej miało być, przyjaciele,
    To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
    Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
    Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
    Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

    Rządzący światem samowładnie
    Królowie banków, fabryk, hut
    Tym mocni są, że każdy kradnie
    Bogactwa, które stwarza lud.
  • adam16
    Senior
    • 02-2001
    • 9865

    #2
    Uniony mnie nie zachwycają. Ale muszę zaznaczyć iż miałem do czynienia tylko z wersjami puszkowymi tych piw. Nie znam tylko ciemnego Barona.
    Browar Hajduki.
    adam16@browar.biz
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

    Comment

    • piwo
      Senior
      • 08-2001
      • 810

      #3
      Mnie uniony też nie smakowały. Jednak tylko zlatorog.

      Comment

      • abernacka
        Senior
        • 12-2003
        • 10837

        #4
        Będąc ostatnio w Słowenii. Odwiedziłem browary w : Naklo, Ankaran, Koper, Kozina, Krvavi Potok, Divaca, Domzale, Celje i Smarje pri Jelsah (fotki browarów można zobaczyć w galerii). Większość z nich oferuje dwa gatunki piw: Jasne i Ciemne. Prawie każdy z nich ma własne wafle i szkło. Jeżeli chodzi o piwną ofertę w sklepach królują wyroby z browarów: Lasko i Union plus kilka piw z Chorwacji.
        Piwna turystyka według abernackiego

        Comment

        • becik
          Senior
          • 07-2002
          • 14999

          #5
          Nie można by Chorwacji i Słowenii rozdzielić na dwa osobne tematy?
          Oba te kraje mają rynek piwowarski dość spory i zasługują chyba na oddzielne wątki.
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • kiszot
            Senior
            • 08-2001
            • 8081

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zythum Wyświetlenie odpowiedzi
            Zatrzymałem się tylko w jednym sklepie a było tam więcej gatunków niż spotkałem w chorwacji przez 12 dni pobytu.
            Pięć piw na jeden sklep to jak na Słowenie nie za duży wybór ale nie chcesz chyba powiedzieć,że w Chorwacji przez 12 dni znalazłes tylko 4 piwa?
            Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
            1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

            Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
            Mein Schlesierland, mein Heimatland,
            So von Natur, Natur in alter Weise,
            Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
            Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

            Comment

            • delvish
              Senior
              • 11-2004
              • 3508

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
              Nie można by Chorwacji i Słowenii rozdzielić na dwa osobne tematy?Oba te kraje mają rynek piwowarski dość spory i zasługują chyba na oddzielne wątki.
              Bez przesady Nie zasługują. Co innego w przypadku wina
              Co do perygrynacji do Słowenii to piwne wnioski z mojej ostatniej wyprawy (3 lata temu)
              są następujące:
              Lasko z beczki smakuje lepiej na wschodzie czyli bliżej browaru. Konsumpcja nastąpiła w na ptujskim rynku. Zlatorog był po prostu pyszny.
              Union z beczki jest pyszny w Ljubljanie czyli najbliżej browaru.
              czarnogórskie Niksicko jest popularnym napojem wśród studentów i było wówczas smaczne, nawet z konserwy.
              Konserwowe wersje zarówno Uniona jak i Lasko są ubogimi, dalekimi krewnymi wersji beczkowych. Niksicko jest od nich smaczniejsze.
              Jak poprosiłem w pizzerni w Ljubljanie o Zlatoroga (Lasko), to kelner z uśmiechem na twarzy odpowiedział mi, że skoro chcę Lasko, to on im rozcienczy Uniona pół na pół z wodą Obecnie spór Lasko-Unionowy podobno zelżał, odkąd oba browary mają tego samego właściciela.
              Last edited by delvish; 26-09-2007, 12:03.
              "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
              (Frank Zappa)

              "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

              Comment

              • zythum
                Kot Makawity
                • 08-2001
                • 8305

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kiszot Wyświetlenie odpowiedzi
                Pięć piw na jeden sklep to jak na Słowenie nie za duży wybór ale nie chcesz chyba powiedzieć,że w Chorwacji przez 12 dni znalazłes tylko 4 piwa?
                Cóż dzisiaj po latach nie pamiętam wszystkiego dokładnie ale wiem, że byłem mocno rozczarowany rynkiem piwnym Chorwacji.
                To inaczej miało być, przyjaciele,
                To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
                Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
                Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
                Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

                Rządzący światem samowładnie
                Królowie banków, fabryk, hut
                Tym mocni są, że każdy kradnie
                Bogactwa, które stwarza lud.

                Comment

                • piokl13
                  Senior
                  • 06-2003
                  • 946

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zythum Wyświetlenie odpowiedzi
                  że byłem mocno rozczarowany rynkiem piwnym Chorwacji.
                  Ja bym to rozciągnął na wszystkie byłe demoludy na południe od Czech (może z wyjątkiem Węgier).
                  Last edited by piokl13; 26-09-2007, 14:49.

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎