Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

fermentator bez skali objętości?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • cyb
    Member
    • 02-2008
    • 76

    fermentator bez skali objętości?

    Mam jeden fermentator (biowinu) bez skali wskazującej objętość a drugi (browamatora) ma już taką skalę. Chciałbym mieć również na tym pierwszym jakąś skalę wskazującą objętość - w sumie mogę napełniać po jednym litrze i pisać sobie kreski na nim, ale może jest jakaś inna metoda?
  • jkocurek
    Senior
    • 12-2006
    • 1030

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cyb Wyświetlenie odpowiedzi
    Mam jeden fermentator (biowinu) bez skali wskazującej objętość a drugi (browamatora) ma już taką skalę. Chciałbym mieć również na tym pierwszym jakąś skalę wskazującą objętość - w sumie mogę napełniać po jednym litrze i pisać sobie kreski na nim, ale może jest jakaś inna metoda?
    Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sobie policzyć. Prosta geometria (ściśle stereometria)
    Pozdrawiam,
    Jacek
    Świentechlywiki

    Comment

    • mwa
      Senior
      • 01-2003
      • 5071

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jkocurek Wyświetlenie odpowiedzi
      Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sobie policzyć. Prosta geometria (ściśle stereometria)
      Fajnie Ci sie pisze. Uściślij może wypowiedz co inni się dowiedzą o co Ci chodzi.
      Pozdrawiam Cię !!!!

      Comment

      • cyb
        Member
        • 02-2008
        • 76

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa Wyświetlenie odpowiedzi
        Fajnie Ci sie pisze. Uściślij może wypowiedz co inni się dowiedzą o co Ci chodzi.
        akurat wiem o co chodzi ;-)
        owszem, można policzyć, ale dokładność wzgklędem faktycznego naczynia będzie taka sobie, a błąd rzędu 1l jest trochę sporawy...

        już lepiej wlewać po 5 litrów i robić znaczki, a później już sobie zgodnie z matematyką podzielić to na pojedyncze litry

        Comment

        • mlody_w_fachu
          Senior
          • 12-2006
          • 325

          #5
          Np. znając wzór na objętość walca
          V = h x Pp
          możesz obliczyć wysokość jaką będzie miał słup wody o objętości 1 litra, wewnątrz walca o podstawie koła o określonym polu.
          V - objętość
          h - wysokość bryły
          Pp - pole podstawy

          Można bardziej łopatologicznie
          Bierzesz miarkę i wlewasz do miarki 1 litr wody, potem przelewasz do fermentora i zaznaczasz na boku fermentora, czynność ta wykonujesz aż do napełnienia fermentora
          Last edited by mlody_w_fachu; 07-04-2008, 17:15.
          po prostu mlody_w_fachu
          - - -
          gdzieniegdzie znany jako winorobek

          Comment

          • cyb
            Member
            • 02-2008
            • 76

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mlody_w_fachu Wyświetlenie odpowiedzi
            Np. znając wzór na objętość walca
            V = h x Pp
            możesz obliczyć wysokość jaką będzie miał słup wody o objętości 1 litra, wewnątrz walca o podstawie koła o określonym polu.
            V - objętość
            h - wysokość bryły
            Pp - pole podstawy
            jak już to wzór na objętość wycinka stożka byłby lepszy

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mlody_w_fachu Wyświetlenie odpowiedzi
            Bierzesz miarkę i wlewasz do miarki 1 litr wody, potem przelewasz do fermentora i zaznaczasz na boku fermentora, czynność ta wykonujesz aż do napełnienia fermentora
            to akurat napisałem ;-)

            a pisząc posta miałem nadzieję, że może po prostu jest np. jakaś naklejka, która się nakleja na fermentator i koniec ;-) albo inne podobne ułatwienie życia.

            Comment

            • kentaki
              Senior
              • 10-2002
              • 452

              #7
              Posiadam kilka fermentorów "no name" i każdy ma po wewnętrznej stronie dyskretną podziałkę, wyczuwalną pod palcem, którą można sobie odrysować za zewnątrz wiadra. Poszukaj może i model z Biowinu to ma .

              Comment

              • mjp
                † 1963-2021 Piwosz i fajczarz w raju
                • 02-2004
                • 954

                #8
                Jeżeli modele Biowinu i Browamatora są takie same, to możesz odmierzyć od krawędzi wiadra Browamatora podziałkę i nanieść ją na wiadro Biowinu. Z liczeniem daj sobie spokój. Wycinek stożka nie jest taki prosty w obliczeniach. Zwłaszcza, że nie znasz jednej z jego średnic. No i dno wiadra (przynajmniej w tym z Browamatora) nie jest płaskie.
                Maciek
                Szukam przytulnego kącika do palenia fajki... ;-)

                Comment

                • China_Blue
                  Member
                  • 07-2007
                  • 55

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cyb Wyświetlenie odpowiedzi
                  a pisząc posta miałem nadzieję, że może po prostu jest np. jakaś naklejka, która się nakleja na fermentator i koniec ;-) albo inne podobne ułatwienie życia.
                  Musiałaby to być oczywiście naklejka specjalnie dla tego wiadra zrobiona. Na wiadro o średnicy choćby o 1cm mniejszej/większej miałoby inną wysokość słupa cieczy przy tej samej objętości.
                  Popieraj swój browar.

                  Comment

                  • Marek-C
                    Senior
                    • 12-2005
                    • 848

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mjp Wyświetlenie odpowiedzi
                    Jeżeli modele Biowinu i Browamatora są takie same, to możesz odmierzyć od krawędzi wiadra Browamatora podziałkę i nanieść ją na wiadro Biowinu. Z liczeniem daj sobie spokój. Wycinek stożka nie jest taki prosty w obliczeniach. Zwłaszcza, że nie znasz jednej z jego średnic. No i dno wiadra (przynajmniej w tym z Browamatora) nie jest płaskie.
                    hihihi! Porównaj dwa wiadra z BA i jak te naklejki są przyklejone - zdaje się BA ma dość swobodne podejście do tego tematu
                    Uważaj co Twoje dziecko robi w internecie - następnym razem zabierze Twój dowód...

                    Comment

                    • China_Blue
                      Member
                      • 07-2007
                      • 55

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marek-C Wyświetlenie odpowiedzi
                      hihihi! Porównaj dwa wiadra z BA i jak te naklejki są przyklejone - zdaje się BA ma dość swobodne podejście do tego tematu
                      To ja mam chyba farta, bo mam kilka wiader z BA kupione w ciągu ostatniego roku i żaden nie ma naklejki, tylko nadruk i wszystkie są dobrze wyskalowane (wymiarkowane)
                      Popieraj swój browar.

                      Comment

                      • anteks
                        maruda
                        • 08-2003
                        • 10738

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika China_Blue Wyświetlenie odpowiedzi
                        To ja mam chyba farta, bo mam kilka wiader z BA kupione w ciągu ostatniego roku i żaden nie ma naklejki, tylko nadruk i wszystkie są dobrze wyskalowane (wymiarkowane)
                        ostatnie wiadra te przeźroczyste faktycznie mają nadruk zamiast naklejek
                        Mniej książków więcej piwa

                        Comment

                        • Terry
                          Senior
                          • 01-2008
                          • 148

                          #13
                          Ja mam wiadra kupione po taniości i bez podziałki. Podziałkę zrobiłem sobie samemu wlewając po 5L i odznaczając.
                          Może super dokładnie to nie wyszło ale przecież browar domowy to nie apteka

                          Comment

                          • mlody_w_fachu
                            Senior
                            • 12-2006
                            • 325

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cyb Wyświetlenie odpowiedzi
                            ... a pisząc posta miałem nadzieję, że może po prostu jest np. jakaś naklejka, która się nakleja na fermentator i koniec ;-) ...
                            Masz najlepsza okazje opracować taka naklejke samemu
                            po prostu mlody_w_fachu
                            - - -
                            gdzieniegdzie znany jako winorobek

                            Comment

                            • Robert13
                              Senior
                              • 04-2010
                              • 899

                              #15
                              Czytam, czytam i sobie pomyślałem, że zamiast naklejki z podziałką na każdym fermentatorze, można zakupić na allegro elektroniczną wagę łazienkową za 15-25 złotych plus wysyłka. 1litr=1kg plus waga fermentatora. Wagi te maja zakres do 150kg.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎