Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jesień zaskoczyła... sklepy piwowarskie?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    Jesień zaskoczyła... sklepy piwowarskie?

    Wszyscy znamy to powracające jak bumerang zdanie, "zima po raz kolejny zaskoczyła drogowców". Czy nie macie wrażenia, że w tym roku jesienne chłody zaskoczyły sklepy z surowcami piwowarskimi. Piwowarzy domowi są chyba jedną z nielicznych grup, którą cieszy obecny atak jesienni i spore ochłodzenie. Temperatura w piwniczce zaczyna spadać - już mam 14°C, a jakbym trochę powietrzył, to chyba do 10°C bym dobił, ale nie chcę fundować szoku termicznego moim piwom. Zwłaszcza, że i tak póki co na lagery się nie napalam. Zresztą tak, po prawdzie nie mam drożdży. No i tu dochodzimy do sedna problemu. Chciałbym zrobić zakupy, ale czekam na nowości i promocje, żeby nie było tak, ze złożę zamówienie, a za tydzień bedę sobie pluł w brodę, że tego nie kupiłem, a tu przepłaciłem.
    A jak wygląda sytuacja w handlu piwowarskim. W Browamatorze cisza, wręcz coraz więcej miejsca zaczynają zajmować sprzęty i surowce stricte winiarskie, w Piwodzieju podobnie, z tym, że tutaj mamy serowarstwo. Problem zresztą taki, że ostatnie sensowne nowości w obu sklepach pojawiły się chyba z pół roku temu. Ostatnie nowości w obu sklepach, to nowe brewkity. I nic do nich nie mam, trzeba rozwijać rynek, poprzez przyciąganie nowych adeptów, ale... Ciekawą ofertę zaproponował WES, ze swoimi słodami, tylko czy to taki problem napisać z jakiej słodowni pochodzą. Jak widzę "wyprodukowano w Unii Europejskiej" to od razu węszę podstęp.

    Tutaj dochodzimy do kwestii, co byśmy chcieli jako piwowarzy zobaczyć w ofercie sklepów piwowarskich. Oczywiście ten temat mógłbym założyć na forum BA czy w dedykowanym dziale dla sklepu Piwodziejów, ale zakładam tutaj, bo szerszego odzewu się spodziewam i ciekaw jestem waszych opinii. Co nam się marzy? Czego nam jeszcze brak?
    Ja bym oczekiwał świeżych drożdży i świeżych (zagranicznych) chmieli. Jeśli na stanie zalegają stare, to najwyższy czas ogłosić wyprzedaż i pozbyć się tego, choćby po kosztach - myślę, że będą chętni. No ale niech coś się dzieje... Sezon się zaczął na dobre. Nie ma na co czekać, niedługo w sklepach pojawią się Mikołaje i choinki....

    Ze swojej strony dodam tylko, że właśnie zakupiłem sobie w sklepie winohobby.pl płatki dębowe oraz legendarny środek klarujący stosowany przez Wyspiarzy, czyli Finnings (żelatyna z ości ryb).
    blog.kopyra.com
  • hasintus
    Senior
    • 07-2006
    • 850

    #2
    Ja, jak co roku po cichu liczę że, ktoś w końcu będzie miał w ofercie polski chmiel w szyszkach. Przydała by się oferta na drożdże White Labs bo coś mi wygląda że, mamy monopol Wyeast jeśli chodzi o płynne do zakupu w kraju.

    Comment

    • Tomek-Pasieka
      Senior
      • 10-2005
      • 197

      #3
      chmiel w szyszkach... zajmuje sporo miejsca, a granulat.....
      nie ma to jak własne sztobry

      Comment

      • hasintus
        Senior
        • 07-2006
        • 850

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Tomek-Pasieka Wyświetlenie odpowiedzi
        nie ma to jak własne sztobry
        Ale ja mam zamiłowanie do rzemiosła a nie mam rolnictwa

        Comment

        • fidoangel
          Senior
          • 07-2005
          • 3489

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus Wyświetlenie odpowiedzi
          Ja, jak co roku po cichu liczę że, ktoś w końcu będzie miał w ofercie polski chmiel w szyszkach (...).
          No ale po co jeśli wszyscy zainteresowani tak na prawdę znajdują dojście bezpośrednie (lub pośrednie )do producentów chmielu.
          Na internecie świat się nie kończy!
          "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

          Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

          Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
          Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
          Sprawdź >>>Przewodnik<<<

          Comment

          • Tomek-Pasieka
            Senior
            • 10-2005
            • 197

            #6
            to trzeba tak jak ja. posadzić u teściowej

            Comment

            • jacer
              Senior
              • 03-2006
              • 9875

              #7
              Słody są dostępne, więc tu raczej nie ma problemu. Można szukać tanszych poza internetem.

              Drożdże: jeszcze nie mam niczego zaplanowanego, ale będą to jakieś ALE i tu kupie jakieś płynne. Później klasztorniaki w tym roku wypróbuje coś innego niz THG - jakiś wybór jest.
              Dolniaki - wypróbuje coś innego niż Munich Lager i Czech Pils.

              Chmiele - chyba nie będzie trza kupować w internecie.

              Więc sprawa opiera się tylko o drożdże. Mogły by wrócić WLP.
              Milicki Browar Rynkowy
              Grupa STYRIAN

              (1+sqrt5)/2
              "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
              "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
              No Hops, no Glory :)

              Comment

              • fidoangel
                Senior
                • 07-2005
                • 3489

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                (...)Więc sprawa opiera się tylko o drożdże. Mogły by wrócić WLP.
                No ale po co ?
                Znalazłem tylko 11 szczepów ,które nie mają odpowiedników a wśród nich same dziwolągi w rodzaju Mexican LagerYeast ,Saison Ale,Essex Ale,których i tak nikt by nie kupił.
                "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                Comment

                • jacer
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 9875

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                  No ale po co ?


                  ażeby był wybór.
                  Milicki Browar Rynkowy
                  Grupa STYRIAN

                  (1+sqrt5)/2
                  "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                  "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                  No Hops, no Glory :)

                  Comment

                  • kopyr
                    Senior
                    • 06-2004
                    • 9475

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                    No ale po co jeśli wszyscy zainteresowani tak na prawdę znajdują dojście bezpośrednie (lub pośrednie )do producentów chmielu.
                    Na internecie świat się nie kończy!
                    Robiłeś badania? Nie przykładaj swojej miarki do wszystkich. Fido, piwowarzy aktywni na naszym forum stanowią pewnie z jakieś 20% piwowarów domowych. Sądzę, że nadal tak 60-80% sprzedaży surowców piwowarskich w Polsce idzie przez BA.

                    Co do drożdży. To co mnie powstrzymuje od zakupów, to fakt, że nie chciałbym kupić drożdży, którym termin wychodzi za 2-3 miesiące. W sklepach niestety nie podają daty przydatności. Takie drożdże to ja mogę kupić w cenie promocyjnej, z pełną świadomością na co się decyduję.

                    Ze słodami rzeczywiście nie jest tak tragicznie, choć mnie akurat zszokował fakt, że w BA nie ma w sprzedaży Carahella. Chciałem sprawdzić sobie EBC, bo mam go na stanie i okazało się, że aktualnie go nie ma w ofercie.
                    blog.kopyra.com

                    Comment

                    • hasintus
                      Senior
                      • 07-2006
                      • 850

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                      No ale po co jeśli wszyscy zainteresowani tak na prawdę znajdują dojście bezpośrednie (lub pośrednie )do producentów chmielu.
                      Na internecie świat się nie kończy!
                      Rozumiem że, deklarujesz się na mojego dostawcę chmielu w tym roku (pośredniego)
                      Jeśli chodzi o drożdże to oferta jest jednak uboga szczególnie w temacie belgów. WLP posiada drożdże dokładnie te same co niektóre browary belgijskie i nie jestem na 100% przekonany że, ich odpowiedniki Wyeasty dadzą takie same efekty. W piwodzieju są np. Wyeast 3522, które używałem w zeszłym sezonie i bardzo mi odpowiadają, ale są w postaci XL activator (trzeba zapłacić więcej), w BA zginęły czechpilsy.
                      Z drugiej strony tak sobie myślę że, taki sklep dla domowych piwowarów to kiepski interes, rynek jest bardzo mały, siła nabywcza minimalna, a jeszcze chcieli by wszystko za darmo. Stąd niemrawość w działaniach dostawców, bo każdy z nich prowadzi jeszcze inne interesy "aby związać koniec z końcem".

                      Comment

                      • fidoangel
                        Senior
                        • 07-2005
                        • 3489

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                        ażeby był wybór.
                        Zawsze nalegałem i będę nalegał aby post był na temat lub składał się co najmniej z jednego pełnego zdania.
                        Nalegam!
                        "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                        Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                        Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                        Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                        Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          • 02-2001
                          • 23782

                          #13
                          tak czy owak, ciągle jest jeszcze lato, przynajmniej kalendarzowe, chmiel jeszcze się suszy, więc co tu mają oferować...
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • Maidenowiec
                            Senior
                            • 07-2004
                            • 2287

                            #14
                            Jako, że czuję się osobiście wywołany do tablicy, pozwolę sobie na parę spraw odpowiedzieć

                            Nic nikogo nie zaskoczyło, inercja przy zamawianiu dostaw jest spora. Tegorocznych chmieli jeszcze nigdzie nie ma i będą dopiero za jakiś czas, więc szczerze nie wiem skąd zaskoczenie, że jeszcze nikt ich nie oferuje. Dajcie ludziom je porządnie wysuszyć, przeanalizować i ewentualnie przerobić na granulat Co do samego polskiego chmielu, wielokrotnie już podkreślałem, że firma Chmiel Polski nie jest zainteresowana innym odbiorcą niż browary itp. Jako, że interesuje mnie posiadanie w swojej ofercie tylko najwyższej jakości surowców, nie mam ochoty oferować dosłownie zmiotków z podłogi na zasadzie "co zostanie. Zagraniczni dostawcy nie robią żadnych problemów i zresztą wg mojej skromnej opinii dają lepszy jakościowo chmiel.

                            Co do drożdży, osobiście eksperyment ze sprowadzaniem WLP z Ameryki uważam za nieudany. Fajnie, też bym chciał "żeby było", ale jeżeli to jest na zasadzie, że a może ktoś kupi fiolkę a może nie to nie widzę w tym żadnego sensu ekonomicznego, szczególnie przy masie bawienia się w papierki, takich stawkach celnych jakie są i szargania sobie zdrowia psychicznego. Szczególnie jeżeli to potem wygląda tak, że pójdzie tego trochę, a potem to już tylko gęstwy po Polsce krążą.

                            Hasintus, 3522 chyba tylko jako właśnie Activatory sprzedają. W każdym razie nasz dostawca nie ma ich jako Propagatory. Przypuszczam, że Wyeast wychodzi z założenia, że jest to szczep na mocne piwa, więc produkcja li tylko w opakowaniach XL jest jak najbardziej uzasadniona.

                            Ja w każdym razie jestem otwarty na wszelkie sugestie, jesteśmy zadowoleni z Adelą, że pomimo nie aż tak wielkiego stażu w piwowarstwie domowym jaki prezentuje spora część warzących na Browar.bizie mamy swój wkład w rozwój wciąż raczkującego hobby w naszym kraju
                            Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                            Thou shallt not spilleth thy beer!

                            Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                            Comment

                            • kopyr
                              Senior
                              • 06-2004
                              • 9475

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec Wyświetlenie odpowiedzi
                              Jako, że czuję się osobiście wywołany do tablicy, pozwolę sobie na parę spraw odpowiedzieć
                              Szczerze mówiąc, na to liczyłem.
                              Moje pytanie jest następujące jakich nowości możemy się spodziewać z nadchodzącym sezonem?
                              blog.kopyra.com

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎