Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Gatunki piw wielką czy małą literą?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • skitof
    Senior
    • 11-2007
    • 2478

    Gatunki piw wielką czy małą literą?

    No właśnie. Chyba jednak małą literą jak np. gatunki filmów. Z drugiej strony tradycja niemiecko-angielska narzuca dużą literę i ona często jest stosowana. Błędnie czy nie?
  • żąleną
    Sojowe Oddziały Bojowe
    • 01-2002
    • 13239

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
    tradycja niemiecko-angielska narzuca dużą literę
    A gdzie spotkałeś się z angielską pisownią wielką literą? Mam raczej odmienne obserwacje.

    Po polsku też zdecydowanie małą, nie wiem, dlaczego miałyby nas obowiązywać niemieckie tradycje językowe.

    Comment

    • skitof
      Senior
      • 11-2007
      • 2478

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
      A gdzie spotkałeś się z angielską pisownią wielką literą? Mam raczej odmienne obserwacje.

      Po polsku też zdecydowanie małą, nie wiem, dlaczego miałyby nas obowiązywać niemieckie tradycje językowe.
      Mam wrażenie, że po angielsku jest różnie, raz małą raz dużą. Po niemiecku co prawda tylko dużą, ale u nas stosuje się znowu raz małą raz dużą literę.

      Comment

      • Twilight_Alehouse
        Chmielowisko.pl
        • 06-2004
        • 6310

        #4
        Przede wszystkim sprawa porządkowa: prawidłowo mówi się "wielka litera", nie "duża".
        A w kwestii zasadniczej: gatunki i style piwne zarówno po polsku, jak i po angielsku piszemy małą literą, gdy wypowiadamy się o nich ogólnie, zaś wielką, jeśli chodzi o konkretną markę. Przykład: piwo górnej fermentacji w stylu stout, ale piwo marki Murphy's Stout.

        Comment

        • skitof
          Senior
          • 11-2007
          • 2478

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse Wyświetlenie odpowiedzi
          Przede wszystkim sprawa porządkowa: prawidłowo mówi się "wielka litera", nie "duża".
          A w kwestii zasadniczej: gatunki i style piwne zarówno po polsku, jak i po angielsku piszemy małą literą, gdy wypowiadamy się o nich ogólnie, zaś wielką, jeśli chodzi o konkretną markę. Przykład: piwo górnej fermentacji w stylu stout, ale piwo marki Murphy's Stout.
          Czyli np.: konkurs w kategoriach: witbier, dry stout, monachijskie jasne, english pale ale itp. Skąd w takim razie taka moda na pisanie gatunków wielką literą?

          Comment

          • kopyr
            Senior
            • 06-2004
            • 9475

            #6
            Nie do końca. Zasady polszczyzny są takie, że piszemy "pił ciepłego żywca z puszki", "jeździł starym mercedesem". Aczkolwiek sam na własne potrzeby raczej stosuję wielką literę, w przypadku nazwy konkretnego stylu piwa np. Russian Imperial Stout, a także konkretnej marki np. Spitfire, Ciechan Pszeniczne. Natomiast ogólnie piszę o stoucie, lagerze, pilsnerze.
            blog.kopyra.com

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
              Czyli np.: konkurs w kategoriach: witbier, dry stout, monachijskie jasne, english pale ale itp. Skąd w takim razie taka moda na pisanie gatunków wielką literą?
              No pewnie z zagranicy.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • skitof
                Senior
                • 11-2007
                • 2478

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                Nie do końca. Zasady polszczyzny są takie, że piszemy "pił ciepłego żywca z puszki", "jeździł starym mercedesem".
                I tak jest poprawnie?
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                Aczkolwiek sam na własne potrzeby raczej stosuję wielką literę, w przypadku nazwy konkretnego stylu piwa np. Russian Imperial Stout, a także konkretnej marki np. Spitfire, Ciechan Pszeniczne. Natomiast ogólnie piszę o stoucie, lagerze, pilsnerze.
                No, ale jaka jest różnica między Stout a stout, kiedy piszesz o pilsnerze, a kiedy o Pilsnerze?
                Swoją drogą, czy pilsner pisany przez s jest poprawne? Powinno być (chyba) pilzner (rozumiany jako czeski) i pils (niemiecki).

                Comment

                • kopyr
                  Senior
                  • 06-2004
                  • 9475

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                  I tak jest poprawnie?
                  Tak mnie uczyli w szkole, ale mnie osobiście się to nie podoba.

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                  No, ale jaka jest różnica między Stout a stout, kiedy piszesz o pilsnerze, a kiedy o Pilsnerze?
                  Swoją drogą, czy pilsner pisany przez s jest poprawne? Powinno być (chyba) pilzner (rozumiany jako czeski) i pils (niemiecki).
                  Największa różnica jest między Ale i ale.
                  Oczywiście, że pilsner czy pilsener jest poprawne. Nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy Pilzna. Po czesku Plzeň, po niemiecku Pilsen. Ta sama sprawa co z Czeskimi Budejowicami. Po niemiecku Budweiss i sŧąd Budweisser.
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23792

                    #10
                    Ja mam takie schorzenie, słuszne lub niesłuszne, że stosuję do niemieckich nazw gatunków wielką literę, do pozostałych małą. Pytanie Skitofa i mi przemknęło przez myśl wielokrotnie ale jakoś nie zgłębiłem tematu. Piszę "Weizen", ale jeśli już tłumaczę na polski - to "pszeniczne".
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • ART
                      mAD'MINd
                      • 02-2001
                      • 23792

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                      Tak mnie uczyli w szkole, ale mnie osobiście się to nie podoba.



                      Największa różnica jest między Ale i ale.
                      Oczywiście, że pilsner czy pilsener jest poprawne. Nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy Pilzna. Po czesku Plzeň, po niemiecku Pilsen. Ta sama sprawa co z Czeskimi Budejowicami. Po niemiecku Budweiss i sŧąd Budweisser.
                      Budweis, Budweiser
                      Last edited by ART; 11-04-2010, 22:34.
                      - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                      - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                      - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                      Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                      Comment

                      • kopyr
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 9475

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                        Budweis, Budweiser
                        Tak mi się wydawało, że coś za dużo ty SS.
                        blog.kopyra.com

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          • 02-2001
                          • 23792

                          #13
                          Wtedy Anheuser-Bush na pewno stosowałby w Stanach nazwę Buttwhite
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • Marusia
                            Senior
                            • 02-2001
                            • 20211

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                            Czyli np.: konkurs w kategoriach: witbier, dry stout, monachijskie jasne, english pale ale itp. Skąd w takim razie taka moda na pisanie gatunków wielką literą?
                            Ja na przykład mam lekką schizofrenię i piszę raz tak, raz tak i faktycznie, łapię się na tym, że nie wiem, co jest poprawne

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                            Tak mnie uczyli w szkole, ale mnie osobiście się to nie podoba.
                            Dobre, dobre

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                            Piszę "Weizen", ale jeśli już tłumaczę na polski - to "pszeniczne".
                            No właśnie, to chyba pamięć wzrokowa narzuca te klimaty - pewnie u mnie też
                            www.warsztatpiwowarski.pl
                            www.festiwaldobregopiwa.pl

                            www.wrowar.com.pl



                            Comment

                            • ART
                              mAD'MINd
                              • 02-2001
                              • 23792

                              #15
                              Ponieważ z jęz. niemieckim jestem na ty, to ból sprawia mi pisanie "weizen"
                              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎