Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Na wsi czy we wsi?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zgroza
    Senior
    • 03-2008
    • 3597

    Na wsi czy we wsi?

    Admin: Wydzielono z: http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=83149
    ===============================



    Mówi się w Fordonie. To kiedyś osobne miasto było.
    FCJP
    Last edited by ART; 13-05-2009, 23:48.
    Lotna ekspozytura browaru

    Też Was kocham.
  • żąleną
    Sojowe Oddziały Bojowe
    • 01-2002
    • 13239

    #2
    Ale jeśli stało się dzielnicą, to odmiana (nomen omen) mogła się zmienić. Tak jak Mokotów był podwarszawską wioską (co słychać u Grzesiuka: "każdy ma celę, lecz w Mokotowie"), a teraz jest dzielnicą i mówi się "na Mokotowie".

    A żeby nawiązać do tematu, we wtorek robiłem zakupy w Leclercu i nie znalazłem żadnego przeterminowanego piwa

    Comment

    • zgroza
      Senior
      • 03-2008
      • 3597

      #3
      żą, 18 lat mieszkałem i ani razu nie słyszałem "na Fordonie". Zresztą, Fordon jest wyraźnie oddzielnony urbanistycznie.
      Lotna ekspozytura browaru

      Też Was kocham.

      Comment

      • żąleną
        Sojowe Oddziały Bojowe
        • 01-2002
        • 13239

        #4
        Tylko dywagowałem

        Comment

        • Latarnik
          Premium Lamplighter
          • 06-2004
          • 4998

          #5
          Ja na Fordonie mieszkałem, co prawda tylko 8 lat (5 w akademiku), ale wszyscy moi znajomi mówiąc, że jadą do Fordonu, mieli na myśli te starą resztkę miasteczka koło wiezienia.

          Nowe osiedla mieszkaniowe, to co innego, one nigdy osobnym miastem nie były, są tylko dzielnica Bydgoszczy.
          5410 kapsli z wypitych piw
          874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
          "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
          https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
          Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
          https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

          Comment

          • zgroza
            Senior
            • 03-2008
            • 3597

            #6
            Ja mieszkałem na Wyżynach, i ode mnie jechało się do Fordonu. Mieszkałeś na Bajce albo na os. Bohaterów w obrębie Fordonu
            Lotna ekspozytura browaru

            Też Was kocham.

            Comment

            • Latarnik
              Premium Lamplighter
              • 06-2004
              • 4998

              #7
              Mieszkałem na Przylesiu na Fordonie, i niech tak zostanie
              5410 kapsli z wypitych piw
              874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
              "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
              https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
              Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
              https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

              Comment

              • Wujcio_Shaggy
                Senior
                • 01-2004
                • 4628

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika granat862 Wyświetlenie odpowiedzi
                Mi raz udało się wynegocjować 4 butelki Belfasta po 1,50 i to dopiero po tym jak zagroziłem im lokalna prasą

                Niestety od tamtej pory Belfasta juz nie ma w tym sklepie.
                Jak widać, nie opłaciło się na dłuższą metę...

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
                Mówi się w Fordonie. To kiedyś osobne miasto było.
                FCJP
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                Ale jeśli stało się dzielnicą, to odmiana (nomen omen) mogła się zmienić. Tak jak Mokotów był podwarszawską wioską (co słychać u Grzesiuka: "każdy ma celę, lecz w Mokotowie"), a teraz jest dzielnicą i mówi się "na Mokotowie".

                A żeby nawiązać do tematu, we wtorek robiłem zakupy w Leclercu i nie znalazłem żadnego przeterminowanego piwa
                Zgroza słusznie prawi, bo i w Warszawie te dzielnice, które kiedyś były miastami są "umiejscawiane" przez "w": we Włochach, w Rembertowie, w Ursusie. Nie zauważyłeś tego, Żą? W przypadku przyłączonych wiosek, które stały się dzielnicami czy osiedlami, faktycznie mówi się "na" (chociaż i od tego są wyjątki, ale dadzą się wyjaśnić pewną specyfiką. Pytanie konkursowe: które to są? ), ale o b. miastach mówi się "w".

                A cela "w Mokotowie" bierze się też nie od tego (bo gdy Mokotów był wsią, to i więzienia w niej nie było; pojawiło się po przyłączeniu Mokotowa do Warszawy, czyli po 1916 r.), tylko jako skrót od "w więzieniu na Mokotowie". Ci, co kiblowali w ZK na Białołęce, też mówią "siedziałem w Białołęce"...
                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                Comment

                • żąleną
                  Sojowe Oddziały Bojowe
                  • 01-2002
                  • 13239

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy Wyświetlenie odpowiedzi
                  Zgroza słusznie prawi, bo i w Warszawie te dzielnice, które kiedyś były miastami są "umiejscawiane" przez "w": we Włochach, w Rembertowie, w Ursusie.
                  Są to wyjątki wynikające głównie z niedawnego przyłączenia tych dzielnic do miasta. Najdawniej zostały przyłączone Włochy i "na Włochach" występuje już równie często jak "we Włochach".

                  Comment

                  • Wujcio_Shaggy
                    Senior
                    • 01-2004
                    • 4628

                    #10
                    "Na Włochach" - w życiu nie słyszałem... Równocześnie z Włochami (1951) przyłączone zostały Młociny, Bemowo, Jelonki, Okęcie, Ursynów, Tarchomin, Białołęka, Zacisze - o których mówi się "na" od dawna, jeśli nie od zawsze (tj. od przyłączenia). Zresztą pan z Uniwersytetu Śląskiego wcale nie podnosi kwestii niedawności, tylko kwestię wcześniejszej odrębności.
                    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                    Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                    @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                    Comment

                    • zgroza
                      Senior
                      • 03-2008
                      • 3597

                      #11
                      Tak, ale to były wsie, nie odrębne miasta.
                      Lotna ekspozytura browaru

                      Też Was kocham.

                      Comment

                      • Wujcio_Shaggy
                        Senior
                        • 01-2004
                        • 4628

                        #12
                        Wawer, Anin, Radość, Falenica to też były wsie i też zostały przyłączone w 1951 roku - a mówi się "w"... To są te wyjątki, o których wspomniałem - świadomość ich odrębności (jako wsi o charakterze letniskowo-willowym) ukształtowała się wcześniej i przetrwała do dziś.

                        Wilanów też był wsią, a jego odrębność zaznaczyła się b. mocno, z przyczyn historycznych. Osobiście wątpię, by przepowiednia pana z PWN odnośnie zwrotu "na Wilanowie" się spełniła. Chyba, że w odniesieniu jedynie do nowych osiedli, które tam intensywnie budują...

                        No i chyba pora wydzielić ten "oftop" jako nowy wątek "Dyskusje o nazewnictwie miejskim" zanim odnośny moderator się zirytuje...
                        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                        Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                        @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                        Comment

                        • żąleną
                          Sojowe Oddziały Bojowe
                          • 01-2002
                          • 13239

                          #13
                          Faktycznie, jest jeszcze kwestia odrębności (jakkolwiek pojmowanej). Choć podejrzewam, że z biegiem czasu ta odmiana będzie się jednak ujednolicać.

                          Comment

                          • grzeber
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 2868

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy Wyświetlenie odpowiedzi
                            A cela "w Mokotowie" bierze się też nie od tego (bo gdy Mokotów był wsią, to i więzienia w niej nie było; pojawiło się po przyłączeniu Mokotowa do Warszawy, czyli po 1916 r.), tylko jako skrót od "w więzieniu na Mokotowie". Ci, co kiblowali w ZK na Białołęce, też mówią "siedziałem w Białołęce"...
                            Offtopujemy dalej

                            Wydaje mi się, że jednak popularniejsze są zwroty "na Białołęce" i ewentualnie "na Rakowieckiej".
                            A co do części Warszawy to wydaje mi się, że to co ma dłuższe związki z Warszawą i analogicznie było usytuowane bliżej i wcześniej zostało wchłonięte (zdecydowana większość) określa się jako "na Ochocie, Woli, Grochowie, Kamionku, Pradze, Sielcach, Czerniakowie itp.", o tych częściach, które włączono później mówi się już "w Aninie, Józefosławu, Jeziorkach itp". Podobnie ma się z krajami o tych, co historycznie były częścią Polski lub miały bliższy związek mówimy "jadę na Ukrainę, Białoruś, Litwę". Nie wiem tylko dlaczego tak samo stosuje się przy Słowacji.
                            pozdrawiam
                            www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                            Comment

                            • zgroza
                              Senior
                              • 03-2008
                              • 3597

                              #15
                              Nie wspominając o Węgrzech.
                              Ale przecież oba kraje też kiedyś miały bliskie związki z Polską. Tak koło 1030, 1370 i 1440 roku
                              Last edited by zgroza; 12-05-2009, 21:16.
                              Lotna ekspozytura browaru

                              Też Was kocham.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎