Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwsze zacieranie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • macas
    Senior
    • 02-2008
    • 680

    Pierwsze zacieranie

    Pils - Lager, zacieranie od 12:30 do 18:35, poszło do filtrowania i studzenia !!!

    PILS z zestawu BA śrutowany, wyszedł 11.5 Blg, stoi w 8 stopniach czyli 2 tygodnie czekania i na cichą, strasznie długo trzeba czekać na degustację, na szczęście ciemny bitter już w butelkach, a przeniczniak idzie w butelki w sobotę , jakoś przetrwam.
    Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
    Beniamin Franklin
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23799

    #2
    miej listość! pSZeniczniak! poza tym powodzenia przy dalszych zacierkach.
    Last edited by ART; 26-03-2008, 19:30.
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • macas
      Senior
      • 02-2008
      • 680

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
      miej listość! pSZeniczniak! poza tym powodzenia przy dalszych zacierkach.
      Sorrki ale z ort. zawsze miałem problem oczywiście pszeniczniak, następny już czeka stout owsiany (brzmi trochę końsko, ale akurat to mój ulubiony rodzaj piwa) tylko czekam na fermentator (jak się zwolni) i butelki (jak uzbieram)
      Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
      Beniamin Franklin

      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika macas Wyświetlenie odpowiedzi
        Pils - Lager, zacieranie od 12:30 do 18:35
        Zacieranie 6 godzin
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • macas
          Senior
          • 02-2008
          • 680

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
          Zacieranie 6 godzin
          Tak źle nie było 0 12:30 zabrałem sie za zabawę, czyli przygotowanie sprzętu zagotowanie wody (źródlanej) itp. Czyste zacieranie wraz z podgrzewaniem między przerwami to ponad 4,5 godziny (wg. mnie to i tak za długo, ale miałem 3 przerwy .

          Następnego PILSA będę zacierał na "lenia" będzie dużo szybciej
          Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
          Beniamin Franklin

          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            #6
            I tak strasznie długo. A tak przy okazji - pisałeś, że pobierasz wodę w Sobótce - gdzie?? Byliśmy przy ujęciu - zamknięte - podaj namiary
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • macas
              Senior
              • 02-2008
              • 680

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
              I tak strasznie długo. A tak przy okazji - pisałeś, że pobierasz wodę w Sobótce - gdzie?? Byliśmy przy ujęciu - zamknięte - podaj namiary
              wodę biorę za Sulistrowicami jadąc w kierunku przełęczy Tąpadły, po prawej stronie jest kościołek a po lewej budynek z ujęciem wody.
              za budyneczkiem idziesz w prawo w górę (teraz leży tam trochę ściętego drzewa) i dochodzisz do drewnianej studni z której w zależności od aktywności wandali, wystają od jednej do trzech rurek z których ludzie biorą wodę.
              A tak w ogóle to wystarczy kogokolwiek od Sobótki w górę zapytać to pokierują.
              Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
              Beniamin Franklin

              Comment

              • Marusia
                Senior
                • 02-2001
                • 20211

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika macas Wyświetlenie odpowiedzi
                A tak w ogóle to wystarczy kogokolwiek od Sobótki w górę zapytać to pokierują.
                No nie jest tak łatwo - pytałam Ale następnym razem jak będę przy okazji to pójdę zapodanym tropem, dzięki
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • macas
                  Senior
                  • 02-2008
                  • 680

                  #9
                  pierwsza warka, pierwszy kopot ;(

                  Wszystko było jak z instrukcji, aż do degustacji !!!
                  Okazało się, że praktycznie nie ma gazu !!!, jako refermentatora użyłem suchego ekstraktu słodowego po 1/2 łyżeczki prosto do butelki. (po otwarciu słychać syk ale to wszystko)
                  Sprawdziłem tylko butelki 0,65 jeszcze sprawdzę 0,5 jak będzie to samo przejdę na glukozę, lub zamrożoną brzeczkę.
                  Czytałem (niestety po zamknięciu butelek) o tym, że trzeba dać więcej ekstraktu.
                  Niestety podobnie postąpiłem z pszenicznym z drugiej warki (degustacja 1 była po zakapslowaniu 2 ), ZOBACZYMY.

                  Pytanie, czy fermentacja burzliwa dolna, trwa tak długo jak jest piana czy piana nie znika całkowicie ???
                  Fermentator stoi w temp 8-12 stopni, 8dni piana piękna z chmielowymi przebarwieniami, chciałbym w niedzielę przelać na cichą !!!!
                  Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
                  Beniamin Franklin

                  Comment

                  • fidoangel
                    Senior
                    • 07-2005
                    • 3489

                    #10
                    Jak piwo w butelkach troszkę postoi to gaz będzie i w piwie.
                    A tak ogólnie to troszkę siegnij do wyszukiwarki bo wiesz,to wszystko już zostało wiele razy opisane choćby w tym dziale w którym postawiłeś ten temat.
                    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                    Comment

                    • macas
                      Senior
                      • 02-2008
                      • 680

                      #11
                      Wiem, już znalazłem, tylko, że po fakcie ;(((((
                      Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
                      Beniamin Franklin

                      Comment

                      • fidoangel
                        Senior
                        • 07-2005
                        • 3489

                        #12
                        Co po fakcie?
                        Bo nic niepokojącego nie widzę w tym co napisałeś.
                        "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                        Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                        Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                        Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                        Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                        Comment

                        • anteks
                          maruda
                          • 08-2003
                          • 10738

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika macas Wyświetlenie odpowiedzi
                          Czytałem (niestety po zamknięciu butelek) o tym, że trzeba dać więcej ekstraktu.
                          Niestety podobnie postąpiłem z pszenicznym z drugiej warki (degustacja 1 była po zakapslowaniu 2 ), ZOBACZYMY.

                          Pytanie, czy fermentacja burzliwa dolna, trwa tak długo jak jest piana czy piana nie znika całkowicie ???
                          Fermentator stoi w temp 8-12 stopni, 8dni piana piękna z chmielowymi przebarwieniami, chciałbym w niedzielę przelać na cichą !!!!
                          pszeniczne robisz na dolniakach ? jaki był blg początkowy , jaki jest teraz , co to za drożdże
                          Mniej książków więcej piwa

                          Comment

                          • macas
                            Senior
                            • 02-2008
                            • 680

                            #14
                            Pszeniczne było z brew-kita z BA + puszka ekstraktu, początkowe Blg 12, końcowe 5, wstawiłem na cichą po tygodniu 4,5. Do refermentacji poszedł suchy ekstrakt po 1/2łyżeczki.
                            A drożdże nie mam pojęcie jakie ale dużej piany nie było i szybko opadła, teraz mam porównanie z Dolniakami to tamte jakieś cherlawe były )
                            Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
                            Beniamin Franklin

                            Comment

                            • macas
                              Senior
                              • 02-2008
                              • 680

                              #15
                              Degustacja

                              Chyba tę część zabawy w piwo warzenie mi najbardziej odpowiada .
                              Do rzeczy 1.) warka 1 po 2 tygodniach bez gazu - odkapslowane 1/2 łyżeczki glukozy i zakapslowane,
                              2.) Pszeniczne z brew-kita jest co2, na razie nie za dużo, ale go czuć, za metkowane i dojrzewa.

                              3.) I tu mam pytanie: Czy na cichej PILS przy Blg 5 może mieć pianę ???
                              przelałem na cichą po 8 dniach spadło z 11,5 piana jeszcze była i nie chciała zejść ale ją zdjąłem. Po przelaniu było ładne tylko mocno chmielone i bez piany, teraz tworzy sie od nowa

                              4.) Dart beck zacierany dekokcyjnie wstawiony do studzenia (czarny i gęsty jak kawa)
                              Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
                              Beniamin Franklin

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎