Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

do chmielu i przypraw

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    do chmielu i przypraw

    W Ikei można kupić za 10 zł takie ustrojstwo do przypraw - kulka o średnicy około 6 cm, wykonana z drobnej stalowej siateczki. Ja używam tego to chmielu granulowanego - pakuję te granule do środka i zanurzam w gotującej brzeczce. Bardzo ułatwia filtrowanie - prawie nic chmileu nie przedostaje się do brzeczki.
    Używam tego na 10 litrów brzeczki, ale chmielu zmieści się także porcja na 20 litrów.
    Można tego również używać przy produkcji piw z przyprawami, zarówno podczas gotowania, jak i fermentacji.
    Z chmielem trzeba uważać, bo "puchnie" podczas gotowania, nie dawać za dużo, zeby nie rozerwał kulki.
  • volker
    Senior
    • 10-2001
    • 634

    #2
    Re: do chmielu i przypraw

    Krzysiu napisal/a
    nie dawać za dużo, zeby nie rozerwał kulki
    Hm, nie tylko żeby nie rozerwał kułki, lecz także, żeby gotująca woda miała łatwy dostęp do chmielu. To jest to samo, jak z herbatką - jeżeli liście są mocno pakowane w kułce, woda nie może wylugować aromaty z nich.

    Ale, jak już pisałeś, jeżeli ilość do 10 litrów spokojnie mieści się w kułce, to dobrze. Do większych ilości można ewentualnie używać dwóch lub trzech kułek.

    Choć, w sumie nie jestem przekonany, że to w ogóle potrzebne - chmielu nie wyfiltruje się. On natomiast tworzy osad na dnie garnku i zostaje tam na miejscu, jeżeli dekantuję brzeczkę do ferment(at)ora.
    Volker

    Brunnenbräu Hausbrauerei

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Prawie cały chmiel granulowany wy wygotowaniu zostaje w kulce. A jeśli ktoś będzie uzywał chmielu prasowanego, to już w ogóle nie ma problemu, bo liście nie są zmielone.

      Comment

      • Shlangbaum
        Senior
        • 03-2005
        • 5828

        #4
        Nie polecam.

        Używałem tego kilka razy do chmielu granulowanego i się zawiodłem.

        Problem polega na tym, że granulat kiedy napęcznieje w tym zaparzaczu to zatyka szczelnie otwory i brzeczka nie może przez niego efektywnie przepływać tak jak przez zwykłą siateczkę do chmielu. Efekt był taki, że z takiej samej ilości granulatu jak w przypadku użycia woreczka lub gazy wychodziła zauważalnie o wiele niższa goryczka.

        Krakowski Konkurs Piw Domowych !

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎