Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

dokładność termometrów naklejanych na fermentatory?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • cyb
    Member
    • 02-2008
    • 76

    dokładność termometrów naklejanych na fermentatory?

    Zapewne niektórzy używają termometrów naklejanych na fermentatory, jak również termometrów elektronicznych (bo np. dokupiły później) i będą mogły się wypowiedzieć:
    jak dokładne jest wskazanie termometrów naklejanych na fermentatory?
  • Wesoly
    Senior
    • 10-2003
    • 371

    #2
    Termometr ze skalą 0-30 co 1*C działa bardzo prawidłowo.
    Mam takie naklejone na tankach stalowych.
    Pozdrawiam, Wesoły

    Comment

    • cyb
      Member
      • 02-2008
      • 76

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wesoly Wyświetlenie odpowiedzi
      Termometr ze skalą 0-30 co 1*C działa bardzo prawidłowo.
      Mam takie naklejone na tankach stalowych.
      Oczywiście rozumiem że porównywałeś wskazania z innym termometrem, np. elektronicznym ;-)

      Comment

      • mlody_w_fachu
        Senior
        • 12-2006
        • 325

        #4
        Do wykonanie porównania należy też użyć dobrego termometru elektronicznego, najlepiej z czujnikiem na termopare (termistor).
        po prostu mlody_w_fachu
        - - -
        gdzieniegdzie znany jako winorobek

        Comment

        • Wesoly
          Senior
          • 10-2003
          • 371

          #5
          Porównywałem z mikroprocesorowymi DS18B20.
          Pozdrawiam, Wesoły

          Comment

          • bogdan62
            Senior
            • 10-2004
            • 173

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cyb Wyświetlenie odpowiedzi
            Zapewne niektórzy używają termometrów naklejanych na fermentatory, jak również termometrów elektronicznych (bo np. dokupiły później) i będą mogły się wypowiedzieć:
            jak dokładne jest wskazanie termometrów naklejanych na fermentatory?
            Naklejanego termometru używam do szacunkowej kontroli temperatury, jego sposób działania sprawia mi problemy. Zmiana koloru w odpowiednim miejscu paska wskazuje temperature, ale muszę się domyślać czy zmiana koloru nastąpiła w pełni czy nie. Porównując odczyt z innym termometrem, rozbierzność dochodzi do 2 stopni.

            Comment

            • rafi_4444
              Senior
              • 02-2008
              • 101

              #7
              Podłączę się pod temat aby nowego nie zakładać.

              Jak i gdzie można sprawdzić dokładność termometru i to w całym zakresie wykorzystywanym w domowym piwowarstwie czyli do około 100C.

              Mam termometr elektroniczny Brewferm kupiony w sklepie piwodziej. Jego używam przy zacieraniu, gotowaniu/chmieleniu i studzeniu. Nie wiem czy pokazuje dobrze, czy ma rozbieżności rzędu 1 -2 C czy tez około 5 C co nie było by już dobre.

              Ktoś napisze aby porównać do innego termometru tylko jaka pewność, że ten inny jest ok.

              Ma ktoś pomysł lub jest ktoś pewny wskazań swojego aby można było zrobić porównanie?
              Najlepiej gdzieś w okolicach Katowic/Mysłowic, lub miasta ościenne.

              Comment

              • kopyr
                Senior
                • 06-2004
                • 9475

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika rafi_4444 Wyświetlenie odpowiedzi
                Podłączę się pod temat aby nowego nie zakładać.

                Jak i gdzie można sprawdzić dokładność termometru i to w całym zakresie wykorzystywanym w domowym piwowarstwie czyli do około 100C.

                Mam termometr elektroniczny Brewferm kupiony w sklepie piwodziej. Jego używam przy zacieraniu, gotowaniu/chmieleniu i studzeniu. Nie wiem czy pokazuje dobrze, czy ma rozbieżności rzędu 1 -2 C czy tez około 5 C co nie było by już dobre.

                Ktoś napisze aby porównać do innego termometru tylko jaka pewność, że ten inny jest ok.

                Ma ktoś pomysł lub jest ktoś pewny wskazań swojego aby można było zrobić porównanie?
                Najlepiej gdzieś w okolicach Katowic/Mysłowic, lub miasta ościenne.
                Oczywiście, mógłbyś się udać do Urzędu Miar i Wag, tylko... po co? I tak nie jesteś w stanie zapewnić równomiernej temp. w całym kotle, więc nie przesadzaj z tym skalowaniem termometru. Porównaj z innym termometrem (rtęciowym) albo dwoma i starczy.
                Nie możesz zakładać, że wszystkie termometry są źle wyskalowane.
                blog.kopyra.com

                Comment

                • rafi_4444
                  Senior
                  • 02-2008
                  • 101

                  #9
                  Pewnie masz racje.
                  O dokładność chodzi mi w 2 momentach:
                  1. zacieranie - jakie odstępstwa od zakładanej temperatury są dopuszczalne ( bez znaczącego wpływu na efekty
                  2. zadawanie drożdży - tutaj powiedzmy, że odchylenia nie są aż tak brzemienne w skutkach ale też nie powinny przekraczać 2-3 C

                  Comment

                  • kopyr
                    Senior
                    • 06-2004
                    • 9475

                    #10
                    No, ale ja nie namawiam Cię, żebyś nic nie robił. Skonfrontuj wskazania termometru elektronicznego z tradycyjnym i już będziesz mądrzejszy. Jeśli wyjdą różnice, pożycz od kogoś termometr i porównaj z pozostałymi dwoma.

                    Co do zacierania, to myślę, że różnice 1-2°C jest dopuszczalna. Co do drożdży, to nawet 5°C różnicy.
                    blog.kopyra.com

                    Comment

                    • Sherman
                      Senior
                      • 09-2005
                      • 305

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                      Co do zacierania, to myślę, że różnice 1-2°C jest dopuszczalna. Co do drożdży, to nawet 5°C różnicy.
                      Nie można się zgodzić co do tych 5°C przy drożdżach, według mnie dopuszczalna różnica wynosi
                      tak jak w zacieraniu 1-2°C. Doskonały przykład to drożdże pszeniczne gdzie rozpiętość wynosi ok 4°C i na granicach prawidłowych temperatur powstają zupełnie inne piwa.

                      Comment

                      • cyb
                        Member
                        • 02-2008
                        • 76

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika rafi_4444 Wyświetlenie odpowiedzi
                        Ktoś napisze aby porównać do innego termometru tylko jaka pewność, że ten inny jest ok.
                        1. sprawdź klasę dokładności swojego termometru, czyli wg dokumentacji jaka odchyłka jest dopuszczalna w przypadku tego termometru.
                        2. jak chcesz porównać to musisz znaleźć sprzęt dokładniejszy o np. rząd wielkości (10x), tyle że wtedy porównując wskazania obu termometrów dochodzi ci jeszcze kwestia opóźnień czasowych przy pomiarach ;-)

                        a jeśli masz sprzęt który mierzy od 0 do 100 stopni to możesz po prostu sprawdzić punkty przemiany fazowej, czyli 0 stopni -gdy rozpuszczasz zamrożony lód to w momencie gdy jest część wody a część lodu, to wtedy termometr powinien wskazywać 0stopni, i podobnie przy wrzeniu (tyle że temperatura wrzenia jest trochę zależna od ciśnienia, ale to jets chyba pomijalne w warunkach domowych).

                        Comment

                        • cyb
                          Member
                          • 02-2008
                          • 76

                          #13
                          "edytuj" już mi nie działa, więc muszę w drugim poście dopisać:

                          wg info na stronie piwodzieja

                          "Zakres temperatur od -50°C do +300°C."
                          więc powinieneś być w stanie "złapać" te dwa punkty pomiarowe, czyli 0 i 100 stopni - przy okazji pochwal się tutaj, to może i ja się skuszę, bo właśnie szukam sobie jakiegoś termometru dobrego i wygodnego w użyciu

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Sherman Wyświetlenie odpowiedzi
                            Nie można się zgodzić co do tych 5°C przy drożdżach, według mnie dopuszczalna różnica wynosi
                            tak jak w zacieraniu 1-2°C. Doskonały przykład to drożdże pszeniczne gdzie rozpiętość wynosi ok 4°C i na granicach prawidłowych temperatur powstają zupełnie inne piwa.
                            Kolega rafi_4444 pisał o temp. zadawania drożdży i ja też tę temperaturę miałem na myśli jak mu odpowiadałem.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • Marek-C
                              Senior
                              • 12-2005
                              • 848

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cyb Wyświetlenie odpowiedzi
                              "edytuj" już mi nie działa, więc muszę w drugim poście dopisać:

                              wg info na stronie piwodzieja

                              "Zakres temperatur od -50°C do +300°C."
                              więc powinieneś być w stanie "złapać" te dwa punkty pomiarowe, czyli 0 i 100 stopni - przy okazji pochwal się tutaj, to może i ja się skuszę, bo właśnie szukam sobie jakiegoś termometru dobrego i wygodnego w użyciu
                              Uwaga! W tym termometrze sonda (ten plastik) jest nieszczelna - jak wleci do termopary to niestety papa!

                              Marek

                              ps. może wie ktoś gdzie kupić taką sondę?
                              Uważaj co Twoje dziecko robi w internecie - następnym razem zabierze Twój dowód...

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎