Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Nowa Sól

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Salomonst8
    Junior
    • 01-2009
    • 4

    Browar Nowa Sól

    Witam.
    Jestem studentem trzeciego roku Turystyki w PWSZ Sulechów. Piszę prace licencjacką na temat Browaru w Nowej Soli i szukam jakichkolwiek materiałów na ten temat. Pierwszy rozdział mojej pracy będzie poświęcony piwowarskiej tradycji w Czechach, Niemczech oraz w Polsce. Chciałem się zapytać czy ma ktoś może dostęp do takich materiałów (książki, foldery, broszury itp.) lub gdzie mógłbym ewentualnie znaleźć materiały dotyczące właśnie piwnej tradycji w wymienionych krajach i na temat Browaru Nowa Sól ?
    Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź.
    Pozdrawiam.
  • Gopher
    Senior
    • 10-2007
    • 450

    #2
    http://www.browar.biz/forum/showthre...=nowa+s%C3%B3l
    Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát

    Comment

    • delvish
      Senior
      • 11-2004
      • 3508

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Salomonst8 Wyświetlenie odpowiedzi
      Witam.
      Jestem studentem trzeciego roku Turystyki w PWSZ Sulechów. Piszę prace licencjacką na temat Browaru w Nowej Soli i szukam jakichkolwiek materiałów na ten temat. Pierwszy rozdział mojej pracy będzie poświęcony piwowarskiej tradycji w Czechach, Niemczech oraz w Polsce.
      Kolego, a co ma tradycja piwowarska w Czechach do zamkniętego browaru w Nowej Soli, że o turystyce nie wspomnę?
      Last edited by delvish; 05-01-2009, 11:33.
      "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
      (Frank Zappa)

      "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

      Comment

      • Krzych15
        Senior
        • 10-2002
        • 596

        #4
        Bardzi rzadko odwiedzam to forum właśnie z takiego powodu.A co Cię kolego obchodzą związki.
        Pierwszy rozdział ma być o tradycji w tych państwach i tyle, następny o w/w browarze .
        A skoro kolega Solomonst8 się tym zajmuje to czemy mu nie pomóc, po to jest to forum a nie żeby jaden drugiego krytykował doszukiwał się jakiś niepotrzebnych związków itd, itp.
        krzych
        Dzień bez piwa to stracony dzień.

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          No to mu pomóż, a nie krytykuj kogoś tylko dlatego, że ma inny pogląd na sprawę.

          Comment

          • Salomonst8
            Junior
            • 01-2009
            • 4

            #6
            To forum o nowosolskim browarze przeglądałem ale jak wiadomo do pracy licencjackiej potrzebne są książki. Tą pracę piszę nie od dziś więc już sporo się naszukałem literatury i jest bardzo ciężko coś znaleźć na temat tradycji Czeskich i Niemieckich w polskiej wersji językowej, więc jak by ktoś posiadał wersje elektroniczną lub skany książek o takiej tematyce to był bym bardzo wdzięczny za udostępnienie. Z Browarem w Nowej Soli też nie jest łatwo. W Soli mieszkam i odwiedziłem wiele miejsc i nikt nigdzie nie ma żadnych materiałów na ten temat nawet muzeum nowosolskie, biblioteki czy urząd miasta. Mam jeszcze zamiar przejść się do konserwatora zabytków w Zielonej Górze i do archiwum w Kisielinie... może tam coś znajdę. Ale jak by ktoś posiadał owe materiały to bardzo proszę o kontakt.

            PS. Jak ktoś pisał lub pisze prace licencjacką to wie jakie są powiązania... Tematyka piwa w Europie, następnie w Polsce, a dalej w regionie... i jak wiadomo turystyka z regionalizmem ma wiele wspólnego
            Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie się tematem.

            Comment

            • pieczarek
              zwykle cham i prostak
              • 06-2001
              • 5011

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
              ...a co ma tradycja piwowarska w Czechach do zamkniętego browaru w Nowej Soli...
              Nowa Sól, to Śląsk. A Śląsk, to przez stulecia Czechy, a później Niemcy. Skoro, jak już wyraźnie widać, materiałów o browarach nowosolskich jest mało, to każdy sprytny student będzie rozwlekał te zagadnienia, o których coś łatwo znaleźć.

              Poznałem i gościłem w domu studenta, który na Uniwersytecie Zielonogórskim pisze pracę o browarnictwie w Świebodzinie. Znalazł na forum moje wypociny na temat Świebodzina (głównie browaru Peschela). Skontaktował się ze mną. Nie mam żadnych obiekcji, aby udzielić mu pomocy, udostępnić posiadane materiały. Bo chłopak wie, że czeka go dużo pracy w archiwum, a przede wszystkim zgłosił się do mnie półtora roku przed obroną pracy. Boję się, że w przypadku pracy o Nowej Soli czasu jest za mało na coś poważniejszego, opartego o źródła. Skoro na forum nie ma jakiegoś w miarę obszernego gotowca o Nowej Soli, to nie przypuszczam, aby łatwo było coś wygrzebać kilka miesięcy przed obroną pracy licencjackiej. Ale życzę powodzenia.

              Comment

              • Krzych15
                Senior
                • 10-2002
                • 596

                #8
                "Krzysiu" Ty jesteś alfą i omegą na ty forum więc popisz się swoją elokwencją i znajomością tematu, masz do tego wreszcie okazję.
                Attached Files
                krzych
                Dzień bez piwa to stracony dzień.

                Comment

                • ppns
                  Senior
                  • 10-2002
                  • 1737

                  #9
                  W archiwum państwowym w Starym Kisielinie jest tylko kilka dokumentów
                  dotyczących browaru Nowa Sól. Jeden z nich dotyczy np. skargi na
                  parkowanie samochodu na terenie browaru przez osobę nieupoważnioną.
                  Sam rozmawiałem kiedys z P.Andrzejewskim
                  z nowosolskiego muzeum , i rzeczywiście , niewiele uchowało się z zawieruchy
                  powojennej i okresu "bratniej pomocy" krasnoarmiejców. Także stowarzyszenia byłych
                  nowosolan niewiele wiedzą o browarach w Nowej Soli ( a było ich rzekomo 3 ,
                  na wrocławskiej i w okolicach kanału Odry /obok dawnej przychodni przeciwgruźliczej/).
                  Sam wielokrotnie szukałem w sieci "nowosolianów" ale poza np. starymi widokówkami
                  nic o browarnictwie nie znalazłem.
                  Prośba o pomoc w pisaniu pracy jest więc jak najbardziej zasadna.
                  piwoppns@wp.pl

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzych15 Wyświetlenie odpowiedzi
                    "Krzysiu" Ty jesteś alfą i omegą na ty forum więc popisz się swoją elokwencją i znajomością tematu, masz do tego wreszcie okazję.
                    To znaczy co - mam gościowi napisać za frajer pracę licencjacką?

                    Comment

                    • Salomonst8
                      Junior
                      • 01-2009
                      • 4

                      #11
                      Chodzi mi tylko o materiały pomocnicze a nie o napisanie za mnie pracy

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #12
                        W tym dziale http://www.browar.biz/forum/forumdisplay.php?f=241 masz dwie strony tytułów książek i wydawnictw. Chcesz powiedzieć, że nic tam nie znalazłeś?

                        Comment

                        • Salomonst8
                          Junior
                          • 01-2009
                          • 4

                          #13
                          Na temat czeskich i niemieckich tradycji jest niewiele pownieważ przeglądałem większość tych książek w woj. biblioteze Norwida w ZG, a o Nowej Soli nie ma nic.

                          Comment

                          • pieczarek
                            zwykle cham i prostak
                            • 06-2001
                            • 5011

                            #14
                            Moja rada: szybko zmieniaj temat pracy licencjackiej.
                            Skoro materiałów nie ma lub może są, ale w miejscach mocno zaskakujących, to nie łudź się, że to właśnie Ty je znajdziesz w ciągu kilku miesięcy.

                            Comment

                            • Krzysiu
                              Krzysiu
                              • 02-2001
                              • 14936

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Salomonst8 Wyświetlenie odpowiedzi
                              Na temat czeskich i niemieckich tradycji jest niewiele pownieważ przeglądałem większość tych książek w woj. biblioteze Norwida w ZG, a o Nowej Soli nie ma nic.
                              Jakbyś miał podstawową wiedzą historyczną, wiedziałbyś, że nie może istnieć coś takiego, jak czeska i niemiecka tradycj historyczna, bo takie państwa istniały bardzo krótko (Niemcy np. od 1945 r, w podziale na dwa kraje).
                              Weź sobie do serca radę Pieczarka, będzie tobie lżej w życiu.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎