Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fredda z piwem potyczki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Fredd00
    Member
    • 07-2009
    • 88

    Fredda z piwem potyczki

    Wykorzystując fakt, że nawet w największe upały w podpiwnioczonym domku na dole mam 20-21 stopni i miło chłodem od cementowej podłogi “ciągnie” postanowiłem rozpocząć przygodę z piwowarstwem nie zważając na upały. Dodam, że w zanadrzu mam głęboką piwnicę u rodziców, w której nigdy nie jest więcej jak 17 C.

    Do rzeczy więc…jak każdy świerzak w branży zacząłem od brewkita – kupiłem IPA i Lagera od Coopersa. Na pierwszy ogień poszło IPA.

    Zainspirowany czyimś postem zamiast sypać do brewkita glukozę, wrzuciłem do garnka 2 kg słodu Pale Ale i potrzymałem toto w temperaturze oscylującej miedzy 62 – 65 C przez godzinkę. Woda z Lidla 5 L za 1,49 zł, ale czytam, że to strata pieniędzy, wiec następnym razem wezmę wodę z ujęcia głębinowego, jakie mam kilometr od domu – zawsze 6 zeta zostanie w kieszeni, w sam razik na 4 „Noteckie niepasteryzowane”.

    Zlałem do pojemnika fermentacyjnego, potem pozostały słód kilkakrotnie wrzątkiem przepłukałem (tak z 5 razy po 1 L), cedziłem przez bardzo drobne metalowe sito Fakelmana. Tak przygotowany roztwór o objętości ok. 10 L miał ok. 13 Blg (o ile prawidłowo odczytałem), potem zawartość Brewkita i kolejne 10 L wody. Brzeczka miała nieco ponad 12 Blg, kolor całkiem ładny, smak też. Drożdże aktywowałem przed zadaniem, nawet się martwiłem, że za wcześnie, bo brzeczka strasznie wolno stygła. W końcu w akcie desperacji wrzuciłem do brzeczki 4 wkłady do lodówki turystycznej, poskutkowało – w 10 minut z około czterdziestu stopni do dwudziestu kilku zeszło.

    Oczywiście wkłady przez wrzuceniem umyłem na wszelki wypadek w Ludwiku i wypłukałem. Ruszyło nad ranem – bulgoce przyjemnie, nawet martwię się czy nie za szybko. Temperatura w jakiej przebiega fermentacja to 21 C, a przy komputerze przy którym to piszę cholerne 27 C, wiec jak sobie zaraz nie zadam zimnego niepasteryzowanego „Kasztelana” to oszaleję.

    Dodam, że sprzęt pierwszy raz używany, więc nie szalałem z ługiem sodowym, a jedynie najpierw wrzątkiem, a potem ciepłą wodą z Ludwikiem umyłem. Mam dwa zbiorniki fermentacyjne, docelowo chcę mieć ich 4 może 5 i mieć zasadniczo nieustannie minimum dwa cichej i jeden w burzliwej.

    Jak się uda to z drugą puszką Coppersa chce postąpić podobnie, tylko zastanawiam się nad słodem – mam wiedeński i pilźnieński do dyspozycji (do Lagera) chyba wiedeński wybiorę…

    Tak, to na razie z moim piwowarstwem wygląda – pozdrawiam wszystkich!
  • jacer
    Senior
    • 03-2006
    • 9875

    #2
    jak już tak daleko doszedłeś z zacieraniem to se odpuść te puszki.
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • Fredd00
      Member
      • 07-2009
      • 88

      #3
      No tak, ale jak już kupiłem (kupiłem dwie za jednym razem) to przecież nie wyrzucę....

      Comment

      • mas1519
        Member
        • 01-2007
        • 31

        #4
        Więc z konserwy zrób jedno a ze słodu drugie
        Ten tank bar mnie trzyma, ja muszę być blisko
        Jak nałogowiec czekać na ten znak
        Ten tank bar jest dla mnie jak dla Francuza bistro
        Bez niego jestem dętka czyli flak

        Comment

        • Fredd00
          Member
          • 07-2009
          • 88

          #5
          Dzisiaj poszło na cichą - smak OK, zapach też, ino mętne jakoś tak, ale to chyba tak ma być...stoi sobie teraz w ok 18 C i dojrzewa

          Myślami jestem już przy piątku kiedy nastawię warkę wyłącznie na słodzie

          planuję
          2 kg pilznieńskiego
          2 kg wiedeńskiego,
          50 g granulatu lubelskiego -

          Jakie drożdze radzicie dać mam pod ręką Safale S-04, Saftbrew - S-33 i US - 05. Ile zużyć z saszetki - 1/3 czy 1/4 ??

          Ponieważ lubię piwo "wytrawne" planuję zrobić jedynie przerwę scukrzającą - aż do próby jodowej i potem zagotować i nachmielić

          Comment

          • bielok
            Senior
            • 10-2007
            • 338

            #6
            cześć

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Fredd00 Wyświetlenie odpowiedzi
            Jakie drożdze radzicie dać mam pod ręką Safale S-04, Saftbrew - S-33 i US - 05. Ile zużyć z saszetki - 1/3 czy 1/4 ??
            Ponieważ lubię piwo "wytrawne" planuję zrobić jedynie przerwę scukrzającą - aż do próby jodowej i potem zagotować i nachmielić
            jak lubisz piwa wytrawne bez posmaków ale'owych fermentuj na us-05 w mozliwie niskich temepraturach (15*C) 1/3 saszetki wystarczy ...
            anioły śmierdzą potem
            żrą kiełbasę
            mają w dupie żywych

            Comment

            • Fredd00
              Member
              • 07-2009
              • 88

              #7
              zatarte

              pilznieński i wiedeński po 2 kg, jedna przerwa ok 70 minut w temp 61 - 67 C, ok 50 g "Marynki" wygotowałem przez 30 minut w 3-4 litrach wody i dodałem do brzeczki

              Chłodzi się do rana, na razie ma w temp 50 C 8 Bulgotów - będzie miało wiecej w 20 C??

              Dam US - 05 zgodnie z radą kolegi (dzięks ), wyszło ok 22 - 24 litry brzeczki (żal było słodu i płukałem i płukałem....może błąd i stąd mało Bulgotów)

              Pozdrawiam!

              PS. Kolega spróbował zlewek znad osadu IPA po tygodniu cichej w pecie, w lodówce i się zachwycił smakiem - niech żyje piwowarstwo amtorskie

              PPS. W kuchni od 21 jak dzieciar zasnął do ok 24
              Last edited by Fredd00; 24-07-2009, 23:21.

              Comment

              • Fredd00
                Member
                • 07-2009
                • 88

                #8
                Do rana brzeczka przestygła i ma 10,5 Blg w 26 C - będzie dosyć orzeżwiające i lekkie chyba, drożdże dodane - trza się będzie chyba do czegoś ciemniejszego i mocniejszego w przyszłości przyłożyć

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Fredd00 Wyświetlenie odpowiedzi
                  ok 50 g "Marynki" wygotowałem przez 30 minut w 3-4 litrach wody i dodałem do brzeczki
                  A dlaczego nie gotowałeś chmielu w brzeczce? Chmiel, oprócz goryczki, ma jeszcze związać białka pozostające w brzeczce po zacieraniu.

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Fredd00 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Chłodzi się do rana, na razie ma w temp 50 C 8 Bulgotów - będzie miało wiecej w 20 C??
                  Tak, będzie więcej.

                  Następnym razem gotuj chmiel w brzeczce, to sobie jej przy okazji dodatkowo nie rozcieńczysz niepotrzebnie
                  Last edited by Marusia; 25-07-2009, 08:21.
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • mark33
                    Idę po piwo do piwnicy.
                    • 04-2005
                    • 3283

                    #10
                    Tu masz kilka przeliczonych gęstości BLG do temperatury odczytu.

                    Comment

                    • Marusia
                      Senior
                      • 02-2001
                      • 20211

                      #11
                      Nic ważnego - pomyłkowy wpis tu był
                      Last edited by Marusia; 25-07-2009, 10:24.
                      www.warsztatpiwowarski.pl
                      www.festiwaldobregopiwa.pl

                      www.wrowar.com.pl



                      Comment

                      • Fredd00
                        Member
                        • 07-2009
                        • 88

                        #12
                        Po powrocie z tygodniowego pobytu nad Bałtykiem stwierdzam, że niestety chyba nie zachowałem reżimu sanitarnego, bo cuś podejrzanie smakuje i pachnie wynik burzliwej fermentacji - jako, że nieszczęścia chodzą parami zapomniałem umyć Ballingometru i przykleił się do menzurki (podczas odklejania menzurka pękła)

                        Plusy dodatnie są takie, że na potrzeby wyjazdu na wakacje kupiłem 20 L lodówkę turystyczną i teraz spróbuję zacierania w lodówce, do tego czas skonstruować naczynie filtracyjne z wężykiem z oplotu.

                        Podsumowując, szkoda trochę surowców i pracy, ale porażkę z warką nr II traktuję jako taktyczny odwrót, czas przegrupowac siły, pozamawiać słody i do boju.

                        Na pocieszenie pozostaje IPA z konserwy, które jest po prostu pyszne.

                        Pytanie natury praktycznej: większość receptur jest na 20 L, większość naczyń fermentacyjnych jest na 33 L - czy to aby nie marnacja?? Może by przemnożyć proporcje przez 1,25 i ważyć po 25 litrów - robota ta sama, ale piwa wiecej...

                        Comment

                        • Fredd00
                          Member
                          • 07-2009
                          • 88

                          #13
                          EDIT: wygląda na to, że niekoniecznie warka nr II nie udała się, po pierwsze spuściłem kolejną próbkę bez osadu drożdżowego i jest lepsza, po drugie fermentacja burzliwa chyba się jeszcze nie zakończyła (woda rurce znów się podnosi) - zadałem drożdzy tydzień temu i wyjechałem, nie wiem kiedy ruszyło, ile trwa burzliwa po zacieraniu?? Założyłem, że tak jak z konserwy po 7 dniach jest posprzątane

                          Comment

                          • fidoangel
                            Senior
                            • 07-2005
                            • 3489

                            #14
                            Zasadniczo te 20-to litrowe przepisy to według mnie raczej mniejszość, przynajmniej na tym forum. Miałem wrażenie , że wszyscy warzą właśnie po ok 25 litrów oprócz paru ekstremistów

                            To właśnie jest optymalna warka przy zastosowaniu standardowego sprzętu.
                            "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                            Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                            Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                            Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                            Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                            Comment

                            • Fredd00
                              Member
                              • 07-2009
                              • 88

                              #15
                              Dziś zlałem na cichą - jest trochę wodniste, ale czuć i goryczkę i alkohol - przypomina piwo. Zastanawiam się, czy np. nie dać jakiegoś syropu malinowego czy coś - nie będzie tak czuć, że rozwodnione.

                              Ile Bulgotów nie wiem, bo zamówiłem plastikową menzurkę w miejsce zbitej więc póki paczka nie przyjdzie nie mam jak odczytać. Skoro o zamawianiu mowa, to zamówiłem kolejne dwa fermetatory i prawie 30 kg różnych słodów - jesień będzie gorąca

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎