Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

W kuchni po prawej się warzy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • leona
    PremiumUżytkownik
    • 07-2009
    • 5853

    W kuchni po prawej się warzy

    Już jakiś czas temu mój nanobrowar zaczął działalność ale wobec wątpliwości czy warzenie ze słodów to warzenie, nie ujawniałem się, że tak powiem, wprost.

    Pierwsze dwie warki były z ekstraktów, z samodzielnym chmieleniem.
    #1 Pszeniczne na wesowych puchach i drożdżach WB-06. Wyszło za ciemne chyba dlatego, że nie uwzględniłem faktu iż WES swój pszeniczny ekstrakt ma w 20% jęczmienny.
    W smaku przechmielone i zbyt drożdżowe.

    #2 Stout, ekstrakty mieszane wesowo mutonsowe zadane drożdze Danstar Nottingham. Ponad 2 miesiące od butelkowania smakuje jak stout. I to traktuję jako maluuutki sukces.

    Być może dla niektórych będzie to ciekawostka, że te warki zostały popełnione po zakupie cukromierza, termometru naklejanego na akwarium i surowców ("wiadrofermentor" i szklany balon stały od kilku lat w piwnicy), a kapslownica była pożyczona.
  • leona
    PremiumUżytkownik
    • 07-2009
    • 5853

    #2
    Warka #1(3) Pale Ale

    Przyjmuję numeracje warek zgodną z numeracją prasy - numer warki tegorocznej (nr od początku warzenia).

    Browar na pierwszej etykiecie miał nazwę Kuchenny Mikrobrowar "Po Prawej" i niech tak zostanie.
    Chodziło o to, że kuchnia jest po prawej od wejścia ale jakoś tak się też złożyło, że ja również jestem po prawej... od kiedy pamiętam. Może Bismarck nie miał racji mówiąc: " Kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie skurwysynem, ale kto na starość socjalistą pozostał, ten jest po prostu głupi"? Wybór między byciem skurwysynem a głupkiem jest jednak trudny.

    Wracamy do piwa.

    Pierwsza warka zacierana. Kadź zacierno-warzelną na razie mam 13 litrową i stąd te mikrozasypy

    Zasyp
    • słód pale ale - 2 kg
    • słód karmelowy jasny - 0,1 kg
    • słód karmelowy ciemny - 0,1 kg


    Zacieranie
    • 60' w temperaturze 68-64 stopnie
    • podgrzanie do 78 stopni i filtracja


    Gotowanie
    • w 10' 30g Marynka (8,3% alfa)
    • w 60' 20g Lubelski (3,7% alfa)


    Zadane drożdże Safebrew US-05. Blg. początkowe ~12,5. Blg. po cichej ~3

    Ucieszyła mnie wydajność zacierania. Jak na pierwszy raz 65% wydaje się dobrym wynikiem. Zwłaszcza, że wysładzanie było chaotyczno-nie do końca skoordynowane

    Comment

    • leona
      PremiumUżytkownik
      • 07-2009
      • 5853

      #3
      Warka #2 Brown Ale

      Anglików ciąg dalszy, teraz pora na coś mniej chmielonego.

      Zasyp
      • słód pilzneński jasny - 2 kg
      • słód karmelowy ciemny - 0,2 kg
      • słód karmelowy jasny - 0,15 kg



      Zacieranie
      • 15' w temperaturze 52*
      • 60' w temperaturze 67*
      • 10' w temperaturze 72*
      • podgrzanie do 78 stopni i filtracja



      Gotowanie (70')

      w 10' 10g marynka (8,3% alfa)
      w 60' 15g żatecki (3,6% alfa)


      14 litrów brzeczki 10,5 Blg. zadane ok. 5 g uwodnionych drożdży Safebrew US-05. Pięknie pracują, po trzech dniach "urobiły" do 3,5 Blg.

      Doczytałem i wynika, że pierwsza przerwę (białkową) mogłem sobie odpuścić a druga powinna być w temperaturze 62*. A tak wyszło mi trochę po angielsku, trochę step mash. Zobaczymy.
      Last edited by leona; 09-03-2010, 15:49.

      Comment

      • Seta
        Piję piwo
        • 10-2002
        • 6964

        #4
        Jakbyś był w "naszych" terenach - zapraszam na wymianę.
        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

        Comment

        • leona
          PremiumUżytkownik
          • 07-2009
          • 5853

          #5
          Gdzież mi się chwalić.
          Ale dziękuję, na pewno skorzystam

          Comment

          • leona
            PremiumUżytkownik
            • 07-2009
            • 5853

            #6
            Małe podsumowanie dotychczasowego warzenia.
            Generalnie zacieranie jest proste gdyby nie kłopoty z utrzymaniem temperatury Z przodu garnka mam 'x' a z tyłu 'x+3'. Pod znakiem zapytania stawia to zacieranie jednotemperaturowe bo jak okazało się przy pale ale celcjusze falowały mi w przedziale 64-68 i to nie koniecznie w jednym kierunku ale chyba ruchem konika szachowego

            Pierwsza filtracja i wysładzanie były chaotyczne przez co trwały ponad 2 godziny. Niepotrzebnie wysładzając wzburzałem młóto i czekałem aż osiądzie ponownie. Za drugim razem, w starym stylu, położyłem talerzyk i stopniowo dolewając wodę chyba udało mi się spowodować opisywane przez wielu, tłoczenie brzeczki w dół, bez niepotrzebnego mieszania z czystą wodą. Ciekawe, że w obu wypadkach wydajność była taka sama, ok. 65%

            W związku z tym, że założyłem sobie, iż moje warzenie ma być raczej sposobem na uzupełnienie piwniczki w niezbyt dostępne w Polsce piwa, warki mam małe. Takie jedno skrzynkowe. Przynajmniej na razie.

            Na dniach planuję warzenie wita i alta.
            W związku z tym zastanawiam się czy drożdże s-33 pociągną mi w 14-16* bo chciałbym alta fermentować w zalecanych niższych zakresach temperatur, a tyle akurat mam w piwnicy.
            Druga sprawa to surowce niesłodowe. Jak przelicza się na blg. potencjał płatków i ziarna niesłodowanego? Szukałem ale się nie doszukałem.

            Comment

            • Seta
              Piję piwo
              • 10-2002
              • 6964

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leona Wyświetlenie odpowiedzi
              1. W związku z tym zastanawiam się czy drożdże s-33 pociągną mi w 14-16* bo chciałbym alta fermentować w zalecanych niższych zakresach temperatur, a tyle akurat mam w piwnicy.
              2. Druga sprawa to surowce niesłodowe. Jak przelicza się na blg. potencjał płatków i ziarna niesłodowanego? Szukałem ale się nie doszukałem.
              1. Wg producenta "Rekomendowana temperatura fermentacji: 15C – 24C." (źródło).
              Nie powinno być problemów, może przedłóż fermentację o parę dni.

              2. Wg. W. Kunze:
              Zawartość ekstraktu w słodzie jasnym: 79-82% suchej masy.
              "Wydajność ekstraktu z pozbawionej zarodków kukurydzy wynosi około 77 do 78%, a w przeliczeniu na suchą substancję 88-90%."
              W praktyce: jeśli chcesz dodać ~10-20% jakiś płatków, to bym się różnicami zbytnio nie przejmował i liczył to jak słód.
              Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

              Comment

              • leona
                PremiumUżytkownik
                • 07-2009
                • 5853

                #8
                Warka #3(5) Altbier ekstremalny

                Korzystając z temperatury w piwnicy w okolicach 15*C, postanawiam wypróbować drożdże Safbrew S-33 w dolnych zakresach rekomendowanej temperatury fermentacji.
                Seta dzięki za zwrócenie uwagi, że ich minimum temperaturowe to 15 a nie 18*C, jak myślałem.

                Zasyp
                • słód monachijski typ I - 2,00 kg
                • słód pilzneński - 1,00 kg
                • słód karmelowy ciemny - 0,05 kg


                Zacieranie
                • 50' - temp. 65-63*C
                • 20' - temp. 73-72*C


                Negatywna próba jodowa była już po 40 minutach ale nie wierzę jodynie do przemywania ran.

                Gotowanie 65 minut
                • 10' - 25 g Magnum
                • 60' - 5 g Żatecki


                14 litrów brzeczki 11,2 Blg zadane ok. 5 g uwodnionych S-33.
                Zaskoczyła mnie słaba wydajność, liczyłem na 13 Blg.
                Ten alt będzie ekstremalny. Gęstość początkowa na granicy (a w zasadzie poniżej) stylu, goryczka ok. 50 IBU, też. Gorzko!

                Mam wątpliwość czy dać ruszyć drożdżom w temperaturze pokojowej czy od razu do piwnicy?

                Comment

                • Seta
                  Piję piwo
                  • 10-2002
                  • 6964

                  #9
                  Ja bym zaniósł od razu, żeby mieć porządek w kuchni... Zanim piwo osiągnie temperaturę otoczenia też trochę czasu minie. Tylko upewnij się, że masz 15 a nie np 13...
                  Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                  Comment

                  • leona
                    PremiumUżytkownik
                    • 07-2009
                    • 5853

                    #10
                    Po niepełnej dobie drożdże śmigają, aż miło. Temperatura na fermentorze 18*C (o 3 stopnie więcej niż otoczenia) czyli nawet śpiwora mu nie zakładam

                    Mam chytry plan wykorzystać jeszcze piwnicę na dolniaka - obniżę jeszcze temperaturę, nastawię marcowe a alt pójdzie na lagerowanie.

                    Comment

                    • leona
                      PremiumUżytkownik
                      • 07-2009
                      • 5853

                      #11
                      Cholerka, w przyszłym tygodniu szykuje mi się wyjazd i nici z planu wykorzystania chłodnej piwnicy do dolniaka. Plan był taki, że kończę fermentację alta, obniżam temperaturę i zaczynam fermentować marcowe.
                      Służba nie drużba i plan muszę wcielić w życie do niedzieli.
                      Teraz wygląda to tak, że alta zostawię na przedłużonej burzliwej i dostawię mu towarzystwo marcowego.
                      Poradźcie czy ma to sens nastawiać dolniaka w ~14*C?

                      Comment

                      • Seta
                        Piję piwo
                        • 10-2002
                        • 6964

                        #12
                        Chyba nie bardzo. Piwo wyjdzie, ale raczej nie pils. Chyba lepiej zrób coś innego.
                        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                        Comment

                        • Marusia
                          Senior
                          • 02-2001
                          • 20211

                          #13
                          14 stopni to górna granica do fermentacji dolniaka. Pytanie, czy się utrzyma przez miesiąc jeszcze, potrzebny do fermentacji marcowego? Jak nie, to wyjdzie marcowy z klimatami estrowymi - nie trzymający się w stylu, ale też bardzo smaczny
                          www.warsztatpiwowarski.pl
                          www.festiwaldobregopiwa.pl

                          www.wrowar.com.pl



                          Comment

                          • Seta
                            Piję piwo
                            • 10-2002
                            • 6964

                            #14
                            Granicą nie jest 12 stopni? Trzeba też pamiętać, że temperatura piwa będzie wyższa.
                            Skoro i tak ma być zapewne bezstylowiec, to ja bym eksperymentował na maxa. Jakaś kasza lub przyprawa...
                            Last edited by Seta; 19-03-2010, 12:01.
                            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                            Comment

                            • Marusia
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 20211

                              #15
                              A ja bym właśnie zrobiła klasyczne marcowe, żeby sprawdzić, jak temperatura fermentacji wpłynęła na wynik No, ale to nie ja ani Ty warzymy - pozwólmy zadecydować Leonie
                              www.warsztatpiwowarski.pl
                              www.festiwaldobregopiwa.pl

                              www.wrowar.com.pl



                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎