Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

POMOC (normy)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • winczer
    Senior
    • 05-2002
    • 233

    POMOC (normy)

    Normy na etykietach-oznaczają właściwie lata w których ta etykieta była stosowana,i tak:PN-66 oznacza że jest to etykieta używana przez browary w latach...no powiedzmy 1965-1967.Czym mniejsza norma-tym cenniejsza etykieta(choć nie jest to wiodacą regułą.Etykiety tzw. PPF-y (Panstwowy.Przemysł.Fermentacyjny.)były stosowane na początku lat 50-tych,i te są bez norm.Etykiety przedwojenne równierz nie mają norm(te ą najcenniejsze)Dalszych szczegółowych informacji(w razie potrzeby)pisać na :winczer@wp.pl
    Pij piwo.....będziesz wielki!!!

    ZAPRASZAM DO OGLĄDANIA: http://www.youtube.com/watch?v=NyjkqS-TwFs
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Oj, kolego ... Jak już pisać, to tak, żeby nie trzeba było poprawiać

    symbol normy PN-66/A-79098 oznacza:
    - PN: Polska Norma,
    - 66: wydana w roku 1966,
    - A: dotyczy przemysłu spożywczego,
    - 79098: numer normy, ten konkretny dot. piwa (na napoje bezalkoholowe, w tym piwa do 1,2 alk. nr 79032)

    Najistotniejsze w tym jest, że norma obowiązuje od czasu jej opublikowania do jej likwidacji lub zmiany, więc PN-66 obowiązywała od 1966 r do 1973 r. (w tym roku nastąpiła kolejna modyfikacja). Nie mogła obowiązywać wcześniej !!! A więc etykiety z normą PN-66 produkowano w latach 1966 - 73.

    PPF-y dla odmiany nie były produkowane na początku lat pięćdziesiątych, a w latach czterdziestych. Od 1950 roku (do 1954) obowiązywały tzw. standarty.

    Comment

    • darek99
      Senior
      • 04-2002
      • 2147

      #3
      Normy

      Robert, Krzysiek ma całkowitą racię, ale wartość kolekcjonerska poszczególnych etykiet jest bardzo zróżnicowana, i cała zabawa polega na tym żeby mieć w zbiorze białe kruki, tylko gdzie ich szukać.
      Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
      Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
      skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
      Epikur z Samos.

      Comment

      • maryhh
        Senior
        • 02-2001
        • 1895

        #4
        Zresztą wszelkie dane o normach można uzyskać w POLSKIM KOMITECIE NORMALIZACYJNYM (PKN) jak również zakupić interesujące pozycje.
        Jeśli ktoś potrzebuje namiary to mogę podać.
        Wspieraj swój Browar! I Ty możesz zostać PREMIEREM!
        "do ciężkiej pracy jestem za lekki,
        do lekkiej pracy jestem za ciężki"

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          Re: Normy

          darek99 napisal/a
          Robert, Krzysiek ma całkowitą racię, ale wartość kolekcjonerska poszczególnych etykiet jest bardzo zróżnicowana, i cała zabawa polega na tym żeby mieć w zbiorze białe kruki, tylko gdzie ich szukać.
          Jasna sprawa, ale ja wyjaśniałem normy, a wartość kolekcjonerska tylko w pewnym stopniu zależy od wieku etykiety.

          Comment

          • Cooper
            Senior
            • 11-2002
            • 6055

            #6
            To jeszcze ja coś dowalę od siebie. Nie wiem jak jest oficjalnie ale w praktyce normy piwne wchodzą na etykiety z 2-letnim opóźnieniem. Pamiętam że 89-tki pojawiły się w 1991 roku a najnowsze 95-tki w 1997. "Górną datę graniczną" PPF-ów wyśrubował bym do roku 1951 lub 1952. Na niektórych PPF-ach są sygnatury drukarni z tymi rocznikami , co prawdopodobnie oznacza rok zamówienia w drukarni lub zaprojektowania tych etykiet ( np. na Ciechomicach).Standardy "chodziły" jeszcze dobrze po 1954 roku.Np ZDRÓJ z Wyszkowa ma nadrukowaną normę PN-57 a na identycznym lecz bez normy jest nastemplowany datownik "15 CZER. 1962" a więc nawet początek lat 60-tych.A wiek etykiety często ma się nijak do atrakcyjności (czyli i ceny) etykiety. Np popularne carskie Jungi są po kilkanaście złotych , a np. jeden Okuniew z lat. 90. który jest cenny bo omyłkowo pasy w nim są wydrukowane w przeciwną stronę (jakby negatyw) - ponoć u "Allergików" poszedł za 5 dyszek , ale może się tutaj mylę.
            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

            Comment

            • becik
              Senior
              • 07-2002
              • 14999

              #7
              Cooper napisał(a)
              Np popularne carskie Jungi są po kilkanaście złotych , a np. jeden Okuniew z lat. 90. który jest cenny bo omyłkowo pasy w nim są wydrukowane w przeciwną stronę (jakby negatyw) - ponoć u "Allergików" poszedł za 5 dyszek , ale może się tutaj mylę.
              nie nie mylisz się
              Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎