Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Działalność gospodarcza

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • JAckson
    Senior
    • 05-2004
    • 6122

    Działalność gospodarcza

    Witam Koleżeństwo takim nietypowym zagadnieniem jak na forum piwne, bo nie będzie w nim nic o religii, wolności, polityce, piłce nożnej itp.

    Czy ktoś z Szanownego Koleżeństwa zakładał ostatnio (w 2010 roku) własną działalność gospodarczą? Chciałem się dowiedzieć jak obecnie wygląda procedura rejestracji, opłaty itp.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    MM961
    4:-)
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Obowiązuje zasada tzw. jednego okienka (PO - brawo!) to znaczy, że musisz obskoczyć tylko trzy instytucje. Najpierw idziesz do urzedu gminy, gdzie zakładasz działaność. Musisz wczesniej znaleźć w PKD działalność, jaką chcesz wykonywać. Tam składasz deklarację i urząd bierze to do przetworzenia, co polega na tym, że wysyła to do WUSu, który nadaje ci REGON i przysyła pocztą. Następnie udajesz się do ZUSU, gdzie składasz deklarację płatnika, a nastepnie do USu, gdzie składasz deklrację formy opodatkowania.

    Przez dwa lata możesz płacić obniżoną składkę emerytalno - rentową oraz zwolniony jesteś ze składki na fundusz pracy, co wychodzi niecałe 400 zł miesięcznie.

    Koniecznie PRZED założeniem działalości udaj się do Urzędu PRacy i sprawdź, czy nie dostaniesz bezwrotnej pożyczki na otwarcie działalności, w wys. do 18.000 zł. Trzeba tam wprawdzie trochę papierów powypełniać i biznesplan zrobić, ale warto, bo po roku trwania działalności ta pożyczka zostaje umorzona.

    PS. Z tego, co pamiętam, opłat brak albo są jakieś groszowe.
    Last edited by Krzysiu; 04-08-2010, 16:43.

    Comment

    • browariat
      Member
      • 04-2010
      • 46

      #3
      I jak teges, to jeszcze trzeba poczekać aż się zbierze "komisja alkoholowa" i udzieli zezwolenia, a oni to już sobie liczą w zależności.

      Comment

      • admiro
        Senior
        • 05-2005
        • 248

        #4
        Tak jak na pisał Krzysiu plus kilka uszczegółowień:

        0. Dofinansowanie z UP, pójść, dopytać, bardzo proste
        1. Gmina- wpis do ewidencji odebrać po kilku dniach (lub jak u mnie na wsi od ręki)
        2. Regon - owszem przyjdzie pocztą ale jak nie chcesz czekać tygodnia, jedź sam i poproś o wydanie od ręki
        3. Teraz otwierasz konto bankowe na działalności gospodarczej, tak obowiązkowe dla wpłaty podatków.
        4. US, gmina załatwia za ciebie aktualny odpowiednik NIP-1 (EDG1), sam składasz wybór formy opodatkowania, zgłoszenie do VAT (170 zł)
        5. ZUS, gmina załatwia ZFA (oryginał przyjdzie ci z ZUSu pocztą), sam składasz ZUA (zgłoszenie ubezpieczonego)
        6. Z obniżonego ZUSu możesz korzystać pod warunkami, przede wszystkim nie możesz wykonywać działalności na rzecz swojego byłego lub obecnego pracodawcy. Mały TIP, warto zgłosić firmę nie 1go a np 5go września, okres obniżonego ZUSu liczy się nie co do dnia, tylko do końca 24 miesiąca czyli 05-09-2010 do 30-09-2012, zamiast 01-09-2010 do 31-08-2012
        Moje piwo jest bezcenne.

        Schizma miodowa.

        Comment

        • Marusia
          Senior
          • 02-2001
          • 20211

          #5
          Dofinansowanie z UP to o ile się nie mylę wchodzi w grę tylko w przypadku osób bezrobotnych od ponad 12 miesięcy.
          www.warsztatpiwowarski.pl
          www.festiwaldobregopiwa.pl

          www.wrowar.com.pl



          Comment

          • admiro
            Senior
            • 05-2005
            • 248

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
            Dofinansowanie z UP to o ile się nie mylę wchodzi w grę tylko w przypadku osób bezrobotnych od ponad 12 miesięcy.
            Warto dopytać w swoim UP bo miałem już do czynienia z różnymi warunkami (np. zakup samochodu, są UP gdzie się da)

            W Cz-wie jest tak, nie ma wymogu 12 miesięcy pozostawania bezrobotnym, ale:

            Warunki, które powinien spełnić bezrobotny ubiegający się o środki na podjęcie działalności gospodarczej:

            * w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych;
            * nie posiadał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenie wniosku;
            * nie otrzymał dotychczas z Funduszu Pracy lub z innych środków publicznych bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej;
            * przedstawi zabezpieczenie w postaci poręczenia cywilnego przez 2 osoby uzyskujące dochód w wysokości co najmniej 1.400 złotych brutto miesięcznie każdy;
            * nie był w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu ustawy z dnia 06 czerwca 1997r. – kodeks karny.
            Moje piwo jest bezcenne.

            Schizma miodowa.

            Comment

            • Marusia
              Senior
              • 02-2001
              • 20211

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika admiro Wyświetlenie odpowiedzi
              * nie posiadał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenie wniosku;
              O to mi chodziło, myślałam, że w ogóle o jakiekolwiek "zatrudnienie" chodzi, mogłam się pomylić
              www.warsztatpiwowarski.pl
              www.festiwaldobregopiwa.pl

              www.wrowar.com.pl



              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika admiro Wyświetlenie odpowiedzi
                6. Z obniżonego ZUSu możesz korzystać pod warunkami, przede wszystkim nie możesz wykonywać działalności na rzecz swojego byłego lub obecnego pracodawcy...
                I nie można prowadzić samodzielnej działalności gospodarczej conajmniej od pięciu lat .

                Comment

                • fidoangel
                  Senior
                  • 07-2005
                  • 3489

                  #9
                  Plus kilka uszczegółowień:

                  0. Dofinansowanie z UP, pójść, dopytać, bardzo proste - zapomnij
                  1. Gmina- wpis do ewidencji odebrać po kilku dniach
                  2. Regon - owszem przyjdzie pocztą ale jak nie chcesz czekać tygodnia, jedź sam i poproś o wydanie od ręki - zapomnij, nie dadza bo nie mają prawa
                  3. Teraz otwierasz konto bankowe na działalności gospodarczej, tak obowiązkowe dla wpłaty podatków - olej i wpłacaj z prywatynego
                  4. US, gmina załatwia za ciebie aktualny odpowiednik NIP-1 (EDG1), sam składasz wybór formy opodatkowania, zgłoszenie do VAT (170 zł)
                  5. ZUS, gmina załatwia ZFA (oryginał przyjdzie ci z ZUSu pocztą), sam składasz ZUA (zgłoszenie ubezpieczonego) - i tak musisz tam pojechać i to szybko bo oni tylko zawiadamiają ZUS (kablują do ZUS)
                  6. Z obniżonego ZUSu możesz korzystać pod warunkami, przede wszystkim nie możesz wykonywać działalności na rzecz swojego byłego lub obecnego pracodawcy - i to co napisał Krzysiu ale wydaje mi się, że od dwóch lat (do sprawdzenia)
                  Last edited by fidoangel; 04-08-2010, 21:53.
                  "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                  Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                  Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                  Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                  Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                  Comment

                  • admiro
                    Senior
                    • 05-2005
                    • 248

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                    Plus kilka uszczegółowień:

                    0. Dofinansowanie z UP, pójść, dopytać, bardzo proste - zapomnij
                    1. Gmina- wpis do ewidencji odebrać po kilku dniach
                    2. Regon - owszem przyjdzie pocztą ale jak nie chcesz czekać tygodnia, jedź sam i poproś o wydanie od ręki - zapomnij, nie dadza bo nie mają prawa
                    3. Teraz otwierasz konto bankowe na działalności gospodarczej, tak obowiązkowe dla wpłaty podatków - olej i wpłacaj z prywatynego
                    4. US, gmina załatwia za ciebie aktualny odpowiednik NIP-1 (EDG1), sam składasz wybór formy opodatkowania, zgłoszenie do VAT (170 zł)
                    5. ZUS, gmina załatwia ZFA (oryginał przyjdzie ci z ZUSu pocztą), sam składasz ZUA (zgłoszenie ubezpieczonego) - i tak musisz tam pojechać i to szybko bo oni tylko zawiadamiają ZUS (kablują do ZUS)
                    6. Z obniżonego ZUSu możesz korzystać pod warunkami, przede wszystkim nie możesz wykonywać działalności na rzecz swojego byłego lub obecnego pracodawcy - i to co napisał Krzysiu ale wydaje mi się, że od dwóch lat (do sprawdzenia)
                    Wszystkie twoje dopiski są nieprawdą, widać, że nie wiesz o czym piszesz, być może sam sobie kiedyś otwierałeś DG, ale nie znasz praktyki, ani aktualnych przepisów.
                    Zajmuję się tym zawodowo i załatwiam te sprawy notorycznie.
                    Moje piwo jest bezcenne.

                    Schizma miodowa.

                    Comment

                    • fidoangel
                      Senior
                      • 07-2005
                      • 3489

                      #11
                      To o czym pisałem to praktyki z Wrocławia. Kilka miesięcy temu rejestrowałem DG. JAcksona zapewne bardziej interesują tutejsze praktyki.
                      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                      Comment

                      • fidoangel
                        Senior
                        • 07-2005
                        • 3489

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika admiro Wyświetlenie odpowiedzi
                        * nie posiadał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenie wniosku;
                        Taka twoja interpretacja?
                        Od razu powiem, że przepis mówi o nie prowadzeniu działalności gospodarczej. Możesz mieć zarejestrowaną ale jeśli nie została rozpoczęta to jakby jej nie było. Jakie czynności oznaczają rozpoczęcie działalności to zapewne wiesz lub potrafisz się dowiedzieć.
                        "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                        Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                        Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                        Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                        Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                        Comment

                        • Krzysiu
                          Krzysiu
                          • 02-2001
                          • 14936

                          #13
                          Mnie sprawdzali na pięć lat do tyłu. Udało mi się, bo poprzednią działalność wyrejestrowałem sześć lat wcześniej.

                          Comment

                          • ArtK31
                            Senior
                            • 04-2005
                            • 708

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                            Taka twoja interpretacja?
                            Od razu powiem, że przepis mówi o nie prowadzeniu działalności gospodarczej. Możesz mieć zarejestrowaną ale jeśli nie została rozpoczęta to jakby jej nie było. Jakie czynności oznaczają rozpoczęcie działalności to zapewne wiesz lub potrafisz się dowiedzieć.
                            Tu nie chodzi o interpretację a brzmienie przepisów.
                            Definicja osoby bezrobotnej jest dość szeroka.
                            Przesłankami jest min. nieposiadanie zatrudnienia oraz nieposiadanie WPISU DO DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ.
                            Reasumując Twoja teza jest błędna, posiadasz wpis, nawet jak nie działasz jesteś przedsiębiorcą w myśl przepisów.
                            Jeśli nie zlikwidujesz (wyrejstrujesz) działalności gospodarczej (nie wystarczy, że np. tylko ją zawiesisz) nie otrzymasz statusu bezrobotnego.
                            Odsyłam do lektury:
                            (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)USTAWA O promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r.

                            Comment

                            • fidoangel
                              Senior
                              • 07-2005
                              • 3489

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                              6. Z obniżonego ZUSu możesz korzystać pod warunkami, przede wszystkim nie możesz wykonywać działalności na rzecz swojego byłego lub obecnego pracodawcy - i to co napisał Krzysiu ale wydaje mi się, że od dwóch lat (do sprawdzenia)
                              O tym była mowa, a nie o otrzymaniu statusu osoby bezrobotnej.
                              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎