Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Bul-Jul przetarł szlak.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bulipunk
    Member
    • 11-2008
    • 94

    Browar Bul-Jul przetarł szlak.

    Witamy wszystkich
    Zaczęliśmy swoją przygodę z piwem jakiś czas temu. Ja pod koniec podstawówki . Ale tak na serio, to pod koniec sierpnia z Brewkitu zrobiliśmy Lagera. Był nie najgorszy. Potem Stout (dość dobry) i kolejny lager ... nie najlepszy. Potem zrobiliśmy z małymi perypetiami bardoz dobrego pszeniczniaka 14Blg z nei chmielonych ekstraktów i ... postanowiliśmy następne piwo "zatrzeć".
    Zaopatrzyliśmy się w gotowy zestaw Grodziskiego piwa. Podzieliliśmy wszystko na pół i zabraliśmy się do warzenia. Dlaczego na pół? Otóż może trochę z obawy, że zniszczymy całe 20 litrów? Chcialiśmy się poprostu nauczyc na mniejszych objętościach. Więc zakupiłem w "Lyroju" wiadro do farb 15 litrów (ma na spodzie widelec i nóż więc jest ok chyba) i przystąpiliśmy do akcji. Co to się nie działo. Całą sobotę w nasyzm skromnym mieszkanku było napięcie. warzyliśmy i ważyliśmy. nastawione, przefermentowane, na cichą i do butelek. Powstał "Haller spieniony". zaraz po tym zabraliśmy się za następne. I tu wpadłem na pomysł żę nei zrobiłem czegoś dobrze chyba w pierwszym zacieraniu. Nei zdekantowałem brzęczki po chmieleniu i ... fermentacja przebiegała z dużą częścią reszek granulatu w fermentatorze. Masakrycznie gorzkie piwo wyszło. Ale... zobaczymy
    Teraz jesteśmy w trakcie fermentacji 6tej warki (2giej z zacieraniem). Do zestawu grodziskiego, dodaliśmy trochę miodu i zdekantowaliśmy (na zdjęciu jest osad zebrany po chmieleniu). Dziś przeleję na cicha bo już jest 1BLg. ciekawe czy wyjdzie "Haller Miodowy" zobaczymy.
    Dlaczego to piszę? Bo to taki dział. a do tego, chciałbym przestrzec tych którzy się zabierają za pierwsze zacieranie by na to uważali! Ja przeczytałem to trochę za późno. zresztą nei było to nigdize napisane. Dobrze że drugi członek browaru - mooja narzeczona to farmaceuta i podpowiada czasem.
    Dodatkowo pytam jeszce raz, czy ktoś z gdańska lub okolic nie zamierza zacierać niedługo i był by skłonny pokazać kilka trików. Jak by coś, to bardzo chętnie bym podpatrzył, bo ciężko pogłębiać swoją wiedzę jedynie z web portali i książęk.
    No nic. Idę przelewać piwo na cichą i załączę jeszce zdjęcie osadu po dekantowaniu. Pamiętajcie o tym bo piwo będize gorzkie...
    Do napisania
    BULI i Julka z Browaru "Bul-Dżul" lub "Dżul-Bul" - ciągle się kłucimy jak się nazywa nasz Micro Browar
    Attached Files
    Michał-BULI-Nowak

    I said firmly "NO" for any alcohol... but it doesn't listen me :) and I am happy with it :)
  • kolomar
    Senior
    • 12-2005
    • 175

    #2
    Piwo ze słodem wędzonym + miód... Będzie burza smaków jak nic Pozdrawiam
    Warzenie piwa

    Comment

    • bulipunk
      Member
      • 11-2008
      • 94

      #3
      Mówisz, że będzie burza... zobaczymy. Mam nadzieję, że będize to pozytywna burza
      Stoi na cichej Posmakowałem... narazie jest wmiarę w miarę...
      Michał-BULI-Nowak

      I said firmly "NO" for any alcohol... but it doesn't listen me :) and I am happy with it :)

      Comment

      • bulipunk
        Member
        • 11-2008
        • 94

        #4
        Miodowe w Butelkach

        Wczoraj browar rozlał kolejną warkę do butelek. To nasza druga z zacieraniem i zobaczymy co z tego będzie. jak pisałem to piwo miodowe. Najpierw poszedł słoiczek do burzliwej i do refermentacji w butelkach... kolejny. na 12 litrów piwa poszło 400 gram sztucznego miodku do refermentacji. Albo będize za mało gazu...albo za dużo...albo będzie dobrze Zobaczymy Narazei nei smakuje dziwnie (słód wędzony i miód). Raczej dobrze. ale... to jescze nei gotowe piwko.
        A teraz myślę co by tu utrzeć ...
        Dodatkowo stwierdziliśmy, że główny "kapslownik" a raczej "kapslowniczka" wyszła z formy... jednym słowem mówiąc, daj babie Gretę... wszystko zepsuje
        Attached Files
        Michał-BULI-Nowak

        I said firmly "NO" for any alcohol... but it doesn't listen me :) and I am happy with it :)

        Comment

        • mas1519
          Member
          • 01-2007
          • 31

          #5
          Jeżeli po 6 warkach Greta tak gniecie kapsle to cienko widzę jej przyszłość
          Ten tank bar mnie trzyma, ja muszę być blisko
          Jak nałogowiec czekać na ten znak
          Ten tank bar jest dla mnie jak dla Francuza bistro
          Bez niego jestem dętka czyli flak

          Comment

          • fidoangel
            Senior
            • 07-2005
            • 3489

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bulipunk Wyświetlenie odpowiedzi
            na 12 litrów piwa poszło 400 gram sztucznego miodku do refermentacji. Albo będize za mało gazu...albo za dużo...albo będzie dobrze Zobaczymy
            Stawiam w ciemno na opcję nr 2/do kwadratu.
            Ale będzie się działo!!!
            "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

            Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

            Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
            Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
            Sprawdź >>>Przewodnik<<<

            Comment

            • bulipunk
              Member
              • 11-2008
              • 94

              #7
              HEHE zobaczymy zostawiłem 3 flaszeczki z porcelankami i będę obserwował bacznie
              Policzyłem i powniennem dać około 350 gram. Więc myślę, że może nie będzie tak źle... Jak mówią nasi sąsiedzi z zachodu "Pażyjom, Uwidzim". I tak też będzie Będę informował o postępach drożdzy w butelkach. Pozdrawiam
              Michał-BULI-Nowak

              I said firmly "NO" for any alcohol... but it doesn't listen me :) and I am happy with it :)

              Comment

              • mas1519
                Member
                • 01-2007
                • 31

                #8
                Wg czego wyliczyłeś 400g na 12l? Rozumiem dać to do fermentacji ale do nagazowania, licząc w uproszczeniu te 75% cukru w miodzie to 300g na 12l to musisz mieć pancerne butelki. Ja dałem 170g glukozy na 22l i piwo przegazowane a butelki długo nie wytrzymią
                Ten tank bar mnie trzyma, ja muszę być blisko
                Jak nałogowiec czekać na ten znak
                Ten tank bar jest dla mnie jak dla Francuza bistro
                Bez niego jestem dętka czyli flak

                Comment

                • bulipunk
                  Member
                  • 11-2008
                  • 94

                  #9
                  Wiesz... wmiodzie, nie ma 100% cukru w ...miodzie... Stąd moje wyliczenia... zobaczymy
                  rano sprawdzę w porcelankach jak tam się dzieje ... zobaczymy
                  Michał-BULI-Nowak

                  I said firmly "NO" for any alcohol... but it doesn't listen me :) and I am happy with it :)

                  Comment

                  • oscarboj
                    Member
                    • 03-2007
                    • 36

                    #10
                    kiedyś na forum znalazłem coś takiego:
                    100g cukru=105g glukozy=150g suchego ekst.=188g ekst. w syropie=118g miodu
                    może się koledze przyda, u mnie się sprawdza

                    Comment

                    • bulipunk
                      Member
                      • 11-2008
                      • 94

                      #11
                      Wrociłem ze statku i pierwsza myśl - NOWE PIWO
                      Poszedłem najpierw do piwnicy gdzei zaształowałem skrzynki z poprzednimi wynalazkami Narzeczona mnie ostrzegła, "Ja bym Miodowego nie tykała". Oczywiście ją wyśmiałem.
                      Poprzednia warka, tuż przed wyjazdem na statek, była miodowa. Dopiero po zakapslowaniu ktoś napisał na forum, że będą granaty... nie wierzyłem, bo przecież wszystko... obliczone - mieszkam z farmaceutką . Jednak w skrzynce znalazłem dwie rozsadzone butelki - kapsle nei wyleciały, bo były z porcelanką Szkoda. Ale, nei przejąłem się zbytnio, wziąłem kilka flaszek i do lodówki. Dobrze schłodzne... są pyszne Jednak granaty żę jacię przepraszam Ciężko nalać do szklanki, bo piana straszna się robi. Ale... zbutelki da się pic (jeśli otworzysz nad zlewem!!! bo lubi wyskoczyc). Zrobilismy małą prywatkę, piwka szybko się rozeszły i smakowały, więc nie mieszkamy juz na skrzynce z granatami
                      Attached Files
                      Michał-BULI-Nowak

                      I said firmly "NO" for any alcohol... but it doesn't listen me :) and I am happy with it :)

                      Comment

                      • bulipunk
                        Member
                        • 11-2008
                        • 94

                        #12
                        No więc jeszcze na statku będąc zakupiłem słody itd. i właśnie siedze i zacieram Weizenbeera. Zobaczymy co to będize. teraz gotuje się 1/3 zacieru... Pażyjom, Uwidzim, jak mówia nasi "przyjaciele". Tak czy siak zrobiłem jeszcze dzis na szybkiego chlodnicę. Wcześniej studziłem w zlewie... Podłącza się ja zamiast wylewki w kranie - pasuje umnie złączka ogrodowa do węża... i już Więc zobaczę za jakieś 2-3 godzin jak daje radę
                        Attached Files
                        Michał-BULI-Nowak

                        I said firmly "NO" for any alcohol... but it doesn't listen me :) and I am happy with it :)

                        Comment

                        • bulipunk
                          Member
                          • 11-2008
                          • 94

                          #13
                          Dawno nie pisałem...
                          JEdnka nie że nic się nei działo w naszym browarze "Bul & Dżul"! Mamy za sobą 14 warek!
                          Jednak nei zawsze można było pisać...
                          Wrzócę teraz kilka naklejek do piw które zrobiliśmy. Koźlak, któego zrobiłem defakto sam... jest naprawdę naprawdę super. Wiele osób mówi że jest dużo lepszy od Koźlaka z Ambera .. to mnie cieszy

                          Teraz zaciera się ostatni lager tej wiosny... Musi być w zwiąsku z weselem nadchodzącym w lipcu. Wszystko gotowe. W wątku o Kitchen Aid-zie opisałem mielenie słodu do tego piwka. Teraz filtruję i wygląda nie źle. Zobaczymy jaka będize wydajność z tego mielenia. Zwykle wychodzi mi 78-80 %...
                          Pożyjom - Uwidzim jak mawiają "koledzy" z za Bugu.

                          BULI
                          Attached Files
                          Michał-BULI-Nowak

                          I said firmly "NO" for any alcohol... but it doesn't listen me :) and I am happy with it :)

                          Comment

                          • bulipunk
                            Member
                            • 11-2008
                            • 94

                            #14
                            Więc dawno nie pisałem. Sporo się działo w naszym małym browarze ale czasu nie było. Praca dom praca dom. W przejściach ślub i rremonty. Ale czas na piwko znaleźliśmy!

                            Uwarzona zostala warka Pszenicy Ślubnej - Na poprawinach poszła szybciutko. Ponieważ zależało na czasie i na ilości, zatarłem więc na raz 30 litrów i wrzuciłem do jednegoo fermentatora. Trochę wykipiało na burzliwej ale dalej już było tylko lepiej. Założenie było takie że piwo ma byc na poprawiny - lekkie i nie za mocne. Wyszło szuper. z 11Blg odezszło 9stopni i taka 3jeczka trafiłą do butelek kiedy byłem na statku (moja żona staje się mistrzem butelkowania). Wszystcy byli zachwyceni piwkiem...

                            Lager nei wyszedł już tak dobrze (też miał być na weselu) ale neistety nie byliśmy tak odważni by dać go gościom Został w domu i ,,, nie dało się go pic za bardzo. Niewiem czyja to wina ;/

                            Ale teraz piwo Bożonarodzeniowe już rozlane - moja Super Żona rozlała. Ja ostatnio miałem okazję popróbowac je po burzliwej kiedy zlałem na cichą i do piwnicy. Piwko pyszne w smaku aczkolwiek w związku z duża ilością owoców zaciągało zapachem wina. Było to tylko początkowe złudzenie naszczęście!. Smak słodki, mocny i sporo czuć cynamonu, kardamonu, goździków, imbiru i ... piwa rzecz jasna Wszystko okaże się jednak jak wrócę za tydzień i odrazu spróbuję piwka z tej światecznej 18tej warki.

                            Wrzucam recepturę zrobioną na podstawie wielu innych amerykańskich i angielskich z piw światecznych. Kupiłem już jakiś czas temu Beer Smith-a i powiem że jestem zadowolony z możliwości "kombinowania" tam.

                            Wrzucam naklejkę ze świątecznego. Nie było naklejki na ślubne i na dwa w przód i w tył bo niestety czas nie pozwolił... a zdjęcie piwa światecznego podam jak je wreszcei zobaczę odstane i dojżałe choć trochę za tydzień
                            Attached Files
                            Michał-BULI-Nowak

                            I said firmly "NO" for any alcohol... but it doesn't listen me :) and I am happy with it :)

                            Comment

                            • bulipunk
                              Member
                              • 11-2008
                              • 94

                              #15
                              Nowa naklejka oraz plany - które przez przeprowadzkę należy odłożyć Ale za to nasz browar zmieni nazwę niedługo na dużo ciekawszą

                              Mam (mamy) plan na piwko wielo-zbożowe ale niesyty przez wzgląd na przeprowadzkę plany zostały odłożone nieco. Ja teraz do tego na statku więc na pewno nieco poczeka to piwko... Ale liczę że niedługo... Choć teraz to sezon na górniaki się zaczyna powoli... Może jakaś pszenica? Żona lubi...
                              Attached Files
                              Michał-BULI-Nowak

                              I said firmly "NO" for any alcohol... but it doesn't listen me :) and I am happy with it :)

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎