Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Dziubka

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dziubson
    Member
    • 10-2010
    • 93

    Browar Dziubka

    Z dniem 08.11.2010 ruszył długo oczekiwany(przeze mnie) moment w ,którym popełniłem pierwszą warkę.Moja "działalność" nosi nazwę: BROWAR DZIUBKA. Liczę ,że z tygodnia na tydzień będę kompletował coraz więcej potrzebnego i przydatnego sprzętu do warzenia. Sprzęt jaki posiadam na dzień dzisiejszy to: gar ok 30 litrów, fermentator z kranikiem,2 fermentatory bez kranika,termometr analogowy,aerometr,łyżka piwowarska,kapslownica Emily,miarka do cukru,rurka igielitowa,filtrator z opłotu, szczotka do butelek i 5 skrzynek firmowych z butelkami(100sztuk butelek po warkach,tyskich,harnasiach,żubrach i żywcach). A teraz przejdę do tego co najważniejsze, czyli warki
    Warka nr.1 - Irish Red Ale 8.11.2010

    Słody:
    # Słód pilzneński 1,7 kg
    # Słód monachijski 2,20 kg
    # Słód karmelowy jasny 0,15 kg
    # Słód karmelowy ciemny 0,15 kg

    Zacierania infuzyjne
    Woda 15l/66*C
    Przerwy:
    - 63*C / 15min
    - 73*C / 45min
    - 78*C / filtrowanie


    Wysładzanie: 10L
    - 2x 3l
    - 1x 4l

    BLG: 13

    Chmielenie : 60 min
    - Marynka 20g,granulat / 60min
    - Lubelski 20g,granulat / 10 min przed końcem, czyli w 50minucie gotowania.
    BLG: 15

    Drożdże" Safale S-04
    Fermentacja burzliwa: 8.11.2010
    Fermentacja cicha: 13.11.2010

    BLG: 3,5( o ile sie nie myle , lub 4,5)

    Butelkowanie: zrobie to jutro , czyli 21.11.2010



    Warka nr.2 - Dunkelweizen 15.11.2010


    Słody:
    # Słód pszeniczny 2,4 kg
    # Słód monachijski 1,5 kg
    # Słód karmelowy jasny 0,25 kg
    # Słód karmelowy ciemny 0,1 kg

    Zacieranie dekokcyjne
    Woda 12l/52*C

    Przerwy:
    - 50*C / 15min
    - 63*C / 30min
    w tym czasie 1/3 zacieru zbieram do innego gara:
    73*C / 10min po czym podgrzewam do wrzenia i przetrzymuje 15 minut.
    po wykonaniu tej czynności przelewam do gara gdzie znajduje się główny zacier i reguluje do 73*C i przetrzymuje 15 minut.
    - 78*C / filtrowanie


    Wysładzanie: 13L
    - 2x 4l
    - 1x 5l

    BLG: 9,5

    Chmielenie : 60 min
    - Lubelski, granulat 25g / 60min
    BLG: 11,5

    Drożdże" Safbrew WB 06
    Fermentacja burzliwa: 16.11.2010
    Fermentacja cicha:
    Butelkowanie:



    Wykąpałem niedawno 40 buteleczek, bo są one zakupione ze skupu złomu, czyli nie wiadomo kto z nich mógł pić. Dzisiaj umyłem je po prostu do czystości a jutro przed butelkowaniem je wyparzę porządnie.Podpowiedzcie mi czy wystarczy takie wyparzanie, że będę gotować wodę w garze i po prostu do wrzącej wody będę wsadzać na jakieś 2 minuty butelke do tego wrzątku? czy to wystarczy ??
  • Khan
    Senior
    • 09-2009
    • 297

    #2
    Witam,

    Podpowiedzcie mi czy wystarczy takie wyparzanie, że będę gotować wodę w garze i po prostu do wrzącej wody będę wsadzać na jakieś 2 minuty butelke do tego wrzątku? czy to wystarczy ??
    Ja butelki myję, następnie płuczę w OXI, i przed rozlewem wypiekam w piekarniku 160-180*C. Na tym forum ten problem był wiele razy opisywany...

    Gotowanie butelek wydaje się dość pracochłonne i trudne do zrealizowania, ja się boję wrzątku. a z piekarnika butelka jest sucha i można ja w rękawiczce spokojnie wyciągnąć.

    Comment

    • Dziubson
      Member
      • 10-2010
      • 93

      #3
      Warka nr.2 przelana na cichą 25.11.2010

      Comment

      • Dziubson
        Member
        • 10-2010
        • 93

        #4
        Korciło,korciło i...otworzyłem moje "pierwsze koty za płoty")

        Dunkelweizen 12BLG
        warka nr.2 jako pierwsza warka ,którą skonsumowałem.
        Jestem bardzo mile zaskoczonyponieważ jest to 1 moje własne uwarzone piwo, które wypiłem.
        Barwę ma piękny bursztyn, nagazowanie jest średnie mogłoby być ciut lepsze. Piana bardzo ładna choć nie trzymała się bardzo długo. W smaku nie czuć bardzo alkoholu, więcej sie nie potrafie wypowiedzieć bo nei umie dokłądnie określić, ale jak jestem zawsze wybredny to ta warka mi bardzo wyszła i bardzo smakuje. Ku zaskoczeniu wyszło mi bardzo klarowne piwo)Piwo otworzone po 2 tygodniach leżakowania w butelkach




        Irish red ale 12blg

        Warka nr1. ,którego spróbowania się najbardziej obawiałem WYSZŁO!!
        Piana utrzymuje się non stop, nagazowanie jest idealne. Barwa jest również bursztynowa choć mało klarowne wyszło mi to piwo. W smaku wyczuwalne są posmaki karmelu, piwo dość słodkie i pyszne. Piwo mi bardzo smakuje i myślę ,że jak na 3 tygodnie leżakowania w butelkach wyszło baardzo dobre.



        Last edited by Dziubson; 14-12-2010, 21:41.

        Comment

        • Robert13
          Senior
          • 04-2010
          • 899

          #5
          Z czasem doszedłem do wniosku, że Czerwone Irlandzkie jest najlepsze gdy karmelowość kontruje minimalna ilość jęczmienia palonego w zasypie, dodana podczas ostatnich 5 minut zacierania a słodów karmelowych jest % znacznie więcej niz w przepisie z CP.

          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
            Z czasem doszedłem do wniosku, że Czerwone Irlandzkie jest najlepsze gdy karmelowość kontruje minimalna ilość jęczmienia palonego w zasypie, dodana podczas ostatnich 5 minut zacierania a słodów karmelowych jest % znacznie więcej niz w przepisie z CP.
            To jest Twoje zdanie i Twój gust, natomiast swojego czasu w innym temacie kto inny stwierdził, że lepsze jest bez słodu palonego (początkowo był w zasypie w naszej recepturze). Jak piszesz o swoich gustach to używaj słów "moim zdaniem" albo czegoś w tym rodzaju, inaczej wprowadzisz w błąd początkujących piwowarów, którzy mogą odebrać Twą opinię jako jakiś sztywny wyznacznik.
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • Robert13
              Senior
              • 04-2010
              • 899

              #7
              Sroga Pani.

              Napisałem, że doszedłem...

              Po drugie.
              Nie "ktos inny", tylko to własnie ja stwierdziłem, że bez palonego jest lepszy po moim dawnym zapytaniu o to, czy zmieniła się receptura w zestawie surowcowym czy tez zapomnieliście mi wysłać słodu palonego.
              Teraz znowuz mi się odmieniło, gdy sam dobieram słody i są inne proporcje .

              Comment

              • Marusia
                Senior
                • 02-2001
                • 20211

                #8
                E tam, sroga Po prostu wiem, jak tak przekazywane informacje działają Słowo pisane musi, niestety, być bardziej precyzyjne, niż ustne - ja tez mam z tym problemy, jak widać, skoro wyszło srogo
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • Robert13
                  Senior
                  • 04-2010
                  • 899

                  #9
                  Co na to Dziubek?

                  Comment

                  • Dziubson
                    Member
                    • 10-2010
                    • 93

                    #10
                    Na to Dziubek ,że mnie osobiście smakuje właśnie jak jest jak najmniej wyczuwalny ten palony słód,więc bez palonych słodów jest najlepszy Ale to też moje zdanie jest choć piłem tylko 2 piwa w życiu z wyczuwalnym smakiem palonych słodów i to była dla mnie męczarnia ,żeby wypić do końca to piwo

                    Comment

                    • Robert13
                      Senior
                      • 04-2010
                      • 899

                      #11
                      Słodów palonych w IRA ma być niewiele w stosunku do piw prawdziwie palonych w stylu np. stouta. IRA najlepiej smakuje mi spożywane w temperaturze pokojowej, a wówczas słód palony ( ta jego niewielka ilość) daje 'insze' odczucie niż gdy pije się to piwo schłodzone. Temperatura pokojowa-zbożowość, schłodzone-paloność.

                      Spróbuj też samemu zrobić zasyp nieżałując czerwonych słodów karmelowych (20% zasypu), bo te łączne 0,3 kg karmelowych z zestawu CP to jest jakieś takie szkockie...

                      Comment

                      • Dziubson
                        Member
                        • 10-2010
                        • 93

                        #12
                        to zrobie przy następnej bliższej okazji warzenia, na razie mam dość butelek w stanie leżakowania i na dłuższy okres czasu mi to wystarczy , a więc na następne warzenie pomyśle o tym by tak zrobic BO wiadomo kto nie próbuje ten nie zyskuje.

                        Comment

                        • Robert13
                          Senior
                          • 04-2010
                          • 899

                          #13
                          Może warto też użyć słodu Pale Ale zamiast mieszanki pilznieńskeigo i monachijskiego oraz drożdzy płynnych Irish Ale?
                          Mozna na nich zrobic też jasnego bittera, jak równiez stouta.

                          Ostatnio zrobiłem na tych drożdzach i słodzie Pale Ale zwykłego bittera, chmieląc niemieckim Mittelfruh i wyszło rewelacyjne lekkie piwko. Oczywiście według mnie

                          Comment

                          • Dziubson
                            Member
                            • 10-2010
                            • 93

                            #14
                            Robert jestem dopiero początkującym piwowarem to wiesz działam na zasadzie jakie są gotowe zestawy słodów w Cp to takie kupie Nie chciałem na samym początku kombinować i swoich przepisów wprowadzać nie znając praktyki warzenia piwa Mam jeszcze w planach zrobić jakieś jasne piwo może w styczniu spróbować jasnego w dolnej fermentacji póki warunki na to pozwalają A potem będę powoli szukał zmian w przepisach co mi odpowiada i jakie słody dokładnie jak smakują i ile ich dodawać

                            Comment

                            • Robert13
                              Senior
                              • 04-2010
                              • 899

                              #15
                              Też prawda. Naucz sie wykorzystywac drożdze z jednej warki na drugą, bo to będzie na pewno taniej niż do każdego zestawu kupować je nowe..... Wprowadza to pewne ograniczenia jeśli chodzi o kolejność gatunków piw, ale warto pogłówkować.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎