Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak obiektywnie mierzyć goryczkę w piwie?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • picv
    Gość
    • 04-2002
    • 14

    Jak obiektywnie mierzyć goryczkę w piwie?

    Witam

    Zadam dość trudne pytanie, ktore dotyczy pomiaru goryczki w piwie. Piwosze używaja do tego swojego smaku, browary maja specjalne urzadzenia do pomiaru
    alfa-kwasów.

    A ja pytam, czy ktoś ma pomysł jak obiektywnie mierzyć
    poziom goryczy w piwie !!!

    Jeśli do pomiaru ekstraktu służy areometr, może jest też jakieś proste użądzenie mierzące goryczkę ??!!??

    Pozdrawiam
    Piotr
  • picv
    Gość
    • 04-2002
    • 14

    #2
    To Ci numer, sie post sklonował ), ja ... wcale nie chciałem )

    Comment

    • ART
      mAD'MINd
      • 02-2001
      • 23792

      #3
      jeśli znasz zawartość procentową alfakwasów w swoim chmielu i wiesz ile go dodałeś do wiadomej ilości brzeczki to chyba nie będzie problemu żeby określić (z niedużym błędem) goryczkę w stopniach HBU (Homebrew Bittering Units)


      x = (ilosc chmielu * zawartosc alfakwasów) / obj. brzeczki
      - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
      - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
      - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

      Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

      Comment

      • NoLeafClover
        Senior
        • 09-2001
        • 449

        #4
        Wszystko ładnie pięknie wyjaśnione Art ale jaka powinna być np. goryczka w stopniach HBU dla np. pilsa czy ciemnego ?
        Wyliczyć sobie można ale i uzyskamy jakąś tam wartość w stopniach ale laikom to i tak nic nie powie
        NoLeafClover

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23792

          #5
          jak to "powinna być"? tu przecież nie ma żadnych reguł, dodajesz chmielu wedle uznania i możesz też zrobić supergorzkiego ciemniaka lub ultrałagodnego pilsa.

          chyba nie chcesz się chwalić uzyskaną wartością znajomym, tylko znać ją dla siebie.

          jeśli dobrze mniemam to skala wartości w stopniach HBU jest podobna ale mniej dokładna od IBU (International Bitterness Units), która to wymaga innych pomiarów które raczej trudno wykonać w warunkach domowych.
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • NoLeafClover
            Senior
            • 09-2001
            • 449

            #6
            Może nie ma żadnych reguł ale chcąc uzyskać np. pilsa nie wolno zapewne przekraczać minimalnych i maksymalnych dawek. Wtedy możemy uzyskać albo bardzo gorzkie albo nie-gorzkie piwko. Źle mnie zrozumiałeś, chodzi o wartość tego współczynnika optymalną dla danego gatunku piwa !
            A według uznania moge do 20 litrów brzeczki dodać 500 ton chmielu. I co ? Też wyjdzie piwo ?
            NoLeafClover

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23792

              #7
              Originally posted by NoLeafClover
              Może nie ma żadnych reguł ale chcąc uzyskać np. pilsa nie wolno zapewne przekraczać minimalnych i maksymalnych dawek. Wtedy możemy uzyskać albo bardzo gorzkie albo nie-gorzkie piwko. Źle mnie zrozumiałeś, chodzi o wartość tego współczynnika optymalną dla danego gatunku piwa !
              A według uznania moge do 20 litrów brzeczki dodać 500 ton chmielu. I co ? Też wyjdzie piwo ?
              nie sądzę żeby były ustalone standardy co do wartości goryczy w piwie dla danego gatunku, można sobie co najwyżej wyliczyć statystycznie jak goryczka piwa konkretnych gatunków w jakich widełkach zwyczajowo się mieści i trzymać się takiej wartości, ale czy o to chodzi?

              Pils raczej pozostanie pilsem niezależnie od tego jaka ilość chmielu zostanie użyta. Jeśli się mylę, proszę kogoś
              umocowanego do wygłaszania sądów na ten temat o rozjaśnienie mojego zaciemnionego widnokręgu...

              p.s.1.
              powiedzmy że zapomniałem dodać czegoś:

              "dodajesz chmielu wedle uznania, ale w granicach rozsądku, nie przekraczając proporcji chmiel/brzeczka 1:1 (wiem wiem i tak przesadzam - zaznaczam tylko że powyżej tego stopnia będzie to dodawanie brzeczki do chmielu) ".

              p.s.2. nie masz no zbyt wielkiego apetytu na chmiel?
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • picv
                Gość
                • 04-2002
                • 14

                #8
                Originally posted by ART
                jeśli znasz zawartość procentową alfakwasów w swoim chmielu i wiesz ile go dodałeś do wiadomej ilości brzeczki to chyba nie będzie problemu żeby określić (z niedużym błędem) goryczkę w stopniach HBU (Homebrew Bittering Units)


                x = (ilosc chmielu * zawartosc alfakwasów) / obj. brzeczki
                W sumie jest to jakieś rozwiązanie, ale teoretyczne.
                Chodziło mi o bardziej praktyczną (anlityczną) metode, którą można zastosować w domu ?
                No bo jeśli nie zanam ilości alfa-kwasów w chmielu to raczej nic nie oblicze.

                Pozdrawiam
                Piotr

                Comment

                • ART
                  mAD'MINd
                  • 02-2001
                  • 23792

                  #9
                  Czes! do tablicy!
                  - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                  - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                  - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                  Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                  Comment

                  • Czes
                    PremiumUżytkownik
                    • 06-2001
                    • 752

                    #10
                    Jestem psze Pana!

                    No więc o oznaczeniu zawartosci tzw IBU (miedzynarodowych jednostek goryczy; 1 IBU = 1 mg izo-alfa-kwasów w litrze piwa) w Waszych piwach, w warunkach domowych, raczej zapomnijcie!
                    Potrzebny jest spektrofotometr i odczynniki...

                    Jeżeli znana jest zwartosć alfa-kwasów w surowcu chmielowym to z grubsza można przyjąć, że stopień ich wykorzystania podczas 70 minutowego gotowania wynosi 30 % dla granulatu i 25 % dla szyszki.

                    O goryczy stanowią izo-alfa-kwasy, a nie alfa-kwasy chmielu - jednym z celów długiego gotowania jest ekstrakcja alfa-kwasów z chmielu do brzeczki, a następnie ich izomeryzacja do lepiej rozpuszczalnych i bardziej gorzkich izo-alfakwasów.

                    Kończę, bo ewentualnie Saimir pęknie nam ze smiechu
                    O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

                    Comment

                    • NoLeafClover
                      Senior
                      • 09-2001
                      • 449

                      #11
                      Siadaj Czes. Piątka. Żeby tak cała klasa uczyła się jak Ty......
                      NoLeafClover

                      Comment

                      • volker
                        Senior
                        • 10-2001
                        • 634

                        #12
                        ART napisal/a
                        jak to "powinna być"? tu przecież nie ma żadnych reguł, dodajesz chmielu wedle uznania i możesz też zrobić supergorzkiego ciemniaka lub ultrałagodnego pilsa.
                        Pozwólcie, Wielmożna Wysokość, że się nie zgadzam na 100%.

                        Co prawda, nie ma żadnych obowiązkowych reguł prawnych, jednak są różne grupy ekspertów, na przykład amerykański Beer Judge Certification Program "bjcp". Oni mają swoje wytyczne co do różnych gatunków piwa i ich cech.

                        Jeżeli znacie język angielski, to patrzcie tu, Magnificencja:

                        BJCP-Style-Index

                        Między innymi jest tam napisane, że Czeski Pilsner ma mieć 35 do 45 IBU.

                        Tyle do mojego skromnego przekonania, które mam zaszczyt wyrazić w tymże szlachetnym forum...
                        Volker

                        Brunnenbräu Hausbrauerei

                        Comment

                        • sly123
                          Junior
                          • 07-2006
                          • 4

                          #13
                          izomeryzacja alfa kwasów

                          Błagam pomocy. Mam mały problem. Potrzebuję przykładowej reakcji chemicznej obrazującej właśnie izomeryzację alfa kwasów do izo-alfa kwasów. Mam małe zaliczenie i muszę się z tym uporać do środy. Szukałam chyba wszędzie, ale nigdzie nie mogę znależć. help

                          Comment

                          • Shlangbaum
                            Senior
                            • 03-2005
                            • 5828

                            #14
                            Nie znalazłem nic dokładnie takiego jak potrzebujesz ale jeżeli alfakwasy są kwasami trójkarboksylowymi to może utlenianie acetylo-S-CoA do octanu Ci pomoże (CH3-CO~S-CoA+3H2O=2CO2+H++8e-+CoA-SH) Jest to jeden z etapów cyklu Krebsa ale nie znam się na chemii na tyle by wiedzieć, że jest to na pewno Inwersja Waldena, która zachodzi podczas izomeryzacji alfa-kwasów.

                            Na dobrą sprawę izomeryzacja powinna przebiegać w dwóch etapach: odwodnienia i uwodnienia. Rezultatem tych reakcji jest zmiana położenia grup H i OH.

                            Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                            Comment

                            • sly123
                              Junior
                              • 07-2006
                              • 4

                              #15
                              izomeryzacja

                              Dzięki piękne za pomoc, ale niestety jest to za zbyt ogólnikowe dla mojego wykładowcy. Ale jeszcze raz bardzo dziękuję.
                              Zastanawiałam się czy może, czy nie lepiej podejść do tematu od strony biotechnologicznej. Czyli opisać zmiany jakie zachodzą podczas tej reakcji izomeryzacji. Podałam więc przykład kwasu masłowego i dowiedziałam się, że owszem ma to sens ale jego nie interesuje kwas masłowy , a jedynie goryczki chmielowe. Więc teraz szukam i szukam i szukam....... Czy zaliczę, oto jest pytanie....

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎