Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Marmurowa Warzelnia..

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Marmur
    Member
    • 01-2002
    • 56

    Marmurowa Warzelnia..

    Wczoraj wieczorem z leksza wkurzony pan kurier (akurat wysiadła winda paczka ważyła 20 kg (wg UPS) a mieszkam na 7-mym piętrze ) przyniósł mi do domu paczkę z Centrum Piwowarstwa zawierającą zaciermajstra pro + gar. Dziś po pracy planuję szybką lekturę dołączonych materiałów jutro I warzenie (no ew. w niedzielę) Na pierwszy ogień pójdzie dołączone do zestawu Pale Ale Moje pierwsze piwo planuję zrobić z zacieraniem może ambitne ale jakoś nie widzie frajdy w wlaniu puszki do wiadra i dodaniu wody :P Co z tego wyjdzie zobaczymy za jakiś czas. Oczywiście relacja znajdzie się w tym temacie.
    "Jak tam było, tak tam było,
    Ale jeszcze nigdy tak nie było,
    Żeby jakoś nie było."
  • Khan
    Senior
    • 09-2009
    • 297

    #2
    witam i życzę powodzenia w bojach piwowarskich

    Comment

    • kony
      breweriarz
      • 08-2005
      • 1701

      #3
      Ożesz, jak przeczytałem tytuł to pomyślałem, że ktoś wystrugał sobie warzelnię z marmuru

      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kony Wyświetlenie odpowiedzi
        Ożesz, jak przeczytałem tytuł to pomyślałem, że ktoś wystrugał sobie warzelnię z marmuru
        Ja też Kondolencje dla kuriera przy okazji - na 7 piętro to ja nawet bez obciążenia nie lubię wchodzić

        Czekamy na relacje warzelnicze - powodzenia!
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • Marmur
          Member
          • 01-2002
          • 56

          #5
          Takie małe pytanko. Na opakowaniu z pirosiaczynem sodu pisze żeby stosować roztwór 20g/l a w instrukcji dołączonej do zestawu z CP pisze o roztworze 20g/10 l. Do której z tych wskazówek się zastosować?
          "Jak tam było, tak tam było,
          Ale jeszcze nigdy tak nie było,
          Żeby jakoś nie było."

          Comment

          • bielok
            Senior
            • 10-2007
            • 338

            #6
            CZeść
            Używa się roztworu ok 3% czyli 20-30g/1l.
            anioły śmierdzą potem
            żrą kiełbasę
            mają w dupie żywych

            Comment

            • Marusia
              Senior
              • 02-2001
              • 20211

              #7
              Tak, wkradł się babol w instrukcji - poprawimy, dzięki za spostrzeżenie tego niepotrzebnego zera
              www.warsztatpiwowarski.pl
              www.festiwaldobregopiwa.pl

              www.wrowar.com.pl



              Comment

              • Marmur
                Member
                • 01-2002
                • 56

                #8
                Ok. 20 listopada 2010 roku o godz. 12:00 (noo 11:57...) 12 litrow wody wylądowało na ogniu i tak oto zaczeła się:
                Warka nr 1

                Będzie to Pale Ale z zestawu do zacierania z CP o dalszych postępach będę informował
                "Jak tam było, tak tam było,
                Ale jeszcze nigdy tak nie było,
                Żeby jakoś nie było."

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  #9
                  Dawaj, dawaj. Ja chyba tez jeszcze dzisiaj coś uwarzę - jakiegoś szwarcbira chyba
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • Marmur
                    Member
                    • 01-2002
                    • 56

                    #10
                    No to pierwszy raport z warki nr 1

                    12 l wody, uznałem że ją przegotuje trochę stygła zanim dało się wrzucić słód ale cóż. Słód wrzucony w ok. 65 C (zapisać sobie kupić termometr elektroniczny ten analog to męka ) ustaliła się ok. 62 C i pół godzinki przerwy. Pogrzałem następnie do ok. 73 C i kolejne pół godziny laby. Próba jodowa za pierwszym razem negatywna (miło), mash-out i piwko wylądowało w filtratorze. Obecnie czekam na przegotowanie się pierwszej partii wody do wysładzania.
                    "Jak tam było, tak tam było,
                    Ale jeszcze nigdy tak nie było,
                    Żeby jakoś nie było."

                    Comment

                    • Marmur
                      Member
                      • 01-2002
                      • 56

                      #11
                      (jest tu gdzieś opcja edytuj?? to tak wysładzanie idzie troche wolnawo ale jakoś to będzie przed wysładzaniem wyszło mi 20,5 blg :P wiec z tego co wynika z receptury na 12tke przed chmieleniem powinno być jakieś 10 tak więc na razie jest nieźle :-] Poza wzbudzeniem lekkich nerwów u siostry ale cóż... będzie musiała przywyknąć
                      "Jak tam było, tak tam było,
                      Ale jeszcze nigdy tak nie było,
                      Żeby jakoś nie było."

                      Comment

                      • Pendragon
                        Senior
                        • 03-2006
                        • 13949

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marmur Wyświetlenie odpowiedzi
                        (jest tu gdzieś opcja edytuj??
                        Jest, ale masz na to tylko 5 minut.

                        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                        Comment

                        • keto
                          Senior
                          • 07-2009
                          • 388

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marmur Wyświetlenie odpowiedzi
                          No to pierwszy raport z warki nr 1

                          12 l wody, uznałem że ją przegotuje trochę stygła zanim dało się wrzucić słód ale cóż. Słód wrzucony w ok. 65 C (zapisać sobie kupić termometr elektroniczny ten analog to męka ) ustaliła się ok. 62 C i pół godzinki przerwy. Pogrzałem następnie do ok. 73 C i kolejne pół godziny laby. Próba jodowa za pierwszym razem negatywna (miło), mash-out i piwko wylądowało w filtratorze. Obecnie czekam na przegotowanie się pierwszej partii wody do wysładzania.
                          Nie musisz gotować wody przed dodaniem słodu jak i wysładzaniem, później i tak wszystko gotujesz.
                          Pozdrawiam
                          Artur

                          Comment

                          • Marmur
                            Member
                            • 01-2002
                            • 56

                            #14
                            Tak, niby prawda ale jakoś nie miałem zaufania do wody z Goczałkowic , A co do raportu z warki, to tak przed chmieleniem miała 11 blg (po poprawce na ciulanie areometru) powinna niby mieć 10 ale uznałem że nie będę sie bawił w aptekarza zapomniałem zmierzyć po chmieleniu a już nie chcę w tym grzebać na moje ślepe oko odparowało trochę więcej niż na papierze miało ale cóż tak to w zwykle ywa Co najwyżej wyjdzie Pale Ale Mocne. Brzeczka się chłodzi w wannie a woda na drożdże zakryta folią w misce z wodą. Za niedługo myślę że będzie można zadać drożdżami o odstawić na burzliwą . A co do chmielenia to tak najpierw goryczkowym "Marynka" od zagotowania 60 min, na 10 min przed końcem dodany aromatyczny "Lubelski" zgodnie z przepisem Ilości nie pamiętam wsypałem całość co była w paczkach dołączonych w zestawie chyba 35 i 40 g ale mogę się mylić
                            Last edited by Marmur; 20-11-2010, 21:15.
                            "Jak tam było, tak tam było,
                            Ale jeszcze nigdy tak nie było,
                            Żeby jakoś nie było."

                            Comment

                            • Marmur
                              Member
                              • 01-2002
                              • 56

                              #15
                              To raport ostatni na dziś . Warka Marmurowej Warzelni nr 1 właśnie została zadana drożdżami i odstawiona na spoczynek. co z tego wyniknie no cóż nie dowiemy się przed degustacją a do tego jeszcze trochę ogólnie smak brzeczki całkiem ok. Nb przy dezynfekowaniu fermentatora pirosiarczynem sodu zauważyłem na jego dnie jakiś silnie rudy osad nie wiem co to. Kolor wskazuje mi na coś z dużą zawartością żelaza ale pewności nie mam. Może to coś z wody którą mam w kranie. Jak ktoś wie co to może być to prosił bym o informację co to i jaki może mieć wpływ na piwko
                              "Jak tam było, tak tam było,
                              Ale jeszcze nigdy tak nie było,
                              Żeby jakoś nie było."

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎