Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Holandia, Rotterdam, Aelbrechtskolk 12, Stadsbrouwerij de Pelgrim

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4538

    Holandia, Rotterdam, Aelbrechtskolk 12, Stadsbrouwerij de Pelgrim

    Browarek mieści się w starej, historycznej dzielnicy Rotterdamu - Delfshaven. Z głównego dworca kolejowego można dojechać w kilkanaście min. tramwajem nr. 4. Ulica Aelbrechtskolk przebiega po obu stronach niezbyt szerokiego kanału zastawionego barkami i żaglowcami. Zabudowa to typowo holenderskie, malownicze, zabytkowe domy, a w dalszej części widoczny jest stary wiatrak. Browar mieści się po lewej stronie kanału obok kościoła z czerwonej cegły i najwyraźniej przyjął nazwę adekwatną do sąsiedztwa.
    Zaraz po lewej stronie od wejścia można podziwiać warzelnię z kadziami w drewnie, na kamiennych podmurówkach. Po prawej jest sala restauracyjno - barowa z długim, drewnianym barem z sześcioma nalewakami. My jednak wybraliśmy stoliki wystawione na zewnątrz, wprost na bruku, by móc podziwiać kanał i piękne kamieniczki.

    Do spróbowania mieliśmy 4 rodzaje piw:

    - Rotterdam Pils, 5,5% alk. Kolor żółty, mocno mętne. Piana z początku na około 2 - 3 cm, dość szybko opadła pozostawiając jedynie niewielką obrączkę. Zapach mocno słodowy z drożdżowym. W smaku już zupełnie słodowe, majaczy tylko gdzieś leciutka nuta owocowa. Jak na tak jasną barwę piwa, to aż dziwne że nie jest lżejsze w smaku. Dla wielbicieli słodyczy. 2,60 €.

    - Pelgrim Witbier. 5,0% alk. Barwy żółtej, mocno mętne. Piana śnieżnobiała, gęsta, drobnopęcherzykowa na około 3 cm, opadając pozostawia firankę na szkle aż do dna szklanki. Zapach bardzo dziwny, po raz pierwszy się z takim spotkałem. Pochodził zapewne od drożdży, a przypominał słynne dojrzewające sery i piwniczną stęchliznę. Niektórym mógłby się wydać wręcz nieprzyjemny (wtedy lepiej nie wwąchiwać się za bardzo). W smaku piwo bardzo przyjemne, cytrynowo kwaskowate, lekkie i dobrze gaszące pragnienie. Czy miało w sobie słód pszeniczny? Zapomniałem spytać, ale według mnie nie, lub bardzo mało, bo brak było smakowych wyznaczników pszenicy czyli bananów i goździków. Całkiem dobre. 2,60 €.

    - Rotterdamm Stoonbier. 6.0% alk. Barwa brązowo pomarańczowa. Piana piękna, gęsta, cała szklanka oblepiona praktycznie nieprzerwaną "firanką". Wyraźny zapach palonego słodu. Smak słodowy (ale nie słodki), świetnie zharmonizowana paloność i chmielowa goryczka. Jeśli piłbym z zamkniętymi oczami powiedział bym że to ciemne piwo. Bardzo dobre! 2,60 €.

    - Mayflower Tripel, 8,2% alk. Kolor ciemnozłoty, prawie klarowne. Zapach mocno słodowy z akcentem drożdżowym. Piana choć ładna (około 3 cm) i równomierna, opadła dość szybko, pozostawiając nieliczne ślady na szkle. Smak mocno słodowy i jak powiedział kolega, gdy piwo trochę się ogrzało, przypominało mu Warkę Strong. Dawno jej nie piłem ale coś mi się zdaje że w pewnym stopniu miał rację. Dla mnie zbyt słodkie. 3,20 €.

    Podsumowując: dla mnie świetny był Stoonbier, dobry Witbier, Pils zbyt słodki, a najmniej smakował Tripel. Oczywiście wszystkie ceny za 0,3 l piwa.

    Miejsce bardzo przyjemne, bardzo miła młoda obsługa, chętnie udzielająca informacji. Jeden z kelnerów (około 20-21 lat), słysząc naszą rozmowę, powitał nas po polsku, mówiąc bez obcego akcentu. Przepraszał że nie zna wszystkich słów, bo tylko mama jest Polką, on urodził się już w Holandii, a chętnie odwiedza babcię w Gdańsku. Pytaliśmy go dlaczego w Holandii nie ma "dużych" szklanek i kufli o pojemności 0,5 l. Niestety nie wiedział i stwierdził ze śmiechem, że 0,3 l to duża, bo ma mniejsze 0,2 l. Zostaliśmy też poczęstowani wytwarzanym na miejscu specjalnym serem Pelgrim.
    Miejscowe piwa można kupić także w butelkach z krachlą 0,75 l (6 €) lub 3 l (22 €). Firmowe szklanki i pokale są po 3 €.
    Oczywiście można tu także zjeść, menu dość bogate ale nie korzystaliśmy.
    Czynne codziennie oprócz poniedziałków w godz 12 - 24.

    Fotki w galerii:





  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23782

    #2
    Lokalna musztarda piwna - fajna sprawa, serek Pelgrim nieźle śmierdzący i dobrze pasujący do owej musztardy jak i miodu.
    Last edited by ART; 26-09-2009, 20:22.
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • dadek
      Senior
      • 09-2005
      • 4538

      #3
      Jak ten czas leci, zdawało mi się że byłem tu najwyżej przed 7-8 laty, zerknąłem na powyższy post a to już 14... No ale będąc w Rotterdamie wpaść było trzeba i zobaczyć co się zmieniło, więc zawitaliśmy do Pelgrima 15.07.2023.
      Zmian z zewnątrz jak i we wnętrzach nie stwierdziliśmy, wciąż to bardzo przyjemne klimatyczne miejsce w zabytkowym domu na na starówce. Ale jest zmiana w osobie piwowara, którego akurat zastaliśmy przy pracy. Teraz jest nim młody sympatyczny chłopak (z wyglądu 25 lat). Po chwili rozmowy zaprosił nas do zwiedzenia całego browarku, poprzednio obejrzałem tylko warzelnię 15 hl, która nie zmieniła swego miejsca po lewej stronie od wejścia. Na zapleczu znajduje się kwadratowa kadź fermentacyjna o pojemności dwóch warek oraz 8 poziomych tanków leżakowych.
      Mimo szczupłości miejsca są też 4 drewniane beczki dębowe napełnione Imperial Stoutem 20°Blg, który ma być dostępny na święta w grudniu. Mogło by się wydawać, że trochę cienki jak na IS, ale próbka którą zostałem poczęstowany wykazała, że już był bardzo dobry.
      Wszystkie czynności w browarze odbywają się ręcznie, łącznie z napełnianiem butelek na prostej 8-drożnej napełniarce. Obecnie nie zauważyłem w sprzedaży butelek większych niż standardowe w Holandii 0,33 l w cenach 3,30-3,80 €. Firmowy pokal można kupić za 4 €.

      15.07.23 wszystkie krany były wykorzystane, więc do wyboru było 6 piw:
      - Solomon (IPA) 5%
      - Bradford (Hefeweizen) 5,2%
      - Citra Weipa (Weizen IPA hoevebrugsche) 5,5% (nie piłem obawiając się, że to z dodatkiem jakichś owoców)
      - Zonnelief (Witbier frambozen) 5,8% (nie piłem bo wiedziałem, że frambozen to maliny)
      - Blond 6% (nie zapisałem nazwy)
      - Billington (Doppelbock) 8%

      Wszystkie lane piwa w jednej cenie 4,70 € oczywiście w objętości 0,3 l. I wszystkie 4, które wypiłem były bardzo dobre, świetna klasyka gatunków, młody piwowar może być z siebie dumny czego nie omieszkałem mu powiedzieć. A jak widać przekrój oferowanych stylów jest duży więc, może i zwolennicy owocowych piw też by byli zadowoleni. Warto wpaść i samemu sprawdzić.

      Galerii nie ma więc wrzucam foty ponownie: 1. Budynek browaru zza kanału (po lewej od kościoła) 2. Jak zawsze można też piwkować przed browarem 3. Warzelnia i napełniarka do butelek 4. Kadź fermentacyjna 5. Tanki leżakowe

      Click image for larger version  Name:	DSC07416.JPG Views:	0 Size:	33,9 KB ID:	2334810 Click image for larger version  Name:	DSC07420.JPG Views:	0 Size:	42,2 KB ID:	2334811 Click image for larger version  Name:	DSC07421.JPG Views:	0 Size:	38,5 KB ID:	2334812 Click image for larger version  Name:	DSC07424.JPG Views:	0 Size:	36,6 KB ID:	2334813 Click image for larger version  Name:	DSC07422.JPG Views:	0 Size:	40,1 KB ID:	2334814
      Last edited by dadek; 28-08-2023, 20:35.

      Comment

      • dadek
        Senior
        • 09-2005
        • 4538

        #4
        6. Beczki z Imperial stoutem 7. Główna sala z barem 8. Ogródek na wewnętrznym dziedzińcu 9. Solomon (IPA) 10. Bradford (Hefeweizen)

        Click image for larger version  Name:	DSC07423.JPG Views:	0 Size:	45,0 KB ID:	2334816 Click image for larger version  Name:	DSC07425.JPG Views:	0 Size:	38,8 KB ID:	2334817 Click image for larger version  Name:	DSC07428.JPG Views:	0 Size:	39,1 KB ID:	2334818 Click image for larger version  Name:	DSC07426.JPG Views:	0 Size:	60,6 KB ID:	2334819 Click image for larger version  Name:	DSC07429.JPG Views:	0 Size:	52,9 KB ID:	2334820
        Last edited by dadek; 28-08-2023, 20:34.

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎