Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kapslownica z numeratorem?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Wielki_B
    Senior
    • 02-2005
    • 1968

    Kapslownica z numeratorem?

    Tytułowe pytanie rzucam browarnikom-majsterkowiczom.
    Otóż chętnie widziałbym na rynku kapslownicę, która od razu nabijałaby na kapslach np. numer warki. Takie połączenie kapslownicy z pieczęcią-numeratorem. Sądzę, że umiliłoby to jedną z najbardziej nielubianych czynności w domowym browarnictwie. W każdym razie, ja bym coś takiego chętnie zakupił.
    Może ktoś zastanowi się, jak takie coś skonstruować?
  • Stasiek
    Senior
    • 02-2007
    • 608

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B Wyświetlenie odpowiedzi
    Otóż chętnie widziałbym na rynku kapslownicę, która od razu nabijałaby na kapslach np. numer warki.
    Może nie dokładnie o to Ci chodzi, bo nie jest to "dwa w jednym", ale polecam metkownicę. Koszt to ok 30-50zł - ja dostałem od Mikołaja dwurzędowa - można wpisać numer warki i datę butelkowania. Przyklejenie metek na kapsle po butelkowaniu zajmuje kilkadziesiąt sekund. Świetna sprawa.

    Comment

    • duzymis
      Junior
      • 12-2006
      • 19

      #3
      czołem
      Wydaje mi się, że najbardziej istotną częścią głowicy kapslownicy jest jej boczna część - do zaciskania korony kapsla. Więc może wystarczyłoby do zwykłej kapslownicy od środka w centrum głowicy przymocować (wkleić?) jakieś formatki cyfrowe - takie jak dawniej bywały w drukarniach. Albo jak w maszynach do pisania. Jedyne ale to to, że te elementy musiały by być w miarę niewysokie aby nie przebić kapsla - więc te elementy należało by przyciąć, spiłować itp.
      Takie majsterkowiczowskie gdybanie

      pozdro
      W zasadzie to wychodzi, że wiem niewiele

      Comment

      • jacer
        Senior
        • 03-2006
        • 9875

        #4
        Ale czy tak dużo czasu zajmuje napisaniem markerem numeru warki na 40 kapslach? 2 minuty? Chyba nawet nie.
        Milicki Browar Rynkowy
        Grupa STYRIAN

        (1+sqrt5)/2
        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
        No Hops, no Glory :)

        Comment

        • duzymis
          Junior
          • 12-2006
          • 19

          #5
          Marker najprostszy ale...
          Co z czarnymi kapslami? Czasem też zdarzy się niezauważona reszta wody. Rozmazuje się toto z początku. A poza tym taka odbita sztanca to tak tchnie klasycznym pięknem

          pozdro
          W zasadzie to wychodzi, że wiem niewiele

          Comment

          • jacer
            Senior
            • 03-2006
            • 9875

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika duzymis Wyświetlenie odpowiedzi
            Marker najprostszy ale...
            Co z czarnymi kapslami? Czasem też zdarzy się niezauważona reszta wody. Rozmazuje się toto z początku. A poza tym taka odbita sztanca to tak tchnie klasycznym pięknem

            pozdro

            Do czarnych są białe markery. A wogóle po co czarne kapsle?
            Numerowac trza na drugi albo trzeci dzień gdy woda wyschnie (przed zniesieniem do piwnicy), lub zetrzeć nadmiar zaraz po zakapslowaniu.
            Milicki Browar Rynkowy
            Grupa STYRIAN

            (1+sqrt5)/2
            "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
            "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
            No Hops, no Glory :)

            Comment

            • duzymis
              Junior
              • 12-2006
              • 19

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
              Do czarnych są białe markery. A wogóle po co czarne kapsle?
              Numerowac trza na drugi albo trzeci dzień gdy woda wyschnie (przed zniesieniem do piwnicy), lub zetrzeć nadmiar zaraz po zakapslowaniu.
              Moje zarzuty wynikały z mojego skromnego doświadczenia i nie są ściśle merytoryczne - bardziej z przymrużeniem oka - wiadomo, że można robić prosto - ale jeśli można też i ładnie to czemu nie?
              W zasadzie to wychodzi, że wiem niewiele

              Comment

              • ART
                mAD'MINd
                • 02-2001
                • 23799

                #8
                można użyć do wybicia numerków takich metalowych cyferek jak przy ręcznym nabijaniu numerów serii młotkiem na tabliczkach znamionowych. Widziałem takie na stacjach kontroli technicznej, przy przeglądzie rejestracyjnym (gdzieś nam w drodze oryginalna tabliczka odpadła od karoserii ). Jak mniemam przed zakapslowaniem, żeby nie rozpierniczyć butelki będzie elegancko ale czasochłonnie.
                - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                Comment

                • Wielki_B
                  Senior
                  • 02-2005
                  • 1968

                  #9
                  No właśnie, że chodzi o to, żeby było szybko, a przy okazji estetycznie.

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                  Ale czy tak dużo czasu zajmuje napisaniem markerem numeru warki na 40 kapslach? 2 minuty? Chyba nawet nie.
                  Mała prośba: jeśli nie masz nic do wniesienia w założonym temacie, to nie zaśmiecaj go.

                  Comment

                  • mjp
                    † 1963-2021 Piwosz i fajczarz w raju
                    • 02-2004
                    • 954

                    #10
                    Zarówno w Grecie jak i w stołowej kapslownicy (przynajmniej w tych, które posiadam) jest wewnątrz głowicy trzpień, który ma za zadanie (chyba) wypchnąć butelkę po zakapslowaniu. Z tym wypychaniem różnie bywa, ale pozostaje po tym niezbyt atrakcyjne kółko na kapslu. W sumie można by na tym trzpieniu umieścić niskie, metalowe sztance z cyframi i numer powinien się na kapslu nabić. Są dwie kwestie do rozwiązania:
                    1) Wysokość sztancy, tak żeby się wyraźnie odbijało, ale nie niszczyło kapsla.
                    2) Wymiana sztanc na trzpieniu, tak aby można było łatwo i wygodnie zmieniać numerki.

                    PS
                    Pomysł z metkownicą ciekawy, ale mi osobiście za bardzo domowe piwo przypominało by wyrób z supermarketu...
                    Maciek
                    Szukam przytulnego kącika do palenia fajki... ;-)

                    Comment

                    • mark33
                      Idę po piwo do piwnicy.
                      • 04-2005
                      • 3283

                      #11
                      Moja Greta ma magnes na sztyfcie wypychającym, można go wykorzystać i przyklejać cyferki. Potrzeba przygotowania 20 szt. metalowych sztanc o grubości 0,3 mm wypukłość cyfry. Dlaczego 20 szt. już wyjaśniam: trzpień jest okrągły, potrzeba wykonać wytłoczenia dwucyfrowe więc nakładka powinna być przecięta na pół, a co za tym idzie połówki lewe i prawe zapewnią nam numerację do 100 szt ( z nr 00). Wymiana czcionki powinna być dość prosta odklejamy 1 przyklejamy 2 a zero na początku zostaje.

                      Czekam na komentarze

                      Comment

                      • piotry
                        Oj tam, oj tam !
                        • 08-2005
                        • 761

                        #12
                        patrzęna swoją gretę - tez mam magnes - i tak sobie myślę jakby ten magnes zstapić pieczątkami ??

                        tak jak mark33 wspomniał można wtedy zrobić 20 róznych półokraglych pieczątek i sprawa załatwiona

                        istnieje tylko mały problem - czasem kapslowanie trzeba robić 2-3 razy - w sensie - powtórzyć - przez to moga wystapić problemy na kapslu - niewyrażne numery itp.

                        Comment

                        • kham
                          Senior
                          • 01-2006
                          • 751

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piotry Wyświetlenie odpowiedzi
                          patrzęna swoją gretę - tez mam magnes - i tak sobie myślę jakby ten magnes zstapić pieczątkami ??

                          tak jak mark33 wspomniał można wtedy zrobić 20 róznych półokraglych pieczątek i sprawa załatwiona

                          istnieje tylko mały problem - czasem kapslowanie trzeba robić 2-3 razy - w sensie - powtórzyć - przez to moga wystapić problemy na kapslu - niewyrażne numery itp.
                          Nie potrzeba mi nr butelek ale oznaczenia warki bo zawsze mam ponad 40 szt w warce i potem jest skrzynka w której stoją piwa z 4 warek a ja się pogubiłem ktore z ktorej. Takie rozwiazani mi starczy.

                          Comment

                          • piotry
                            Oj tam, oj tam !
                            • 08-2005
                            • 761

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kham Wyświetlenie odpowiedzi
                            Nie potrzeba mi nr butelek ale oznaczenia warki bo zawsze mam ponad 40 szt w warce i potem jest skrzynka w której stoją piwa z 4 warek a ja się pogubiłem ktore z ktorej. Takie rozwiazani mi starczy.
                            moze coś niezrozumiale napisałem ale własnie o to nam chodzi

                            Comment

                            • mark33
                              Idę po piwo do piwnicy.
                              • 04-2005
                              • 3283

                              #15
                              Zrobiłem szybkie bardzo szybkie testy, w grecie nie działa, brak sił skierowanych w pożądanym kierunku, możne je co prawda wymusić ale brak podparcia od dołu nie pozwala osiągnąć zamierzonego efektu, można jednak numerować przed kapslowaniem.
                              Foto z testów : głowica wykonana w 15 sekund i efekt.

                              PS. Logo browaru na kapselku to dużo lepszy pomysł niż nr butelki, ten łatwiej wykonać na etykiecie.
                              Attached Files

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎