Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Stribro, Plzenska 32, Rodinny Pivovar U Rybicek

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bastion
    PremiumUżytkownik
    • 10-2006
    • 1117

    Czechy, Stribro, Plzenska 32, Rodinny Pivovar U Rybicek

    Zawsze jadąc pociągiem przez Stribro (czyt. Strzibro), chciałem ogladnąć to stare miasto, słynące jak sama nazwa mówi, z wydobycia srebra, a było to jedno z kilku miast ,gdzie była mennica królewska, w średniowieczu.
    Cóż srebro sie skończyło, ale miasto zostało.
    Jakoś nie miałem większej motywacji, aby tylko przyjechać i je zwiedzić, ale po otwarciu minibrowaru wszystko stało się jasne- muszę tam jechać.!
    Z dworca kolejowego, idzie się kilkanaście minut do do rzeki Mze, przez którą przechodzi się, uroczą ''Mostni Bramą'', z 16 wieku.
    Później lekka wspinaczka, i już jesteśmy w miasteczku.
    Zabytków niezbyt wiele, ale na rynku wyróżnia się piękny renesansowy ratusz z 16 w.
    Sgrafitti robi wrażenie.
    Tuż obok rynku, stary klasztor Minorytów,za rządów socjalistycznych zaniedbany, a obecnie odnowiony, w którym znajduje sie muzeum miejskie, obrazujące historię miasta, na którego miałem ''chrapkę''.
    Niestety Niedziela - Zavreno.
    No cóż innym razem.
    Za zabudowaniami klasztora, stoi ładny ''cegiełkowy'' browar, na którego dachu jest puste o tej porze gniazdo bocianie.
    Miejscowy browar''Mieszczański'' ,którego początki sięgają 1197 roku, zakończył swoją działalność w 1950 roku, ale jest tam jakaś hurtownia napojów, dzięki czemu budynki stoją, i jak na browar nie warzący już 57 lat, wyglada całkiem, całkiem.
    Z tyłu klasztoru znajdują się trochę na wyrost nazwane -''ogrody klasztorne'', położone na zboczu góry, gdzie w dole widać rzekę, i skansen górniczy, z wejściem do sztolni.
    Ogrody, to drzewka, wielkości może dwóch metrów, posadzone jakieś 2 lata temu, więc nawet w lecie nie stanowią , jakiejś wizualnej perełki, ale samo położenie jest ładne.
    Schodząc ulicą Plznenską kawałeczek w dół, widać na kamienicy napis ''Pension U Rybicek''.
    Tak to tu. Odnowiona kamienica, a w niej lokal, i pension. ( ceny od ok. 800 Kc. za dwójke)
    Przestronny lokal, a w kominku palą się drwa.
    Fajnie, bo nie słychać języków obcych, siedzą sami miejscowi, bo kelner w większości z nich mówi po imieniu.
    No cóż''martwy sezon''.
    W lokalu uwage przykuwają dwie rzeczy.
    Piękne miedziane kotły, i pipa na której bodajże sześć kranów.
    Od czego zacząć ? (A propos wszystkie piwa jasne.)
    Od 10 *''Stribrniak'' 14 Kc. 0.3l. 20 - 0.5 40 - 1L.
    Jak w horrorze Hitchocka, najpierw wstrząs , a później...., no właśnie po takiej ambrozji jak 10* co może byc później?
    Mętne, z piękna pianą, i wyraźną goryczką.
    Po prostu takie, jakie lubie najbardziej.
    Do tego' Nakladany hermelin'' z obowiazkową papryczką, ostrą jak cholera.
    Następne, to 12* ''Argent'' (tak wszystkie nazwy nawiązują do górnictwa srebra)
    inne szkło - 0.4 22 Kc. 55-1L.
    Piękny kolor. i solidna czapa . Dobre.
    Hornik 13* 15 Kc. -0.3 24- 0.5 48- 1L.
    Dobre, ale nie przebija smakiem teoretycznie słabszej 12-stki.
    Smak został zaostrzony więc połóweczka kaczki, zaspokaja głód.
    Co tam jeszcze zostało ?
    Duchmaus 14* pszeniczna.
    No,no pszenica 14*! , to im się chwali. Może to jakiś ukłon w strone klientów z Niemiec, bo miejscowi nie specjalnie to pili, ale im się nie dziwię, bo ''magia'' pilsa w narodzie czeskim trwa tam dalej , ale wyłomy się tworzą.
    Bardzo dobre piwo, ale trochę jakby za bardzo klarowne, bez takiej ''mgiełki'' tajemnicy która skrywa zazwyczaj niefiltrowane pszeniczniaki.
    Na koniec ''Ostrostrelec''. Jak nam powiedział kelner, tak zostają nazwane piwa mocniejsze, specjalne, o różnym ekstrakcie.
    Akurat było to 14* wiśniowe. 17 -0.4 Kc. 27-0.5 54- 1L.
    Nie powalało smakiem, i było jak dla mnie , nie tyle owocowe, co ''pestkowe''., a co za tym dziwnie gorzko-cierpkie.
    Zawsze jeśli mam czas, to powtarzam te które mi najbardziej smakowały.
    W tym dniu to były :10*, (najlepsza) 12* i 14* pszenica.
    No i tak planowana wizyta, z trzech godzin, zrobiła się na pięć, i nie bardzo chciało sie wychodzić ,ale ostatni pociąg do Plzne nas zdopingował do wyjścia
    Piwa mają swoje podstawki, ale niektóre już ''wyszły'' a różnorakie szkła w których podaje się piwo, można zakupić w bufecie.
    Minibrowar '' U Rybicek'' otworzył swoje podwoje 27.10.2007 roku.
    Nazwa jest trochę dziwna ,bo do rzeki kawałek w dół, ale pan który jest właścicielem nazywa się -Ryba, co trochę tłumaczy.
    Czynne codziennie 11-22
    Kiedy przechodziliśmy z powrotem przez pięknie podświetloną bramę, nad szumiącą rzeką, już postanowiłem sobie tam wrócić i to jeszcze w tym roku.
    Na Zachodzie Czech, lśnią dla mnie dwa piwne diamenty : Velky Rybnik, i Stribro.
    Nie można ich pominąć.
  • docent
    Senior
    • 10-2002
    • 5205

    #2
    Na ich stronce http://www.urybicek.eu (swoją drogą bardzo porządnej) jest info że Hornik to ciemna 14. Rozumiem, że stan rzeczywisty jest inny i nie mają żadnego ciemniaka w ofercie?
    Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
    Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
    Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
    Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

    Comment

    • bastion
      PremiumUżytkownik
      • 10-2006
      • 1117

      #3
      W tym dniu w którym tam byłem, na początku Grudnia, żadnego ciemniaka nie było.
      Ale było sześć kranów, a piw było pięć.
      Czyli coś jeszcze bywa.

      Comment

      • piokl13
        Senior
        • 06-2003
        • 946

        #4
        Co to dużo mówić, zawiódł mnie ten lokal. Wizytowałem go wczoraj wieczorem. Pustawo, miejscowi tu na piwo nie przychodzą, co o czymś świadczy. Typowa komercja, nawet za podkładki trzeba płacić, 50 koron za komplet.
        Degustowałem:
        10 - Dobre piwko
        12 - Wodnista, bez smaku, podawana w kuflu 0,4, niby super piwko, chwalą się jakąś nagrodą za nie. Wyciągają z niej aż chyba 5,7% alkoholu, tak nie bardzo w czeskim stylu.
        13 - Ciemniak, kiepski, nie smakował mi
        14 - Pszeniczniak, bardzo smaczny, delikatny, gęsty
        wiśniowe - Ciekawe, nawet prawdziwa wisienka pływała
        Dla mnie zawsze najważniejsza w browarze jest 12 lub 11. I m.in. dlatego nisko oceniam ten przybytek. Musiałem "napychać" się 10.
        I ceny piwa poszły trochę w górę, jest już o kilka koron droższe.
        Last edited by piokl13; 29-04-2008, 08:39.

        Comment

        • docent
          Senior
          • 10-2002
          • 5205

          #5
          Stříbro to naprawdę urocze miasteczko. Panorama z bramą mostową oraz klasztorem zlokalizowanym na wywyższeniu to dla mnie czeska klasyka. Po starówce przechadza się samotny policjant, czasem przystaje by zamienić kilka słów z miejscowymi....Wszędzie cisza i spokój...

          Tym bardziej zdziwiło mnie, że kompletnie wszystkie stoliki U Rybiček są już zarezerwowane. Póki co, można było usiąść przy vyčepe.

          Z piw które oferuje minibrowar spróbowałem wszystkich oprócz Ostrostřeleca, którego w tej chwili nie było. No cóż, wiadomo że gusta się różnią tak jak i poszczególne warki minibrowarowych piw. Mi najbardziej smakowały: jasna 12, charakteryzująca się lekko owocowym posmakiem oraz ciemna 13, treściwa ale łagodna z przyjemnymi palono-kawowymi akcentami.
          Jasną dziesiątkę uważam za poprawną natomiast wiśniowe nie miało w sobie treści a pszeniczne po wyjęciu dwóch (!) plasterków cytryny zostawiało jakiś dziwny posmak i w ogóle było mało pszeniczne.

          Niemniej jednak byłem zadowolony z tej wizyty bo po pierwsze był tu spory wybór piw z których dwa okazały się być bardzo dobre. Po drugie przystępne ceny. Po trzecie wystrój: klasyczna miedź warzelni, piękny miedziany okap płonącego kominka i błyszczące nalewaki vyčepu. Kolejny argument to pyszne jedzenie, ja próbowałem vepřová směs s hermelínem a cibulkou v bramboráku. No i last but not least klimat. W lokalu było pełno i gwarno, wśród gości nie zauważyłem żadnej grupy turystów.

          Na pewno będzie warto tu wrócić za jakiś czas. Może linia kolejowa Kozolupy-Stříbro zostanie już zmodernizowana, bo póki co trzeba się w trasie przesiadać do autobusów...Chociaż to też ma swój urok...
          Attached Files
          Last edited by docent; 28-05-2008, 15:42.
          Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
          Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
          Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
          Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

          Comment

          • dadek
            Senior
            • 09-2005
            • 4538

            #6
            Świetny browarek, miasteczko też. Rzeczywiście, też mieliśmy kłopot z rezerwacjami w głównej restauracji (widocznie miejscowi doceniają starania właścicieli). Jednak w tylnej części, wchodząc z ulicy przez druga bramę za sklepem firmowym, jest także vinarna gdzie leją 3 gatunki tutejszego piwa i także podają jedzenie. Poradziliśmy sobie w ten sposób że przez 1,5 godz. do rezerwacji stolika piliśmy w restauracji te gatunki których nie ma w vinarni, a na jedzenie i resztę piwek przenieśliśmy się właśnie tam. Co do remontu linii kolejowej to podobno od 15.VI nie trzeba się już będzie przesiadać do autobusów!

            Comment

            • skandal
              Senior
              • 05-2002
              • 1439

              #7
              Miasteczko to to faktycznie bardzo ładne miejsce, byliśmy tam w sobote rano, na rynku był jakiś festival miodów, można było kupić różne produkty. Obok jakaś scena i rozkładające się bary z tutejszego browaru i z Sumavy. Browar o tej porze (11?) był już znacznie zapełniony. Tu również piwo tylko do PETa. Podstawki stały na stołach i można było wynaleść nawet dość czyste. Z 5 wzorów wyszukałem na 2 stołach 3 wzory. Obsługa miła ale wydawało mi się że jak okazało się że bierzemy tylko butelkę 0,75l ciemniaka mieli nas już w d... Do ponownego odwiedzenia.

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13949

                #8
                Browar zaprzestał produkcji. Niby chwilowo, ale zobaczymy jak to będzie. Od dawna był na sprzedaż. Nie wiem czy ta przerwa jest związana z jego przejęciem, czy też zadecydowały inne czynniki.

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • karol1000
                  Senior
                  • 09-2007
                  • 1823

                  #9
                  browar był na sprzedaż za jedyne milion euro !

                  Chyba nie ma szans na wznowienie produkcji, wg. pivovary.info instalacje sprzedano i przewieziono do Opavy.
                  LP

                  Comment

                  • Pendragon
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 13949

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika karol1000 Wyświetlenie odpowiedzi
                    Chyba nie ma szans na wznowienie produkcji, wg. pivovary.info instalacje sprzedano i przewieziono do Opavy.
                    Do Ka-Varny?

                    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                    Comment

                    • karol1000
                      Senior
                      • 09-2007
                      • 1823

                      #11
                      nie wiem tego już nie napisali
                      LP

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎